SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   17 Ağustos 2019, Cumartesi

Agustos 2008 Sayısı

Yıl : 5 | Sayı : 52

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

https://www.trex.com.tr


http://izmirmaktekfuari.com/e-davetiye2


http://www.kalitefuari.com
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

 

Makina imalat sanayinde 2008 yılı ilk çeyreğinde gelişmeler

Arslan SANIR
Makina İmalatçıları Birliği

TÜİK tarafından yayınlanan son bilgilere göre 2007 yılı Temmuz ayından beri makina imalatında gözlenen düşüş, 2008 yılı ilk çeyreğinde de devam etmiştir. Temmuz 2007 de bir önceki yılın aynı ayına göre % 2,5 olan imalat azması, Ağustos ayında -% 0,5, Eylül ayında -2,1 Ekim ayında -% 1,9 Kasım ayında % 0 ve Aralık ayında ise -% 11,5 olmuştu. Yılın ortalama imalat artışı ise % 4,5 a düşmüştü. 2006 yılında gerçekleşen % 22,0 lık artış sonrası önemli bir düşüş yaşanmıştı.

Maalesef olumsuz gelişmenin 2008 yılı ilk çeyreğinde de devam ettiği görülmektedir. Ocak 2008 deki % 8 lik imalat azalmasını, Şubatta % 3,7 ve Mart ayında da % 3,9 azalma takip etmiştir.

Aynı dönemde makina sektörünün ihracatı, bir önceki yılın ilk çeyreğine göre % 32,5 artmış bulunmaktadır. İhracatın yaklaşık % 60 ının EURO bölgesine yapılması, buna karşın TÜİK kayıtlarına dolara çevrilerek işlenmesi ve ğ/$ paritesinin dolar aleyhine gelişmesinin, ihracat artışının gerçek değerinden biraz yüksek çıkmasına neden olduğu bilinmektedir. Bu etkinin % 12 düzeyinde olduğu hesaplanmaktadır. Bu değere göre bir düzeltme yapıldıktan sonra makina sektörünün ihracatında % 21 mertebesinde bir artış gösterdiği görülmektedir.

Her şeye rağmen ihracat artarken imalatta bir azalma gözlenmesi dikkat çekicidir. İhracata yönelmiş, çoğu orta ve büyük ölçekli firmalarda, ihracatın gelişmesine bağlı olarak bir imalat artışı olduğu dikkate alındığında, çoğu kez vurgulandığı gibi, henüz ihracata yönelememiş ve büyük kısmı KOBİ niteliğindeki firmalarda, ortalama değerlerin üstünde bir imalat azalması olduğu görülmektedir.

Yılın ilk çeyreğinde makina ithalatının % 28,7 artmış olması, iç pazardaki talepte bir yavaşlama olsa da, gene de belirli bir artış olduğuna işaret etmektedir. Bu durum, bir miktar iyileşme olsa da, hala döviz kurlarının olumsuz etkisinin devam ettiğini ve pazarda yerli makinaların, ithal edilenler karşısında rekabet gücünü azalttığı söylenebilir. Gene TÜİK verilerine göre makina imalat sanayimizi son 12 aydaki ortalama fiyat artışı sadece % 1,2 olmuştur. Bu değer, kur nedeni ile ithalatın imalat üzerindeki baskısını göstermektedir. Artan maliyetleri satış fiyatına aksettiremeyen KOBİ ler maalesef pazardaki konumlarını korumakta zorlanmakta ve hatta pazardaki paylarını kaybetmektedirler.

Gerek Avrupa Birliği, gerekse ABD de ekonomide gözlenen yavaşlama ve buna bağlı olarak yatırımlarda bir azalma olmasına rağmen Türk makina sektörünün ihracatını artırması ise, sektörün gerçekten başarılı olduğunu göstermektedir.

Eroğlu Makina Sanayi ve Ticaret A.Ş.  Almanya nın 2007 yılı prestijli Oskar büyük ödülünü aldı

30 yıl önce Sayın Nusret Eroğlu tarafından kurulan MİB üyesi Eroğlu Makina San. ve Tic. A.Ş. Almanya nın en prestijli ödüllerinden birisi olan Grosser Preis des Mittelstandes orta ölçekliler büyük ödülünü kazandı. Ödül 13 Ekim 2007 günü düzenlenen bir törenle Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Nusret Eroğlu na verildi. Farklı sektörlerden firmalar çeşitli kriterlere göre değerlendirildi ve aday gösterilen binlerce firma arasında tek Türk firması olma özelliğini taşıyan Eroğlu, aynı zamanda bu ödülü alan ilk Türk firması oldu. Adaylar çeşitli enstitüler, dernekler ve belediyeler tarafından belirlendi ve ilk eleme sonunda Federal Almanya genelinde 3.011 firma değerlen-dirmeye alındı ve bu firmalar arasında yapılan son değerlendirme sonucunda da ödül alacak firma tespit edildi.

Üyemizi kutlar, başarılarının devamını dileriz.

Sarıgözoğlu Hidrolik Makine ve Kalıp San. Tic. A.Ş. nin yeni fabrikası

MİB üyesi,1957 yılında kurulan Sarıgözoğlu A.Ş.Manisa ve Aksaray daki fabrikalarından sonra 30 milyon Euro luk bir yatırım ile Bursa Organize Sanayi Bölgesinde kurulacak 28.500 m2 kapalı alanlı fabrikasının temellerini atmış bulunuyor. Bu dördüncü fabrikanın 2008 yılı Kasım ayında tamamlanması ve 2009 yılı başında faaliyete geçmesi planlanmıştır. Hidrolik ve mekanik presler yanında kalıp imalatı da yapan Sarıgözoğlu, otomotiv ve beyaz eşya sektörü için preslenmiş, montajlı ve boyalı sac parçalar da imal etmektedir. Yeni tesiste ilk olarak G1 olarak adlandırılan robotlu pres hatlarının yer alacağı bildiriliyor. Yeni tesisle birlikte imalat kapasitesi ikiye katlanacak.

Aydın Trafo Makina San. ve Tic. A.Ş. den yeni bir tasarım

MİB üyesi Aydın Trafo Makina San. Ve Tic. A.Ş. kompresörde kayışla bağlantıyı ortadan kaldırıp direkt bağlantı ile çalıştırılan yeni bir modelinin, 2 aylık Ar-Ge ve 4 ay süren test çalışmalarından sonra seri imalatına başlamış ve piyasaya sunmuş bulunuyor.

Genel Müdür Sayın Emre Tüjümet in verdiği bilgiye göre firma yıllık 24.000 adet imalat kapasitesine sahip bulunmaktadır. Söz konusu yeni modelin dik ve yatay olmak üzere iki tipi bulunmaktadır. Yeni tasarım, maliyetlerde de bir düşme sağlamıştır.

İlk etapta 5,5 BG de ki modeller ile imalatına başlanan kompresörlerin 7,5 ve 10 BG de modellerinin deneme çalışmalarına da devam edildiği bildiriliyor.

Durmazlar Makina Sanayi ve Ticaret A.Ş. nin yeni çalışmaları

Takım tezgahları sektörünün önde gelen ve en çok ihracat gerçekleştiren kuruluşu olan MİB üyesi Durmazlar Makina, 2 bin ton presleme gücü olan yeni CNC abkant presini imal etti. AD-S 802000 model pres savunma sanayi konusunda faaliyet gösteren NUROL firması tesislerinde yerini aldı. 8 metre boy ve 40 mm kalınlığındaki çelik malzemeyi bükebilen pres, aynı zamanda çok sert sacları da tek operasyonda bükme kapasitesine sahip. Bu yeni model, aynı zamanda gemi inşa sanayi, treyler, aydınlatma direği ve telekominikasyon direkleri imalatında da kullanılabilecektir. Makina 200 tonun üzerinde bir ağırlığa sahip olup 10,5 m uzunluğunda ve 8 m yüksekliğindedir. 5 eksenli CNC kontrol tertibatına sahiptir.

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://aluexpo.com

http://www.metalexpo.com.tr
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi