SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   8 Aralık 2019, Pazar

Aralik 2009 Sayısı

Yıl : 7 | Sayı : 68

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

https://www.busworldturkey.org


https://www.kalitefuari.com/
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

 

Airfel, Ar-Ge çalışmaları ile yeni klima modelleri geliştiriyor

AIRFEL Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Önder kimdir.

Hasan Önder 1969da Diyarbakırda doğdu. Beş kardeşin en küçüğü olan Hasan Önder, ilk ve orta öğrenimini Diyarbakırda, lise eğitimini İzmir Maltepe Askeri Lisesinde tamamladı.1993te İTÜ Makine Mühendisliği bölümünden mezun oldu.

Mezuniyetini takiben kısa bir süre özel mühendislik firmasında çalışan Önder, 1994te HACE Mühendislik firmasını kurdu. Ağırlıklı olarak doğalgaz dönüşüm projeleriyle uğraşan firma, kısa zamanda büyüme kaydetti.1998de Singapurda bir yıl yaşayan Önder, Uzakdoğu pazarı konusunda uzmanlaştı. 

1999da Türkiyeye dönerek Akfel Endüstriyel Pazarlama A.Ş.yi kurdu. Isıtma-soğutma-havalandırma sektöründe faaliyet göstermek üzere kurulan Akfel, 2001 yılında Sanko Holding bünyesine katıldıktan sonra Airfel A.Ş. olarak firma ünvanı değişti. Önder, Airfelin kurucu ortağı ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapıyor.

Hasan Önder, Makine Mühendisleri Odası, İstanbul Ticaret Odası ve İş Hayatı Dayanışma Derneği üyesidir.

Lise döneminde aktif olarak voleybol oynayan Önderin en büyük hobisi bilardodur. İngilizce bilen Önder, evli ve iki kız babasıdır.

Sanko Holding şirketlerinden ısıtma-soğutma ve havalandırma sektörünün öncü firmalarından Airfel Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Önder, iki ayrı lokasyonda üretim yaptıklarını ve 2009 sonunda da 210 milyon TL ciroya ulaşacaklarını belirtti.

SUBCONTURKEY:  Firmanız hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Hasan Önder: Sanko Holding şirketlerinden ısıtma-soğutma ve havalandırma sektörünün öncü firmalarından Airfel 1999 yılında kuruldu. 2001de Çorluda, Türkiyede akredite olmuş üç klima performans laboratuarından birine sahip split klima fabrikası kurarak kendi markasıyla ürünlerin montajlarını yapmaya başladı.
Airfel, ısıtma, soğutma sektöründe uzman kimliğini üretici kimliğiyle birleştirmesini sağlayacak olan klima, kombi ve radyatör fabrikaları kurmak üzere, 2004 yılı ortalarında Sakarya Hendek Organize Sanayi bölgesinde arazi alımına başladı.

Isıtma, soğutma ve havalandırma sektöründeki pazara yön veren firmalardan birisi olmak amacıyla dünya devlerinden Mitsubishi Heavy Industries-Japonya (Değişken Debili Sistemler), McQuay International-Amerika (Soğutma Grupları) ve Hoval–Liechtenstein (Kazan) firmalarının distribütörlüklerini 2005 yılında aldı. 2008 yılında McQuay ve Mitsubishi Heavy Industriesin split klimalarının distribütörlüğünü yapmaya başladı. İtalyanın en büyük kombi üreticilerinden Riello ile uzun vadeli ve geniş kapsamlı işbirliği anlaşması imzaladı.

400 çalışanımız ile İstanbuldaki merkez ofisimizin yanı sıra İzmir, Ankara, Gaziantep, Antalya ve Adanada 5 bölge müdürlüğümüz bulunuyor. Türkiye genelinde 162 bayi ile ürünlerimizi sunarken, 550 satış noktası ve 390 servis ile hizmet veriyoruz.

SUBCONTURKEY:  Üretim kapasiteniz ve lokasyonlarınız hakkında bilgi verir misiniz?

Hasan Önder: Adapazarı Hendek Üretim Tesisleri;

Yüksek standartlarda klima, kombi, radyatör üretimi yapılan, ISO 9001 2000 belgeli, 50 bin m2 kapalı alana sahip olan fabrikamızda, Ar-Ge çalışmalarına gösterilen önemle, işlevli ve kaliteli ürünler üretiyoruz.

Airfel Radyatör Fabrikası: Radyatör teknolojisinde gelinen son noktayı yansıtan tesisimiz, yılda 1,6 milyon metre/tül radyatör üretim kapasitesine sahip.

Airfel Kombi Fabrikası: Son model elektronik LCD donanımlı kombilerin üretimini yapan kombi fabrikamız, yılda 300 bin adet üretim hedefi ile kuruldu.

Airfel Klima Fabrikası: 1 milyon set olarak projelendirilen fabrika hem ihracat hem de iç pazara satış yapmak üzere kuruldu ve 400 bin set kurulu kapasiteye sahip.

Tekirdağ Çorlu Üretim Tesisleri;
Konusunda Türkiyenin en modern tesislerinden olan Çorludaki fabrikalarımızda yüksek standartlarda üretim yapılıyor.
Airfel Klima Santrali Fabrikası: Konfora yönelik klima santrali üretimi ile birlikte hastane ve ilaç fabrikalarında kullanılan hijyenik klima santralleri toplam 11 bin m2 kapalı alanı olan tesiste üretiliyor.
Airfel C Tipi Fiktif Antrepo: Airfelin uzun vadeli vizyonunun somut bir örneği olan Airfel C Tipi Fiktif Antrepo;  Kartalda 5 bin m2lik bir alana kuruldu. Antrepo, her türlü dış ticaret ve depolama işlemlerinde azami kolaylık sağlıyor.

Sektördeki rakiplerimizden farklı bir yapı sergileyerek dünya standartlarında hizmet sunmak için ürün yelpazemizi ve üretim sistemlerimizi sürekli geliştiriyoruz. Sahip olduğumuz Entalpi, kalorimetre, ses ve ısı laboratuarlarında geliştirdiğimiz yeni ürünlerle sektörde öncülük üstleniyoruz. Son teknolojiyi kullanarak, çevre dostu ürünler tasarlıyoruz. Ar-Ge departmanımızın yaptığı çalışmalar ile yeni klima modelleri geliştiriyoruz.

SUBCONTURKEY:  Ürünleriniz, özellikleri ve hizmet verdiğiniz sektörler hangileridir?

Hasan Önder: Airfel, her türlü split klima (duvar tipi, multi split, kaset, yer tavan, salon, mobil, kanallı tip), ısıtma (radyatör ve kombi), soğutma, havalandırma cihaz ve ekipmanlarının üretimini, ihracatını, ithalatını, pazarlamasını ve dahili ticaretini yapıyor. Airfelin sunduğu ürünler ise şöyle: Split Klimalar (Airfel, McQuay International, Mitsubishi Heavy Industries, Haier), VRF Çoklu Klima Sistemleri (Mitsubishi Heavy Industries), Merkezi Sistemler (McQuay International), Paket Klima Santrali (Airfel Tetisan), Kombiler (Airfel,Airfel-Riello), Kazanlar (Hoval), Panel Radyatör (Airfel), Boyler (Airfel), Vana (Airfel), Havlupan (Airfel), Nem Alıcı (ROX), Pompa (Grundfos), Hava Perdesi (Airfel).

2009 yılında 10. yılımızı tüketicilerimizle birlikte kutladık

SUBCONTURKEY:  Müşterilerinizin sizi tercih etme nedenleri nelerdir? Kalite sistem belgeleriniz ve müşteri memnuniyeti çalışmalarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?

Hasan Önder: Airfel olarak Ar-Ge çalışmalarına oldukça önem veriyoruz. Üretilen ürünlerin hem kalitesine hem de işlevsel olmasına dikkat ediyoruz. Tüm ürünlerimizi güvenlik ve kalite testlerinden geçirerek pazara sunuyoruz. Kurulduğumuz günden bu yana kalite ve fiyat politikamızla, satış sonrası servis hizmetlerimizle tüketicilerimizin yanında olmaya devam ediyoruz.

SUBCONTURKEY:  2009 yılının bir değerlendirmesini yaparsanız hedeflerinize ulaştınız mı? 2010 yılı için öngörülerinizi öğrenebilir miyiz?

Hasan Önder: Ciromuz 2007 yılı ile karşılaştırdığımızda 2008 yılında % 23 artışla 195 milyon TL olarak gerçekleşti. 2009 sonunda da 210 milyon TLye ulaşmayı hedefliyoruz.

2009 yılında 10. yılımızı tüketicilerimizle birlikte kutlamak amacıyla ilgi gören bir kampanyaya imza attık. 10 TL peşinatla klima ya da kombi alan her tüketicilerimiz 5 Honda Civic ve 5 Piaggio çekilişine katıldı. Hediyelerimiz Kasım ayında sahiplerine teslim edildi.

2008 ve 2009 yılında, gerçekleştirdiğimiz tüm yatırımları aktif hale getirdik. Dünyanın en büyük klima üreticilerinden Mitsubishi Heavy Industries ve İtalyanın en büyük kombi üreticilerinden Riello işbirliklerimiz ile Avrupa pazarındaki iddiamızı ortaya koyduk.

Sektörde farklı bir yapı sergileyerek dünya standartlarında hizmet sunmak için, ürün yelpazemizi ve üretim sistemlerimizi sürekli geliştiriyoruz. Bu anlayış doğrultusunda Hendekteki tesislerimizde Türk mühendislerinin geliştirdiği, dünyada bir ilk olan
Kalem Kumanda ürünümüz Türkiyede ve Almanyada en iyi tasarım ödüllerini aldı.

Ar-Ge çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz

2009 yılında pazar payımızı artırmanın yanı sıra satış kanalında yeni bir yapılanma içerisine girdik. Türkiye genelinde yeni Airfel ve Mitsubishi Heavy Industries shoowroomları açmaya devam ediyoruz.

2009 yılı içerisinde tamamen Airfel laboratuarlarında Ar-Ge mühendisleri tarafından geliştirilen, piyasadaki mevcut Infrared teknolojisine sahip ürünlerden %30 daha tasarruflu Airfel Infrared ısıtıcıları pazara sunduk. Farklı modelleri ile farklı mekanlardaki ısınma ihtiyaçlarına hem en ekonomik hem de en fonksiyonel çözümleri sunuyoruz. Özellikle de Dumansız Hava Sahası çalışmaları kapsamında cafe ve restorantların artan ısınma ihtiyaçlarına çözüm sunan Airfel Infrared Isıtıcılar kullanıcıların büyük beğenisini kazandı.

Harbiye Kongre Vadisi ve Divan Asia otel gibi büyük projelerin tek tercihi olduk. Projelerde mühendislik ve tasarım aşamasından itibaren destek veriyoruz. Bu tür büyük projelerde önümüzdeki dönemlerde de yer almayı sürdüreceğiz.

Yine 2009 yılı içerisinde Mitsubishi Heavvy Industriesin KX6 ürününü ve Inverter klimalarını satışa sunduk.

SUBCONTURKEY: Yaşanan global kriz firmanızı nasıl etkiledi? Krize karşı ne gibi önlemler aldınız?

Hasan Önder: Yaşanan ekonomik krize rağmen Airfel olarak çalışmalarımıza hızla devam ettik. Ar-ge çalışmalarımıza ağırlık vererek yeni ürünlerimizi piyasaya sunduk. 10. Yıl kampanyamız ve tüketicilerimize yönelik kredi anlaşmalarımız ile bayi kanallarımızın yanında olmaya devam ettik. 

SUBCONTURKEY:  1000 metrekare ve üzeri alanların merkezi ısıtma sistemleri ile ısıtılma zorunluluğu kombi piyasasını nasıl etkiledi, bu  uygulama doğru mudur, artıları, eksileri nelerdir?

Hasan Önder:
Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği, 5 Aralık 2009 tarihinde yürürlüğe girdi. Bu yönetmeliğin yürürlülüğe girmesiyle birlikte yeni inşa edilecek tüm binalarda merkezi ısıtma zorunlu hale geldi. Yönetmeliğin yürürlüğe girmesi ile birlikte tabi ki tüm ısıtma –soğutma firmaları için yeni yükümlülükler oluştu.

Taslağa göre, ayrıca yeni yapılacak her türlü binada ısıtma, soğutma, havalandırma, sıhhi sıcak su, elektrik ve aydınlatma enerjisi ihtiyaçlarının tamamen veya kısmen karşılanması amacıyla hidrolik, rüzgar, güneş, jeotermal, biyo kütle, biyogaz, dalga, akıntı enerjisi ve gel-git gibi fosil olmayan enerji kaynaklı sistem çözümleri tasarımcılar tarafından rapor halinde ilgili idarelere sunulacak. İlgili idare, proje aşamasında bu raporda sunulan sistem çözümlerinin uygulamasını dikkate alacak.

1 Ocak 2013 tarihinden sonra yapılacak binalarda, toplam enerji ihtiyacının yüzde 5inin yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılanması esas olacak.

Tabi burada en dikkat edilecek konu 2013te yenilenebilir enerji kaynak kullanımının zorunlu hale getirilecek olmasıdır. Bu nedenle tüm sektör şuanda Ar-Ge çalışmalarına bu yönde ağırlık vermektedir. Herkesin hedefi iklimlendirmedeki bu değişim rüzgarına farklı ürün gamı ve sistemler ile girebilmektir. Biz de kendi bünyemizde bu konu ile ilgili bir departman oluşturduk ve yenilenebilir enerji kaynakları ile ürün gamı oluşturma çalışmalarımız devam ederken, Ar-Ge departmanımızda yeni araştırmalar yapmaktadır.

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://www.istexpo.com/midest-paris.html

http://www.sektorel.com/sektor-haberleri/beyaz-esya/beyaz-esya-ana-ve-yan-sanayi-fuari-hefi-mart-2020de-2-kez-yapilacak
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi