SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   12 Aralık 2019, Perşembe

Aralik 2009 Sayısı

Yıl : 7 | Sayı : 68

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

https://www.busworldturkey.org


https://www.kalitefuari.com/
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

 

Akyüz Plastik, ABnin destek için seçtiği 26 firma ve kuruluştan biri oldu

Akyüz Plastike AB fonuyla 21. yüzyılda rekabetçi KOBİ desteği

AB kapsamında kuruluşlar ve sektörler için 7nci çerçeve kapsamında projeler geliştiriliyor. Üretimden istihdama, kapasiteden AR-GEye kadar pek çok konudaki projelerden biri de 21. yüzyılda rekabet edebilecek KOBİ yapılanmasını hayata geçirmek.

Avrupadaki firmalara yönelik olarak geliştirilen ve KOBİlerin rekabet edebilirliğini artırıcı bir yapıya kavuşmasını hedefleyen proje, 4 yıl süreli ve 8 milyon Euroluk bütçeye sahip. Projeye kabul edilen üç Türk firmasından biri de Akyüz Plastik A.Ş. oldu. 1 Ocak 2009 tarihinde başlayan projeye İngiltere, İskoçya, İrlanda, İtalya, Çek Cumhuriyeti, Polonya, İsveç, Slovakya ve Türkiyeden toplam 26 firma ve kuruluş katılıyor.  

KOBİlerin rekabetçi bir yapıya kavuşmasını sağlamayı, gelecekte kurumsallaşmaları için yapılması gerekenleri ortaya koymayı ve bunları uygulamalarını sağlamayı hedefleyen proje, kimya, plastik, ağaç, elektronik endüstrisi, termik cihazlar ve elektroteknik sanayi sektörlerini kapsıyor.

Proje, bir KOBİnin nasıl rekabet edebilirliğini artıracağını ve bunun için bir firmanın hangi departmanlarına hangi görevler düşeceğini ortaya koyuyor. Örneğin; firmanın liderinin üzerine düşen vasıflar neler olmalı, lider nelere dikkat etmeli, tedarik zincirlerinin performansları nasıl yükseltilmeli, firma içerisinde iletişim nasıl sağlanmalı, firmanın karar verme süreci nasıl işlemeli, kimlerin karar vermeye katkısı sağlanmalı ve ne ölçüde sağlanmalı gibi konulara odaklanılıyor.
 
Proje içerisinde, projeye dahil olan her ülkenin temsilcileri yer alıyor. Bu temsilciler bazen elektronik ortamda, bazen telekonferansla, bazen de yüz yüze toplantılarla temsilcisi olduğu ülkenin üyeleriyle toplantılar gerçekleştiriyor. Bu toplantılarda firmanın iş modelini tanımaya yönelik anketlerle, firmanın modeli ortaya konuyor. Hangi departmanda hangi ayakların iyi çalıştığı, aksayan ayakların nasıl düzeltilebileceği ve firmanın kısa ve uzun vadeli hedeflerinin neler olması gerektiği ortaya konuyor.

6 ayda bir yapılan “work package” toplantılarıyla projede gelinen noktalar ortaya konuluyor. Şu ana kadar birincisi Glasgowda ikincisi İrlandada olmak üzere 2 partner toplantısı yapıldı ve bu toplantılar sonunda firmaların geldiği nokta ve gelecekte yapılması gerekenler konuşuldu. Üye firma ve kuruluşlardan geri bildirimler alınarak, KOBİlerin mevcut durumları ve gelecekte olması gereken konumları ortaya kondu. Bundan sonraki ilk toplantı ise Mart 2010da İtalyada yapılacak. Bu toplantıda 2009 yılının ikinci altı ayı ile ilgili yapılanlar ve yapılacaklar konuşulacak.

Projeye dahil olmak için ise şirket profilinin projeye uygun kriterlerde olması gerekiyor. Her yapılan başvurunun onaylanması gibi bir durum söz konusu değil. Avrupa Birliğinin sunduğu her proje, öncelikle firmaların başvurularına açılıyor. Firmalar bu projelere iştirak ediyorlar ve bu iştirakler gerçekleştirilirken firmalar çalışan sayısı, yıllık ciro gibi bilgilerini paylaşıyor. Firmanın sunduğu bu profil eğer proje koordinatörleri tarafından kabul edilirse, Avrupa Birliğine sunuluyor ve projenin gözden geçirilmesinin ardından, çalışmalar seçilen firma ve kuruluşlarla birlikte başlıyor.

Projeye kabul edildikten sonra, projenin beklentilerine cevap vermek gerekiyor. Bu gereklilikler; yapılan toplantılara iştirak, hazırlanması istenen evrakların hazırlanması, projeye yeterli ilgi ve önemin gösterilmesi, bilgilerin doğru ve eksiksiz olarak aktarılması olarak sıralanıyor.

Projenin maddi boyutu ise şu şekilde gerçekleştiriliyor: Öncelikle proje oluşturulurken proje sonunda ödenecek maddi destek firmalara duyuruluyor. Her 6 aylık dönem için firmaların bu proje için harcadığı emek ve masrafların parasal değerleri, proje kapsamında gerçekleştirilen seyahatler gibi harcamalar hesaplanarak, 6 aylık süreler sonunda bu harcamalar firmaya geri ödeniyor.

KOBİ ölçeğindeki firmaların AB projelerini takip edip, bilgi ve maddi desteklerden faydalanarak geleceğe hazırlanması hem firmalarımız hem de ülkemiz için önemli bir alternatif olarak öne çıkıyor.

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://www.istexpo.com/midest-paris.html

http://www.sektorel.com/sektor-haberleri/beyaz-esya/beyaz-esya-ana-ve-yan-sanayi-fuari-hefi-mart-2020de-2-kez-yapilacak
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi