SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   12 Aralık 2019, Perşembe

Aralik 2009 Sayısı

Yıl : 7 | Sayı : 68

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

https://www.busworldturkey.org


https://www.kalitefuari.com/
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

 

Denizatı Petrokimya, Türkiyenin en büyük yerli madeni yağ üreticisi

Kurulduğu yıldan bugüne satışlarını katlayarak büyüten Denizatı Petrokimya, son yıllarda ihracatını artırarak, Türkiyede bulunan yerli ve yabancı firmalar arasında, paketlenmiş madeni yağ  ihracatı konusunda sektörün lideri konumunda. Denizatı Petrokimya Genel Müdürü Ali Şafak Akmil, bu başarıyı nasıl yakaladıklarını anlattı.

SUBCONTURKEY: Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

Ali Şafak Akmil: 1960 Ankara doğumluyum. İlk, orta ve üniversite öğrenimimi Ankarada tamamladım. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümü mezunuyum. Masterımı da ODTÜde yaptım. Kısa bir yurt dışı deneyimim oldu iki sene kadar. Daha sonra F16 uçak fabrikası için TAIde Ankarada çalıştım. Kısa bir dönem Amerikan firmasında çalıştıktan sonra 1989 yılında Mobile girdim. Mobilde satış grubunda işe başladım, Mersinde bölge müdürü olarak. 1,5 yıl sonra beni merkeze aldılar ve üst düzey yönetici olarak çalıştım. 1996 yılında BP ve Mobilin birleşmesinden sonra ben kendi firmam olan Denizatı Petro Kimyayı kurdum. Ağırlıklı madeni yağ ve antifriz üreten bir firma olduk. O tarihten bugüne kadar da satışlarımızı her geçen sene geliştirdik. Şuanda geldiğimiz nokta 33 ülkeye ihracat yapan ve Türkiyede en büyük yerli madeni yağ firması konumuna geldik.

Hedefimiz, İSO ikinci 500 sıralamasından  ilk 500e geçmek

SUBCONTURKEY: Madeni yağ sektöründe en büyük firma olma özelliğinizi açabilir misiniz?

Ali Şafak Akmil: Uluslararası firmalardan sonra şuanda üretim satış ve ciro olarak Türkiyede en büyük firma biziz. İki yıl önce İSO ikinci 500de 380. durumdaydık, geçen yıl ise ikinci 500de 284. olduk. Bu yıl global krize rağmen satışlarını artıran nadir firmalardan biriyiz. İhracatla satışımızı yüzde 40 artırdık. Bu sene ilk 500 firma arasına gireceğimizi tahmin ediyorum. Geçen sene 23 ülkeye ihracat yaparken bu sene 33 ülkeye ihracatımız var.

SUBCONTURKEY: Bu ülkeler hangileridir?

Ali Şafak Akmil: Ağırlıklı olarak Orta Doğu ülkeleri, Irak en fazla ihracat yaptığımız ülkedir. Filistin, İsrail, Lübnan, Ürdün, Türki Cumhuriyetleri, Azerbaycan, Ermenistan, Gürcistan, Türkmenistan. Balkanlarda; Eski Yugoslavya, Makedonya, Arnavutluk, Sırbistan, Bosna Hersek. Afrikada; Tunus, Fas, Cezayir ve Mısır. İşin ilginç tarafı Orta Afrikaya  çok dominant bir şekilde ihracat yapıyoruz, Gana ağırlıklı olmak üzere Nijerya, Fildişi Sahili, Senegal, Yeni Gineye ihracat yapıyoruz. Bu dönemde Orta Afrikada özellikle Ganada bir numarayız.

SUBCONTURKEY: O bölgelere ihracatın riski yok mu?

Ali Şafak Akmil: O bölgedeki ihracatın tek sıkıntılı yanı tahsilat problemi. Bankalar doğru çalışmıyor. Dolayısıyla paranın elden gelmesi gerekiyor ve bu risk oluşturuyor. Orada güvenli düzgün bayi bulabilirseniz satma şansınız oluyor. Oralar şuan çok bakir, bizim global krizde satışlarımızı artırmamızın tek nedeni oralarda yeni ülkelere girmemiz ve mevcut satış yaptığımız ülkelerdeki satışlarımızı artırmamızdır.

40dan fazla ülkede fuarlara katıldık

SUBCONTURKEY: Ürünleriniz hangileridir?

Ali Şafak Akmil: Ürünlerimizi sınıflandırmak gerekirse; Antifriz, katkılar ve motor yağlardır. Otomotiv grubunda 55-60 çeşit yağ çeşidimiz var bunların üretimini tesisimizde yapıyoruz ve stoklu çalışıyoruz.

Sattığımız ürünler, motor yağı, yağ katkıları ve sanayi türü hidrolik yağlar satıyoruz. Şuanda da mevsim itibari ile de antifriz satıyoruz. Antifrizde de 1998 yılından bu yana Petrol Ofisinden sonra ikinci firmayız. Antifrizde şuanda ihracatta lider durumdayız.

Yurtiçinde 9 araçlık bir filomuz var. Marmara bölgesinde Adapazarından Edirneye kadar kendimiz pazarlıyoruz.  Her türlü istasyon, madeni yağ bayisi, yetkili servislere sıcak satış ve sipariş üzerine mal sevkiyatımız oluyor. Bunun dışında Türkiyede 8 tane distribütörümüz var. Toptan bazında Ankaraya, Çoruma, Konyaya, Kütahyaya, Kayseriye kamyon bazında mal sevk ediyoruz. Yurt dışında her ülkede bir distribütör idealimiz. Bazı ülkelerde 2 veya 3 distribütörümüz olabiliyor. Bazı ülkelerde Sea Horse markamızla değil, diğer tescilli markalarımız olan Sea Star ve Tmax  marka ürünlerle ihracat yapıyoruz. 2000 yılından bu yana hemen hemen her yıl 4-5 fuara yer alarak, 40dan fazla ülkede fuara katıldık. Bu distribütörlerimizi de fuarlar vasıtasıyla bulduk.

SUBCONTURKEY: Cirosal olarak iç piyasa ve ihracat rakamlarınız nasıl?

Ali Şafak Akmil: İhracatımız geçen yıl satışlarımızın %30u kadardı. Bu yılki satışımızın içerisinde %35 oldu. Bu yıl 100 milyon TL üzerinde bir ciro gerçekleştirmiş olacağız. Ciromuz geçen yıl 63 milyon TL idi.

Madeni Yağ üretim lisansını ilk alan firmalardan biriyiz

SUBCONTURKEY: Gebze Plastik Organize Sanayi Bölgesindesiniz. Neden burası ve birbirine yakın  3 ayrı lokasyonda  üretim yapıyorsunuz? Çalışan sayısı ve üretim kapasiteniz hakkında bilgi verirmisiniz?

Ali Şafak Akmil: İlk kurulduğumuz yıl 2500 metrekarelik kapalı alanımız vardı. Bu alan bize yetmeyince 2000 yılında buraya geldik. Burada da ilk geldiğimiz yer, yetmeyince yan tarafını da aldık. Sonra orası da yetmeyince iki yıl sonra şuan bulunduğumuz arsayı aldık ve inşaata başladık. 2006 yılında inşaatı bitirdik. Burası ayrı bir parsel olduğu için ayrı bir kapasite raporu aldık ve Denizatının alt grubu Deniz Yıldızı olarak faaliyete geçtik.

Şu anda 120.000 ton yıllık depolama ve üretim kapasitesine sahibiz. 60 çalışanımız var. Bunun 11 kişisi satış pazarlamada, 5 kişi dış ticaret, 7 kişi muhasebe, 6 kişi ofiste, 35e yakın kişide üretimde çalışmaktadır.

Daha sonra 2007 yılının sonunda inşaat sektörüne de girdik. Mutlu Kentin orada 48 dairelik bir konut işi yaptık. Bölge içerisinde aldığımız bir ticaret alanı vardı, orada da işyeri ve plaza olarak bir yer yaptık. Konut işini 3 ay önce bitirdik. Plaza da yılbaşı itibari ile bitmiş olacak. Yüzde 99 bitmiş durumda, küçük, ince işleri de bitince bir ay sonra tamamen bitmiş olacak. Kiraya verilmek üzere bazı bankalarla görüşmelerimiz devam ediyor.

Bu sektörde akredite laboratuarı olan iki-üç firmadan biriyiz

SUBCONTURKEY: Kalite ve Ar-Ge çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Ali Şafak Akmil: Mevcut madeni yağ sektöründe tüm ürünlerine TSE alan firma durumundayız. 120 tane ürünümüzün TSEsi mevcut. Her ürettiğimiz ürünün TSEsi var. ISO 9001 kalite belgemiz de mevcut.

TUBİTAKla her biri birer milyon dolarlık olmak üzere iki tane Ar-Ge çalışmamız var. İkisi de onaylandı. Biri makine, diğeri de kimya üzerine. Sadece bu Ar-Ge çalışmasında olmak üzere 3 tane mühendis istihdam ediyoruz. Her bir projede 9ar kişilik iki  ekip oluşturuldu. İstanbul Teknik Üniversitesinden ve Hacettepe Teknik Üniversitesinden danışmanlık hizmeti alarak bu Ar-Ge çalışmalarımızı yürütüyoruz. İki projede 18 aylık projelerdir.

Krizde vadeli satıştan nakit satışa geçtik

SUBCONTURKEY: Krizin firmanıza etkileri nasıl oldu?

Ali Şafak Akmil: Krizin bize tam tersine faydası oldu. Bizim sektörümüzde ürünler vadeli satılıyordu, kriz nedeniyle vadeli satılan ürünlerin çekleri ödenmemeye başlayınca bizde satış politikamızı değiştirdik. Eskiden yüzde 95 vadeli satarken şimdi yüzde 95 nakit satar hale geldik. Bu bizim için artı bir döngü oldu. Bunun yanında ihracata yönlenildi. İhracatta dış ticaret ekibimizi 2 kişiden 5 kişiye çıkardık. Bünyemizde Rusça, Arapça, Almanca ve İngilizce bilen bir ekibimiz mevcut.

Ganada bir numarayız

SUBCONTURKEY: Uluslararası markalara rağmen iyi bir ivme yakalamışsınız, bunu nasıl başardınız?

Ali Şafak Akmil: Burada fiyat politikası çok önemli. Sattığınız kişi ile iyi diyalog ve esneklik satış kabiliyetinizi artırıyor. Bunu hem yurtdışında hem de iç piyasada yakaladık. Örneğin Ganada Total bir numaraydı. Gana pazarına biz bundan 3 sene önce girdiğimizde, ayda bir konteyner satar durumdaydık. Fakat şuanda ayda 20 konteynerla Ganada bir numarayız. Aynı şekilde Irakta Azerbaycanda, Gürcistanda, Kosovada, Makedonyada, Bosna Hersekte bir numarayız. Bunlar oradaki doğru seçtiğimiz bayilerle, onlara uygun vadeyi sağlayarak, onların istediği kalitede, istediği ambalajda mal üreterek ve  buradaki satış politikamızı oradaki bayilerle birlikte oluşturarak hedeflerimizi tutturuyoruz.

SUBCONTURKEY: İş yaptığınız sektörler hangileridir?

Ali Şafak Akmil: Bizim hedef kitlemiz ağırlıklı yetkili oto servisleri, oto plazalar, Türkiyedeki madeni yağ bayileri, petrol istasyonları, yedek parçacılar, filtreciler, yıkama yağlama merkezleridir. Ayrıca devlet ihalelerine giriyoruz.

SUBCONTURKEY: Sektörünüzde yaşadığınız sorunlar nelerdir?

Ali Şafak Akmil: Her sektörde olduğu gibi rekabetten kaynaklanan sorunlar olabiliyor. ÖTV başlı başına bir sorun durumunda. Bugün ihracat yaparken bile TÜPRAŞ tan aldığınız zaman ekstra bir ÖTV ödüyorsunuz. İhracat yaparken rekabette bu durum bir handikap oluşturuyor. Buna rağmen yurtdışındaki rakip firmalardan ambalajımızdan, işçilik maliyetlerimizin daha düşük olması ve oradaki iyi diyaloglarımızdan dolayı bunu kamufle ederek ön plana çıkabiliyoruz. Yurt içinde de şuanda global krizden dolayı ciddi anlamda tahsilat sorunu yaşıyoruz. TÜPRAŞtan aldığımız ürünlerde küçükte olsa bir ÖTV var, bu bizim için handikap oluşturuyor. Bu durum TÜPRAŞ tan aldığımız ürünler için geçerli, yurtdışından ithal ettiğimiz hammaddelerde böyle bir sorun yaşamıyoruz.

2010 da 10 ilave ülkeye daha ihracat yapmak amacındayız

SUBCONTURKEY: 2010 yılı hedefleriniz ve planlamalarınız hakkında bilgi verir misiniz?

Ali Şafak Akmil: 2010 yılında ağırlıklı Afrikaya ihracat yapmak istiyoruz. Özellikle Afrikadaki fuarlara katılacağız. Güney Afrikadaki potansiyelimizi artırmak istiyoruz. Bu yıl içerisinde yapmış olduğumuz ilave ülke artışını önümüzdeki yıl da 10 ilave ülke olarak artırmak olarak hedefliyoruz. Dolayısıyla ihracatımızı artırmayı ve yurt içinde de satışlarımızı artırmayı hedefliyoruz.

SUBCONTURKEY: Ambalajın satışlarınızdaki önemi nedir?

Ali Şafak Akmil: Rafa konduğu zaman müşteri albenisi olan ürüne daha çok yöneliyor. Afrikada, Orta Doğuda, Balkanlarda, yerli üretim olmadığı için veya olan üretimlerin albenisi olmadığı için oraya ilk satış yaptıktan sonra ikinci, üçüncü satışı yapmak kolaylaşıyor. Ürünü kullandıktan sonra doğan memnuniyet ikinci bir avantaj oluyor. Ürünlerimizin bütün ambalajları bize aittir, kalıpları ve tasarımlarını biz yapıyoruz. Bu konuda çok büyük paralar harcadık ve yılların verdiği tecrübeyle uluslararası firmalarla kaliteli ürünler üreterek ve ideal ambalajlar tasarlayarak  rekabet edebilir duruma geldik.

Amacımız motorlu araçların olduğu her yerde kendi ürünlerimizi bulundurmak. Bu anlamda sadece Marmara Bölgesinde bine yakın noktaya satış yapmaktayız. Distribütörlerimiz sayesinde Türkiye genelinde bu sayı iki bini buluyor. Bu nokta adedimizi önümüzdeki dönemde daha da artırmak istiyoruz. Bizim ürünlerimizi kullanan müşteriler de gerek fiyat, gerekse kalite yönünden memnuniyetlerini ifade etmektedirler.

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://www.istexpo.com/midest-paris.html

http://www.sektorel.com/sektor-haberleri/beyaz-esya/beyaz-esya-ana-ve-yan-sanayi-fuari-hefi-mart-2020de-2-kez-yapilacak
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi