SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   12 Aralık 2019, Perşembe

Aralik 2009 Sayısı

Yıl : 7 | Sayı : 68

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

https://www.busworldturkey.org


https://www.kalitefuari.com/
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

 

Hayatı kolaylaştıran ürünlerin mucidi: 3M

300den fazla çalışanı ile, şirketin dünya çapında en hızlı gelişen ofisleri arasında yer adığını belirten 3M Türkiye Satış ve Pazarlama Direktörü Burak Altınoluk, 2002 yılından bu yana yılda ortalama %25 büyüdüklerini söyledi.

SUBCONTURKEY: 3Min kurumsal kimliği hakkında bilgi verir misiniz?

Burak Altınoluk: Yaratıcılık ve yenilikçilik kavramlarıyla özdeşleşen çokyönlü teknoloji şirketi 3M, endüstri, ticaret, sağlık ve tüketim ürünleri alanlarında faaliyet gösteriyor. Hayatı kolaylaştıran 50.000den fazla ürünün yaratıcısı ve üreticisi 3M, yüzyılı aşan deneyimini en yeni teknoloji prensibiyle birleştiriyor. 63 ülkede 79 bini aşkın çalışanı bulunan 3M, 38 ülkede 140 fabrikada üretim yapıyor. Ürünleri dünyanın 200 ülkesinde satılan 3M, yılda 1.5 milyar ABD Doları kaynak ayırarak, 32 ülkede 7 bin çalışanıyla Ar-Ge faaliyetleri yürütüyor. Yapıştırıcılar, aşındırıcılar, nanoteknoloji, fiberoptik gibi alanlarda geliştirdiği 40ı aşkın teknoloji platformunu sektörlerin hizmetine sunan 3Min en çok bilinen markaları arasında Post-it®, Scotch-BriteTM, ScotchprintTM, ScotchgardTM, NexcareTM, ScotchTM, FiltreteTM, CommandTM, ScotchliteTM ve VikuitiTM yer alıyor.

Hayatı kolaylaştıran ürünlerin mucidi 3M, Türkiyede 1987 yılından bu yana faaliyet gösteriyor. 300den fazla çalışanı bulunan 3M Türkiye, şirketin dünya çapında en hızlı gelişen ofisleri arasında yer alıyor. 3M Türkiye, telekomünikasyon sistemleri, medikal, grafik, ofis, trafik güvenliği, ev bakımı, endüstriyel ve ulaşım ürünleriyle, üretim ve hizmet sektörlerinde pazar liderliğini elinde bulunduruyor. 2002den bu yana yılda ortalama %25 büyüyen 3M Türkiye, 2007de yaptığı 10 milyon USDlik yatırımla üretim alanını 2 kat büyüttü. Çerkezköydeki fabrikasında temizlik, kırtasiye, kişisel bakım ve otomotiv sektörlerine yönelik ürünlerin yanı sıra, maskeler, filtrasyon ürünleri ve çocuk bezi yan bantları üretiyor. Türk pazarına sunulan ürünler, Avrupa ve Ortadoğu ülkelerine de ihraç ediliyor.

SUBCONTURKEY: Ürünleriniz ve hizmet verdiğiniz sektörler hangileridir?

Burak Altınoluk: 3M, 6 işkolu altında toplanan 35 iş alanında faaliyet gösteriyor:

• Hızlı Tüketim ve Ofis Ürünleri
• Reklam, Trafik Güvenliği ve Optik Ürünleri
• Elektronik ve Telekomünikasyon Ürünleri
• Sağlık Ürünleri
• Endüstriyel ve Ulaştırma Ürünleri
• Emniyet, Güvenlik ve Koruma Hizmetleri

Endüstriyel Pazarlar ve Ulaştırma Bölümü olarak otomotiv, beyaz eşya, elektronik, yapı, mobilya, reklam, uzay-havacılık, genel endüstri ve hırdavat gibi birçok pazara hizmet veriyoruz. Bu sektörlere sunduğumuz ürünlerin arasında bantlar, yapıştırıcılar, aşındırıcılar, otomotiv tamir ürünleri, filtrasyon sistemleri, katkı malzemeleri ve cam filmleri bulunuyor.

SUBCONTURKEY: Beyaz eşya sektörüne verdiğiniz ürünler hakkında detaylandırma yaparmısınız?

Burak Altınoluk: 3Min beyaz eşya sektörüne sunduğu pek çok çözüm bulunuyor. Bunlardan bazıları:

• Kaynak mukavemeti sağlayan 3MTM VHB Bantlar, elektronik parçaların iç kısma montajı, kapı kollarının montajı ve metal-cam birleştirmeleri gibi uygulamalarda
• Uzun süreli performans gösteren ve düzgün yapışma sağlayan 3MTM Laminasyon Bandı, bilgi plakalarının montajında ve metal-plastik birleştirmelerde
• 3MTM Ventilasyon Bandı, boşlukların izole edilerek doldurulması için
• 3MTM Filament Bantlar, genel amaçlı bantlama ve kapatma/güçlendirme işlemleri için
• 3MTM Köpük Bantlar, dekoratif metallerin yapıştırılmasında ve plaka montajlarında
• 3MTM Yapıştırıcılar, kauçuk contaların yapıştırılması, plastik-metal ve cam-metal birleştirmeleri için
• 3MTM BumponTM Kaymaz Ayaklar, vibrasyon ve darbe dayanımı için
• Termal geçirgen özellikteki 3MTM Alüminyum Bantlar, izolasyon, kablo desteleme ve koruması için
• 3MTM Performans Etiketleri, model ve seri numaraları, enerji kullanım bilgileri, barkod okunabilirliği, ısı ve program seçim bilgileri ve hatalı kurum uyarıları için
• 3MTM Koruma Bantları, yüzeyleri montaj ve taşıma sırasında çarpma, çizme ve parmak izinden koruması için kullanılıyor.

SUBCONTURKEY: Müşterilerinizin sizi tercih etme nedenleri nelerdir?

Burak Altınoluk: Diğer sektörlerde olduğu gibi, beyaz eşyada da müşterilerimizin bizi tercih etmelerinde en önemli unsur, 3Min üründen ziyade çözüm sunması. Teknik mühendislerimizle birlikte denemeler yaparak, müşterilerimizin uygulamaları için en doğru ürünü bulmalarına yardımcı oluyoruz, süreçlerini iyileştiriyoruz, satış sonrası süreçte de teknik destek vermeye devam ediyoruz. Ek olarak tüm ürün ve çözümlerimiz hakkında kendilerine sık sık eğitim veriyor, birleştirme teknolojilerindeki gelişmelerden haberdar olmalarını sağlıyoruz. Bu da bizi müşterilerimiz için yalnızca bir tedarikçi olmaktan çıkarıyor, onların iş ortağı olarak çalışabilmemize olanak tanıyor.

SUBCONTURKEY: 2009 yılının ilk dokuz ayı için bir değerlendirme yaparsanız hedeflerinize ulaştınız mı?

Burak Altınoluk: Global ekonomik krizin etkisiyle, tüm sektörlerde olduğu gibi bizim sektörümüzde de zorlanma yaşandı. Yılın ilk 3 aylık dönemde, pazar koşulları oldukça belirsizdi. Bu durum bizi maliyet yönetiminde daha etkin çalışmaya zorladı, yeni tasarruf önlemleri geliştirdik, mevcutları gözden geçirerek daha kârlı süreçler oluşturduk. Üretim tesisimize yaptığımız yatırımlarla, yüksek kaliteli ürünleri daha az maliyetle üreterek, krizi fırsata çevirmeyi başardık. Bu aynı zamanda yeni ürün pazarlarında da bize avantaj sağladı.

SUBCONTURKEY: Yaşanan global kriz firmanızı nasıl etkiledi? Krize karşı ne gibi önlemler aldınız?

Burak Altınoluk: Global krizden etkilenmeyen ülke, sektör ya da şirket yok. Biz de etkilendik ancak 3M olarak çok çeşitli sektörlerde faaliyet gösterdiğimiz için, biraz daha avantajlı bir durumumuz oldu. Ülkemizin özel konumu ise 3M Türkiyeye farklı bir avantaj getirdi. Coğrafi konumumuz nedeniyle de çok çeşitli pazarlarla çalışabildik, verimliliğimizi artırabildik.

Kriz ortamlarında 3Mi ayakta tutan en önemli unsur inovasyon. Yılın başında ülkemizi ziyaret eden CEOmuz George Buckleyin yaptığı açıklamalar da aynı konuya işaret etmişti: Şirketlerin ayakta kalabilmesi için en güçlü silahı inovasyon... İnovasyon, tıpkı dün olduğu gibi, bugün de, ürünleri rakiplerden farklılaştırmanın en iyi yolu olmaya devam ediyor. Sonuçlarını tahmin edemedikleri için şirketler inovasyonu riskli buluyor ancak gerçek şu ki, büyümek ve ayakta kalmak için inovatif çözümler bulmaya devam etmelisiniz. 3Min her zaman gizli silahı olan inovasyon da tek başına yeterli olmuyor. Daha ucuza mal edilebilecek yeni fikirleri bulmak ve bu fikirleri yeni ürünler olarak pazara sunma hızı da en güçlü rekabet güçlerinden biri. İnovasyonla büyümek, her zaman 3Min DNAsının vazgeçilmez unsuru...

SUBCONTURKEY: İş yaptığınız sektörlerde (özellikle beyaz eşya) hangi sorunlarla karşılaşıyorsunuz, bu sorunları nasıl aşıyorsunuz?

Burak Altınoluk: Bugünkü gibi dönemlerde, herkesin öncelikli gündem maddesi maliyet yönetimi oluyor. Dolayısıyla kısa vadede sonuç vermesi beklenen planlar yapılıyor, kaynaklar bu alana yönlendiriliyor. Oysa kısa vadeli çözümler, uzun vadede şirketin zararına sonuçlar doğurabiliyor. Bu noktada müşterilerimize, ürün ve uygulama eğitimleri vererek, sunduğumuz çözümlerin süreçlerine ne gibi katkılar sağlayacağını, yüksek kaliteli ürünlerimizin verimliliklerini ne derece artıracağını anlatmaya çalışıyoruz. Özellikle üretim alanlarında yaptığımız denemelerle ürünlerimizin farkını ortaya koyuyoruz.

SUBCONTURKEY: Başka eklemek istedikleriniz ve sanayicilere vermek istediğiniz mesajlar varsa bunlarıda belirtebilirsiniz.

Burak Altınoluk: Yaratıcılık ve yenilikçilik deyince dünyada herkesin aklına 3M geliyor. Hayatı kolaylaştıran 50.000den fazla ürünün yaratıcısı ve üreticisiyiz. Yılda 1.5 milyar ABD Doları kaynak ayırdığımız Ar-Ge çalışmalarımızın temelinde, bugünün ihtiyaçlarına cevap verdikçe gelecekteki olasılıklar üzerine düşünmeye başlamak yatıyor. Başarımızın temelinde, yeni teknolojilere öncülük ederek, bu teknolojileri, insanların gereksinimlerine göre sürekli güncelleyerek uygulamamız yatıyor. Tam da bu noktada müşteri odaklı yaklaşımımız devreye giriyor. Faaliyet gösterdiğimiz 63 ülkede, farklı sektörlerde farklı ihtiyaçlara sahip müşterilerimizin nabzını tutuyor, ihtiyaçlarını belirliyor ve bunları ürün geliştirme süreçlerimize yansıtıyoruz. Örneğin müşterimizin önceliklerini anlayarak sunduğumuz çözümle, bir fabrikadaki üretim sürecini daha verimli hale getirebiliyoruz. 3Mi 3M yapan, kendini devamlı yenilemesi, ürün geliştirme ve satış organizasyonlarının birbirine çok yakın çalışarak inovatif çözümlerle pazarlara öncülük etmesidir. Bu da bizi müşteri memnuniyetine uzanan yolda çok başarılı kılıyor.

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://www.istexpo.com/midest-paris.html

http://www.sektorel.com/sektor-haberleri/beyaz-esya/beyaz-esya-ana-ve-yan-sanayi-fuari-hefi-mart-2020de-2-kez-yapilacak
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi