SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   8 Aralık 2019, Pazar

Aralik 2009 Sayısı

Yıl : 7 | Sayı : 68

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

https://www.busworldturkey.org


https://www.kalitefuari.com/
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

 

Henkel, Bonderite markası ile beyaz eşya sektörüne hizmet veriyor

Henkel Genel Endüstri Bölüm Direktörü Mustafa Güler Kimdir:

1971 Çorum doğumlu, Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu. Türk Henkelde 1999 yılında Loctite Bölümü Orta Asya Satış Sorumlusu olarak başladı. Daha sonra aynı bölgede Satış Müdürü olarak çalıştıktan sonra şu anda Genel Endüstri Bölüm Direktörü olarak görev yapmaktadır. İngilizce ve Rusça biliyor.

Henkelin, Genel Endüstri Bölümü olarak, üç ana ürün grubu var: Yapıştırıcılar-Mastikler, mühendislik yapıştırıcıları ve yüzey işlem kimyasalları. Uygulama alanları ve ana hedef pazarları başta beyaz eşya sektörü olmak üzere dayanıklı tüketim endüstrisidir. Ürün, tasarım, süreç ve çözüm içeren dörtlü Henkel Değer Paketi konsepti ile hizmet veren Henkel Genel Endüstri Bölümü Türkiye Satış Direktörü Mustafa Güler, beyaz eşya sektörüne sundukları ürünler ve hizmetler hakkında bilgiler verdi.

Fosfatlama ürün gruplarının teknoloji lideri: Henkel

SUBCONTURKEY: Ürünleriniz hakkına bilgi verir misiniz?

Mustafa Güler: Henkelin yüzey işlemdeki en önemli markası Bonderite®. Bunun yanında P3 markamız daha çok soğutma sıvıları ve çekme yağları gruplarıyla alakalıdır. Yapıştırıcı konusundaki markamız ise Loctite ve Terosondur. Teroson bilindik bir markadır ve özellikle otomotiv sonrası satış sektöründe çok bilinir (auto after market), 90lı yılların başında Henkel bünyesine katılmıştır. 2000li yılların başında ise Henkele katılan ve özellikle Henkelin çehresini değiştiren diğer markamız ise Loctitedır. Beyaz eşya sektörüne geri dönecek olursak, Bonderite® markasının altında şu anda konvansiyonel olarak bildiğimiz bütün yüzey işlem yani fosfatlama dediğimiz ürün grupları bulunmakta. Fosfatlama ürün gruplarının hem lideri hem de teknoloji lideriz. Ve şu anda alternatifini de sunan firmayız. Kendimize bir alternatif oluşturuyoruz. Yeni bir bakış açısı getirmek gerekiyordu ve bu bakımdan Bonderite® NT1 ve Bonderite® TecTalis olarak yüzey işlemde öncü olan nanoteknolojiler ile müşterilerimize gittik.

Bonderite® NT 1, 2002 yılında ticarileşmiş bir üründür. Türkiye pazarına girişi 2005 yılıdır. Beyaz eşya yüzey işlem hatlarında ön işlem (pretreatment) sonrası sadece toz boya kullanılan hatlarda uygulanmakta, 2008 yılında ticarileşmiş olan Bonderite® Tectalis ise pretreatment sonrası (e-coat) kataforez ve son kat toz boya kullanılan yüzey işlem hatlarında uygulanmaktadır.

Henkel olarak Bonderite® NT, çinko fosfatlama uygulamasına alternatif yaratıyoruz

Bonderite® NT ile çinko fosfatlama uygulamasına alternatif yaratıyoruz. Bugüne kadar fosfatlama uygulamasında her şey tozpembe görünürken bir taraftan da firmaların yaşadığı bazı sorunlar oluyordu. Fosfatlama ürünlerinin atıklarının ne yapılacağı, çok su kullanımı gibi problemler yaşanıyordu. Henkel olarak Bonderite® NTyi geliştirerek fosfatlama ürünlerini kullanan firmaların bu problemlerine çözüm aramaya çalıştık. Daha basit bir şekilde, korozyona karşı direnci nasıl sağlarız, mali açıdan firmalara nasıl avantajlar sağlarız gibi düşüncelerle Bonderite® NTyi geliştirdik.

Bonderite® NTnin dört tane önemli avantajı var. Fosfat kaplamanın en büyük problemi kaplama sonucunda ağır metal içeren çamur atığı çıkarmasıydı. Çevre yönetmeliklerinden dolayı bu çamur atığın yakılması zararlı olduğu için ancak gömülerek bertaraf edilmesi gerekiyor. Çamurun içindeki nikel oranına göre ya yakılıyor ya da gömülüyor. Çamur atığı oluşturan firmalarda bunun için bir bedel ödemek zorunda kalıyorlardı. Bizim yeni ürünümüz Bonderite® NTde çamur problemi ortadan kalkıyor, bu büyük bir devrim olarak algılandı firmalar açısından. Birinci avantajı Bonderite® NTnin çamur oluşturmamasıdır.

Bonderite® NTnin sağladığı ikinci avantaj ise; fosfat proseslerinde çok fazla miktarda su kullanılıyor. Kullanılan su da ağır metallerle kirleniyor. Arıtım işlemine tabi tutulması gerekiyor. Sanayi atık suyu ağır metal içerdiği için evsel atık su gibi değerlendirilemiyor. Ekstra işlemlerden geçirilmesi gerekiyor. Bu da firmalara bir maliyet getiriyor. Biz Bonderite® NTde ağır metal kullanımını ortadan kaldırdığımız için çamurda olduğu gibi atık suyunda ağır metal içermediğini, çok basit bir mekanizmayla evsel atık gibi arıtılabileceğini göstermiş oluyoruz.

Fosfatlama proseslerinde ısıya ihtiyaç duyuluyor. Yani prosesin ısınarak kimyasal reaksiyon vermesi gerekiyor. Bu da doğal olarak firmalara ekstra bir ısıtma maliyeti getiriyor. Bonderite® NTde biz ısıtma olayını da ortadan kaldırıyoruz. Ortam sıcaklığında istediğimiz kaplamayı elde ediyoruz. Bu üç avantaj firmaların Bonderite® NTyi seçmesinde yeterli oluyor. Bunun yanında daha kolay bir kaplama teknolojisi, daha kısa sürede kaplama yapıyoruz. Fosfatla kıyaslandığında 3 dakika gibi minimum süreye ihtiyaç varken, Bonderite® NT ile bunu 20-60 saniyede istediğimiz sonucu elde etmemizi sağlıyor. Kapasitesini, üretimini artırmak isteyen firmalar için çok uygun oluyor. Bonderite® NT sayesinde üretim hızı 2 katı artabiliyor. Çamur, ağır metal ve ısıtma firmalara bakım maliyeti de getiriyor. Filtrelerin, boruların tıkanması, eşanjörün tıkanması gibi bakım maliyetleri Bonderite® NT sayesinde ortadan kalkıyor. Bakım maliyetlerinde düşüş sağlaması da Bonderite® NTin ayrı bir avantajı oluyor. Bonderite® NT daha geniş aralıklarda çalışabilinecek bir kaplama teknolojisi. Fosfat dediğimiz zaman kimyasalın çalışma limitleri çok dar. Bonderite® NT daha geniş aralıklarda aynı sonucu verebilecek kapasitede fosfatlama kimyasallarıyla. Bonderite® NTnin bu özelliği de üretim sırasında yaşanacak limit aşımlarını, personelden kaynaklanacak bazı problemleri ortadan kaldırmış, kolaylık sağlamış oluyor.

Bonderite® NTnin konumlanması Türkiyenin ihtiyacı ile birebir örtüşüyor. Yurtdışındaki lansmanlarımızda çevreci etkileri ön plana çıkıyor. Türkiyede çevreci etkilerinin üzerine bir de verimliliği artırıcı özelliği ön plana çıkıyor. Şu anda beyaz eşya sektörünün ihtiyacı olan şey verimlilik. Firmalar, hem kaynakları daha doğru kullanma, maliyetleri kontrol altında tutabilme, hem de yatırımları yapmadan daha çok üretebilmek. Bu cazibeyi sürdürebilmek için verimlilik ön planda olması gerekiyor.

Şu anda beyaz eşya sektörünün ihtiyacı olan şey verimlilik

Mevcut tesisleri büyütmek, firmalar açısından zor olduğu için başka bir yatırım yapmadan nasıl daha fazla üretim yapabilmenin peşinde olmaları gerekiyor. Bonderite® NT firmaların bu ihtiyaçları ile birebir örtüşüyor. Birincisi enerji tüketimine etkisi, elektrik ve doğal gaza gelen zamlarla fark ortaya çıkmaya başladı. Bununla beraber hızlı kaplama özelliği çok önemli. Çünkü değişik atölyelerde eleman yatırımı ile bazı hızlanmalar sağlayabilirsiniz. Fakat fosfatlamanın daha hızlanması için bir hat daha kurmanız gerekir. Şu andaki boyahanelerde, o bir hattı daha kuracak yer yok. O yüzden boyahane uygulamalarında kapasitenin belirleyici, ana faktörlerinden biridir yüzey işlemin hızı. Bunu artırdığımız zaman biz müşterimize çok geniş bir rekabet avantajı sunuyoruz.

Bu avantajları sayesinde beyaz eşya sektöründe de bu teknolojinin kullanılmasında Türkiye ayağında hızlı yol aldık ve üretici firmalarımız Bonderite® NT artık bir kalite standardı olarak kullanmaya başladılar.

Henkel, Beyaz eşya sektörüne büyük önem vermektedir. Bu sebeple, dünya genelindeki yeni yeni oluşturulan organizasyonda; Beyaz eşya sektörü Global Key Account yönetim sistemi ile takip edilerek, desteklenilmektedir. Türk Henkel Beyaz Eşya Key Account Müdürümüz Sayın Tuğgan Çelebi ve kendisine bağlı beyaz eşya fabrikalarında çalışan Henkel personeli olan mühendis arkadaşlarımız, partnerimiz olan tüm firmalarımızın dünya genelindeki yepyeni Henkel teknolojileri ile çalışmalarını sağlamaktadırlar. Aynı zamanda Tuğgan Bey, Henkel Global Beyaz Eşya takımının bir üyesi olup, gerekli tüm know-howın transferinin ve ülkemizdeki uygulamaların yapılmasından da sorumludur.

Yeni projelerimiz yapıştırıcı bölümünde olacak

Bunun dışındaki projelerimiz kademe kademe yapıştırıcı bölümünde gelecek. Türkiye beyaz eşya firmalarında Ar-Ge merkezleri daha da güçlendi. Biz onlarla beraber projeler üretmek istiyoruz. Onların üretim proseslerini beraberce tanımlamak istiyoruz. Bu çalışmaları yaptığımız beyaz eşya firmaları mevcuttur. Hedefimiz, beyaz eşya firmaları ile oluşturacağımız güçlü bir partnerlik anlayışıdır.

SUBCONTURKEY: Ar-Ge çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Mustafa Güler: Dünyada Henkelin Ar-Ge harcamaları satışa olan oranı %3dir. 429 milyon Euroluk bir yatırım harcaması bulunuyor. Bunun %47sini yapıştırıcı teknolojileri iş kolu alıyor. Henkelin Avrupada iki tane araştırma ve geliştirme merkezi var. Dünyada ise 5 ana merkezimiz var. Almanya-Fransa, Kuzey Amerika, Japonya ve Korede. Türkiyede kimya sektöründe satış kadrosundan daha fazla teknik kadro bulunduran tek kimya şirketiyiz. Bunu da gururla söyleyebiliyoruz. Ürün geliştirme yapıyoruz, ürün motifikasyonu yapıyoruz. Çayırovadaki tesislerimizde hem yapıştırıcı hem de yüzey işlem için detaylı testleri yapabilecek, pilot üretimler yapabilecek ekipmanlarımız var. Yani Çayırovadaki tesisimiz sadece bir üretim merkezi değil aynı zamanda bir araştırma merkezidir. Gelecekte, ürün geliştirmeye daha çok yatırım yapılması gerekiyor. Yeni ürünlerin geliştirilmesine büyük önem veriyoruz ve bu da Henkelin kültüründen kaynaklanmaktadır.

Arçelik, Bosch&Siemens, Vestel, Indesit ve Candy fabrikaları da Bonderite® NT1 ürününe 2008 ve 2009 yılları içerisinde geçiş yaparak, çok ciddi bir tasarruf elde etmişlerdir. Bonderite TecTalis ürünümüz ile de saha, seri üretim çalışmalarımız devam etmektedir.

Bonderite® teknolojisi ile ilgili görüşler:

1 Haziran 2008 itibari ile BSH – FIH Fırın ve 19 Mayıs 2009 BSH – FIK Buzdolabı işletmemizde kullanmaya başlamış olduğumuz, Bonderite® NT1 teknolojisinin mevcut sistemimize göre kolay kullanımı, sistemin bakım ve temizlik (eşeanjör, nozzle, banyo, ring) maliyetlerinin minimum düzeye indirmesi, kullanılan ısı – elektrik enerjisinde sağlanan tasarruflar ve süreç stabilitesini kolaylıkla sağlaması sayesinde kurulduğu günden bu yana çevresel sorumluluk konusunda büyük hassasiyet ile yaklaşan ve doğal kaynakları verimli kullanarak enerji tasarrufu sağlayan ürünler geliştirmeyi öncelik bilen bir üretici olan BSHa, çevreci Bonderite® teknolojisini tercih ederek, üretim tesisimize bir çok kazanç sağlanmıştır.

Metin Sevinç
Bosch-Siemens Fırın İşletmesi
Üretim Yöneticisi

Hayati Felamur
Bosch-Siemens Buzdolabı İşletmesi Mühendislik Yöneticisi

VESTEL Beyaz Eşya A.Ş. bünyesinde, kaliteli ve çevreci üretim anlayışıyla faaliyet gösteren Pişirici Cihazlar Fabrikası, 6 Temmuz 2009 tarihinden bu yana, Henkel Bonderite® NT1 teknolojisi ile üretimine devam etmektedir.

Bu tarihten itibaren, ısı ve elektrik enerjisinde, temizlik ve bakım faaliyetlerindeki maliyetlerde önemli oranda tasarruf sağlanmıştır. Proses, önceki metodlara göre çok daha basit ve kolay uygulanabilir olduğundan, proses kontrolü açısından ciddi avantajlar getirmiştir.

İşletmemize önemli avantajlar sağlayan bu konuların dışında, çevreye her zaman sorumlu davranan VESTEL Beyaz Eşya A.Ş. ve bağlı olan Pişirici Cihazlar Fabrikası, enerji kaynaklarının verimli kullanılmasına katkı sağlayan ve atıksız çalışan Bonderite® NT1 teknolojisi ile bu duruşunu pekiştirmiştir.

Nazmi Karagöz
VESTEL Pişirici Cihazlar Fabrikası
Üretim Müdürü

1 Nisan 2009 tarihinden itibaren, Boyahane renkli hat, yüzey işleminde Çinko fosfat prosesi yerine Bonderite® NT1 kullanmaya başladık. Çinko fosfat prosesine göre işletmesinin kolaylığı, proses çamuru üretmemesi, soğuk uygulanması gibi özellikleri ile enerji, çevre ve temizlik konularında işletmemize avantaj sağlamaktadır. Ayrıca galvaniz kaplı sacların ve alüminyum parçaların çinko fosfat uygulamasında yaşanan kaplama problemleri Bonderite® NT1 ile ortadan kalkmıştır. Bonderite® NT1, aynı yüzey işlemde farklı özelliklerdeki malzemelerin efektif kaplanabilirliğine müsaade etmesi itibari ile, proses esnekliğini ve verimini artıran bir uygulamadır.

Günümüzde enerji verimli ve çevreye duyarlı üretim yapmak her zamankinden daha önemli hale geliyor. Bu kapsamda Bonderite® NT1, çevresel sorumluluklarının bilincinde olan ve doğal kaynakları en verimli şekilde kullanmayı kendine öncelikli amaç edinen ARÇELİKe katma değer sağlamıştır.
 
Kenan Aybastı
ARÇELİK Pişirici Cihazlar İşletmesi
Boya Takım Lideri

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://www.istexpo.com/midest-paris.html

http://www.sektorel.com/sektor-haberleri/beyaz-esya/beyaz-esya-ana-ve-yan-sanayi-fuari-hefi-mart-2020de-2-kez-yapilacak
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi