SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   12 Aralık 2019, Perşembe

Aralik 2009 Sayısı

Yıl : 7 | Sayı : 68

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

https://www.busworldturkey.org


https://www.kalitefuari.com/
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

 

Kerim Çelik, her yıl %30luk büyüme gerçekleştiriyor

Çelik sanayindeki konumunu başarılı bir performansla her geçen yıl güçlendirdiklerini belirten Kerim Çelik Servis Merkezi Yöneticisi Göktuğ Yılgenci, firmaları ve çalışmaları ile ilgili sorularımızı yanıtladı.

SUBCONTURKEY: Firmanız hakkında kısaca bilgi verir misiniz? Üretim kapasiteniz ve servis merkezleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Göktuğ Yılgenci: 1960 yılında Borusan Grubunun ilk teşebbüslerinden biri olarak Borusan Halkalı tesislerinde kurulan Kerim Çelik, 1977de çağdaş anlamda ülkenin ilk çelik servis merkezi haline geldi. Borusan Holdingin Yassı Çelik Grubu şirketleri arasında yer alıyoruz. 2005 yılında Manisa şubemiz faaliyete geçti. Aynı yıl İstanbuldaki merkez şubemizi, Sefaköyden Tuzlaya taşıdık, Bursa şubemiz ise 2008 yılında açıldı. 2006 yılından bu yana Borusan Holding ve dünyanın en büyük çelik üreticilerinden ArcelorMittal ortaklığıyla faaliyet gösteriyoruz.

Müşterilerimizin beklentilerinin istenilen zaman ve kalitede, en yüksek verimle karşılanmasına dayalı bir kalite politikası izliyoruz. Sürekli iyileştirme felsefesi ile gelişen bir ekip anlayışını ön planda tutuyoruz. Satış öncesi ve sonrasında verdiğimiz sürekli teknik destek ve hizmetle yüksek müşteri memnuniyetini sağlamayı amaçlıyoruz.

Çelik sanayindeki konumumuzu başarılı bir performansla her geçen yıl güçlendiriyoruz. Satış hacmimizde arka arkaya 3 yıl, yıllık %30un üzerinde büyüme başarısı gösterdik. İstanbul Sanayi Odası tarafından yayınlanan Türkiyenin en büyük 500 firmasının belirlendiği ISO 500 listesinde 2008 yılında, bir önceki yıla göre 64 sıra yükselerek 162. olduk.

SUBCONTURKEY: Ürünleriniz, özellikleri ve hizmet verdiğiniz sektörler hangileridir? Müşterilerinizin sizi tercih etme nedenleri nelerdir?

Göktuğ Yılgenci: Beyaz eşya yan sanayi, otomotiv yan sanayi, ısıtma, soğutma, havalandırma, elektrik, aydınlatma, elektronik, yapı, makine ve yedek parça, radyatör, kilit, silo ve tavukçuluk ekipmanı, büro mobilyası ve aksesuarları, kablo ve taşıma sistemleri gibi sektörlere ve çelik merkezlerine dilinmiş ve boy kesilmiş mamulleri sunuyoruz. Ürünlerimiz arasında Soğuk Sac (CR), Sıcak Daldırma Galvanizli Sac (HDG), Asitlenmiş Yağlanmış Sıcak Sac (P&O), Boyalı Sac (CC), Full Hard (F/H) Sıcak Sac ve Silisli Sac yer alıyor.
Ürünlerimizi dilinmiş rulo veya levha olarak sunuyoruz. Dilinmiş mamullerimiz 0,28 ila 4,00 mm kalınlıkta ve 15 ila 2.000 mm genişlikte olup, dikey veya yatay, paletli veya paletsiz otomatik paketleme hattında paketleniyor. Her rulo, ebat, kalite, müşteri adı ve miktarının yer aldığı barkodlu etiket ile tanımlanıyor. Boy kesilmiş mamullerimizi ise 0,30 ila 4,00 mm kalınlık, 300 ila 1.500 mm genişlik ve 300 ila 4.000 mm boy ile sunuyoruz. Ürünlerimiz, palet üzerine, kağıt veya çelik ambalaj ile paketleniyor ve yine barkodlu etiketler ile tanımlanıyor.

SUBCONTURKEY: Kalite sistem belgeleriniz ve müşteri memnuniyeti çalışmalarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?

Göktuğ Yılgenci: 1995 yılında, sektörümüzde ISO 9002 belgesini alan ilk kuruluş olduk. 2003 yılında da ISO 9001:2000 belgesini aldık. Ocak 2008 yılında ise BSI firmasından ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi ve OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi ve Ağustos 2008de ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti belgelerini aldık. Müşteri teknik hizmetlerimizin yanı sıra Borusan Holding bünyesindeki tüm şirketler gibi, çalışmalarımızda üretim kalitesini ve verimliliğini artırmak için Değer Bazlı Yönetim ve 6 Sigma metodolojileri ile Müşterinin Sesi Yönetimi (VOC) süreçlerini uyguluyoruz. Bağımsız ve uzman kuruluşlara düzenli olarak yaptırmış olduğumuz müşteri memnuniyeti anketlerimizin sonuçları bizim hem Türkiye hem de Avrupa birliğinde faaliyet gösteren benzer endüstriyel şirketlerden daha çok iyi durumda olduğumuzu gösteriyor.

SUBCONTURKEY: 2009 yılının ilk dokuz ayı için bir değerlendirme yaparsanız hedeflerinize ulaştınız mı? 2010 yılı için öngörülerinizi öğrenebilir miyiz? Yaşanan global kriz firmanızı nasıl etkiledi? Krize karşı ne gibi önlemler aldınız?

Göktuğ Yılgenci: 2009 yılında krize karşı bazı önlemler aldık. Stok seviyemizi düşürüp stok ortalamamızı bir aydan daha kısa süreye indirerek işletme sermayemiz için ayırdığımız tutarı azaltmayı başardık, buna karşın iş hacmimizde bir küçülme olmadı. Risklerimizi de en aza indirdik. Bu süreçte kuşkusuz etkili bir planlama altyapısı kurmak büyük bir önem kazandı. Güçlü tedarik zinciri departmanımızla stokları daha hızlı çevirerek satış faaliyetlerimizi daha verimli şekilde sürdürmeyi başardık. Üç şubemizdeki satın alma, satış ve stok aktivitelerini takip ve kontrol eden tedarik zincirimiz, bu alandaki başarılı performansımıza önemli bir katkıda bulundu. Yüksek ürün ve hizmet kalitesi ile elde ettiğimiz müşteri memnuniyeti ve güvenilirlik de, kriz karşısında güçlü konumlanmamızda etkili oldu.

SUBCONTURKEY: İş yaptığınız sektörlerde hangi sorunlarla karşılaşıyorsunuz, bu sorunları nasıl aşıyorsunuz?

Göktuğ Yılgenci: Sektörde yaşadığımız önemli sorunların başında alacak riski geliyor. Biz bu sorundan, ticari alacaklarımıza karşılık teminat mektubu ve DBS (Doğrudan Borçlanma Sistemi) gibi garantiler altında faaliyetlerimizi yürüterek işimizi emniyete alıyoruz.

Piyasadaki bir başka önemli beklenti ise son zamanlarda daha da büyük önem kazanan zamanında teslimat yapma, malzeme tedariğinin sürekliliğini sağlama işidir. Borçelik gibi Türkiyenin en köklü kuruluşlarından biri ile olan ortaklığımız, terminlere uymak ve sürekliliği sağlamak açısından bize önemli bir avantaj sağlıyor.

Sektörümüzde sunulan ürün ve hizmetlerde kalite beklentisi de giderek yükseliyor. Müşterilerimizin beklentilerini eksiksiz karşılayabilmek için bizim de çeşitli uygulamalarımız mevcut. Türkiyede ilk kez Borusan grubu tarafında hayata geçirilen MTH (Müşteri Teknik Hizmetleri), yüksek müşteri memnuniyeti elde etmemizde önemli bir rol üstleniyor. Ayrıca 2008 yılında aldığımız ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti belgesi çerçevesinde yürüttüğümüz çalışmalarla, müşteri şikayetlerini en verimli şekilde değerlendirerek hızlı yanıt verebiliyoruz.
 
SUBCONTURKEY: Çelik servis merkezleri ülkemizde gittikçe çoğalıyor, bunu neye bağlıyorsunuz?

Göktuğ Yılgenci: Çelik servis merkezleri firmaların çelik işleme hizmetini dışarıdan alarak kendi işlerine daha fazla yoğunlaşmalarını, dolayısıyla rekabet güçlerini daha da artırmalarını sağlıyor. Bu nedenle merkezlerden hizmet almak her geçen yıl daha fazla tercih ediliyor. Ayrıca çelik servis merkezlerinin sunduğu ürün ve hizmetlere duydukları ihtiyaç da giderek artıyor.

Çelik servis merkezleri ülkemizde önemli büyüme potansiyeli barındıran bir sektör. Hızlı bir gelişim içinde olması sektörde faaliyet gösteren firmaların sayısının giderek artmasında etkili oluyor. Önümüzdeki dönemde büyüme eğilimine bağlı olarak çelik servis merkezlerine olan ihtiyacın artmaya devam edeceğine inanıyoruz.

SUBCONTURKEY: Çelik servis merkezi olmanın kriterleri neler olmalı?

Göktuğ Yılgenci: Sadece malzeme işlemek bir çelik servis merkezi olmak için yeterli değil. Kuruluşların bütün olarak servis anlayışına sahip olmaları gerekiyor. Süreklilik ve çözüm ortaklığı önemli. Çelik servis merkezleri kalite garantisi verebilmeli, müşterinin stok yönetimini etkin bir şekilde yürütebilmeli. Müşterilerinin verimliliğini artıracak çözümler ve iş konuları geliştirmek, çelik servis merkezlerinin faaliyet alanı içinde yer alıyor.

SUBCONTURKEY: Sanayicilere vermek istediğiniz mesajlar varsa bunları da belirtebilirsiniz.

Göktuğ Yılgenci: Özellikle ekonomik kriz dönemlerinde, işletme sermayesi çok değerli hale geldiği için, planlama büyük önem kazanıyor. Verimsiz stok yönetimi sadece nakdin stoğa bağlı kalmasına sebep olmuyor aynı zamanda değişen emtia fiyatları nedeni ile risk taşıyor.

Çelik servis merkezlerinden azami fayda sağlayabilmek için, sürekli iş ortaklıklarının oluşturulması gerektiğine inanıyoruz. Kısa vadeli spot çözümlere mecbur kalmadıkça başvurulmamalı. Fırsatçı yaklaşımlar yerine uzun vadeli endüstriyel birliktelik hedeflemenin daha karlı olduğu birçok örnekle ispatlanmıştır.

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://www.istexpo.com/midest-paris.html

http://www.sektorel.com/sektor-haberleri/beyaz-esya/beyaz-esya-ana-ve-yan-sanayi-fuari-hefi-mart-2020de-2-kez-yapilacak
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi