SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   8 Aralık 2019, Pazar

Aralik 2009 Sayısı

Yıl : 7 | Sayı : 68

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

https://www.busworldturkey.org


https://www.kalitefuari.com/
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

 

BEYSAD Yönetim Kurulu Başkanı B. Murat Önay: ÖTV VE KDV İNDİRİMLERİ DEVAM ETMELİYDİ

Mayıs-Haziran aylarında beyaz eşya satışları iç piyasada tavan yaptı. Temmuz dan itibaren düşüşe geçti

BEYSAD Yönetim Kurulu Başkanı B. Murat Önay:
2010 da, Türkiye nin beyaz eşyadaki yeri ve önemi başlıklı konferans düzenlemeyi planlıyoruz

SUBCONTURKEY: Kapasite kullanım oranları 2008 e göre ne kadar düştü? Krizde otomotiv sektörüne kıyasla beyaz eşya sektörünün daha iyi durumda olduğu konusunda neler söyleyebilirsiniz?

B. Murat Önay: İlk krizin yani dramatik düşüşün ardından beyaz eşya sektörü otomotiv sektöründen daha kolay toparlandı. Özellikle ihracat artışları önemli bir yer tuttu. Bunun da nedeni, Avrupa nın stok yapmamak için mümkün olduğu kadar yakın ülkelerden ihracat yapmalarından kaynaklandı. İthalat yapabilecekleri ülkelerin başında da Polonya ve Türkiye geliyor. Türkiye, ihracatta son 3 ayda geçen senenin rakamlarının üzerine çıktı. Avrupa pazarı krizi bizim kadar ağır geçirmedi ve artık alımlara başladılar. Mesela Vestel in üretimi full gidiyor, Arçelik geçen seneki rakamlarını yakaladı, Indesit Türkiye de İngiltere den buzdolabı fabrikasının da gelmesiyle belli bir ürün artışı vardı, onu başardı. Demek ki artışın en önemli nedeni Avrupa daki üreticilerin pazar payının küçülmesinden kaynaklanıyor. Türkiye deki hammadde fiyatları ise Avrupa dan yüksek. Örneğin sac metal ürünlerin fiyatı yüksek, Avrupalı bir ay, iki ay önceden sipariş vermek istemiyor. Anlık siparişler vermek istiyor ve öyle de yapıyor. En yakında Türkiye olduğu için hemen Türkiye ye sipariş veriyor.

Fiyat konusunda istediği fiyata satabiliyor mu bir de ona bakmak gerekir. Avrupalı belli bir kar marjının altına inmek istemiyor, Türkiye deki üreticiler bu karsızlığı mı satın aldı, 2009 sonunda buna bakmak gerekiyor. Sene sonunda gerçek rakamları gördüğümüzde bunun kararını verebileceğiz.

Beyaz eşyada ithalat çoğaldı. Birçok komponent artık yurtdışından geliyor. Beyaz eşya imalatında yan sanayinin cirosu çok azaldı.

KDV ve ÖTV indiriminden önce Vestel ve Arçelik ÖTV bizden diyerek kampanya düzenledi ama yeterli ilgiyi görmedi.  %6-7 daha ÖTV indirimi yapılınca o hafta sonu bayilerde mal kalmadı. Mayıs-Haziran ayının sonuçları geldi ve Mayıs-Haziran da beyaz eşya satışları iç piyasada resmen pik yapmış. Temmuz dan itibaren de bir düşüşe girmiş.
 
ÖTV-KDV indirimleri devam etmeliydi

Bahadır Balkır: Avrupa da, Türkiye de üretilen ürünler kalitesinde malzeme üreten bazı firmalar bu kriz döneminde piyasadan çekilmek durumunda kaldılar ve Türk firmaları ihracatla onların pazarlarını doldurdu. Bu da Türkiye nin ihracatının artmasına neden oldu. Avrupa daki firmalar sadece pazar payını kaybetmediler bazıları tamamen kapandı. Burada Çin den yapılan ithalatların azalması, Türkiye nin devreye girmesini sağladı.
 
Bizim bilinçli tüketicimiz çok az. Hükümet kararı olarak vergiler düşürüldü deyince insanlar bu promosyon süresini kaçırmak istemiyor. Örneğin Migros ta promosyon olduğunda insanlar onu takip ediyor ve o gün özellikle oraya gidiyor. Hükümetin yaptığı bu indirimler çok doğruydu, 6 ay daha devam etmesi gerekirdi.

Besim Tuncay Oktayer: Avrupa daki üreticiler çok yüksek pazar kaybına uğrarken, Türkiye pazar payını artırdı. Pasta küçüldü ama bizim dilimimiz büyüdü. Oradaki 100 üretim 70-80 e düştü ama Türk üreticilerin payı arttı. Türkiye nin krizden faydalanamamasının nedeni hammadde fiyatlarının yüksekliğidir. Yoksa Türkiye bu krizde tozu dumana katardı. Avrupa da üretimler azaldı. Mesela Whirlpool yetkilileri şöyle bir cümle kullandılar; sizde satışlar nasıl, Arçelik nasıl? Arçelik fena değil deyince gülerek bizim kaybettiğimizi onlar topluyor dediler. Whirlpool da ciddi bir düşüş var. Whirlpool ın satamadığını Arçelik tedarik ediyor. İnsanlar iş yok diye daha fazla risk almamak için kapatıyor.

Atilla Eren: Türkiye deki OEM üretimi arttı. Avrupa da beyaz eşya üretiminde bir çekilme var. Türkiye bu krizde özellikle OEM alanında artış gösterdi.

Mustafa Böyet: Aslında Bahadır Bey in söylediği nokta çok önemli. Çin den ithalat kesildi, devreye Türkiye girdi. Otomotivde Avrupa daki ve Türkiye deki üreticilerin üretimlerinin azaldığına ben inanmıyorum. Örnek olarak Wolksvagen, BMW veya benzer otomotivciler iki üç ay sonraya gün veriyor otomobil vermek için. Bir daralma olmasına rağmen üretimlerinin azaldığını sanmıyorum.

Uğur Özgüç: Mesela hammadde olarak baktığımızda bizim tedarik sürelerimiz 12 hafta ile 20 haftalara çıkmış. Çok dolu çalıştıklarından değil, krize paralel olarak tesis kapanmaları var, kapasite küçülterek ihtiyacı karşılıyorlar. Bu, genelde 3-4 senede bir olur, dibe vuran süreler bunlar. Hafif hafif fiyatları da yukarıya çıkarırlar ve haliyle bu ürüne de yansıyor.

Hasan Danışment: Türkiye deki canlanmanın sebebi biraz da, Avrupa da krizin başlangıcından şu ana kadar çok hissedilmeyen yan sanayi kapanmaları son bir iki aydır hızlanmaya başladı ve sene sonuna kadar sürecek gibi. Bu kriz Avrupalı yan sanayicileri yeni yeni vurmaya başladı. Çünkü sözleşmeleri vardı hepsinin. Onların ürünleri ağırlıklı Vestel e kaydı. İç piyasada bilmiyorum ama dış piyasada Vestel çok muazzam bir pazar payına sahip oldu. Kaliteli mal üreten firmalar ayakta kalıyor. Ben şunu da iddia ediyorum, Türkiye de beyaz eşya fiyatları çok yüksek. Örneğin bin Türk lirasına buzdolabı var. Endüstriyel maliyetine bakıldığında bana göre fiyatlar çok yüksek.

SUBCONTURKEY: ISO ilk 500 ve ikinci 500 sıralamasında BEYSAD üyeleri de yer aldı. Bu başarıyı neye bağlıyorsunuz?

Atilla Eren: 2007 yılı beyaz eşyanın altın yılıydı. 2004, 2005 ve 2006 yılı 2007 yılına göre ihracatta daha aşağılardaydı. 2004 yılında ihracatımızı artırarak bunu kompanze ettik. 2007 yılı ise Türkiye de beyaz eşyada en üst üretim yılıydı. 2009 yılında ise Eylül den Eylül e bakarsak büyümeyi çok net gördük. Burada birçok faktör var.
 
2009 yılının genel yıl ortalamasına adetsel olarak baktığımızda %8 lik, cirosal anlamda %25 lik bir artış var Malzeme maliyetlerindeki düşüşün etkisi oldu. Özellikle bakırdaki maliyetlerin düşüklüğü etkili oldu. Ama şimdi hammadde fiyatları da yukarıya çıkmaya başladı geçmiş seneye göre hemen hemen aynı duruma geliyor.

Hasan Basri Aksu: Bizim geçen seneyle bu sene arasında cirosal anlamda değişikliğimiz yok denebilir. Firma olarak bu sene ikinci 500 firma arasında 93. sırayı aldık.

SUBCONTURKEY: Whirlpool pişirici fabrikası yetkilileri geldi Türkiye ye. Bu davetlere devam edecek misiniz ve bunun faydasını görüyor musunuz?

Besim Tuncay Oktayer: Bu seferki ziyaret daha spesifik bir ziyaret oldu. Birebir seçtikleri firmalarla görüştüler. Fakat Polonya daki maliyetlerin düşmesiyle buradaki alımlarında istedikleri fiyatları pek yakalayamadılar. Whirlpool un hedef fiyatları çok düşük. Polonya dan çıkarıp Türkiye ye ürün getirmeleri çok zor görünüyor.

Whirlpool da merkez karar almış. Ayrı fabrikalar ayrı firma gibi davranıyorlar. Hepsi kendi bünyesinde stratejilerini belirliyorlar. Birbirinden bağımsız olarak satın almalarını yapıyorlar ve bu bağlamda yan sanayi için Türkiye ye görüşmelere geliyorlar. Ama şu anda yan sanayiden %15-20 lik bir indirim bekliyorlar.
 
Hasan Basri Aksu: Whirlpool biraz enteresan bir firma. Biz 4-5 senedir görüşüyoruz ama ciddi bir durum olmadı. Bu sene tekrar başladı görüşmelerimiz, kalite kontrolü de yaptılar. Whirlpool in hedef fiyatları bizim verdiğimiz fiyatlardan %20 daha düşüktür. O yüzden bu görüşmelerinde çok ciddi olabileceğini sanmıyorum.

Bahadır Balkır: Hasan Bey in söylediği %20 lik farkın yüzde 10 u için diyelim ki abartı fiyat verdik. Bu yüzde 10 için konuşup tartışmak gerekir. İşçilik desek işçiliğin %10 luk fark yarattığını sanmı-yorum. Elektrik ve hammadde ucuz olduğu halde nasıl daha ucuza alabili-yorlar. %10 luk fark için yan sanayisini değiştirmek istemiyor demek ki.

2010 da Türkiye nin beyaz eşyadaki yeri ve önemi başlıklı konferans düzenleyebiliriz

B. Murat Önay: Şu an BEYSAD olarak, Avrupalı ana sanayicileri davet çalışmamız yok ama BEYSAD olarak desteklediğimiz Domotechnika İstanbul fuarında yurtdışından gelen ziyaretçilerle satın alma çalışmaları yapabiliriz. 2010 yılında dünyada Türkiye nin beyaz eşyadaki yeri ve önemi başlıklı konferanslar düzenleyebiliriz.

Bu dönemde BEYSAD iki tane önemli iş başardı. Devlet, Ereğli Demir Çelik i koruma altına alabilmek için fon koydu. Biz bunu yüzde 14 den yüzde 9 a düşürdük. Yüzde beşe çekilmesini istedik ama yüzde 9 a kadar düşürebildik.

Diğeri ise kombiyle ilgili binalarda enerji performansı adında yönetmelik çıktı. Mayıs 2012 den itibaren yürürlüğe girecek ve 1000 metrekare üzerindeki binalarda artık kombi kullanılmayacak. Bu da Türkiye deki kombi pazarını bitirecek. BEYSAD, Demirdöküm ve ECA bunun yanlış bir uygulama olduğunu çeşitli platformlarda anlattı, nefes tüketti. Bu konuda yumuşama olacağını düşünüyoruz ve çalışıyoruz. Avrupa nın hiçbir yerinde de böyle bir uygulama yok. Sadece Avrupa yenilenebilir enerjiyi destekleyen teşvikler yapıyor.

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://www.istexpo.com/midest-paris.html

http://www.sektorel.com/sektor-haberleri/beyaz-esya/beyaz-esya-ana-ve-yan-sanayi-fuari-hefi-mart-2020de-2-kez-yapilacak
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi