SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   7 Aralık 2019, Cumartesi

Aralik 2009 Sayısı

Yıl : 7 | Sayı : 68

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

https://www.busworldturkey.org


https://www.kalitefuari.com/
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

 

Sandvik Coromant beş eksenli işleme için kesici takım seçiminde önemli unsurları özetliyor

Geometri, paso ve takımlama esnekliği

Beş eksenli işlerin önemli bir yüzdesi karmaşık tesviye, tek bir çevrimde derin oyuklar, küçük radyüs ve karışımlar yanında çok sayıda özelliği işlemek demektir. Bu amaç doğrultusunda yakın zamanda geliştirilmiş olan CoroMill® Plura gibi küresel formlu konik parmak frezeler uzay sanayi ve kalıp döküm gibi kurulu beş eksenli pazarlarda hızlı ilerlemenin yolunu açıyorlar.

CoroMill Plura parmak frezeleri, süresi uzatılmış ama titreşimsiz kesim için uzun, dayanıklı sap ve dolgular için küçük radyüs gibi özel tasarım ve açılı takımları gerektiren özelliklere sahip parçaların işlenmesi için tasarlanmıştır.

Finiş işleme ve kabasını alma işlemlerini hedef alan CoroMill Plura ISO-S (titanium ve HRSA) ve ISO-M (paslanmaz çelik) malzeme grupları için tasarlanmıştır. Optimize edilmiş sayıda diş sayesinde, yüzey kalitesi ya da takım ömründen ödün verilmeksizin yüksek ilerleme hızlarının (uçak motoru çarkları/pervaneleri ve iniş takımı parçaları gibi titanyum parçalarında 0,15 mm/diş oranına kadar)uygulanması sağlanır.

Ek olarak, saplarda me sıvısı kanalları kesimde sıcaklığın kontrol edilmesine yardım ederken ayrıca verimli talaş kanalları hızlı ve etkin bir şekilde talaşın atılmasını kolaylaştırır ki bu, insansız üretimde birinci derecede önem taşır. Bu, derin cepler gibi özelliklerle özellikle de titanyum ve Inconel gibi sert malzemeler üzerinde çalışırken çok önemlidir. Alüminyum parçalarda beş eksenli işlemler gerçekleştirirken kesme sıvısı yanlış uygulanırsa ya da etkin şekilde uygulanmazsa yüzey kalitesi çoğu durumda büyük ölçüde bozulur.

Yönlendirici güçlü talep

Birçok beş eksenli uygulamada sıkça rastlanan bileşen açıları, şev yüzeyleri ve tesviyeler talepte yenilikçi takım çözümleri için itici güç oluşturuyorlar. Örneğin, uçak parçalarına ağırlığı minimuma indirmek için kapalı açılar/ceplerin entegrasyonu sadece beş eksenli tezgah hareketi ile bir arada küresel formlu konik parmak freze kullanılarak gerçekleştirilebilir çünkü bu şekiller konik açısı olmayan kesici takımlar için kısıtlayıcıdır.

Havacılık sanayisi gibi sanayilerden gelen talep aynı zamanda ürün geliştirme üzerinde doğrudan etkiye sahiptir. Örneğin, beş eksenli uygulamalar birçok farklı özelliğin işlemesini gerekli kıldıkları için kesici takım stokları artma eğilimindedir ve mevcut takım istasyonları azalmaktadır. Değiştirilebilir kafa konseptine sahip CoroMill 316, kesici takım stoklarının azaltılmasına esneklik ve üretim sürecinde daha kısa duruşlar sağlaması sayesinde yardımcı olmak üzere piyasaya sunuldu. GC1030 kalitesi ile birlikte TiAIN kaplanmış çok katmanlı PVDye sahip CoroMill Pluranın baz alındığı uç geometrileri ile, genellikle CoroMill 316nın daha geniş takım çapları için sert karbür parmak frezelere göre daha uygun maliyetli olduğu düşünülmektedir. Aynı zamanda daha yüksek verimlilik sunmasında etkili çok daha fazla sayıda dişe sahip olması sayesinde daha küçük çaplı değiştirilebilir takımlara göre daha üstündür. Bu takım havacılık, elektrik üretimi, medikal, otomotiv ve kaplama ve döküm dahil olmak üzere beş eksen pazarlarında popülerliğini kanıtlamıştır.

CoroMill 316da değiştirilebilir karbür kafa ile çelik takım sapı arasındaki yenlikçi mekanik bağlantı onu farklı kılan en önemli özelliğidir. Sandvik Coromant değiştirilebilir dafa bağlantısı kafayı sapın içine çeken testere dişi profiline sahip olan ve özellikle geliştirilmiş bir dişi barındıran kendi kendine merkezleyici bir vida içerir. Bu diş oynama olmamasını sağlamak için önceden sıkılmıştır. Konik radyal destek yüzeyi yanında verimli bir eksenli destek yüzeyi vardır. Ayrıca kafa vidasının iç ucu yerleştirme deliğinin tabanında beş eksenli işleme operasyonlarının çoğunda sıkça rastlanan bükme güçlerine karşı mukavemeti artırmak için desteklenir.

Çoklu seçenekler

CoroMill 316 için değiştirilebilir karbür kafa çeşitleri çok kanallı kesiciler, ikiz ağızlı kesiciler ve doğru kesim faaliyetini profil gereklerine göre verebilmesi için iki ve alternatif olarak dört diş uyarlanabilen küresel formlu kesicileri kapsar.

CoroMill 316 için beş eksen uygulama alanları arasında bulunan sarmal ara kestirim, helezon frezeleme, profil frezeleme, pah frezeleme, kanal frezeleme ve uçak motor parçaları gibi çoğu işlemede gereklidir. Bu nedenle Sandvik Coromant CoroMill 316 ve CoroMill Plura dahil yeni ve mevcut ürünler içeren bir Uçak Motoru Çözümleri Paketi çıkarmıştır.

Örneğin, CoroMill 316 noktasal frezeleme teknikleri kullanarak titanyum çarkları/pervaneleri üzerinde zor kanal işleme yanında türbin diskleri üzerinde tarak frezeleme için de artan oranda uygulanmaktadır.
 
Aynı zamanda genellikle 50° sarmal GC1620 kalitesi ile birlikte CoroMill Pluranın radyüs ve konik seçenekleri türbin gövdesi üzerinde duvar ve delik finiş profil frezeleme yanında bu parçalar için de popülerdir.

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://www.istexpo.com/midest-paris.html

http://www.sektorel.com/sektor-haberleri/beyaz-esya/beyaz-esya-ana-ve-yan-sanayi-fuari-hefi-mart-2020de-2-kez-yapilacak
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi