SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   8 Aralık 2019, Pazar

Aralik 2009 Sayısı

Yıl : 7 | Sayı : 68

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

https://www.busworldturkey.org


https://www.kalitefuari.com/
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

 

Tezcan, Türkiyenin en hızlı büyüyen 6. firması

2010 yılı başında yeni galvaniz hattını devreye alacaklarını belirten Tezcan Galvanizli Yapı Elemanları San. ve Tic. A.Ş. Dış Ticaret Müdürü Asiye Ay  şu bilgileri verdi.

SUBCONTURKEY: Tezcanın kurumsal kimliği hakkında bilgi verir misiniz?

Asiye Ay: Öncelikle Tezcanın, Türkiyede yassı mamul sektöründe en son teknolojilerle üretim yapan üç firmadan biri olduğunu ve Türkiyedeki %100 yerli sermayeli, yarı entegre ilk özel sektör yassı mamul üreticisi olduğunu belirtmek isterim. Bununla beraber, son 10 yılda Türkiyenin metal sektöründe %1747 büyüme ile en hızlı büyüyen şirketi olmuştur. Türkiyenin en hızlı büyüyen 100 şirketi arasında da 6. olarak haklı bir gurur yaşıyoruz.
 
Temizlenmiş sıcak sac, soğuk sac, galvanizli sac ve boyalı sac üretim proseslerini ve çelik servis merkezini bünyemizde bulunduruyoruz. Bugün 300ün üzerinde çalışanıyla sektördeki talepleri en hızlı karşılayan yassı çelik üreticisi konumundayız. Her geçen gün bu özelliğimizi yeni yatırımlarımız ve çalışanlarımızın sıkı ekip çalışmalarıyla daha da güçlendiriyoruz.
 
Kuruluş hikayemize baktığımız zaman ise çelik sektöründe 42 yıllık tecrübe ve hızla yükselen bir başarı grafiği görüyoruz. 1965 yılında, çelik sektörüne demir-çelik ve galvaniz bayisi olarak ilk adımını atan Sönmez Tezcan, piyasanın galvanizli saca olan talebini görerek 1983 yılında Tezcan adıyla, galvanizli sac üretim tesisini Manisa Organize Sanayi Bölgesinde kurmuştur. Kuruluşundan bu yana en son teknolojilerle üretim yapan Tezcanın yatırımlarına ara vermeden devam ettiğini görüyoruz. 1999 yılında da sektördeki talebin hızla artması ve lojistik avantajlardan ötürü üretim tesislerimiz daha da büyüyerek Kocaelinin Arslanbey Organize Sanayi Bölgesine taşınmış ve 165.000 m2 açık, 65.000 m2 kapalı alanda faaliyete başlamıştır. O dönemde Tezcan yine bir ilki gerçekleştirmiş ve fırınlı sistem, sürekli galvanizleme hattını ilk defa Türkiyeye getirmiştir.

2008in sonlarında inşaatına başlanan ve Galva–3 adıyla kurulan yeni galvaniz hattının sürekli üretime 2010 yılının başında geçmesi planlanıyor. Krizin tüm sektörleri ve sanayicileri derinden etkilediği bu zorlu dönemde, birçok şirket mevcut tesis ve yapılarıyla ayakta durmaya bile zorlanıyorken, Tezcanın böylesine büyük bir yatırımı bu kadar kısa bir sürede tamamlaması en takdir edilecek başarılardan olsa gerek.

Bugün ise entegrasyona yönelik yaptığımız yatırımlar ve yeni üretim hatlarımızla daha da büyümeye devam ediyoruz. Tezcan kuruluşundan bu yana yatırımlarına hiç ara vermeden devam ediyor ve edecektir.

SUBCONTURKEY: Üretim kapasitenizden bahseder misiniz?

Asiye Ay: 1983 yılında Manisada ilk kurulduğumuz zaman üretim kapasitemiz 50.000 ton/yıl iken, pazardaki talep artışını yerinde kararlarla değerlendirerek doğru zamanlarda kapasite artışına gittik. Öncelikle, 1999 yılında hem lojistik avantajları hem de kapasite artırımını göz önünde bulundurarak Kocaelinde yeni galvaniz hattımızı kurduk. O dönemde Türkiyede bir ilk gerçekleştirerek fırınlı sistemi olan 300.000 ton/yıl kapasiteli sürekli galvaniz hattını kurduk.

2005 ise yatırımlarımızın en yoğun olarak yaşandığı yıllardan biri oldu. 2005te her biri 350.000 ton/yıl üretim kapasitesi olan 2 adet soğuk haddehaneyi devreye aldık. Böylece, galvanizin hammaddesi olan CRFyi bünyemizde üretmeye başladık ve bu dönemden itibaren hammadde ihtiyacımızı kendimiz karşılamaya başladık.

Yine 2005 yılında 700.000 ton / yıl kapasiteli temizleme hattı (HRP) ile 200.000 ton/yıl kapasiteli 11 kaideden oluşan ve yüksek oranda H2 gazı kullanılabilen çan tipi fırınların yer aldığı tavlama ünitesi devreye alındı. Soğuk sacda da toplam 200.000 ton/yıl üretim kapasitemiz bulunmaktadır. 3500 Kwh gücünde kojenerasyon ünitesi otoprodüktör lisansı alınarak devreye alınmış olup, enerji dalgalanmalarından etkilenmesi minimum seviyelere indirilmiştir.

Tezcan gördüğünüz gibi yatırımlarına ara vermeyerek 2007de bir diğer yatırımını gerçekleştirdi ve 400.000 ton/yıl kapasiteli temper hadde üretime dahil edildi. Bununla beraber sanayicinin beklentilerine uygun olarak üretilen malzemelerde maksimum yüzey düzgünlüğüne ulaşıldı.

Kapasitesi 250.000 ton/yıl olan çelik servis merkezinde sıcak, soğuk, galvanizli, boyalı galvanizli saclar işlenerek müşterilerimize en hızlı şekilde malzeme teminini sağlamaktayız. Çelik servis merkezi, müşterilerimize bir butik hizmeti vermekte ve bünyesinde trapez, levha, oluk, rulo, mahya, gofraj, yapı/destek profili ve stor ürünlerini bulundurmaktadır.

2000 yılında 20.000 ton/yıl kapasiteli boya hattı ile boyama hizmetine başlayan Tezcanın, 2007de işletmeye alınan 120.000 ton/yıl kapasiteli ikinci boya hattı ile Türkiyedeki rakipleri arasında en yeni, en son teknolojili ve en iyi boyalı galvaniz sac üreticisi olduğumuzu söyleyebilirim.

2010 yılının başlarında devreye alınacak olan yeni galvaniz hattı ile üretim kapasitemiz 700.000 ton /yıla ulaşarak 2 katına çıkacaktır. Yine Türkiyedeki en son teknolojilerle inşa edilen ve Türkiyedeki en yeni galvaniz hattı olma özelliğini taşıyacak olan yeni tesis 20.000m2 kapalı alanda faaliyetine başlayacaktır.

SUBCONTURKEY: Tezcanı diğer firmalardan ayıran özellikler nelerdir?

Asiye Ay: Öncelikle söyleşimizin başında da belirttiğim gibi, Tezcanın Türkiyedeki %100 yerli sermayeli yarı entegre ilk özel sektör yassı mamul üreticisi olduğunu söylemek istiyorum. Tezcanın geçmişte yaptığı yatırımları ve devam etmekte olan yatırımlarını tek başına %100 yerli sermayesiyle gerçekleştirdiğini görüyoruz.

Sektörde, malzeme temini konusunda en hızlı şirket olarak biliniyoruz. Siparişlerin haricinde stoklu çalıştığımız için müşterilerin taleplerine en kısa zamanda cevap verebiliyoruz. Bu da bizi rakiplerimizden ayıran en büyük özelliktir. En yeni teknolojileri Türkiyeye ilk defa getiren Tezcan, aynı zamanda kaliteli malzemeleriyle de başarı grafiğini hep en üstlerde tutmayı başarmıştır.

Tezcan, son 10 yılda Türkiyenin en hızlı büyüyen 100 şirketi arasında 6. seçilirken, metal işleme sektörünün en hızlı büyüyen şirketi seçilmiştir.

Tezcan, entegrasyonu ve üretim maliyetini düşürücü yatırımlara çok büyük önem veriyor. Böylelikle, tüketicinin beklentilerine en uygun kaliteli ürünü, en düşük maliyetle ve en kısa sürede tedarik edebileceği yapılanmayı destekliyor.

SUBCONTURKEY: 2009 yılında kapasite artırımına gidildi mi? 2010 yılında kapasite artırımına gidecek misiniz?

Asiye Ay: İnşaatına 2008 yılının sonlarına doğru başlanan ve şu anda test aşamaları devam eden yeni galvaniz hattının tamamlanmasıyla kapasitemiz iki katına çıkacaktır. Önceki galvaniz hattıyla 300.000 ton / yıl olan üretim kapasitemiz, yeni hattın tamamlanmasıyla 700.000 ton / yıl olacaktır. 2010un başında tamamlanması planlanan yeni galvaniz hattı şu an Türkiyedeki en yeni ve en son teknolojilerle inşa edilmiş hattı konumundadır. Bu hattan çıkacak olan malzemenin kalitesi de ticari kalite, çekme ve derin çekme olarak sınıflandırılabilmektedir. Tezcan, sektördeki müşteri taleplerini en hızlı karşılayan yassı çelik üreticisi konumundadır. Yeni galvaniz hattımızla beraber müşterilerimizin taleplerini daha da kısa zamanda karşılayacağız.

SUBCONTURKEY: 2009 yılı hedef ve beklentileriniz karşılandı mı? 2010 yılı hedef ve beklentileriniz nelerdir?

Asiye Ay: 2008in son çeyreğinde yaşanan global kriz birçok sektör için ağır sonuçlar doğurdu. Demir çelik sektörü de bu ağır sonuçların yaşandığı sektörlerin başında gelmektedir. Talebin ardı arkasının kesilmediği 2008in ilk yarısı ve ardından satışların durma noktasına geldiği 2008in son çeyreği. İki zıt kutbun bir arada yaşandığı 2008in ardından 2009un ilk çeyreği krizin devamı niteliğindeydi. Ancak, 2009un ikinci çeyreğinin ortalarında talepte iyileşmeler yaşanmaya başladı. Her ne kadar talep oranı, bir önceki senenin rakamlarına ulaşamasa da, talepteki daralmanın olumlu yönde arttığını söyleyebiliriz. Bu iyileşme bir dönem daha yatay olarak devam etti. Daha kalıcı düzelmenin 2010 yılında yaşanmasını bekliyoruz. Satış ve kapasite kullanım oranları daha önceki yıllardaki rekor rakamlarına ulaşamasa da piyasadaki kıpırtının olumlu yönde ilerleyeceğini düşünüyoruz.

SUBCONTURKEY: Yaşanan global kriz sektörünüzü ve firmanızı nasıl etkiledi?

Asiye Ay: 2008 yılının ilk yarısında çelik piyasası en iyi dönemlerinden birini yaşıyordu. Taleplerin artışı, kapasite kullanım oranlarının en üst seviyelerde olması fiyatları oldukça yüksek seviyelerde tutuyordu. Piyasadaki talebin artacağı düşüncesiyle dünyada bir çok üretici yeni yatırımlara başladı. Biz de 2008in ilk yarısında tam kapasite ile üretim yaptık ve satışlarımız da bu üretim hızıyla paralel gitti. Ancak kriz, parlak başlayan 2008 yılının son aylarında etkisini tam anlamıyla göstermeye başladı ve bu durum satışlarımızla kapasite kullanım oranlarımızı etkilemiş oldu. Krizlerden ilk olarak etkilenen sektör olması sebebiyle demir çelik sektöründeki firmalar zor günler geçirdi. Ancak piyasanın yavaş hareketlerle de olsa hızlanmaya başlaması önümüzdeki günlerde de sektörümüz için olumlu bir hava estirecektir.

SUBCONTURKEY: Sektörünüzde yaşadığınız sorunlar nelerdir? Bu sorunlara karşı ne gibi çözüm önerileriniz olacak?
 
Asiye Ay:
Sektöre genel olarak baktığımız zaman öncelikle kayıt dışının önüne geçilmesi kanaatindeyim. Gerekli denetim ve yasal düzenlemelerle bu durum engellenmeli ve ülkenin sektör performansının gerçek rakamları ortaya çıkarılmalıdır. Maliyetleri düşürmek adına, enerjide firmaların indirim talepleri olumlu şekilde değerlendirilmelidir. Modernizasyona yönelik yapılan yatırımlar teşvik edilerek, önlerindeki engeller en aza indirgenmeli.

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://www.istexpo.com/midest-paris.html

http://www.sektorel.com/sektor-haberleri/beyaz-esya/beyaz-esya-ana-ve-yan-sanayi-fuari-hefi-mart-2020de-2-kez-yapilacak
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi