SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   7 Aralık 2019, Cumartesi

Aralik 2009 Sayısı

Yıl : 7 | Sayı : 68

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

https://www.busworldturkey.org


https://www.kalitefuari.com/
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

 

Toyotadan Güçsana altın ödül

2008 yılında Toyotanın en iyi tedarikçisi ödülünü almaya hak kazanan Güçsan Plastik, 6,6 milyon Euro ciro gerçekleştirdi. Gebze Plastikçiler Organize Sanayi Bölgesindeki fabrikalarında ziyaret ettiğimiz Güçsan Plastik Genel Müdür Yardımcısı Tuncay Çetin, firmaları hakkında bilgiler verdi.

SUBCONTURKEY: Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

Tuncay Çetin: 1993 Orta Doğu Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümü mezunuyum. İlk iş hayatıma Eczacıbaşı Artemada proje ve tasarım mühendisi olarak başladım. Daha sonra Pak Grubunda çalıştıktan sonra Ford Otosana geçtim. Ford Otosanda da yine proje ve satınalma mühendisi olarak 1998 yılında çalışmaya başladım. Ford Otosanda çalıştığım dönemde benim sorumlu olduğum tedarikçi olan Güçsana 2001 yılında geçtim. Genel Müdür Yardımcısı olarak göreve başladım.

SUBCONTURKEY: Güçsan Plastik hakkında bilgi verir misiniz?

Tuncay Çetin: Güçsanın 1967 yılına dayanan bir hikayesi bulunuyor. Patronumuz Zihni Özcan Yavuz Kalıp, Özen Kalıp, Norm Kalıp adında firmalar kurarak plastik enjeksiyon kalıpları üretiyor. Daha sonra 1976 yılında plastik enjeksiyon imalatı olarak düşünüp Güçsanı kuruyor ve büyüme çalışmalarından sonra 2003 yılında da şuanki yerimize taşındık.

Şuanda %93 otomotiv sanayine çalışıyoruz. Bunun %75i direkt OEM ana sanayidir. %15de otomotiv yan sanayidir. Otomotiv yan sanayi de otomotiv ana sanayiden yönlendirilmektedir, ürünleri bizden almaları konularında. En büyük müşterimiz %60 oranda Toyota, %13 oranda ise Ford Otosandır. %3 oranda ise diğer OEM firmaları var. Bunlar içerisinde Otoyol, Otokar, MAN, Mercedes, Honda var. Tofaş ve Renaulta in direkt üretimimiz var. Yüzde 4 gibi oranda da otomotiv dışına üretimimiz var.

Şuandaki kapasite kullanım oranımız yüzde 63 oranında. Geçen seneye oranla %30lara varan bir düşme var.

Kalıp imalatı yapıyoruz ve aynı zamanda plastik parça üretimimiz var. Kalıp üretimimiz 1967den beri devam ediyor. Plastik enjeksiyon ise 1976dan beri devam ediyor. Şuanda iki tane kalıphanemiz var. Hem burada hem de Ümraniyede. Burası 500 metrekare diğer yerimiz de 700 metrekare olmak üzere kalıp imalat alanımız var. Parça imalatında ise 10500 metrekare kapalı alanımız var. Mevcutta da 9500 metrekare boş alanımız bulunuyor.

27 kişisi beyaz yaka 103ü mavi yaka olmak üzere 130 personelimiz var. 13 mühendisimiz görev yapıyor. Toplam 7 departmanımız var. Satış pazarlama ve satınalma departmanlarımızın birer sorumlusu var. 2011 yılında Ar-Ge departmanımızı hedefliyoruz.

Ürünlerimiz çoğunlukla binek ve ticari araçlarda dış trim parçalarıdır. Bunlar sis farı çerçevesi, tampon tutucuları, koltuk kızak kapakları, ayak basma yerleri, kol dayama yerleri, kapı kolları, araç içerisindeki plastik kapaklar, dübeller, gaz pedallarının plastik aksamları, hoparlör kapakları, havalandırmalar, ısıtma ve soğutma sistemlerinde kullanılan parçaları ve pompaların fanları gibi çok çeşitlidir.

2008 yılı itibariyle 6,6 milyon Euro ciro gerçekleştirdik. Bu ciromuzun üçte birini kalıp, üçte ikisini de parça imalatından gerçekleştirdik. Direkt ihracatımızın payı yüzde beştir. İndirekt olarak baktığımızda yüzde 40ı geçiyor. Bizim ürün verdiğimiz araçlar yurtdışına ihraç ediliyor. Toyotanın Türkiye, İngiltere, Fransa, Japonya ve Güney Afrika fabrikalarına iş yapıyoruz.

SUBCONTURKEY: 2003 yılından bu güne Güçsan olarak neler yaptınız?

Tuncay Çetin: 2003 yılında GEPOSBa taşındık. Yeni kalıphane yatırımlarımızı yaptık. Cad/Cam yatırımlarımızı ve ERP yatırımlarımızı yaptık. ISO 14001 ve OHSAS 18001 iş güvenliği ve çevre belgelerimizi aldık. ISO/TS 16494 ve Q1 belgelerimizi aldık.

2008 yılında Toyota tedarikçileri arasında Avrupanın en iyi tedarikçisi altın ödülünü aldık. Proje yönetimi konusunda ise yine aynı yılda ve aynı tedarikçiler arasında ikincilik ödülümüz var. Toyota bizi stratejik ortağı olarak görüyor.

Toplamda 3 ton ağırlığa kadar kalıplar yapabiliyoruz. Yılda 70 kalıp yapabiliyoruz. Toplam beş kalıphane kullanıyoruz.  Geniş bir laboratuar imkanımız var, 13 ekipmandan oluşuyor. Ayrıca dışarıya da yine testler yapabiliyoruz. Toplamda 27 makine olmak üzere genç bir makine parkuruna sahibiz, maksimum 3 yaşındadır makinelerimiz. 4 makinede de robot uygulamamız var.

Sevkiyat alanında milyonda sıfır hatalı parça veriyoruz ve zaten ödül almamızı sağlayan özelliğimiz de budur.

SUBCONTURKEY: Ekonomik kriz firmanızı nasıl etkiledi? Ne gibi önlemler aldınız?

Tuncay Çetin: 2011 ikinci yarısında kriz öncesi duruma geleceğimizi düşünüyorum. Bizi aşırı zora sokan bir durum yok ama 2010 yılında yatırım yapmayı düşünmüyoruz. Yeni yatırımlar için beklemek gerektiğini düşünüyoruz. Krize girerken kasamız dolu olduğu için daha az etkilendik ve personelden %20lik bir kesinti yaparak krizi aştık. Eleman çıkarmadık. Çok büyük etkilenme yaşamadık ama yinede temkinli davranarak büyük yatırım kararları vermiyoruz. Çekingen ve ürkek değiliz temkinli davranmanın doğru olduğunu düşünüyoruz. Nakit akışımızı dengeledik ve bu arada stok seviyelerimizi aşağılara çektik. 2011 yılında ise yeni bir atılım yapmayı düşünüyoruz. 6000 metre kare boş arazimizin üzerine yeni bir fabrika yapmayı düşünüyoruz ve daha büyük parçalar üretmeyi düşünüyoruz.

SUBCONTURKEY: GEPOSBde olmanızın avantajları nelerdir?

Tuncay Çetin: Patronumuz Zihni Bey kooperatifinde kurucusudur aynı zamanda. Otomotiv üssü üçgenine yani İzmit, Bursa ve Adapazarı üçgenine yakın bir pozisyondayız. Lojistik anlamda avantajlıyız. Ulaşımın rahat olması, otobana yakın olmamız nedeni ile avantajlı durumdayız. Altyapımızda çok iyi durumda. Tek dezavantajımız otobandan giriş olmaması. O konuda da çalışmalar devam ediyor, yakın zamanda otobandan da giriş verilecek bölgemize.

SUBCONTURKEY: GEPOSBdeki sanayicilere ve tüm tedarikçilere vermek istediğiniz mesajlar nelerdir?

Tuncay Çetin: Gerçek zamanla maliyeti çok iyi çalışmak gerekiyor. Yani biz şimdiye kadar hep teorik maliyetlerle çalışırdık ama ne yazık ki teorik maliyetler rekabet ortamında geçerli olmuyor. Birebir maliyetleri göremiyorlar dolayısıyla faaliyet tabanlı maliyet yapıp gerçek maliyetleri görmek gerekiyor. Çok büyük bir handikap gerçek maliyetleri görememek. Kar oranları düştüğü için maliyetleri gerçek zamanlı kontrol etmek önem kazandı.

Katma değeri yüksek işler alınması gerekiyor. Özellikle Avrupaya göre emek yoğun işlerin alınması gerekiyor. Enerji, makine ve hammadde Avrupada daha ucuz. Bir tek işçilik bizim avantajımız. İşçiliğinde yoğun kullanıldığı ürünler üretilirse Avrupaya göre daha çok tercih edilen ülke olacağız.

Ayrıca sosyal sorumluluk projelerine firmaların eğilmesi gerekiyor. İnsanların bilinçlendirilmesi gerekiyor. Sağlıklı iş olabilmesi için sağlıklı beyinler olması gerekiyor. Bu bakımdan bu tarz çalışmalara önem verilmesi gerekiyor.

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://www.istexpo.com/midest-paris.html

http://www.sektorel.com/sektor-haberleri/beyaz-esya/beyaz-esya-ana-ve-yan-sanayi-fuari-hefi-mart-2020de-2-kez-yapilacak
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi