SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   12 Aralık 2019, Perşembe

Aralik 2009 Sayısı

Yıl : 7 | Sayı : 68

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

https://www.busworldturkey.org


https://www.kalitefuari.com/
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

 

Türkiye Ticaret Heyeti Güney Afrika çıkarması

Devlet Bakanımız Sayın Zafer Çağlayan başkanlığında Dış Ticaret Müsteşarlığı Koordinasyonu, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) organizasyonu ile 31 Ekim–4 Kasım 2009 tarihleri arasında Türk iş adamlarıyla birlikte Güney Afrikaya ziyaret gerçekleştirilmiştir.

Güney Afrika Cumhuriyeti, Afrika kıtasının %3ünü kaplamasına karşın, bu kıtanın %40na yakın üretiminin burada gerçekleştirildiği ve yeterli alt yapısıyla bu oranın daha fazla büyüyeceği, Güney Afrika Cumhuriyetinin (GAC) yakın bir gelecekte Dünya Ticaretinde daha önemli bir konumda olacağına kesin gözle bakılmalıdır. Güney Afrika, ülkeye geldiğimiz andan itibaren döneceğimiz güne kadar her gün biraz daha üste koyarak bizleri pozitif yönde etkilemiş ve öncesinde hâkim olan Afrika ülkesi imajı tamamen silinerek bunun yerine gelişmiş, güçlü ve görülmeye, yatırım ve ticaret yapılmaya değer bir ülke imajı oluşmuştur.

GACde gerçekleşecek 2010 Dünya kupası finalleri, bu ülkenin ekonomisi ve popüleritesinde sıçrama noktası olabilecektir. Tüm dünyanın gözü önünde gerçekleşecek bu büyük organizasyondan sonra, daha öncesinden ilişkilerini, bağlantılarını geliştirmiş ülke ve/veya şirketler avantajlı konumda olacaklardır. Bu anlamda Türkiye bu süreci maalesef ıskalamıştır. Ağırlıkla, inşaat olmak üzere tüm sektörlerimiz için bu geçerlidir. Bu süreci iyi yöneten ve gerekli girişimleri sağlamış ülke ve şirketler gerek bu dönem için gerekse sonraki dönemler için çok iyi bir fırsat yakalamışlardır.
 
Ticari heyetimiz, Johannesburg ve Cape Townda düzenlenen toplantılarda görüşmeleri ağırlıklı olarak siyahî iş adamlarıyla gerçekleştirmiştir. 20 yıl öncesine kadar demokrasi için mücadele verilen GACde yıllarca beyazlar için çalışan siyahların artık ticari hayatta egemen oldukları görülmektedir. Ancak bununla beraber GACde beyazların da mevcut düzen içinde kontrollü olarak süreci yönettikleri hissedilmektedir. Ülkenin değişim ve gelişim sürecinde düzenlerinin bozulmaması ve avantajlarını kaybetmemek için korumacı politikalarını sürdürmeye gayret göstereceklerdir.

Gerçekleştirilen Ticaret Heyeti Programı kapsamında temaslarda bulunulmuş, Türkiyenin dış ticareti, ekonomik yapısı ve yatırım olanaklarının Güney Afrika Cumhuriyeti iş çevrelerine tanıtımı amacıyla formlar, görüşmeler ve iş yemekleri düzenlenmiştir. Heyete katılan iş adamlarının konularıyla ilgili, iş çevreleriyle ikili iş görüşmeleri organize edilmiş, sektörleriyle ilgilenen firmalara tanıtımları sağlanarak Türkiye ile GAC arasındaki ticari ve ekonomik işbirliği imkanlarının artırılması ve ihracatçı firmalara pazarda açılım imkanı için ilk adım atılmıştır. Bundan sonraki süreçlerde yol haritasının belirlenmesi için özellikle bu ülkede Ticaret Müşavirliğimizin tavsiyeleri doğrultusunda hareket edilmesinde yarar vardır.

İMMİB-Elektrik-Elektronik sektörü adına gerçekleştirdiğimiz ikili görüşmeler genelde GAC distribütör veya acenteler ile olmuştur. Kendileri ülkedeki son yıllardaki hızlı büyüme nedeniyle ortaya çıkan enerji sıkıntısı ile birlikte elektrik giderlerinin son yıllarda %300ün üzerinde arttığını aktarmışlardır. Bundan dolayı enerji tasarrufu sağlayan solar enerji kaynaklarına, radyan ısınma sağlayan ürünlere, jeneratör ve transformatöre aşırı talep görülmüştür. Talep edilen diğer ürünler ise öncelikle kablo olmak üzere elektronik parçalar, makine ve muhtelif elektrik komponentleridir. Bunların dışında makro projeler kapsamında elektrik santrallarının yapılmaları da muhtemel açılımlar içindedir. Zaten bu ülkeye hedeflenen 7 milyar dolar ihracatın gerçekleşebilmesi, ülkemizin uluslararası büyük gruplarımız ile de temsil edilmesi ve bu ülkede bu grupların açılımlarına ağırlık verilmesi ile mümkün olacaktır. Bunun için uygun düzenlemelerin her iki ülkede de acilen gerçekleşmesi sağlanmalıdır. Bunun için siyasi irade gayret içindedir ve yakın gelecekte Güney Afrika ile uygun şartların sağlanacağını düşünüyorum. Devlet Bakanımız Zafer Çağlayan da, Türkiye, GAC İş Forumunun açılışında, Güney Afrika ile kazan kazan ilkesi çerçevesinde hem karşılıklı ticaret ve işbirliğini arttırmak, hem de çevre ülkelerde, Kara Afrikada birlikte güç birliğine girerek, iş yapmak istediklerini aktarmış ve Güney Afrika ile serbest ticaret anlaşmasını bir an önce imzalamak istediklerini ve bu anlaşmanın imzalanmamasından, haksız rekabete neden olması nedeniyle, iki ülkenin de zarar gördüğünü kaydetmiştir.

GAC hakkında Ticaret Müşavirliğimizden edinilen bilgileri de özetleyecek olursak;

Afrikadaki en güçlü ekonomiye sahip olan Güney Afrika Cumhuriyetinde gelişmiş ve modern bir ekonomi ile azgelişmiş bir ekonomi yan yana yaşamaktadır. Güney Afrikada finansal, ticari ve sınai standartlar ve gümrükler Amerika, Avrupa ve diğer gelişmiş ülkelerinkiyle aynı düzeydedir. Zengin doğal kaynakları, çok iyi altyapısı ve gelişmiş bir finans sektörü ile ülke sahra altı Afrika ülkelerine ihracat ve yatırım için bir dağıtım merkezi ve giriş kapısı niteliğindedir. Madencilik, imalat ve perakendecilik sektörleri Avrupa, Amerika ve Asyadakilerle karşılaştırılabilecek düzeydedir.
 
Kuralları, prensipleri oluşmuş bu piyasada ihracatçıların pazara girişte kullanabileceği seçenekler yeterli çeşitliliktedir. Modern ve güçlü bir ulaşım ve iletişim altyapısına sahip olan, bankacılık ve finans sektörünün gelişmiş olduğu GACde piyasa aktörleri olarak büyük zincir mağazaları, acenteler, genel ithalatçılar, ithalatçı toptancılar, imalatçılar, ihtisas firmaları, toptancılar ve perakendeciler mevcuttur.
 
Pazara girişte kullanılabilecek seçeneklerden biri olan acenteler, sürekli ve büyük miktarlarda satış hedefleyen ihracatçılarımız için uygun bir tercih olabilecektir. Şüphesiz acente ile yapılacak temsilcilik sözleşmesinin diğer ülkelerde de olduğu gibi iyi bir şekilde düzenlenmesi gereklidir.

Franchising sistemi de pazara girişte bir başka alternatif olarak kullanılabilecektir. Diğer taraftan, hipermarketler, çok şubeli büyük mağazalar etkin bir pazarlama için uygun birer piyasa kanalıdır.

Sonuç olarak düzgün yürüyen, ancak yavaş işleyen bir sisteme sahip olan GAC ile iş bağlantılarında sabırlı olmak gerekmektedir. Güney Afrikayı bir Afrika ülkesi olarak değil, gelişmiş, tüketicinin korunduğu, mağazalar zincirinin çok güçlü ve kurallarının katı olduğu bir ülke olarak değerlendirmekte fayda vardır.

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://www.istexpo.com/midest-paris.html

http://www.sektorel.com/sektor-haberleri/beyaz-esya/beyaz-esya-ana-ve-yan-sanayi-fuari-hefi-mart-2020de-2-kez-yapilacak
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi