SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   8 Ağustos 2020, Cumartesi

Aralik 2009 Sayısı

Yıl : 7 | Sayı : 68

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

http://www.subconturkey.com.tr
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

 

Vedat Gökçe
subcon@subconturkey.com


2010 bereketi ile gelecek


Ekonomik büyümenin öncü göstergesi olarak kabul edilen sanayi üretimi, Ekim ayında beklentilerin de üzerine çıkarak yüzde 6,5 arttı. Böylece kriz dönemini kapsayan 14 ay boyunca sanayi üretimi ilk kez artıya geçmiş oldu.

Eylül 2009a göre ise artış oranı yüzde 13,7 olmuştur. Ana Sanayi Grupları (MIGs) Sınıflamasına göre, 2009 yılı Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre en yüksek artış %11 ile Ara Malı İmalatında görülmüştür. (TÜİK-8 Aralık)

Mart ayından itibaren toparlanma eğilimi gösteren sanayi üretim endeksi Ekim ayı ile birlikte yıllık bazda artışa geçmiştir. Bu artış son çeyrekte büyümenin pozitife döneceğinin işareti. (Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün-9 Aralık)

Avrupanın en büyük ekonomilerini uyaran kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiyenin notunu artırmalarının ardından bir iyi haber de yatırım bankası Merrill Lynchten geldi. 2010 beklentilerini açıklayan ve yeni yılda küresel ekonomi için olumlu bir resim çizen Merrill Lynch, Türkiye ikinci Brezilya olacak dedi. Fitchden geçen hafta gelen not artırımının bunun en önemli göstergesi olduğunu belirten Merrill Lynch analistleri, Türkiyenin gidişatını Brezilyanın 2001 krizi sonrası gösterdiği performansa benzetti. Merrill Lynchin EMEA ekonomisti Türker Hamzaoğlu Türkiyenin 2010da finansman ihtiyacı olmayacak, dolayısıyla IMF ile anlaşma yapılmasına artık gerek yok dedi. İşler terse dönse bile IMFnin esnek kredi seçeneği olduğunu söyleyen Hamzaoğlu, buna da gerek olmayabilir diye konuştu. Cari açığın Türkiyenin hâlâ yumuşak karnı olduğunu belirten Hamzaoğluna göre yabancı doğrudan yatırımlar bu sorunun çözülmesine yardımcı olacak. (Uluslararası Haber Ajansları-10 Aralık)

Üretimde artıya geçişin beklenenden önce ve oldukça yüksek bir oranda gerçekleşmesi, şaşırtıcı ama sanayimiz ve ekonomimiz adına olumlu ve ümit verici bir gelişmedir. Sanayi üretiminde, 2008 ikinci yarısından sonra başlayan ve 14 ay aralıksız devam eden küçülme süreci sona erdi. Sanayide artıya geçiş, son çeyrek büyümesini de olumlu etkileyecektir. Ancak, moralleri düzelten bu gelişme, aşırı bir iyimserliğe ve rehavete yol açmamalıdır. Eylülde beklenenden yüksek bir küçülme, Ekim ayında da beklentilerin ötesinde bir artış karşımıza çıkmıştır. Sanayi üretimi henüz istikrar kazanmamıştır. Önümüzdeki mesele, artışın bundan sonraki aylarda da istikrarlı bir şekilde devam etmesini sağlayabilmektir. Sanayicimizin gayreti ve özverisiyle ortaya çıkan bu olumlu zemin, tedbirlerle desteklenerek, iyileşme, kalıcı ve istikrarlı hale getirilebilmelidir. (İSO Başkanı Tanıl Küçük-9 Aralık)

2009 yılı boyunca rutin giden satışlar Ekimle birlikte yükselişe geçti. Yeni felaket uyarılarını temkinle gözlüyoruz. Ancak 2010 yılı Türkiye imalat sanayi için %3-5 aralığında (büyüme) yükseliş grafiği gösterecek. Dünya genelinde göstergeler bunu gösteriyor. Ülkemizde büyük aksilikler olmazsa imalat sanayi için 2010 yılı iyi geçecek. Bu konuda biz her zaman iyimser olduk, iyimser olmaya da devam ediyoruz. (SUBCONTURKEY 5-Kasım)

Perşembenin gelişi çarşambadan belli, sanayinin içinde olan herkes bu pozitif yükselişin farkındaydı, bizde Kasım sayısında satışların artmaya başladığını söylemiştik. TÜİKin açıklaması artışın resmi yoldan tescil edilmesi anlamına geliyor.

Biz zaten yaptığımız fabrika ziyaretlerinde de yüzlerin gülmeye başladığını görüyoruz. 2010 yılı başında yüzlerin gülmeye başladığını göreceğimiz birçok fuar olacak. 21-24 Ocak tarihlerinde SUBCONİST ULUSLARARASI YAN SANAYİ FUARI ile EF FUARI ve 4-7 Şubat WIN ENDÜSTRİ FUARI 1. FAZ ile 25-28 Şubatta WIN ENDÜSTRİ FUARI 2. FAZda toplam yedi uzmanlık fuarı yapılacak. Bu fuarlara olan ziyaretçi ve katılımcı ilgisi de sanayinin 2010 yılı beklentilerine ışık tutacak. Bu fuarlara mutlaka katılın ve/veya ziyaret edin, çok kazançlı çıkacağınızı göreceksiniz.
 
Yeni yılı sağlıkla, bereketle ve bol kazançla mutlu karşılamanızı ve geçirmenizi dileriz.

Ocak 2010 sayısında görüşmek üzere, sağlıkla kalın.

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://www.subconturkey.com.tr
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi