SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   17 Ocak 2020, Cuma

Aralik 2009 Sayısı

Yıl : 7 | Sayı : 68

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

https://www.busworldturkey.org


https://www.kalitefuari.com/
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

 

Ufuk Cebeci
İTÜ Endüstri Mühendisliği Bölümü


Analitik Hiyerarşi Yöntemi ile Tesis Yeri Seçimi


Değerli okurlar bu yazımızda geçen haftaki konumuza bir sayısal örnek ile devam ediyoruz. Uygulamadaki örnek hastane ile ilgilidir. Bu kavramlar kriterleri ve diğer parametreleri değiştirip fabrika yeri seçimi, satış mağazası yeri seçimi, yeni bir makine seçimi, ERP yazılımı seçimi v.b. gibi konulara da uygulanabilir.

Yeni bir hizmet binasına ihtiyaç duyan özel bir hastane için yatırımın nereye yapılacağının kararı verilmelidir. Hastane yönetimi bu yatırım projesini yürütmek üzere bir takım oluşturmuştur. Proje takımına hastane üst yönetiminden 4 sorumlu ve dışardan bir danışman katılmıştır. Bu ekip ilk olarak, firma beklentilerini analiz ederek çeşitli seçenekleri inceledikten sonra en uygun yeri seçme görevini üstlenmiştir. İstanbulda faaliyet gösteren hastane, yeni şubesini Bursa, Kocaeli veya İzmirde açmayı düşünmektedir. Yatırım yeri olarak bu illerdeki uygun binalar belirlenmiştir. Üst yönetim, yatırım projesinin temel amacını ihtiyaçlara en uygun binanın kiralanması olarak belirlemiştir. Yapılan analizler ve görüşmeler sonucu, bu hedefe uygun olarak, firmanın kiralanacak binadan beklentileri şöyle maddelenmiştir:

• Toplam maliyetinin az olması
• Yerleşim birimlerine yakın olması
• Trafik yoğunluğundan az etkilenmesi
• Çalışanların ulaşımı için uygun olması
• Çevresel faktörlerden etkilenmemesi (gürültü, toz vb.)
• Park yeri sorunu olmaması
• Bölgenin gelişme potansiyelinin yüksek olması
• Görünür bir yerde olması
• Altyapı sorunu olmaması
• Rekabet durumu açısından avantajlı olması (rakip sayısı, rakiplere yakınlık)

Belirlenen bu hedefler doğrultusunda firmanın en uygun hastane yerini seçmesine yardım etmek amacıyla bir karar destek sistemi olarak Analitik Hiyerarşi Yöntemi (AHY) uygulanmıştır. Firmanın en uygun yeri seçmesini sağlamak amacıyla belirlenen hedeflerin analizi sonucunda AHYne uygun yapıda değerlendirme kriterleri belirlenmiştir (Şekil 3.1):

Bu hiyerarşik yapı temel alınarak proje ekibini oluşturan beş kişiye ölçütlerin değerleri belirlemek üzere anket soruları sorulmuştur. İkili karşılaştırmaların yapıldığı bu sorulardan çıkan sonuçlara her bir ana ölçütün ve alt ölçütlerin ana hedefe etkileri Tablo 3.1 de gösterilmiştir.

Ölçütlerin önem değerleri belirlendikten sonra hastane yeri seçimi için belirlenen 3 seçenek ikili karşılaştırmalar ile her alt ölçüt üzerinden değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmede Tablo 3.3deki anket kullanılmıştır. Değerlendirmeler sonucu her alternatifin ana ölçütler üzerinde aldıkları normalize edilmiş puanlar Tablo 3.3de verilmiştir.

Tablo 3.3de görüldüğü gibi proje ekibinin yaptığı ikili kıyaslamalar sonucu en önemli ölçütler yatırım maliyetleri ve bina konumu olarak ortaya çıkmıştır. Ana ölçütlerin ve alt ölçütlerin öncelik değerleri belirlendikten sonra seçenekler değerlendirilmiş ve en yüksek puanı X semtindeki bina almıştır. Bina konumu olarak X alternatifi en düşük puanı alsa da yatırım maliyetleri ve rekabet unsurları açısından açık bir üstünlüğe sahiptir.

Sonuçlar
 
Bu çalışma kapsamında karmaşık bir sorun olan kuruluş yeri seçimi sorunu için hiyerarşik bir kurulmuş ve bu in çözülmesi için Analitik Hiyerarşi Yöntemi kullanılmıştır. Yeni bir yatırım yapmayı planlayan İstanbuldaki özel bir hastane için hastane yeri seçimi sürecinde uygulanan karar aşamasındaki yöneticilere yol gösterici niteliktedir. Projeden sorumlu ekip öncelikle AHYne uygun şekilde ölçütleri hiyerarşik yapıya sokmuş ardından ikili kıyaslamalar ile ana ve alt ölçütlerin ağırlıklarını belirlemiştir. Belirlenen 3 alternatif hastane yeri alt ölçütler üzerinden kıyaslanmış ve toplamda aldıkları puanlara göre sıralanmışlardır.

Özel bir hastanenin faaliyet gösterdiği binanın özelliklerinin ve kent içindeki konumunun; sunduğu hizmete olan etkisi göz önünde bulundurulduğunda alınacak kararın ne kadar önemli olduğu ortaya çıkmaktadır. Günümüzde oldukça karmaşık bir çerçevede alınan yatırım kararları için yöneticiler sayısal ve analitik yöntemlere başvurmalıdırlar. Bu çalışmada tanıtılan AHY hastane yeri seçimi için karar vericilere yardımcı olmaktadır. Yöntemin daha etkin çalışmasını sağlamak için seçime hazırlık ve sonuç aşamalarında yapay zeka ile çalışan uzman sistem eklenebilir. Ayrıca, sonuçlar üzerinde duyarlılık analizi yapılarak kriterlerin önemlerindeki değişimin sonucu ne ölçüde etkileyeceğinin incelenmesi nihai kararın verilmesine yardımcı olabilir.

Gelecek sayımızda görüşmek üzere.

www.ufukcebeci.com adlı web sayfamda işinize yarayacak bilgiler ve downloadlar bulacaksınız. cebeciu@itu.edu.tr  e-postama mail atarak merak ettiğiniz her konuyu sorabilirsiniz. Hoşçakalın.

Not: Katkılarından dolayı Arş. Gör. Mehmet Serdar KILINÇa teşekkürlerimi sunarım.
  
Kaynaklar
- Erkut, H. & Baskak M. (2003) Tesis Tasarımı. İrfan Yayıncılık, İstanbul.
- Kuruüzüm, A. & Atsan, N. (2001). Analitik Hiyerarşi Yöntemi ve İşletmecilik Alanındaki Uygulamaları. Akdeniz İ.İ.B.F. Dergisi. Sayı:1 83-105.
- Saaty, T.L. (1989). Hierarchical-Multiobjective Systems, Control-Theory and Advanced Technology, Vol:5 (4), 485-489.
- Evren, R.  & Ülengin F. (1992).

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://www.istexpo.com/midest-paris.html

http://www.sektorel.com/sektor-haberleri/beyaz-esya/beyaz-esya-ana-ve-yan-sanayi-fuari-hefi-mart-2020de-2-kez-yapilacak
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi