SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   17 Ocak 2020, Cuma

Aralik 2009 Sayısı

Yıl : 7 | Sayı : 68

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

https://www.busworldturkey.org


https://www.kalitefuari.com/
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

 

Hakan Ömer Gider
Eğitimci,Danışman - info@hakanomergider.com


Dibe Vurarak Başarı


Merhaba, krizdi, yazdı, bayramdı, seyrandı derken koca bir yılı daha geride bırakmaya hazırlanıyoruz.

Yılın bu son sayısında sizlerle defalarca izlediğim halde her seferinde, bir farklı yönünü yakaladığım bir çocuk filmindeki sahneden bahsedeceğim. Bazen seyrettiğimiz bir film defalarca seyretsek bile, bizi bir anda bambaşka düşüncelere götürebiliyor.

Geçtiğimiz günlerde eğitimlerde çok sık gösterdiğim Kayıp Balık Nemo filminde balık ağının balıklar tarafından parçalanma sahnesi bir anda kafamda bir şimşek çaktırdı.
 
Gerek çalışma hayatında gerekse öğrencilikten başlayarak her zaman başarı yukarıya doğru çıkan bir grafik olarak gösterilirdi. Daima yukarıya çıkmak, sürekli yukarıya doğru çabalamak bize başarıya getirecek diye empoze edildi. Hep yüksekleri hedeflemek sadece pilotların işi değildi. Tüm başarıyı isteyenler hep yüksekleri hedefledi.

Fakat bu filmin içindeki balıkların aşağıya doğru yüzerek ağı parçalamaları ve tekneden koparma sahnesi bana başarının sürekli yükseklere doğru bakmanın gerekmediğini gösterdi. Bu sahne bende adeta bir ezber bozdurdu. Başarı sadece yükseklerde değil, yukarı doğru çıkan grafiklerle değil, aşağıya doğru giden bir düşüş ile de olabilirmiş.

Aşağıya doğru yüz ve başar kurtuluş her zaman yükseklere çıkmakta değil, aşağıya doğru koşmakla da gelebilirmiş. Artık her zaman yüksekleri değil gerektiğinde dipleri de hedeflemek gerekir. Her ne kadar dibe gitmek bizi memnun etmese de…

Dibe giderek başarıya ulaşmak ütopik olarak görülse de kişilerin bunun üzerinde düşünmesi doğru olacaktır.

Bu tip başarının şartları (aşağıya, dibe giderek başarabilmek) 
1. Herkes lider firmalar ile uğraşırken ve onları yenmeyi hedeflerken siz daha aşağılarda yer alan daha küçük ve göze batmayan firmalar ile rekabet edebilirsiniz.
2. Kalite çığırtkanlığının had safhaya çıktığı zamanlarda ortalama bir kaliteli ürün ile kendine pazarda yer bulabilirsiniz.
3. Daha çok satmanın başarı olduğu bir ortamda daha az fakat kontrollü satışlar ile satış grafiğini aşağıya doğru çekerken, karlılığı artırabilirsiniz.
4. Herkesin en kalifiye ve kaliteli elemanlar ile çalışmaya can attığı bir durumda siz vasat bir kadro ile mucize yaratabilirsiniz.
5. Herhangi bir ürünü satmak için sekiz takla atan rakiplere göre o firmaların  yoğun saldırdığı müşterileri siz görmemezlikten gelerek başarıyı yakalayabilirsiniz.

Liste daha çok uzayıp gidebilir. Ben izlediğim bir filmden kendime göre bir ders çıkararak sadece yükseklere, yukarıya koşmak değil, bazen aşağıya doğru mücadele etmekte başarıyı getirecektir düşüncesini buldum.

Bence sizin için en önemli ders, bundan sonra filmlere farklı gözler ile bakabilmek olacaktır. Sonrasında herkesin gittiği yoldan gitmenin size başarı getirmeyeceğini bilmenizdir.

Gelecek sayıya kadar hoşçakalın. 2009un tüm sorunlarında yaşadığımız sıkıntıların 2010da yerine aynı şiddette mutluluk ve bereket sağlamasını diliyorum.

Bana her konuda yazabilirsiniz. Tek yapmanız e-mail atmanız.  Bu arada bana eğitimlerim ve çalışmalarla ilgili bilgi isteyenler için www.hakanomergider.com sitesine bir göz atmalarını da hatırlatırım.

info@hakanomergider.com
 
Unutmayın, Satış Kumar Değildir !
Profesyonel Destek Gerekir
Kriz zamanlarında daha fazla…

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://www.istexpo.com/midest-paris.html

http://www.sektorel.com/sektor-haberleri/beyaz-esya/beyaz-esya-ana-ve-yan-sanayi-fuari-hefi-mart-2020de-2-kez-yapilacak
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi