SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   2 Temmuz 2020, Perşembe

Aralik 2009 Sayısı

Yıl : 7 | Sayı : 68

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

http://www.subconturkey.com.tr
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

 

Müştak Çağlar
info@extim.de


KOBİ ler için ihracata hazırlık –I-


Ülke olarak 1980 lerde başlayan ihracat serüvenimiz özellikle son yıllarda kendi rekorlarını kırarak gerek ihracatçı firma sayısı gerek ihracat tutarı olarak herkesimi memnun etmektedir. Son 12 aydaki küresel kriz ve buna bağlı olarak pazarlardaki daralma nedeniyle düşen rakamlar bu konudaki şevkimizi kırmamış, gerek politika yapıcılar gerek sektörel kuruluşlar, gerekse de firmalar kriz sonrası için yeni stratejiler peşinde çalışmalara şimdiden başlamışlardır.

Peki, ihracatçı olmak bir gereklilik veya zorunluluk mudur KOBİ ler için? Elbetteki bir zorunluluk değildir. Ancak, günümüzde herhangi bir işletme hangi ölçekte olursa olsun küresel rekabet yeteneğini işletme bünyesinde yapısallaştıramıyorsa gelecek açısından tehlike içerisindedir demektir. En kaba haliyle siz ihracat pazarlarına gitmeseniz de bu konuda kendinizi hazırlamasanız da bir gün başkaları gelip sizin pazarınızda size rakip olacaktır. Bu kaçınılmaz gerçeği de aklımızdan hiç çıkarmaksızın bir KOBİ olarak –eğer ürün veya hizmetimiz ihracat için uygun ise- kendimizi ihracata hazırlamamızda fayda bulunmaktadır.

Motivasyonunuzun kaynağı?

İhracat yapma niyetimiz bir zorunluluktan mı kaynaklanmakta(örneğin; iç pazarda pazar kaybınız sizleri yeni pazarlar bulmaya mı zorlamakta) yoksa şirket stratejisi olarak mı ihracat yolu benimsenmekte? Fazla kapasite mi bulunmakta? Yerel rakipleriniz ihracata mı başladı? Döviz kurlarının avantajından mı yararlanmak istiyorsunuz(son yıllarda bu ülkemiz için pek de geçerli değil)? Yurt dışında ürün ve hizmetinize yönelik talep artışı mı gözlemlemektesiniz? Karşınıza çıkan günlük fırsatlardan mı yararlanmak niyetindesiniz?

Tüm bu soruların cevapları belki sizlerin firmanızla doğrudan bağlantılı olmayabilir. Ancak,  istenen ve beklenen bir KOBİ  nin işler tepe taklak ters giderken  ihracat  gibi bir serüvene atlamaya kalkmamasıdır. Ülkemizde her 3-5 yılda bir kapımızı çalan yerel veya küresel krizlerin etkisi ile daralan iç pazardan yakınan firmalarımız gözünü ihracata yöneltmektedir.

İhracat için yola çıkacak firmaların yerel pazarda güçlü, kapasitelerinin %60-70 ini kullanan, ihracat pazarlaması gibi faaliyetleri sorunsuz karşılayabilecek mali yapıda ve ihracata  yangını söndürecek  günlük bir çözüm olarak değil, bir şirket politikası, küreselleşmenin kaçınılmaz sonucu olarak yaklaşan firmalar olması en sağlıklısıdır.

Organizasyonunuz Hazır mı?

İşletmemizin yönetim kademesi ihracata inanmış kişiler mi? İşletmedeki ilgililer zaman zaman sektör fuarlarını ziyaret ederler mi? İhracat konusunda herhangi bir strateji bulunmakta mıdır? İhracat departmanı veya bu konu için çalışan bir kişi bulunmakta mı? İşletme de herhangi bir yabancı dil konuşan bulunmakta mı? İhracatla ilgili lojistik, gümrükleme ve bankacılık işlemlerine firma vakıf mı?

İhracatı hedeflemiş bir firmanın tepe yönetimden başlayarak bu zorlu yol için istekli ve hazırlıklı olması gerekmektedir. Sektörü gerek içeride gerekse de dış pazarlarda takip eden bir yönetim doğru stratejiler üretebilecektir. Bu nedenle sektörle ilgili yerli ve yabancı internet siteleri ve haber kaynaklarının takibi oldukça önemlidir. İhracat pazarlaması ve sonrasında da ihracat esnasında firmada yabancı dil (günümüzde pazar özelinde bilinmesi fark yaratacak diller –Arapça, Rusça, vb- dışında İngilizce ticari dil olarak algılanabilir.) bilen birinin olması da oldukça önemlidir. Lojistik, gümrükleme gibi işlemler genelde işin profesyonelleri tarafından yapılmaktadır. Ancak, firma konsepti bilmeli, yaklaşık maliyetler hakkında önceden bilgi sahibi olmalıdır.

Ürününüz İhracata Hazır mı?

Belki de en önce bu soruyu yanıtlamakla başlamalıyız tüm bu işlere. Eğer ürününüz veya sunduğunuz hizmet ihracat yapılacak pazarlara uygun değilse, üzerinde çok fazla modifikasyonlar yapılması gerekiyorsa belki de bu serüvene hiç başlanmamalı veya eksikler tamamlanıncaya kadar ertelenmelidir. Ürünümüz için öncelikle yurt dışında bir talep olup olmadığının test edilmesiyle başlanmalıdır. Örneğin; ülkemize özgü, sadece bu coğrafyada kullanılan niş bir ürün üretiyorsak ve öncelikle bu ürün için yabancı pazarlarda talep yaratmak gerekecekse belki de KOBİ olarak bu bizi fazlasıyla yoracaktır. Örnek vermek gerekirse  Fındık Tanıtım Grubu  nun yaptığı gibi ürünü önce tanıtmak gerekebilir hedef pazarlarda.

Bu durum karşımıza çok sıklıkla çıkmasa da daha çok belgeleme, etiketleme ve sertifika gibi konularda firmalarımızın hedef pazarlar için çalışma yapmasını zorunlu kılmaktadır. Örneğin; CE işaretlemesi veya bazı kullanılan malzemeler için alınması zorunlu sertifikalar KOBİ lerin ihracat hayallerini belirli süre ertelemek durumunda bırakmaktadır. Bu nedenle, ihracat serüvenine atılmadan önce ürün veya hizmetinize yurt dışı pazarlarda talep olup olmadığının test edilmesinden sonra bu pazarlara uygun olup olmadığının da araştırılmasında fayda bulunmaktadır.

Fiyatlarınız İhracat için Uygun mudur?

Ürün ve hizmetlerinizin fiyatlarının ihracat pazarları için uygun olup olmadığını biliyor musunuz? Burada bahsedilmeye çalışılan ise kısaca şu hususları içermektedir; hedef pazarlarda söz konusu ürün veya hizmetlerin fiyatlarını biliyor musunuz? Pazardaki ödeme vadelerini biliyor musunuz? Nakliye, stoklama maliyetlerini biliyor musunuz? Kendi maliyetlerinize hakim misiniz? İhracat finansmanı için mevcut araçları kullanmaya vakıf mısınız?

Genelde KOBİ lerimiz fiyatlarını maliyet+kar olarak hesaplamaktadırlar. Ancak, bu durum girilecek pazara ve ihracat stratejimize göre farklılıklar arz eder. Öncelikle işletmelerimiz maliyetlerinin her kaleminin hesaplamasına vakıf olmalı ve gerektiğinde bu kalemlerde oynama ve fedakarlıklarla ihracat pazarlarına girmelidirler. Ülkemiz genel olarak ihracat pazarlarımızla kıyaslandığında hammadde, enerji fiyatları açılarından ucuz bir ülke değildir. Buna rağmen maliyetlerin diğer kalemlerindeki bazı avantajlar kullanılarak bu pazarlarda ihracatçı olunmaktadır. İlk defa bu işe girişen KOBİ lerde görünen en büyük eksiklik yukarıda sayılan hususlar dikkate alınmadan maliyet + kar hesaplamasıyla verilen fiyat tekliflerinin müşteri tarafından çok yüksek bulunmasıdır.

Önerimiz, daha ihracat çalışmalarına başlamadan yurt dışı pazarlarda ürünlerinizin yaklaşık fiyat seviyelerini ve rakip firmaların fiyat seviyelerini öğrenmeye çalışmak, gümrükleme, nakliye ve ihracat finansmanından doğacak ek maliyetleri bilmek fayda sağlayacaktır. Gözden kaçırılmaması gereken en önemli hususlardan birisi, müşterinizin sizler gibi birçok tedarikçiden fiyat teklifi almış olduğu; kapı komşunuzla rekabet içinde olurken aynı zamanda Hindistan ve Çin gibi maliyet avantajlarını fiyatlarına çok iyi yansıtabilen ülke tedarikçileri ile de yarıştığınızdır.

Gelecek sayıda ihracat pazarlaması için hazırlıklarınızı da ele alarak ihracata başlamadan işletmemizde sorulması gereken sorulara devam edeceğiz.

Şimdiden yeni yılın herkese esenlik getirmesini dilerim.

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://www.subconturkey.com.tr
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi