SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   2 Temmuz 2020, Perşembe

Aralik 2009 Sayısı

Yıl : 7 | Sayı : 68

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

http://www.subconturkey.com.tr
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

 

Ahmet Yılmaz
Extim GmbH, ayilmaz@extim.de


Otomotiv Sektörü Özelinde İhracat ve Sanayi Politikamız


Dış Ticaretten sorumlu Devlet Bakanı Sayın Zafer Çağlayanın ihracat ile ilgili açıklamaları beni belli konularda düşünmeye itti.

Türkiye birçok temel konuda olduğu gibi dış ticaret politika ve stratejileri alanında da modern, şartlara ve gelecek projeksiyonuna uygun yeni bir yaklaşıma ve zihniyet değişikliğine ihtiyaç duymaktadır. Sayın Zafer Çağlayan bu ihtiyaca yönelik olarak yeni nesil stratejiler oluşturulacağının haberini verdi. Yerinde bir kavram. Şimdi aslolan bunu ilgili sektörlerde yeşertmek ve anlamlandırmaktır.

İhracat stratejileri konusu, ekonomimizin küresel ekonomiye entegrasyon sürecinde yeni yönelimler açısından (sadece coğrafi değil hatta daha fazla sektörel gelişim açısından) çok önemli. Entegrasyon sürecinde artık üreteni başka satanı başka olan yapılanmalar (bir dönemler belli bir ihtiyaç için çok revaçta olan dış ticaret şirketleri vardı) demode demeyelim ama artık fonksiyonel değiller. Bir işletme hangi ölçekte olursa olsun küreselleşme stratejilerini işletme bünyesinde yeşertemiyor ve yapısallaştıramıyorsa gelecek açısından tehlike içermektedir. 

İhracat stratejisi ve politikası nedir sorusu beni Türkiyede güncelliğini hiç yitirmeyen hatta daha da önemli hale gelen üretim sektörlerinin stratejisi ve politikası konusuna yöneltti. (Yeni dönem ihracat stratejileri, metotları ve bunların yarattığı fırsatlar konusuna başka bir yazıda değineceğim.)

İhracat, istihdam, artı-değer yaratan, gerçekleştiren önemli sektörlerin başında otomotiv sanayi gelmektedir. Türkiye için bu kadar önemli olan sektör ile ilgili olarak konuya direkt ve iki önemli soru ile başlamak istiyorum; birincisi, otomotiv ana sanayi politika ve stratejimiz nedir? İkinci soru da ilkine bağımlı ve bağımsız olarak yanıtlanması gereken, otomotiv yan sanayi politikamız nedir?

SUBCONTURKEYin Eylül 2006 sayısında otomotiv sanayimizin bir yol haritası olmadığını yazmıştım. Aradan 3 seneden fazla zaman geçti hala bir yol haritasının olmadığını düşünüyorum. Bu zaman zarfında birçok yetkili ve sektörden arkadaşlarla strateji ve politika konusunda konuştuk, tartıştık. Gelinen durumun özeti; hafif ve ağır ticari araç üretiminde Avrupada iyi bir yere geldik; binek otomobilde falanca üreticinin x projesi tutarsa kapasite sorunu yaşayacağız ama işler açılacak türünden ifadeler. Bu ifadeleri strateji, politika olarak okumak mümkün ama yarın için pek fazla anlamlı değil. Sektörde sessizce oluşturulmuş bir tür konsensüs var. Ancak bundan ortak görüş birliğinden çoğu kimse hoşnut değil.

Şimdi bu strateji ve politikalar için önemli bir taraf, güçlü bir lobi olan ana sanayiyi anlamaya çalışalım.

ANA SANAYİ

Türkiyede yerleşik ana sanayi firmaların gelecek stratejilerini, politikalarını Paris, Torino veya Detroitten yapılan açıklamalardan analiz etmemiz gerekiyor. Çünkü kararlar bu merkezlerden veriliyor. Bunda yadırganacak bir durum da yok. Bu işletmeler kar amaçlı kurulmuş ve hissedarlarına gelir sağlamakla yükümlü ve bundan dolayı da holding merkezlerinden yönetilmesinde ters bir durum yoktur.

Türkiyede üretilen otomobiller (ister binek isterse ticari olsun) artan bir oranda küresel pazarlara sunulmaktadır. Küresel çapta alıcı bulan bu otomobiller doğal olarak üretim aşamasında da küresel rekabete açık olmaları gerekmektedir ve süreç öyle de işlemektedir. Yani, üretim ve satış faktörü küresel rekabet altında işlemektedir. Durum böyle olunca da Türkiyedeki üretim ünitelerinin fonksiyonunu yakından irdelemek gerekmektedir.

Bunun için örneğin, üretim teknikleri, maliyetleri, Ar-Ge politikası, personel kalifiye durumu açısından küresel rakip coğrafyalarla mukayese edebiliriz. Zaten holding merkezleri de Türkiyedeki üretim ünitelerine küresel ortamda elde edilmiş hedefleri yakalamanın dışında başka bir rol de biçmemiş gibidir.

Şimdi bu ortamda strateji ve politika oluşturmak için önemli soruları alt alta sıralamanın zamanı gelmiştir.

a) Türkiye kendi marka otomobilini üretmeli mi? (Türkiye bu soru ile önemli tarihi dönemlerde sürekli karşı karşıya gelmiştir. Bu sorunun varlığı bile strateji ve politikanın eksikliğini göstermektedir. Yanlış anlaşılmasın soru, kendi markamızı üretmeli miyizdir? Üretebilir miyiz değildir. Çünkü Türkiyede zaten otomobil üretiliyor.) Soruya evet yanıtı veriliyorsa, yatırımcı kim olacaktır?
(Bu soru bir diğer taraftan yaban atılacak bir soru da değildir. Küresel fırsatlar başlığında bir niş alanda araç üretmek gayet mümkün. Tartışma veya soru bu yönde ise acilen yanıtlanmalıdır.)
b) Mevcut ana sanayimizin üretim derinliği ve teknolojik seviyesi nedir?
c) Hangi segment, lerde üretim gelecek içermektedir ve bunlara yönelik alt yapı çalışmaları var mıdır?
d) Türkiyede üretim yapan ana sanayilerin yerlilik oranını artırabilir miyiz?
e) Hangi alanlarda yeni ana sanayi yatırımları çekmek zorundayız? Ve ana sanayilere sunulacak çerçeve ne olmalıdır?

Bu soruları artırmak mümkündür. Bu politikanın oluşmasında, belirlenmesinde ve uygulamasında değişik aktörlerin aktif katılımı gereklidir. Şöyle ki, başta ana sanayi temsilcileri, bunlara hizmet ve ürün sunan yan sanayi temsilcileri, sendikalar, araştırma ve geliştirme enstitüleri, ilgili bakanlıklar (Sanayi ve Ticaret, Dış ticaretten sorumlu Devlet ve Maliye Bakanlığı) bir araya gelmeli ve her biri kendi çıkarları doğrultusunda ama bir konsensüsün oluşmasına katkı sağlamalıdır. Ana politika ve yönelimler tespit edilmedikçe noktasal atışlarla sadece günü kurtarabilir ve sürecin peşinden sürükleniriz.

Diğer sayıda yan sanayi işletmelerinin ana otomotiv politikalarının eksikliğinde neler yaptıkları, yapamadıklarını ve nasıl bir politika perspektifinde değerlendirmeye çalışacağım.

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://www.subconturkey.com.tr
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi