SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   30 Kasım 2020, Pazartesi

Ekim 2009 Sayısı

Yıl : 6 | Sayı : 66

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

http://www.subconturkey.com.tr




Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

























 

Ahmet Yılmaz
Extim GmbH, ayilmaz@extim.de


Gelişen Pazarlar


Basında, sektörel toplantılarda sık sık dile getirilen bir konu var; otomotivde gelişen pazarlar ve iş fırsatları. Kriz sonrası dönemde başlığı  iş fırsatı  olan her toplantı ya da yazı dikkat çekmektedir. Kişisel olarak, fırsatı, iş yaşamında anlık bir durum olarak algılayanlardan da değilim. Her dönem çok değişik fırsatlar vardır. Bu fırsatları değerlendirmek gelişmelere nereden ve nasıl baktığımız ile doğrudan ilgilidir. Krizden önce de fırsat vardı, kriz döneminde ve sonrasında da değişik fırsatlar bulunmakta.  Yeter ki, fırsatı kullanmasını bilelim.

Kriz öncesi dönemde İstanbul ve İzmir de verdiğim konferanslara katılanlar hatırlayacaklardır; otomotivde yeni trendler ve beklentileri aktarırken yan sanayi firmaları için iş stratejilerinden, olanaklardan bahsetmiştim.  Sektördeki teknolojik değişimlerin ve üretim tekniklerinin yarattığı yeni olanakların dışında bir de cografi olarak yükselen pazarlar hakkında kısa bilgiler sunmuş ve Hindistan, Rusya ve Brezilya  ya dikkat çekmiştim. Bu ülkelerin atak içinde olacak ülkeler arasında olacağının altını çizmiştim.  Bazıları Çin i saymayı unuttu diyebilir. Kanımca Çin i özellikle belirtmeye gerek. Bu ülke hem iç potensiyelleri hem de güçlü devlet desteği ile her zaman gündemde olan ve iktisat teorisyenlerini şaşırtacak ölçüde büyüyen bir ülke. Bu büyümeden nasiplenmek pek o kadar kolay değil hatta çok güçlük içerdiğini bile söyleyebiliriz. Ayrı bir yazı konusu olarak Çin ile ilgili projeksiyona bir parantez açıp önemli bulduğum diğer ülkelere değinmek istiyorum.

Ülkemiz yan sanayi firmaları için Avrupa pazarı dışında gerçekleştirilebilir, sürdürülebilirlik açısından ilginç olacak iki pazar veya ülke var;  Hindistan ve Rusya. Bu ülkeler yakından incelendiğinde çok büyük fırsatlar olduğu görülecektir.

Hindistan

Hindistan ana sanayilerin gözde yatırım ülkesi olmaya devam ediyor. Hemen hemen her ana sanayi bu ülkede ya yatırım yapmış vaziyette ya da yatırıma hazırlanıyor. Ana sanayilerin bu ülkede en çok sıkıntı çektikleri husus ise, yan sanayi firmalarının henüz uluslararası standartlarda olmamaları. Tabii ana sanayiler gittikleri her ülkeye beraberinde dev yansanayi firmaları da götürmektedirler AMA bu henüz Hindistan örneğinde tam gerçekleşmiş değil.

Ana sanayilerin Hindistan daki ilk hedefi iç pazarın taleplerini yerine getirmek. Burada sunulan veya sunulacak ler teknik ve konfor açısından gelişmiş pazarlardaki otomobiller ile hemen hemen aynı. Örneğin VW nin Polo i Hindistan için özel geliştirildi ama Avrupa daki Polo dan hiç bir farkı yok hatta fazlası var. Yani iç pazarda farklı ihracatta farklı bir stratejisi izlenmiyor. Zaten küreselleşme ile birlikte otomotivde bu tür eğilimler de kalktı.

Yukarıda da belirttiğim gibi Hindistan da ana sanayilerin yatırım programı ile yan sanayi firmalarının yatırım ve geliştirme programları at başı bir arada gitmiyor. Ana sanayiler deyim yerinde ise fellik fellik kaliteli, geliştirme yetenekleri olan yan sanayi firmaları aramaktadırlar.

İlk etapta yan sanayi firmalarını bu ülke havzası içinde aramaktadırlar. Örneğin Ford firması mümkün olan asgari programda Hintli veya Hindistan da yatırımı olan firmaları tercih ediyor. Aynı konu VW için de geçerli. Bu nedenle bu iki firma yan sanayi firmalarını geliştirmek için  Tedarikçi Programları  uygulamaktadırlar. Bu Tedarikçi Programları vasıtası ile Hindistan da yerleşik yan sanayi firmaları küresel çapta standartlara ulaştırılmak isteniyor.

Hindistan yan sanayi pazarı, Türkiye ile mukayese edildiğinde ihtiyaçları çok olan bir pazar olarak tanımlayabiliriz. Bu pazarda, Türkiye de palazlanmış, Avrupalı ve Amerikalı OEM lere hizmet sunan, yedek parça piyasasına hizmet veren, yan sanayi ürünleri ihraç eden her firmamız iş yapabilir.

Benim tavsiyem, ilk başta belli bir know-how a sahip firmalarımızın bu ülkede yatırım yapmaları, ortaklık ve işbirlikleri geliştirmeleridir. İlk başlarda sadece mamul ürün ihracat edilecek pazar olarak görülmemelidir. Teknoloji pazarlayarak pazarda önemli bir konuma gelinebilir. Henüz Avrupalı firmalar başka ülkelerde olduğu kadar buraya hücüm etmiyorlar. Ama bu durum çok kısa bir süre içinde değişecektir. Bunun sinyalleri hem Almanya da hem de Fransa da görülmektedir. Örneğin Alman Otomotiv Birliği (VDA) Hindistan da yan sanayi işbirliği projesi yürütmektedir. Bu kurum, ne zaman bir ülkede proje başlatsa akabinde ortaklıklar, yatırımlar başlamaktadır.

Türkiye den firmalar ya kendi başlarına ya da kurumsal destek ve organize ile mutlaka bu ülkeye ve bu ülkede de iki bölgeye gitmeliler, yerinde keşif yapmalıdırlar. Bu iki bölgeyi belirtmek gerekirse; ilki Pune yöresi (ki burada daha çok Avrupalı OEM lere rastlamak mümkün tabii bir de Tata ya) bir diğeri de Chennai yöresi. Bu iki yörede de işbirliği, ortaklık yapılacak firmaları hemen bulacaksınız.

Rusya konusunu da gelecek sayıda yazmaya çalışacağım.

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://www.subconturkey.com.tr




















































SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi