SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   30 Kasım 2020, Pazartesi

Ekim 2009 Sayısı

Yıl : 6 | Sayı : 66

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

http://www.subconturkey.com.tr
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

 

Berrak Çekin
Hidrotam Genel Müdür Vekili, b.cekin@hidrotam.com.tr


Girişimci Ruhu İle Kurumsallaşma Bilinci


Aile şirketlerinde şirketin kurumsal performansında ve profesyonelleşme temellerini oluşturmasında en önemli rol oynayan girişimci ruhlarını göz ardı etmemek gerekir. Girişimci ruhlar atak, yaratıcı, uzağı görebilen, önder ve öz güveni olan kişilerdir. Diğer şirketlere göre, dayanışma ve sadakat duyguları fazla-  düşüncelerini daha özgürce dile getirirler. Girişimciler küçük yaştan itibaren iş ile ilgili bilgi ve deneyime sahip olduğu için yaratıcı fikirleri ile sanayi bir eser oluştururlar ve üzerine çok kolay inşa ederler. İş yapabilme konusunda daha hızlı kararlar alırlar- işe daha hakim olurlar. Bu yüzden, rakipler karşısında daha avantajlı görülürler. Fakat, çok zor bir hale dönüşen Küresel Rekabette, şirketin ve kişilerin hedeflerinin başında, şirketin sürdürülebilirliği gelir. Önemli olan, girişimci ruhu ile beraber, kurumsallaşma temellerini oluşturmak ve bu konu ile ilgili profesyonellerle çalışarak şirketi başarıya taşımaktır. Başarı temellerini girişimciler oluşturur. İkinci kuşak ve profesyoneller ile güçler birleştirilerek başarılara imza atılır.
 
KOBİ lerin sorunlarına çözüm bulmak ve hemen kurumsallaşma yapılarını oluşturmak–mücadele gerektirir. Zorluklar yaşarken, başarıları da unutmamak lazım. Bu başarıların temellerini girişimciler oluşturuyor. Bizler de o temellerin üzerine minik sihirler ekliyoruz.
 
Girişimci Ruhlarının Başarı Hikayesi

Girişimciler, tek bir sandalye, masa, bütün bilgi birikimleri ve kendi öz kaynakları ile şirketi kurarlar. Şirket kurmalarındaki tek amaç, kendi bildikleri işi, üretip satmaktır. Küçük bir atölyede ikinci el makinalar, bir mühendis ve usta ile her iş ile kendileri ilgilenerek yüksek performans sergilerler. Fakat, işler belirli bir hacme ulaşınca, bir iki iş ile başarı sağlanan şirkette, işleri yetiştiremezler. Böylelikle, her KOBİ nin sorunu olan finansman, teknik ve yönetim alanında yetersiz kalınır.
 
İş belli bir yapıya geldiğinde, teknolojik açıdan daha fazla yenilikçi olmak için Ar-Ge çalışmalarına başlamak ve yeni buluşlar şirketin geleceği açısından önemlidir. Genellikle, KOBİ lerde bilgi birikimi ve tecrübe çok fazladır fakat, hayata geçirmede ne kadar çok risk alsalar bile, zorlanırlar. Finansman gerektiğinde de bazen, iflas etmemek için, mal varlıklarından bile kolayca vazgeçerler.
 
Müşterilerden gelen talepler ve istekler doğrultusunda, Ar-Ge çalışmalarına hız kazandırılır. Teknolojik ve yenilikçi yönden üretim ve tasarım konusunda deneyimli mühendisler ve ustalar ile yola devam edilir. Fakat, finansman ve yönetim konusunda yetersiz kalındığından desteklere ihtiyaç duyarlar. Bu yüzden, KOBİ lerin gelişmesinde en önemli rol oynayan devlet destekleridir- TUBİTAK a sunulan Ar-Ge çalışmaları-yenilikçi çalışmalar ve icatlar geliştirme ile finansman desteği sağlanması ve KOSGEB destekleri ile, yurtiçi ve yurtdışı fuarlara katılma, nitelikli eleman, ISO 9001 sistemi, markalaşma, vs. destekler- şirketin daha sistematik olması, kurumsallaşma adımlarına yardımcı, yeni pazarlar bulması, dünya rekabetine açılma, çevrim zamanlarında azalma ve maliyetlerde tasarruf, müşteri memnuniyetinin artması, yeni ürünler geliştirme ve Ar-Ge çalışmalarında profesyonel ve kalifiye insan kaynağı ile başarı sağlanır. Amaç, rekabet pazarda; destek verip, KOBİ lerin büyümesine ve gelişmesine katkı sağlamaktır. Ayrıca, dünya literatürünü ve farklı ülkelerin imalat ve mühendislik bilgilerini şirkete taşırlar.
 
Şirket, Ar-Ge desteği ile hem mühendislik hem de üretim açısından başarı sağlamış, KOSGEB destekleri ile de sistemli bir yapı kurmuş, kaliteyi arttırmış ve ihracata başlamıştır.
 
İşler büyümeye başladıkça, riskler artar. dertler fazlalaşır ve -şirket sahipleri risk almayı severiz deseler bile- kafalarında endişeler oluşur. Küçülelim mi, fazla açılmasak mı derken… Fakat, aynı zamanda, çalışan sayısını 200 e çıkarmak ve dünya ile yarışır hale gelmek, onlar açısından, büyük bir haz uyandıracaktır.
 
Tam büyüme gösterirken, azıcık işim, kaygısız başım mantığı ile çoğu aile şirketleri yok olup gitmektedir. Fakat, küreselleşen dünyada bir işletmenin tek başına ayakta kalması mümkün değildir. Çünkü, birinci kuşağın kurduğu bir yapıyı neden ikinci kuşak devam ettirmede zorlansın ki? ve neden küçülme yoluna gitsin ki?
 
Önemli olan, şirketin sürdürebilirliğini sağlamaktır. Her zaman vurguladığımız gibi ikinci kuşaklara aktarmak ve şirketin devamlılığını sağlamak için, ikinci kuşaklara inanmak ve güvenmek gerekir. Çünkü, şirket sahibi aileler, ister istemez kendi bilgi birikimlerini ve performanslarını ikinci kuşağa aktarırlar. İş disiplini ve prensiplerini ikinci kuşak isterse, birinci kuşaktan pekala öğrenir.
 
Kritik olan, şirketin gelişerek, bir kişinin tek başına yönetemeyeceği ve kontrol edemeyeceği bir kapasiteye ulaşınca, sistemsiz büyüyen şirket maalesef gerilemeye başlar ve durur. Ben olgusu ile hareket etme ve koordinasyonsuz çalışma alışkanlığı ile büyük olumsuzluklar yaşanır. İkinci kuşak devam edebilir mi kaygısı ile küçük kalmayı tercih ederken, hedeflerimize ulaşamayız. Babam her zaman şunu söyler  önce hayal edeceksin ki, hedeflerine ulaşabilesin 

Değişmek ve değiştirmek için devam edeceğim…

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://www.subconturkey.com.tr
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi