SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   30 Kasım 2020, Pazartesi

Ekim 2009 Sayısı

Yıl : 6 | Sayı : 66

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

http://www.subconturkey.com.tr
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

 

Ali Rıza Büyükuslu
arbuyukuslu@yahoo.com.tr


Türkiye nin Acil İhtiyacı: İş İçin Tüketim, Tüketim İçin Güven


Global kriz ve Türk ekonomisine etkileri derin bir tahlile tabii tutulduğunda iki temel sorunun ortaya çıktığı gözlemlenmektedir. Bunlarda ilki, üretici ve tüketici davranışlarında piyasalara yönelik güven kaybı, ikincisi ise birinciye bağlı olarak gelişen tüketim daralmasıdır.

Kriz sonrası küçülme, işsizlik, istihdam oluşturamama, yatırım için gerekli uluslararası akış yada yerli sermaye birikiminin olmaması, artan bütçe açıkları, büyüyen kayıt dışı ekonomi, azalan vergi gelirleri, eski ekonomik lerde ısrarcı olunması, işsizlik, düşen ücretler, satın alma kabiliyetinin yitirilmesi ve gelecek korkusu gibi sebeblerle Türkiye de yaşayan  Tüketicilerin  özellikle bir ücret karşılığı emeğini arz eden işçi ve memurla birlikte imkanları kısıtlı biçimde ayakta kalmaya çalışan esnaf, dar gelirli kendi hesabına çalışanlar ve tarım kesiminin tüketme kabiliyetini yitirdiği yada daha doğru bir izah ile asgari geçim boyutuna indirgediği (yaşamsal ihtiyaçları giderebildiği) görülmüştür. İş bulma umudunu yitirmişler, yoksullar, evsizler ve kimsesizler ise önce Allah a sonra aile içi dayanışmaya veya vicdanlı vatandaşlara emanettir.

Hiç kuşkusuz ki, krize karşı sektörel ve genel düzeyde teşvik veya dolaylı yönden vergi muafiyeti vasıtasıyla toplam talebi artırma, üretimi teşvik etme ve organize biçimde kampanyalarla harcamayı özendirme yönünde çalışmalar yapılmış, bazı sosyal politika uygulamaları hayata geçirilmiş olsa da tüm bu iyi niyetli önlem ve girişimlerin sonuçları itibariyle tüketimi artırma ve ekonomik toparlanma sonrasında gelecek olan yükseliş, daha iyi bir gelecek sunma yada beklentileri yukarılara taşıma yönünde  güven  tazeleyici bir durum henüz oluşturamamıştır.

Çok basit ve yalın haliyle piyasalara güven kazandırmak için ortaya konması gereken orta ve uzun vadeli IMF li veya IMF siz bir ekonomik programın gecikmiş olması yatırımcı, üretici ve tüketici açısından güven kaybının başlangıç noktasıdır. Bununla birlikte kriz sonrası toparlanmanın gerek global gerek ülke ölçeğinde belirsizliğini koruması ekonominin üretim ve tüketim ayağındaki aktörleri negatif etkileyen bir faktör olarak karşımıza çıkmaktadır.

Diğer taraftan, tüketimi teşvik etmek amacıyla yapılan organisazyonlar,  propagandalar ve reklam çalışmaları konuyla ilgili bilinç oluşturma açısından faydalı olsa da sonuçları itibariyle çok etkili olduğu söylenemez. Emeğini, hizmetini kiralayarak geçinenler, küçük dükkanını yada işletmesini kapatmamak için mücadele edenler geçim ve can derdindeyken birilerinin de hangi parayı harcayacakları sorusunu sorma hakları doğuyor. Eğer ortada harcanacak bir para yoksa, piyasada nakit para dönmüyorsa öncelikle tüketimin kaynağı olan paranın piyasalara pompalanması dolayısıyla harcama kabiliyetinin oluşturulması gerekir. Geniş kitlelerin harcama yapabilmesi ve toplam talebin artması için dolaylı ve doğrudan kaynak transferinin devlet eliyle yapılması, işsize iş bulunması, işi olana daha yüksek ücret verme, gerekirse asgari ücretten vergiyi kaldırma tasarrufu ile asgari ücreti daha yüksek bir satın alma gücünü sağlayacak biçimde emek lehine yeniden düzenlemek, servet ve rant dağıtımı stratejilerinden gelir dağılımı politikalarına geri dönme, yoksullara, muhtaçlara gelir aktarma, işverenin ücret üzerindeki sosyal yüklerini hafifletme, eşit işe eşit ücret verme, cinsiyet ayrımcılığını ortadan kaldırma, haksız kazanç ve emek sömürüsü üzerine işlerini çeviren alt yapısı zayıf yeni zenginlere kurallı çalışmayı, maneviyatı, emek üzerinde işlenen günahı ve nihayet kul hakkı üzerinden ilerleme yerine düzgün işveren olma yoluyla mübarek insan yada iş adamı olma öğretilmelidir.      

Yukarıdaki önerilerimizi daha bilimsel ve daha pragmatik yöntemlerle çoğaltıp, dünya örnekleri ile geliştirebiliriz. Çözüm üretme kısmı en kolayı ancak önemli olan hala hazırda işsizlik ve yoksulluk tehlikesinin yakın bir gelecekte ülkemizde yaratacağı ekonomik; toplumsal ve siyasal tahribatın boyutunun görülmesi, sosyal boyutu ihmal edilmiş eski klasik acımasız ve kuralsız piyasa koşullarına dayalı ekonomi politikaları ile ilerlenemeyeceğinin artık kavranması gerekmektedir.

Bizim önerdiğimiz ve neo-Keynesyen perspektif olarak tanımlayacağımız ekonomi politikasının maliyeti en kötü ihtimalle yüksek enflasyondur. Şahsen düşük enflasyon mu? Yüksek işsizlik mi? Seçenekleri arasında her zaman enflasyonu tercih ederim. Sonuç olarak odaklanmamız gereken konular bedeli ne olursa olsun yatırım, istihdam, üretim, tüketim, piyasalara güven sağlama, ülkemizin geleceğine olan inancımızı koruma ve kendimize olan özsaygıdır.

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://www.subconturkey.com.tr
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi