SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   26 Eylül 2020, Cumartesi

Mart 2009 Sayısı

Yıl : 6 | Sayı : 59

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

http://www.subconturkey.com.tr
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

 

Bilgisayar Destekli Mühendislik (CAE), NX ile daha kolay

Küreselleşmenin de etkisiyle artan rekabet ortamında şirketler, müşteri taleplerine hızlı cevap verebilmek, kaliteli, güvenilir ve uzun ömürlü ürünler üretebilmek için, bilgisayar destekli mühendislik (CAE-Computer Aided Engineering) alanına çok büyük önem vermektedirler.

Bilgisayar destekli tasarım, bir ürünün eskiz örneğinden bilgisayar yardımıyla üç boyutlu olarak modellenmesine, otomatik olarak teknik resminin çıkarılmasına, üzerinde mühendislik analizleri yapılmasına, kalıbının tasarımından imalatına kadar bütün süreçleri destekler.

Siemens PLM firmasının CAE çözümü NX, tüm dünyada hemen her sektörde kullanılmakta olup, özellikle havacılık, otomotiv, savunma, makine, metal, plastik, beyaz eşya ve kalıp sanayilerinde lider konumdadır. Ürün tasarımının hızlı, kolay ve verimli olmasını sağlar. Maliyeti azaltmayı, ürünü iyileştirmeyi ve verimliliği artırmayı amaçlar.

Mevcut bütün modelleme tekniklerini destekleyen NX, içinde gelişmiş eskiz çizim tekniklerini barındırmasına karşın, piyasadaki birçok yazılımın aksine, eskiz tabanlı değildir. İki boyutlu bir çizimle vakit kaybetmeden, katı modelleme komutlarıyla üç boyutlu bir geometri hemen oluşturulabilir. Üç boyutlu modelden otomatik olarak teknik resim hazırlanabilir. Model üzerindeki bir değişiklik teknik resme de yansır.

Yeni bir ürün tasarımı yaparken montajda kullanılacak standart parçalar için bir kütüphane mevcuttur. Sık kullanılan parçalar, istendiğinde bu kütüphaneye rahatlıkla eklenebilir. Ürün modelinin tasarımı yapıldıktan sonra gerçek görüntü elde edilebilir.

NX kullanıcıları, ürün tasarımlarını hızlı, detaylı ve parametrik bir şekilde tasarlayıp, zaman kaybetmeden analiz işlemine başlayabilmektedirler. Aynı zamanda, analiz sonuçlarına göre, CAD datası üzerinde modelleme ortamına tekrar dönülerek kısa süre içinde değişiklikler yapılabilir ve ardından analiz ortamına dönüldüğünde daha önce tanımlanan analiz parametreleri yeni data için kullanılabilir. Bu da kullanıcıya büyük bir zaman kazancı ve parametrik çalışma imkanı sağlayacaktır. Ancak, NX in sağladığı esnek çalışma şartları sayesinde, analiz modülünde orijinal CAD datasının basitleştirilmiş hali otomatik olarak oluşturulabilir ve analiz bu parça üzerinde yapılabilir.

Bu gibi esnekliklerin yanı sıra analiz öncesinde parçayı idealleştirme, başka bir deyişle parça üzerinde analize etki etmeyecek ya da problem oluşturacak kısımları parçadan çıkarma işlemleri, analizin süresi ve mesh (ağ) kalitesi açısından çok önemlidir. Parça üzerindeki ince uzun yüzeyler, çok küçük kenarlar ya da boşluklar ve delikler, bu bölümlere örnek gösterilebilir.

CAD datasını analize hazırlamak için gerekli parametrelerin tanımlanması kadar analizden elde edilen sonuçların grafiksel ve matematiksel olarak detaylı incelenmesi de son derece önemlidir. Mühendis, sonuçları incelerken, sağlıklı yorum yapabilmek için, sadece sayılarla değil, grafiksel olarak da parça üzerinde sonuçları görebilmelidir. Bu bağlamda, NX in post-process araçlarının hem matematiksel hem de grafiksel olarak sonuçları yüksek hassasiyette gösterebilmesi, aynı zamanda sonuçları rapor haline getirip sunum kolaylığı sağlaması, mühendislere sonuçları okurken büyük kolaylık ve zaman kazandırmaktadır. Görüntüleme seçenekleri arasında,
• Hareketli, adım adım ilerleyen ya da yumuşak renk geçişlerine sahip görünüşler yaratılabilmesi
• Kesit düzlemi (cut plane), eleman ve ok görünüşünün kullanılabilmesi
• Görsel şablonlar sayesinde önceden yapılmış görsel ayarların tekrar kullanılabilmesi
• Metnin, başlıkların ya da renklerin nasıl görüneceğinin belirlenebilmesi
gibi özellikler sayılabilir.

Mühendislik analizleri için ürün prototipi üretmek, şirketler açısından hem maliyetli hem de zaman kaybı oluşturan bir yöntem olmuştur. Bu nedenle, şirketlerin CAE yazılımlarına yönelmeleri, bu sektörün daha da önemli hale gelmesine yol açmıştır. Bu bağlamda, NX in modellemede ve modeli analize hazırlamada sağladığı avantajlar ve güçlü altyapıya sahip NX Nastran CAE çözücüsü sayesinde, yapısal lineer, nonlineer, dinamik, kontak, termal ve akış analizleri gibi simülasyonlar yapılabilmekte; aynı zamanda gerçeğe çok yakın ve güvenilir sonuçlar elde edilebilmektedir. NX çözümleri, bugün Lockheed Martin, Daimler Chrysler, Honda, Isuzu, Panasonic, Sony gibi lider firmalar tarafından tercih edilmekte. ve CAE sektörünün lider yazılımları arasında bulunmaktadır.

Esnek yapısı nedeniyle mühendislere çalışmalarında büyük kolaylıklar sağlayan ve sağladığı çözümlerle CAE alanında dünyanın en önemli yazılımları arasında bulunan NX, Türkiye de Boğaziçi Yazılım tarafından temsil edilmekte ve 1.000 den fazla firmada kullanılmaktadır.

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://www.subconturkey.com.tr
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi