SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   26 Eylül 2020, Cumartesi

Mart 2009 Sayısı

Yıl : 6 | Sayı : 59

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

http://www.subconturkey.com.tr
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

 

Hexagon Metrology, sektörünün lideri

Kalitemiz kalitenizin güvencesidir sloganıyla sektöründe hizmet veren Hexagon Metrology AB Genel Müdürü M. Levent Yeşilbağ, sektörde ilkleri gerçekleşiren bir firma olduklarını belirterek şu bilgileri verdi.

SUBCONTURKEY: Firmanız hakkında bilgi verir misiniz?

M. Levent Yeşilbağ: Firmamızın kökleri 1970li yıllara kadar uzanmaktadır. Türkiyenin üç boyutlu koordinat ölçme cihazı konusunda ilk temsilciliği TRANSMETAL firması sahibi merhum Hasan AKBIYIK tarafından o zamanki adı ile Italyan DEA Spa firmasından alınmıştır. Türk firmalarına ilk üç boyutlu koordinat ölçme cihazı satılmış ve 1992 yılında Türkiyede bu konuda yine bir ilk gerçekleştirilerek servis hizmetleri verilmeye başlanmış, montaj ve eğitim kendi dilimizi konuşan Türk mühendislerce yapılmaya başlanmıştır. Bu konuda sürekli olarak sektörde öncülüklere devam edilerek, 1995 yılında ilk olarak sertifikalı kalibrasyon hizmetleri Laser Entreferometre kullanılarak verilmeye başlanmıştır. Yine bir ilk gerçekleştirilerek Türkiyede TSE Servis yeterlilik belgesi alan ilk firma olmuştur. Sektörde uzun yıllar geleneksel iş disiplini ve servis kalitesi ile temsil ettiği firmaların prestiji için çalışan bu profesyonel ekip ülkemizde 600e yakın Üç Boyutlu koordinat ölçme cihazını değerli müşterilerinin kullanımına sunmuştur. Bu konuda eğitim, yedek parça, servis ve kalibrasyon hizmetleri ile her zaman kullanıcıların yanında olarak verdiği destekle ülkemizde haklı bir isme sahip olmuştur. Bu konumunu profesyonel takım oyunuyla korumayı bilen bu ekip, başarılarını takdir eden, ve ölçme konusunda dünya çapında önde gelen bir çok firmayı çatısı altında toplayan çok uluslu ve endüstriyel metroloji konusunda dünyanın en prestijli firmalarının (Dea, Brown&Sharpe, Ce-Johansson, Cimcore, Cognitens, Leica Geosystems, Leitz, Quindos-Mtwz, Pc-Dmis-Wilcox, Romer, Sheffield, Tesa, Wilcox) sahibi HEXAGON METROLOGY AB bünyesine katılmıştır.

2007 yılı Temmuz ayı itibarı ile Transmetal firmasının tüm varlıklarını ve çalışanlarını bünyesine katarak HEXAGON METROLOGY Makine Ticaret ve Sanayi Ltd Şti. adı ile aynı dinamik kadrosunu büyüterek sanayicimizin alışık olduğu kaliteli hizmetlerini sunmaya başlamıştır. Hexagon Metrology Ltd Sti, ülkemizin ihracatta öncü sektörü olan üretim firmalarına daha yakın olmak amacıyla merkezini Bursaya taşımıştır. Bursa Showroom da satış, demonstrasyon, ölçüm ve eğitim hizmetleri, 2.el satış hizmetleri verilmektedir. Ülkemiz sanayinin çok büyük gereksinim duyduğu ölçüm operatörleri yetiştirmeğe yönelik sürekli eğitim programları düzenli olarak yapılmaya başlanmıştır.

Şuan Bursa Merkez ve Showroom, Ankara Satış Sonrası Servis Merkezi, İstanbul ve İzmirde yerleşik satış ve servis elemanlarımız ile tüm Türkiyeye hizmet vermeye devam ediyoruz.

SUBCONTURKEY: Pazarladığınız ürünler hakkında bilgi verir misiniz?

M. Levent Yeşilbağ: Hexagon Metrology AB; Dea, Brown&Sharpe, Ce-Johansson, Cimcore, Cognitens, Leica Geosystems, Leitz, Quindos-Mtwz, Pc-Dmis-Wilcox, Romer, Sheffield, Tesa, Wilcox gibi  ölçüm sektörünün en önemli ve lider firmaları bünyesinde toplayarak, çalışmakta olan 50 binden fazla üç boyutlu koordinat ölçme makinesi (CMM), 7 bin beşyüzü aşkın taşınabilir ölçüm sistemleri, milyonlarca el aleti ve 30 binden fazla PC-DMIS ölçüm yazılımı lisansı ile müşterilerimizin üretim süreçlerini sürekli kontrol altında tutarak tasarımla üretimin boyutsal olarak paralel gittiğinden emin olmalarını sağlar.

Hexagon Metrology sahibi olduğu dünya çapında önemli metroloji üreticilerinin uzmanlığı ile pazarın lideri konumundadır. Küçük mikrometre ve kumpaslardan, portatif ölçme kollarına, laserli tarama sistemlerinden, optik fotogrammetri cihazlarına, tedolitlerden Laser trackerlara, üç boyutlu koordinat ölçme cihazlarından devasa ölçüm robotlarına kadar yayılan kapsamlı ürün ve servis ve destek ile tüm endüstriyel metroloji uygulamalarında hizmet vermektedir.

Bir başka değiş ile, ölçüm konusunda müşterilerimizin her türlü ihtiyaçlarını karşılayacak ürün gamına ve ayrıca Teknik Servis ve Eğitim olanaklarına sahip, uluslararası bir firmayız.

SUBCONTURKEY: Hangi sektörlere yönelik olarak çalışıyorsunuz?

M. Levent Yeşilbağ: Kısaca, üretimde katma değere önem veren, ürettiği her türlü parçanın kalite kontrolünü yapmak isteyen bütün firmalar ve bağlı olduğu sektörler bizim çalışma alanımıza girmektedir. Otomotiv, beyaz eşya, savunma, uçak, döküm sanayilerinde yer alan firmalar önemli oranda müşteri portföyümüzün içerisindedir.

SUBCONTURKEY: Çalıştığınız firmaların sizi tercih etme nedenleri nelerdir?

M. Levent Yeşilbağ: Öncelikle ürünlerimiz gerçekten kaliteli ve uzun ömürlü cihazlar, hemen her cihazımızda birkaç adet patentli çözüm sunuyoruz, FLY, TRICISION Bridge, vb. gibi, ve kullanılan standart malzemeler, örneğin cetveller HEIDENHAIN gibi dünyanın en kaliteli cetvellerinden, yani ucuz malzeme kullanılmıyor  ürünlerimizde, uzman ve 16 yıllık servis tecrübesine sahip bir ekiple sorunsuz montaj, yine uzman eğitim kadromuz ile yerinde uygulamalı, eğitim, servis ve original yedek parça, cihazlarımıza ömür boyu garanti katalog değerlerinde ölçme hassasiyeti vermemizi sağlıyor. Bu tür garantili ve kaliteli cihazları ülkemiz sanayinin hizmetine sunarak, firmalarımızın dünya standartlarında, rekabetçi, katma değeri yüksek ürünleri dünya piyasasına sunabilmelerine yardımcı olduğumuzu düşünüyoruz. Gereğinde ekonomik, zamanında ve kaliteli uzman desteği vererek kendilerini güvende hissetmelerini sağlamakda çok önemli bir psikolojik destek onlar için. Tabiki;  her firmaya ve her ihtiyaca  özel çözümlerimizin olması müşterilerimiz için büyük bir avantaj. Örneğin şu an Bursa Merkez Ofis Demo alanımızda, sürekli tarama ile döner tablaya gerek olmaksızın her türlü DİŞLİ ölçümü ve bunun yanı sıra her türlü geleneksel parça ölçümü yapabilen hassa MICRA ölçüm tezgahı, lazer sensörle temassız ölçüm ve tersine mühendislik ölçümlerini gerçekleştirebilen Cimcore taşınabilir kollu ölçüm cihazları, teknolojinin en üst seviyesi havacılık ve uzay teknolojisi başta olmak üzere gemi ve otomotiv sanayinde de geniş bir biçimde kullanılan lazer ve optic kamera ile inanılmaz hassasiyet değerlerine ulaşan Leica ölçüm cihazı, ülkemizde artık Selpak markası gibi ölçüm cihazı denildiğinde akla gelen DEA marka çeşitli boyutlarda köprülü ve yatay kollu ölçüm cihazları,  white light ismiyle anılan ve fotoğraf çekerek ölçüm yapan Cognitens ölçüm cihazı ve KOBİlerimiz için özel portatif kollu ölçüm cihazımız cihazımız Multi-Gage  bulunmaktadır. 

SUBCONTURKEY: Kalite konusunda ne gibi çalışmalar yürütüyorsunuz?

M. Levent Yeşilbağ: Ülkemizin en önemli sorunu katma değeri yüksek, yurtdışı ile her türlü rekabeti yapabilecek ürün gamımızın ve ilgili firmalarımızın sayısının sınırlı olması. Geçmiş dönemlerdeki, önemli olan fiyat avantajı, kalite ikinci planla gelir bakış açısı artık günümüzde geçerliliğini yitirmiş durumda. Globalleşen dünyada, ve bu kriz döneminden sonra daha da küçülen pastadan pay alabilmek için sadece maliyeti düşük ürünler değil ayrıca kaliteli ürünler üretmeniz gerekmektedir. Bu konuda sadece ana sanayi firmaları değil, onların tedarikçileri ve Türkiyenin gerçek gücü olan KOBİ firmalarımıza da büyük görevler düşmektedir. Kalitenin önemini, Bursa ofimizde  ölçüm makinalarımız ile yaptığımız Demolarımız ve eğitimlerimiz ile anlatmaya çalışıyoruz. Ayrıca, firmalara hem demo yapmak hem de kalitenin önemini anlatmak için ziyaretlerde bulunuyoruz.

SUBCONTURKEY: Düzenlediğiniz eğitim seminerleri hakkında bilgi verir misiniz? Bu seminerlerle neyi amaçlıyorsunuz?

M. Levent Yeşilbağ: Öncelikle şunu belirtmek isteriz ki sektörde kısaca CMM diye bilinen 3 Boyutlu Koordinat Ölçme cihazları ve yazılımları hakkında çok fazla kişinin yeterli bilgisi bulunmamaktadır. Hatta bu tip makinaya sahip olan firmaların dahi, cihazı amacına yönelik %100 randımanla kullanamamakta olduğunu biliyoruz. Firmalar tarafından büyük maliyatlerle alınan bu cihazların bilgi eksikliğinden dolayı yeteri kadar verim alınmaksızın kullanılması bizi bu eğitimleri düzenlemeye iten sebeplerin başında gelmektedir. Çünkü biliyoruz ki bilgili ve doğru kullanan kişilerin elinde bulunan CMM cihazlarının üretime olan katkısı çok büyük olacaktır.

Kısaca   belirtmek gerekirse bilgi ve tecrübe eksikliği giderilmiş operatörler tarafından doğru bir şekilde kullanılan CMM cihazlarının sanayide çoğalarak kalitemizin, olması gereken yere gelmesinde bizimde HEXAGON METROLOG TÜRKİYE ailesi olarak  bir katkımız olsun istedik.

SUBCONTURKEY: Sektörünüzde yaşadığınız sorunlar nelerdir? Çözüm önerileriniz nelerdir?

M. Levent Yeşilbağ: Öncelikle Kalite yi üretim zincirinin son halkası olmaktan çıkarmamız gerek. Genel olarak konuşuyorum istisnalar kaideyi bozmaz ama. politika olarak Kalite yatırımları ülkemizde yatırımların son sırada akla gelen aşamasıdır. Tüm yatırımlar yapıldıktan sonra eğer kaynak bulunabilir ise kalite yatırımı düşünülür.

Maalesef direk üretim yapamadıkları için kalite cihazları yerine hep yeni bir üretim tezgahı almak tercih edilir. Aslında Kalite bir amaç olmalı ve işleme makinaları ile birlikte kalite cihazlarına da yatırımları en baştan planlanmalı, yatırım maliyeti olarak da Kalite cihazları yüksek maliyetli cihazlar sürümleri üretim tezgahları kadar olmadığı için. Ancak tasarımdan başlayarak, ne ürettiğinizi ve ne sattığınızı bilmek, red ve fire maliyetlerini minimize etmek uzun vadede Kaliteye yapılan yatırımların dönüşünün aslında ne kadar hızlı olduğunu ortaya çıkarmaktadır. Son yıllarda kaliteye verilen önem artmaya başladı ancak hala istenilen düzeyde olduğunu düşünmüyoruz.

Bizlere bu fırsatı verdiğiniz için teşekkür eder işlerinizde başarılarınızın devamını diler herkesi saygı ile selamlarım.

Dilerseniz söyleşimizi sloganımızla bitirmek isterim…

KALİTEMİZ KALİTENİZİN GÜVENCESİDİR

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://www.subconturkey.com.tr
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi