SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   26 Eylül 2020, Cumartesi

Mart 2009 Sayısı

Yıl : 6 | Sayı : 59

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

http://www.subconturkey.com.tr
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

 

İstanbul Ticaret Odasının üyelerinin talebiyleTürkiyede bir ilk: İmalat Mühendisliği

İmalat Mühendisliği, İTÜ Makina Fakültesinde Makine Mühendisliği Bölümü altında yürütülen bir lisans programı olup ülkemizde bu alanda açılmış ilk ve tek mühendislik programıdır. 2003–2004 akademik yılından itibaren öğrenci kabulüne başlamış ve 2006–2007 akademik yılı sonunda ilk mezunlarını başarılı bir şekilde vermiştir.

Nasıl ve neden açıldı?

İTÜ Makina Fakültesi bünyesinde başlatılan çalışmalar kapsamında, sektörden gelen talepler ve elliye yakın işletmede düzenlenen anketler göz önüne alınarak bir imalat mühendisinden beklenen nitelikler ve sektörün ihtiyaçları belirlenmiş, bu ihtiyaçlar doğrultusunda ve uluslar arası mühendislik programlarının incelenmesi ile hazırlanan tasarı İTÜ Senatosundan büyük bir destekle geçmiştir.

Modern mühendislik ve interdisiplinerlik yaklaşımıyla Makine-Endüstri ve Kontrol Mühendisliği temelleri üzerine kurulmuş olan imalat mühendisliği lisans programı; daha iyi tasarım, montaj yöntemleri, kalite kontrol prosesleri, otomasyon sistemleri ve imalat prosesleri geliştirecek donanıma sahip mühendisler yetiştirerek, Türkiyenin üretim rekabetini arttırmada önemli roller üstlenecektir. 

İmalat Mühendisi kimdir?

İmalat Mühendisi temel olarak, soyut halde bulunan tasarımı en kaliteli, en hızlı ve en düşük maliyetle somut hale getirme becerisine sahip mühendistir. İmalat mühendisleri genelde işlem ve süreç tasarımı ile uğraşırlar. Bu amaçla  takımlar, imalat süreçleri, makine, ekipman ve kontrol stratejileri geliştirerek, bu imkan ve sistemleri entegre ederek rekabet edebilir maliyette ve belirli bir kaliteye sahip ürünler elde etmeye çalışırlar. Kısaca imalat mühendisi imalatı kolaylaştırmalı, günün teknolojisinin önüne geçerek kaliteyi arttırmalıdır. 

Çalışma Alanları

 İmalat Mühendisleri, bir ürünün tasarımından başlayarak ürün ortaya çıkana kadar geçirdiği evrelerin tümünde görev alabilirler. Potansiyel çalışma alanları olarak; otomotiv, uçak, beyaz eşya, elektronik malzeme, demir-çelik ve bünyesinde imalat gerçekleşen daha birçok sektörü saymak mümkündür.

İmalat mühendisleri imalat sistemlerinin tasarımı ve gerçekleştirilmesi yanında, ürün geliştirme, kalite kontrol ve üretim bölümlerinde çalışabilir, tüm üretim bölümlerinin idaresinde görev alabilir veya kısa bir çalışma döneminden sonra yönetim kademelerine aday olabilirler.

İş Olanakları

İmalat Mühendisleri, üretkenlilik ve kalite için, tasarım, imalat, ekonomi, kalite, proses ve insan faktörlerini kullanarak mühendislik ve yönetim sistemleri için vazgeçilmez bir insan kaynağını oluşturmaktadır. İmalat Mühendisleri daha iyi tasarım, montaj yöntemleri, kalite kontrol prosesleri, otomasyon sistemleri ve imalat prosesleri geliştirerek üretkenliği arttırıp Türkiyenin üretim rekabetini arttırmada önemli roller üstleneceklerdir.

İmalat Mühendisliği, Türkiye & Dünya

İmalat Mühendisliği, Türkiyede bir ilk olmasına rağmen Manufacturing Engineering (A.B.D) ve Production Engineering (Avrupa) isimleri ile dünyada yıllardır var olan bir meslektir. Dünyadaki imalat mühendislerini bir arada tutan kurumlardan olan SME (Society of Manufacturing Engineers) bu yıl 76. yılını kutlamaktadır. Dünyanın birçok ülkesinde şubesi ve üyeleri bulunan SMEnin Türkiye öğrenci şubesi İTÜ İmalat Mühendisliği öğrencileri tarafından 2008 yılında kurulmuş olup çalışmalarını İstanbul Teknik Üniversitesi bünyesinde sürdürmektedir.

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://www.subconturkey.com.tr
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi