SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   26 Eylül 2020, Cumartesi

Mart 2009 Sayısı

Yıl : 6 | Sayı : 59

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

http://www.subconturkey.com.tr
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

 

İHRACATÇI KOBİLERE ÖZEL KRİZ DESTEĞİ

KOBİlere kredi desteği

SANAYİ VE TİCARET BAKANI ÇAĞLAYAN: TALEP VE PAZAR SORUNU YAŞAYAN İMALATÇI-İHRACATÇI KOBİLERİMİZİ İHRACATA YÖNLENDİRMEK VE YENİ PAZARLARA AÇILIMLARINI SAĞLAMAK AMACIYLA YENİ BİR DESTEK PROGRAMI BAŞLATIYORUZ

1 MİLYAR DOLARLIK YENİ İHRACAT KREDİSİ DESTEK PROGRAMI ÇERÇEVESİNDE, BAŞVURAN VE ŞARTLARA UYAN HER KOBİYE 6 AY VADELİ, VADE SONUNDA DEFATEN ÖDEMELİ 200 BİN DOLARA KADAR KREDİ KULLANDIRILACAK

KREDİ DESTEK PROGRAMINA BAŞVURULAR 2 MARTTA BAŞLAYACAK

 
Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, talep ve pazar sorunu yaşayan imalatçı-ihracatçı KOBİleri ihracata yönlendirmek ve yeni pazarlara açılımlarını sağlamak amacıyla yeni bir destek programı başlattıklarını bildirdi.

Bakan Çağlayan, 1 milyar dolarlık yeni ihracat kredisi destek programı çerçevesinde, başvuran ve şartlara uyan her KOBİye 6 ay vadeli, vade sonunda defaten ödemeli olmak üzere 200 bin dolara kadar kredi kullandırılacağını söyledi.

2009 yılının ilk KOSGEB kredi desteği olan bu programın ihracatçı KOBİlere 1 milyar dolarlık cansuyu kredisi olacağını anlatan Çağlayan, programa başvuruların 2 Mart 2009 tarihinde başlayacağını bildirdi.

1 milyar doların, cari dolar kuru üzerinden 1,7 milyar TLlik bir kredi hacmine tekabül ettiğini belirten Çağlayan, bu desteğin KOSGEBin 2008 yılında oluşturduğu toplam kredi hacmine eşit bir rakam olduğuna dikkati çekti.

1,7 milyar TLlik kredi hacminin 39,1 milyon TLlik bir KOSGEB kaynağıyla oluşturulduğunu anlatan Çağlayan, bunun hem kamu kaynaklarının akılcı, sağlıklı ve verimli kullanılması hem de bankaların atıl kaynaklarının ekonomiye kazandırılması anlamına geldiğini söyledi.

Program çerçevesinde başvuran ve şartlara uyan her KOBİye 6 ay vadeli vade sonunda defaten ödemeli, 200 bin dolara kadar kredi kullandırılacağını ifade eden Çağlayan, kredinin faiz oranının ise 6 ay için yüzde 1,18 olacağını belirtti.

Bakan Çağlayan, KOBİlerin kullanacağı kredi faizinin üçte ikisini KOSGEBin karşılayacağını, bankaların da KOBİlerden hangi ad altında olursa olsun binde 5ten fazla komisyon talep edemeyeceklerini, herhangi başka bir masraf da çıkaramayacaklarını kaydetti.

Krediyi almak için gayrimenkul ipoteği kullanan KOBİlerden ise ekspertiz masrafı olarak en fazla 1000 TL talep edilebileceğini bildiren Çağlayan, teminat sıkıntısı yaşayabilecek KOBİlerin de Kredi Garanti Fonundan yüzde 1 komisyon karşılığı yararlanabileceklerini anlattı.

ZORLUK ÇIKARTAN BANKALAR SONRAKİ PROGRAMLARDA YER ALMAYACAK

Vergi ve sosyal güvenlik kurumu borcu olan KOBİlerin de kredi desteğinden borçları mahsup edilmek üzere yararlanabileceklerini söyleyen Çağlayan, şöyle dedi: 1 milyar dolarlık ihracat cansuyu kredi desteği programına başvurular, 2 Mart 2009 Pazartesi günü başlayacak ve hedeflenen 1 milyar dolarlık kredi hacmi kullandırılıncaya kadar devam edecektir.

KOSGEB Veri Tabanına kayıtlı ihracatçı KOBİler direk olarak bu kredi programı için anlaşma yaptığımız 10 bankaya başvurabileceklerdir. Programa, Ziraat Bankası, İş Bankası, Halkbank, Yapı Kredi Bankası, Garanti Bankası, Vakıfbank, TEB, Şekerbank, Fortisbank ve HSBC bankaları aracılık edeceklerdir.

Bankalar, KOBİlerimize kredi kullandırmada aktif davranıp davranmadıkları, zorluk çıkarıp çıkarmadıklarına ve gerçekleştirdikleri performansa göre değerlendirilecek, performans kriterlerine uymayan ya da kredi kullandırmada KOBİlerimize zorluk çıkartan bankalar daha sonra uygulanacak KOSGEB kredilerinde kesinlikle sisteme kabul edilmeyecekler.
 
Program bütçesinin yüzde 30unun kalkınmada öncelikli yörelere yüzde 70inin de normal ve gelişmiş yörelere tahsis edildiğini belirten Çağlayan, programdan yararlanmak isteyen KOBİlerin imalat sanayinde faaliyet göstermesi, 250den az çalışanı olması, yıllık net satış hasılatı ya da mali bilançosunun 25 milyon TLyi aşmaması, ihracat taahhüt etmesi veya ihraç kayıtlı satış yapması gerektiğini söyledi.

BAŞVURULAR 1 AY İÇİNDE SONUÇLANDIRILACAK

Bakan Çağlayan, başvuruların KOSGEB ve bankalarca belirlenecek kriterlere göre değerlendirileceğini ve 1 ay içinde sonuçlandırılacağını dile getirdi. Değerlendirmede başvuru sırasının esas alınacağını, limit dolduktan sonra yapılan başvuruların da yedek listeyi oluşturacağını belirten Çağlayan, KOBİlerden 2 Mart Pazartesi gününe kadar olan bir haftayı iyi değerlendirerek, dosyalarını hazırlayıp bir an önce başvurmalarını beklediklerini ifade etti.

Şu anda TBMM Genel Kurulunda olan ve bu hafta görüşülmesi planlanan yasa değişikliğiyle imalatçı olmayan ve ticaret ile hizmet sektörlerinde faaliyet gösteren KOBİlerin de KOSGEB desteklerinden yararlanmasına imkan tanınacağını hatırlatan Bakan Çağlayan, bu düzenlemenin yürürlüğe girmesinin ardından imalatçı olmayan ihracatçı KOBİlerin de KOSGEB Veri Tabanına kaydolarak bu destek programından yararlanabileceklerini kaydetti.
 
3 MİLYAR TLNİN ÜZERİNDE KREDİ HACMİ OLUŞTURACAĞIZ
 
KOSGEB desteklerinden daha fazla KOBİnin yararlanması için KOSGEB bütçesini 2009 yılında çok önemli oranda artırdıklarına işaret eden Çağlayan, KOSGEB kanalıyla bu yıl KOBİlere, esnaf ve sanatkara 3 milyar TLnin üzerinde çok düşük faizli bir kredi hacmi oluşturmayı hedeflediklerini söyledi.

Temel hedeflerinin; küresel finans krizinin yarattığı olumsuzluklar nedeniyle finansa erişimde sıkıntılar yaşayan KOBİlerin sorunlarını çözmek olduğunu belirten Çağlayan, açıkladıkları bu destek programının Türkiyenin ihracatına destek, finansa erişim sorunu yaşayan ihracatçı KOBİlere de cansuyu olacağını ifade etti.
Sanayi ve Ticaret Bakanı Çağlayan, ihracatçı KOBİlere KOSGEBin 1 milyar dolarlık yeni ihracat kredisi destek programını açıkladığı basın toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, ekonomik tedbirlere ilişkin paket konusunda önümüzdeki günlerde bir açıklama yapılabileceğini belirtti.
Çağlayan, ekonomik önlemler noktasında bazı parasal genişlemelerin söz konusu olabileceğini söyledi.

Bir gazetecinin, TBMMnin seçimler nedeniyle tatile gireceğine işaret ederek, ekonomik paketin içeriğinin açıklanmasının da seçim sonrasına mı kalacağı yönünde sorusu üzerine Bakan Çağlayan, önümüzdeki günlerde bu konuda açıklama yapılacağını belirtti.

Sektör sektör çalışma yaptıklarını ve bakanlık olarak sektörlerin strateji belgelerini hazırladıklarını anımsatan Bakan Çağlayan, ekonomik kriz süresince 40a yakın tedbir aldıklarını, gereken diğer tedbirlerin ve çalışmaların da zamanı gelince uygulamaya konulacağını söyledi.

Bakan Çağlayan, bir gazetecinin, Hükümet olarak 40 kadar tedbir aldığınızı söylüyorsunuz bu kararları alırken yeterince proaktif olabildiniz mi? şeklindeki sorusunu yanıtlarken, bu konuda kendilerine biraz haksızlık yapıldığı kanaatinde olduğunu kaydetti.

Özel sektör temsilcileriyle sürekli biraraya geldiklerini, her sektörü, her kurumu tek tek dinlediklerini, talepleri değerlendirdiklerini ifade eden Çağlayan, bütün taleplere yanıt vermek istediklerini ancak bütçe ve mali program dengesinin söz konusu olduğunu belirtti.

Çağlayan, Bugün bankalarımızda bir sıkıntı çıkmadıysa, faizlerde ve dövizde geçmiş kriz ortamlarında çıkan negatif olumsuzluklar yaşanmamışsa bunun en temel özelliği bankacılık sisteminin ayaklarının yere basması, sağlam olması ve denetlemenin etkin olmasıdır. Bir diğeri de mali disiplinin önemli bir seviyeye gelmiş olması. Ben tam aksine çok proaktif davrandığımız kanaatindeyim şeklinde konuştu.
 
HENÜZ KRİZİN EMARELERİ ORTADA YOKKEN ÖNEMLİ ÇALIŞMALAR YAPTIK

Henüz krizin işaretleri ortada yokken istihdam ve özel sektörün rekabet gücünün artırılmasıyla ilgili çok önemli çalışmalar yaptıklarına işaret eden Çağlayan, şöyle konuştu: Bugün SSK işveren payından 1 puanlık indirim 1 milyar liralık bir kaynaktan, gelirden vazgeçmektir. 5 puan indirim hiç bir şey yokken yapıldı ve 5 milyar liralık ek ilave yük getirildi. Bu rekabetin ve istihdamın artırılması için yapıldı. Eğer biz geçen yıl SSK işveren payından 5 puanlık bir indirim yapmasaydık bu yıl bunu yapmamız çok zor olurdu.

Zaman zaman siz neden Almanya, Fransa ve ABD gibi gibi paket açıklamadınız şeklinde görüşler ifade edildiğini belirten Çağlayan, her ülkenin krizinin kendine has olduğunu anlattı.
 
Bizim ülkemizde burnu kanayan bir banka dahi olmadı, kurtarılan bir banka söz konusu olmadı diyen Çağlayan ama ABDde ve Avrupanın bir çok ülkesinde bunların yaşandığını belirtti.

Kriz konusunda aldıkları önlemler ve tedbirler konusunda eksikliklerin olabileceğini vurgulayan Çağlayan, İstediklerimizin tamamını gerçekleştirememiş olabiliriz ama çok yoğun çalışıyoruz. Bunu bir ambalajlı paket içinde kutu içinde vermemiş olabiliriz ama önemli olan burada içindekilerin ve kapsamın ne olduğudur. Efendim bu konuda daha fazla bir şey yapılamaz mıydı? İyinin düşmanı her zaman iyidir, iyinin rakibi de yine iyidir şeklinde konuştu.

Bakan Çağlayan, hiç bir krizin sonsuza kadar sürmeyeceğini, her inişin bir çıkışının olacağını, Türkiyenin son çeyrek itibariyle bu krizin etkilerinden sıyrılmasını beklediklerini kaydetti.

İç pazarın ve tüketimin artırılması noktasında da önemli çalışmalar yaptıklarını anlatan Çağlayan bu çalışmaları belli bir seviyeye getirdiklerini söyledi.

Tüketimin canlandırılması, istihdamın artırılması için mali disiplinin devam ettirilmesi gerektiğini mi, yoksa biraz daha parasal genişleme gerektiğini mi düşünüyorsunuz şeklinde bir başka soru üzerine de Çağlayan, şunları kaydetti: Bir taraftan mali disipline bakmak zorundayız. Bugün oyunun kuralları değişti. Bugün ortada bir yangın varsa o yangının söndürülmesi gerekiyorsa her türlü tedbirin alınması gerekiyor. Tabi ki bazı genişlemeler söz konusu olabilecektir. Detaylarına girmeyeceğim ancak benim temel önceliğim enflasyon değil. Tek haneli enflasyon Türkiye için son derece önemlidir ama bugünkü ortamda bizim tüketimimizi, üretimimizi, yatırımımızı ve istihdamımızı koruyor ve devam ediyor olmamız gerekiyor.
 
Gereken tedbirler neyse bunların yapılması noktasında çalışmalar devam ediyor. Şu anda sistemin daha az istihdam kaybını sağlayacak, tüketimi canlandıracak mekanizmalara ihtiyacı var. Şu an bu daha öncelikli. Enflasyon birinci önceliğim değildir derken bu anlamda söyledim.

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://www.subconturkey.com.tr
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi