SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   26 Eylül 2020, Cumartesi

Mart 2009 Sayısı

Yıl : 6 | Sayı : 59

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

http://www.subconturkey.com.tr
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

 

Türkiyenin Şubat ayı ihracatı yüzde 35 geriledi

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Şubat Ayı İhracat Rakamlarını Uludağ İhracatçı Birliklerinde düzenlediği basın toplantısında açıkladı.  TİM verilerine göre, Türkiyenin 2009 Yılı Şubat Ayı ihracatı, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 35 gerileyerek 6 Milyar 866 milyon Dolar oldu. 

Mehmet Büyükekşinin açıklamasına göre, Türkiyenin 2009un ilk iki ayındaki ihracatı 13 milyar 908 milyon doları, geriye dönük bir yıllık ihracatı ise yüzde 8.01 artışla 121 milyar 68 milyon doları buldu. 

Otomotiv sektörü şubat ayında 1 milyar 98 milyon dolar ihracat gerçekleştirerek ihracatta sektörler arasında ki liderliğini sürdürdü. Sektör, bir milyar dolar ihracat gerçekleştiren tek sektör oldu. Otomotivi, 984 milyon dolar ile Demir Çelik ve 967 milyon dolar ile Hazır Giyim ve Konfeksiyon sektörleri takip etti.
 
Tarım ve hayvancılık ihracatı, şubat ayında yüzde 3.31 gerilerken, toplam ihracat içerisinde yüzde 14.39 pay aldı.
 
Şubat ayında toplam ihracatın yüzde 83.88ini gerçekleştiren, sanayi grubunda ise ihracat yüzde 38.26 gerileyerek 5 milyar 759 milyon dolarda kaldı. Sanayi sektöründe ilk iki aylık ihracat 11 milyar 520 milyon doları, geriye dönük bir yıllık ihracatı ise 104 milyar 544 milyon doları geride bıraktı.
 
Madencilik ürünleri sektör ihracatı ise; şubat ayında yüzde 51, 29 kayıpla 118,6 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti. Sektör 2009 yılının ilk iki ayında 274,5 milyon, geriye dönük bir yılda ise 3 milyar 66 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi.
 
Otomotiv ihracatında büyük düşüş var

Otomotiv sektöründeki düşüşe önem verdiklerini göstermek için bu toplantıyı Bursada yaptıklarını söyleyen Mehmet Büyükekşi; Bursa 2008 yılında gerçekleştirdiği 11,5 milyar dolar ihracat ile Türkiyenin en fazla ihracat yapan ikinci ilidir. Ağırlıklı olarak Bursada yapılanan otomotiv endüstrimiz Bursamızı bir dünya kenti yapıyor. Bunun yanı sıra tekstil, hazır giyim ve konfeksiyon, makine, demir çelik gibi sektörlerde Bursanın çok ciddi bir ihracatı var. Ancak otomotiv endüstrisi çok sıkıntılı bir dönemden geçtiği için bu ayki ihracat rakamlarını Bursadan açıklıyoruz dedi.

Her ay başka bir ilde düzenlenen toplantıların Şubat ayağına ev sahipliği yapan Uludağ İhracatçı Birliklerinde konuşan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, açıklamasında, küresel krizin anahtarının G 8lerin tüketim gücünün yerine gelmesini beklemek değil, gelişmekte olan ülkeler arasındaki ticaret hacminin biran önce artırılması olduğunu söyledi. Bu fırsatın kullanılması halinde dünyanın çok daha güzel ve adil bir büyük yurt haline geleceğini belirten Büyükekşi, Türkiyeye şu önerilerde bulundu: İç pazarı büyütelim. Bir yandan iç pazarlarımızı büyütürken, öte yandan diğer gelişmekte olan ülkelerle ticari hacmimizi artırarak dış ticaretlerimizi büyütelim. Bu önerinin matematiği var mıdır? Kesinlikle vardır. Mevcut paradigmaların körleştirici ezberinden kurtulmamız ve meselelere daha yaratıcı bakmamız bize hazinenin yerini görmemizi sağlayacak kudreti verecektir. Bu noktada bankalarımıza ve genel olarak finansal sistemimize çok büyük görevler düşüyor.
 
Krizde Türkiye güçlü bir duruş sergilemektedir
 
Türkiyenin bu krizde gücünü ispatladığının altını çizen Büyükekşi, şöyle devam etti: Birçok ülke şu anda çok zor koşullar içerisinde iken, Türkiye güçlü bir duruş sergilemektedir. Bunun arkasında son dönemde büyük gelişim gösteren ihracat sektörümüz vardır. Türkiye ihracatta büyük açılım yapmış, emek yoğun sektörlerin yoğunluklu olarak ihracat yaptığı bir ülke konumundan teknoloji ve sermaye yoğun sektörlerin ihracat kompozisyonunda ağırlık kazandığı bir ülke konumuna geçmiştir. Bizim bu kazanımları korumamız gerekir. Bunu için bir an önce harekete geçerek gerekli önlemleri almamız gerekiyor. Ülkemizin sanayi ve ihracat yapısını korumamız, kriz sonrası dönemde bize büyük avantaj sağlayacaktır. Bu süreçte pazar arayışlarımızı hızlandırmak amacıyla yurt dışına yapılan ticari heyet programlarını destekliyoruz.
 
Komşu ülkelere olan ihracatımıza önem vereceğiz

Komşu ülkelere yapılan ihracatta yaşanan artışlar nedeniyle, lojistik anlamında bu ülkelere yakın olan illerde ciddi anlamda ihracat yükselişi anlamına geldiğini söyleyen Büyükekşi; Rakamların da gösterdiği gibi bu kriz, pazar çeşitlenmesi konusundaki motivasyonumuzu arttırdı. Alternatif pazar arayışlarına hız vermeye başladık. Dünyanın her bölgesi krizden aynı oranda etkilenmiyor. Çevre ve komşu ülkelerimizde çok geniş bir potansiyel var. Afrika ülkeleri son derece güzel pazar imkânları sunuyor. Ortadoğu ülkelerindeki fırsatlar son derece göz kamaştırıcı dedi.

Krizi fırsata çevireceğiz

Üretim ve ihracatı şu an bulunduğu durumdan pozitife çevirmenin zaman alacağını söyleyen Büyükekşi; Ancak biz yılmayacağız. Hem pazarlarımızı koruyacağız, hem de avantajlarımızı kullanarak krizi fırsata çevireceğiz. Önümüzdeki dönemde pazar çeşitlemesi doğrultusunda yaptığımız çalışmalarımız devam edecektir. Biz şuna inanıyoruz: İhracatçısından bankacısına, üreticisinden devletine bir araya gelerek 2023 yılı için belirlediğimiz 500 miyar dolar ihracat hedefine adım adım ilerleyeceğiz ve bu süreçte birbirimize destek olarak bu hedefe varacağız diye konuştu.

Sünneli: Sanayide moraller bozuk, çarklar durdu

Uludağ İhracat Birlikleri Başkanlar Kurulu Başkanı ve Uludağ Taşıt Araçları ve Yan Sanayi İhracatçıları Birliği Başkanı Ferit Sünneli ise;  ekonominin durumu ve ihracatın seyri itibariyle, özellikle bu gelişmelerden birinci derecede etkilenen Bursada bu toplantının yapıldığını dile getirdi. Bursada 13 tane organize sanayi bölgesinde üretim yapıldığını söyleyen Sünneli; Bursa, İstanbuldan sonra en çok ihracatın yapıldığı ikinci şehirdir. Bursa, otomotiv ana ve yan sanayinin kalbinin attığı, tekstilin ise adeta başkenti konumundadır. Bu yaşanmakta olan bu sıkıntılı günlerin dış kaynaklı olduğunu biliyoruz. Sanayide moraller bozuk, çarklar durdu. İstihdam düşüyor, ihracat geriliyor. Büyüme beklentisi negatifte. Kriz, yatırım eğilimini de kırdı. Elbette böyle devam etmeyecek. Bu sıkıntılı günler bitecek. Bizi üzen ve endişelendiren bu sıkıntılı dönemi daha kolay atlatmamızı sağlayacak tedbirlerin alınmasında geç kalınmış ve kalınıyor olmasıdır şeklinde konuştu.

Şubat Ayı İhracat rakamlarının açıklanmasından sonra; 2008 yılında Bursa İhracatında ilk üçe giren Oyak Renault, TOFAŞ ve Bosch Sanayi A.Ş. firmalarına plaketleri verildi.

Kaynak: uib.org.tr

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://www.subconturkey.com.tr
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi