SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   16 Temmuz 2018, Pazartesi

Mart 2009 Sayısı

Yıl : 6 | Sayı : 59

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

http://www.kaucukistanbul.com


http://www.metalexpo.com.tr/


http://comvexistanbul.com
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

 

Türkiyenin ilk Soğutma Tekniği Uzmanlık Fuarı COOLEXPO görkemli bir başlangıç yaptı

Bu yıl ilki gerçekleştirilen Coolexpo Fuarı, Türkiyenin ilk Soğutma Tekniği Uzmanlık Fuarı olarak sektör temsilcilerini ağırladı. 12-14 Şubat 2009 tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezinde gerçekleştirilen fuar, pek çok yeniliğe sahne oldu. Coolexpo, dünyadaki diğer uzmanlık fuarları gibi Pazar gününü kapsamadı.

Soğutma Sanayi İş Adamları Derneği (SOSİAD) ve KOSGEB tarafından desteklenen Coolexpo, Ares Fuarcılık tarafından düzenlendi. 5123 metrekare alanda düzenlenen fuara, 88 firma katıldı. Fuarı, 324ü yabancı olmak üzere 10.774 profesyonel ziyaretçi gezdi.  

12 Şubat Perşembe günü gerçekleştirilen açılış töreninde konuşan Ares Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Gençoğlu: Kent; oteller, restoranlar, büyük binalar, alışveriş merkezleri, süper ve hiper marketler, hastaneler, eğlence merkezleri, okullar, iş ve ticaret merkezleri, kalabalık insan grupları tarafından kullanılan kamusal ve özel pek çok yapı demek. Daha fazla konfor talebi, daha fazla hijyen ihtiyacı, daha fazla dondurulmuş gıda, daha fazla endüstriyel üretim talebi, her alanda daha fazla tüketim demek. Bununla beraber tüm dünyanın ortak sorunu enerji, soğutma gibi enerji tüketiminden büyük pay alan endüstriyi sürekli olarak değişime, gelişime zorluyor. Böylece teknolojik alanda hızlı bir devinim söz konusu. Enerji tasarrufu ve verimliliğini, hijyen koşullarını zorunluluk haline getiren yasal düzenlemeler, güçlü bir yarışı beraberinde getiriyor. Hızlı değişim gösteren, gelişim potansiyeli yüksek olan uzmanlık alanları tüm dünyada genel çerçevede düzenlenen fuarların bünyesinden çıkarak bağımsız sektörel platformlar haline geliyor. Soğutucu akışkanlarda Türkiyenin tabi olduğu dönüşüm sürelerinin sonuna doğru ilerliyoruz. Bu alandaki yasalar, soğutucu akışkan alımları ve değiştirilmelerinde ehliyet arıyor. Hem bu zorunluluk hem de son dört yıl içinde Türkiye soğutma sektörünün örgütlenmesini tamamlaması, Coolexpo Soğutma Tekniği Uzmanlık Fuarının düzenlenmesini gerekli kıldı. Gelişmenin bu aşamasında Coolexpo; sektörel gelişmeleri, ürün ve teknolojileri sergilemekle kalmayıp, dünya gündemini yansıtan seminerleri ve yarışmalarıyla da fayda odaklı bir büyük buluşmaya sahne olacak. Coolexpo Fuarını destekleyenlere, katılımcılara ve ziyaretçilerimize teşekkürlerimi sunuyorum dedi.

Açılışta yaptığı konuşmada SOSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Emre Akdoğan ise özetle şunları söyledi: Soğutma, soğutmanın birlikte var olduğu tüm sektörlerden gelen, mesleğine sahip çıkan, işini geliştirmek isteyen ve bunun için de bugün bir arada olduğumuz tüm meslektaşlara, dostlara, çözüm ortaklarımıza, değerli büyüklerimiz ve değerli yatırımlarımız; gençlerimize, sesimiz, yol arkadaşlarımız basın mensuplarına derneğimiz SOSİAD adına teşekkür ediyorum. Küresel kriz, tüm dünyayı olduğu gibi ülke pazarımızı da etkiledi. Karamsarlık galiba en kolayı.. Biz, zoru seçtik: Zoru ve doğru olanı... Sektörümüzün gücünü göstermesinin şimdi tam zamanı dedik. Geleceğe yön verecek düşüncelerin ürünü olan teknolojileri ve yatırım fikirlerini işe yarar projelere dönüştürmek için; tam zamanı olduğuna inandık. Ve doğru yer olan Coolexpodayız. Türkiye, küresel krizin öncesinde de, bugün ve sonrasında da dinamik aktörlerin hizmet verdiği, dinamik bir pazar. Türkiyenin bu alana odaklı ilk ihtisas buluşması olan COOLEXPOda, Gerek bu dinamizmi, Gerekse buzdağının su altında kalan kat be kat büyük hacmini; potansiyelimizi bir nebze olsun yansıtabilmeyi amaçlıyoruz. COOLEXPOnun, başarılı iş ilişkileri kadar, seminer ve sunumlarıyla, beceri yarışmasıyla keyifli ve verimli bir gündem oluşturmasını diliyoruz.

Açılış konuşmalarının ardından Türkiyede ilk kez soğutma sektörünün duayenlerine, sektöre yaptıkları katkıları için teşekkür plaketleri takdim edildi. A.Kemal Duman, Ahmet Akgün, Ahmet Yılmaz adında Onursal Yılmaz, Haydar Yüksel, İbrahim Savcı, K. Jirayir Dağdevirenel, M. Ragıp Ekşioğlu adına Erim Ekşioğlu, Mıgırdıç Sırabyan, Muammer Kantarcı, Mustafa Turhan, Orhan Gürsoy, Özcan Saraçoğlu, Sabri Gürsoy, Ali Kağıtçı, Kurken Mirzahanyan ve Hasan Yeşilçay, Coolexpoda plaket alan isimlerdi.  

Coolexpo kapsamlı seminer programıyla sektördeki yeniliklere dikkat çekti

Fuar kapsamında gerçekleştirilen sunumlarla soğutma sektöründeki gelişmeler ve yenilikler, katılımcılar ve ziyaretçiler ile paylaşıldı. Seminerlere katılım, genel olarak fuarlar içinde gerçekleştirilen diğer etkinliklere göre çok yüksekti. Fuar süresince toplam on üç sunum gerçekleştirildi. Seminer programına katılım, yaygın kanaatin aksine çok büyük oldu. 12 Şubat Perşembe günü; Johnson Controls Internationaldan Önder Güvenç Soğutkan olarak CO2 avantajları, dezavantajları, Rothenbergerden Yücel Yorulmaz El aletleri, uygulama teknikleri, iş güvenliği tedbirleri, CFM Soğutma/ CARELden Fırat Şen Enerji tasarrufu, elektronik valf- remote management and monitoring ve EBİTTten Mustafa Ayhan Güneş Enerjisiyle soğutma başlıklarındaki sunumları gerçekleştirdi. 

13 Şubat Cuma günü T.C. Çevre ve Orman Bakanlığından Cem Tekin Yavuz ve Orhan Dokumacı Ozon Tabakasını İncelten Maddelerin İthalatına İlişkin Mevzuat ile Otim-ID Programı, Frigoduman / Emerson Climate Technologies GmbHden Adam Glowala Copeland dijital scroll kompresörler ve dijital kompresör teknolojisi ile kapasite kontrolü, Copeland Discus kompresörler ve buhar enjeksiyonlu scroll kompresörlerde enerji verimliliği, Frigoterm / ELCO Spadan Fabio Tomi ve Enrico Crippa Fanlarda enerji verimliliği, Çetinel Soğutma / DORİNden Giacomo Pisano Genel semi-hermetik, inverter uygulamalı semi-hermetik, CO2 uygulamalı semi-hermetik kompresörler ve RSES / İSEDAdan Mark Lowry, Robert Bates Sürekli teknik eğitim, sertifikasyon ve A.B.D.deki durum konularında birer sunum yaptı.

14 Şubat Cumartesi günü seminer programında ise Atılım İç ve Dış Ticaretten Javier Moreno Nuez ACC Kompresörleri, Konuk Isıdan Coşkun Mançuhan İklimlendirme ve soğutma sektöründe kullanılan ısı değiştirgeçleri, ODE Yalıtımdan Mehtap Dinçer Soğuk hatlarda yalıtım ve Cantek Soğutma Makineleri San. Tic. Ltd.Şti.den A. Mert Alta Soğutma sistemleri enerji tüketiminde dijital termostatların önemi sunumlarıyla yer aldı.      

Coolexpo yabancı basın mensuplarının da ilgi odağıydı

Coolexpo, yabancı basın mensuplarının da yoğun ilgisiyle karşılandı. Birçok ülkenin sektörel dergilerinin editörleri, Coolexpo kapsamında düzenlenen basın programına katıldı. Programın ilk ayağında yerli ve yabancı basın mensuplarına Aldağ fabrikası gezdirildi ve kullanılan teknolojiler anlatıldı. Ardından fuar alanında bir basın toplantısı düzenlendi. Basın toplantısında, Ares Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Gençoğlu, SOSİAD Başkanı Emre Akdoğan, İstanbul Buzdolabı Soğutma ve iklimlendirme Teknisyenleri Esnaf ve Sanatkarları Odası Başkanı Özcan Saraçoğlu ve SOSİAD Genel Sekreteri Vahe Dağdevirenel, yerli ve yabancı basın mensuplarına fuar hakkında detaylı bilgileri aktardılar. 

SOSİAD Genel Sekreteri Vahe Dağdevirenel konuşmasında özetle; SOSİAD kurulduğu günden bugüne, dört yıllık süreç içinde, meslek içi eğitim, uygulamada niteliksel artış ve standardizasyon gibi pek çok konuda etkinlik düzenlemiş ve düzenlenen etkinlikleri desteklemiştir. Coolexpo Fuarı da bunlardan biridir. Dünyanın hemen hemen her yerinde düzenli olarak büyüme kaydeden soğutma sektörünün küresel büyüme hızını aşabilmek ve bu alanda öncül bir konum kazanabilmek için, soğutmaya başrolün verildiği, doğrudan soğutmaya odaklı bir ihtisas platformunu gerekli gördük. Küresel pazarın dinamizmi daha güçlü bölümlerine baktığımızda, Türkiyenin tam ortasında bulunduğu bir coğrafya öne çıkıyor. Herkes için pazar fırsatlarının daha fazla olduğu bir coğrafyada bulunmamızın önemini, atacağımız doğru adımlarla iş hacmine dönüştürebilmemiz gerekiyor. Coolexpo, bunun için iyi bir fırsat. Bu etkinlikle, sadece ürün bazında satış hacmi artıracak bir enstrüman kazanmış olmayı değil, küresel anlamda işbirlikleri geliştirmeyi, Türkiye soğutma sektörünün dünya pazarları için cazip bir çözüm ortağı olduğunu gösterebilmeyi hedefliyoruz. İnanıyoruz ki, Türkiye soğutma sektörü, küresel pazarla ve onun geleceğe yatırım yapan oyuncularıyla sinerjik işbirliğinin en iyi örneklerinden birini ortaya koyacaktır dedi. 

Basın toplantısının ardından gerçekleştirilen basın turunda, ulusal ve uluslararası basın mensuplarına fuar alanı gezdirilerek, firmalar ve dikkat çeken yeni ürünleri hakkında bilgi verildi. 

Fuarın katılımcı firmaları, Coolexponun özellikle küresel krizin yaşandığı şu günlerde sektörün hareketlenmesini sağladığını ve kendileri için bir moral kaynağı olduğunu belirttiler. Fuarın ziyaretçilerinin tamamının profesyonel ziyaretçi olduğunu söyleyen katılımcılar, iş ilişkilerini geliştirme, yeni ürünleri tanıma ve teknolojik gelişmeleri takip etme anlamında da fuarın çok verimli olduğunu ifade etti. Coolexponun soğutma alanına odaklı ilk fuar olmasına rağmen, gerek organizasyonun bütünü, gerekse ziyaretçi hedef kitlesine yönelik iletişim çalışmaları itibarıyla parlak bir başarı sergilediğini belirten katılımcılar, gelecek Coolexpo Fuarına katılma konusunda istekli olduklarını dile getirdiler. 

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://aseurasia.com

http://maktekfuari.com/online-davetiye
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi