SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   24 Haziran 2018, Pazar

Kasim 2010 Sayısı

Yıl : 8 | Sayı : 79

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

http://www.kaucukistanbul.com


http://www.metalexpo.com.tr


http://comvexistanbul.com
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

 

Tunaoğlu Otomotiv, Otomotiv Sanayinin Sac Parça İhtiyacını Karşılıyor

Tunaoğlu Otomotiv Genel Müdürü İhsan Günşen, orta vadede, fren tablası, emniyet kemeri gibi sac parça üretimi, kaynak montajı, kaplamasını yaptıkları ürünlerin dizaynında, geliştirilmesinde ana sanayi ile beraber çalışmak ve yarı mamullerini üretmek hedefinde olduklarını belirterek, firmaları hakkında bilgiler verdi.

SUBCONTURKEY: Tunaoğlu Otomotivin kurumsal kimliği hakkında bilgi verir misiniz?

İhsan Günşen: Tunaoğlu Otomotiv Sanayi A.Ş. otomotiv sanayisinin sac parça ihtiyacını karşılamak için 1986 yılında Bursa da bugün 10.000 m2 kapalı, 12.000 m2 açık alan üzerinde kurulu tear one dediğimiz Bosch, Valeo, Autoliv, Knorr-Bremse, Hema,Toyotetsu, SCM (Magneti Marelli) gibi firmalar başta olmak üzere Draexlmaier, Rollmech, Teknik Malzeme, Emarc firmalarının Türkiye, Almanya, Polonya, Macaristan, Çin, Romanya fabrikalarına ihracat yapan Türkiyenin en büyük sac parça üreticilerinden biridir. Fabrikamızda fren tablası ve fren pabucu gibi hidrolik fren sistemleri parçaları, kayar kapı mekanizmaları, kapı menteşeleri, air bag gövde sacları, emniyet kemeri sac aksamları, el fren sistemine ait sac parçalar, muhtelif araçlarda kullanılan body parçaları, ticari araç fren sistemlerinde kullanılan parçalar üretilmektedir.

Tunaoğlu Türkiyede nadir bulunan Feintool preslerinde hassas kesim parçalarını da üretmektedir.

Şirketimizi diğer sac parça üreticilerine göre güçlü kılan özelliklerinden biri progresif kalıplar üreten bir kalıphanemizin olmasıdır. Hem kendi ihtiyacımız hemde başka yerli ve yabancı müşterilerimiz için kalıplar fabrikamızda üretilmektedir.

Yine fabrikamız içinde yer alan Bosch tarafından onaylı çinko kaplama tesisimiz önemli bir ayrıcalığımızdır. Almanya Königsbrunn şehrinde bulunan Tunaoğlu GmbH adlı şirketimiz müşterilerimize Almanya ve Orta Avrupa da direkt lojistik ve teknik destek vermektedir. Almanya merkezimizden de müşteri talepleri ve siparişleri sevk edilmektedir.

Şirketimizin çeşitli kademelerinde İngilizce, Almanca, İtalyanca bilen personellerimiz yabancı şirketlerle iletişimimizi kusursuz sağlamaktadır.

SUBCONTURKEY: Firmanızın kuruluşundan bugüne geçtiği evreleri anlatır mısınız?

İhsan Günşen: 1950 yılında ilk işletmemiz olan Tunaoğlu dişli imalatı kurulmuştur. Bugün hala Bursada dişli üretimi yapan en eski kuruluştur. 1986da ikinci işletmemiz Tunaoğlu Otomotiv kuruldu. Hema, Ford, Fransız Oxford firmasının ürünleri ile başlayıp 2003 senesinde Toyotetsu ve Bosch Fren Sistemleri için üretimler başlamıştır. 2005 senesinde çinko kaplama tesisimiz devreye girdi. Daha sonra Draexlmaier, Emarc çelik, Valeo ve Autoliv firmalarına üretimler başladı.

Otomotiv sektörünün istediği ISO / TS 16949:2009, EN ISO 9001:2008 belgelerine ve Autoliv onaylı ölçüm sertifikasına sahibiz.

Ciromuzun %25ini İhracat Oluşturmaktadır

SUBCONTURKEY: İhracat faaliyetlerinizden bahseder misiniz? Almanya GbmHyi kurmanızdaki amaç nedir?

İhsan Günşen: Şirketimiz uluslararası otomotiv tear one şirketlerinin sac parça konusundaki partneridir. Ciromuzun %25ini ihracat oluşturmaktadır. Bosch, Autoliv, Draexlmaier, Knorr-Bremsenin Almanya, Portekiz, Macaristan, Polonya, Romanya, Çin fabrikalarına sevkiyat yapmaktayız. Otomotiv firmaları gerek değişken üretim programlarına çabuk reaksiyon gösterilmesi, gerekse teknik destek için fabrikalarının yakınlarında bir yerleşim talep etmektedirler.

Almanyadaki müşterilerimizin talebi üzerine bizde onlara merkez konumda olan Münih yakınlarında Königsbrunnda bir şirket kurduk oradan lojistiğimizi sağlıyoruz.

2011 Senesi İçinde Sektörümüzde %6lık Bir Büyümenin Gerçekleşeceğini Düşünüyorum

SUBCONTURKEY: Türk otomotiv ana ve yan sanayinin durumunu değerlendirir misiniz?

İhsan Günşen: Türk otomotiv sanayi 1969 yılında Ford desteği ile Anadol üretimi, 1971 yılından itibaren de Renault ve Fiat fabrikaları kurulması ile başlamıştır. Aynı yıllarda Boschda Türkiyede yatırım yapmıştır. Başlangıçta CKD olarak montaj yapılan araçlar, bugün %70 oranında yerli tedarikçilerden temin edilen parçalarla üretilmektedir. Renault, Fiat ile başlayan Mercedes-Benz Otobüs, Toyota, Hyundai, Honda, Mitsubishi, Isuzu, Kia, MAN, gibi yabancı sermayeli firmaların yaptıkları yatırımlar ile devam etmiştir. Onların getirdikleri know how ile yan sanayilerimiz teknik, kalite ve personel olarak gelişmişlerdir. Yerli sermayeli yan sanayilerimize olan olumlu etkileşim, yabancı şirket evlilikleri ile daha da pekişmiştir. Yan sanayimiz uluslararası piyasalara ulaşmıştır.

Bu şirketlerde yetişen arkadaşlarımız Avrupa ve Asyadaki otomotiv ana ve yan sanayilerde görev almakta, yönetime katılmaktadırlar. Türkiye otomotiv sanayi Avrupa beşinciliğine ulaşmak üzeredir. 2009 krizi Türkiyede otomotivde 2010 senesi başından itibaren etkisini yitirmeye başlamış ve içinde bulunduğumuz Ekim ayında %30 mertebesinde bir önceki aya göre artış gözlenmektedir. 2010 senesi sonunda 2009a göre ortalama %9 civarında bir büyüme beklemekteyim. 2011 senesi içinde sektörümüzde %6lık bir büyümenin gerçekleşeceğini düşünüyorum.

SUBCONTURKEY: Önümüzdeki dönemde kısa ve uzun vadede Tunaoğlunun hedefleri nelerdir? Yeni yatırımlarınız olacak mı?

İhsan Günşen: Artan müşteri taleplerimize paralel olarak bizde bu ay 34 presimize ek olarak yeni yatırım ile 3 adet 315 ton eksantrik pres ve diş açma matkabıyla kapasitemizi artırdık. Kısa vadede Feintool pres adedimizi artırarak müşteri taleplerimizi karşılamak istiyoruz. Orta vadede fren tablası, emniyet kemeri gibi sac parça üretimi, kaynak montajı, kaplamasını yaptığımız ürünlerin dizaynında, geliştirilmesinde ana sanayi ile beraber çalışmak ve yarı mamullerini üretmek hedefindeyiz.

SUBCONTURKEY: Son olarak söylemek istedikleriniz veya sektöre vermek istediğiniz mesajlar var mı?

İhsan Günşen: Türkiyede yan sanayimiz üretim kapasitesi, modern makine parkı, kalite bilinci, iş gücü kalitesi olarak Portekiz, İtalya seviyesine yaklaşmıştır. Ancak hala ürün geliştirme inovasyon konusunda çok az çaba sarf ediyor, mali kaynak ve teknik personel ayırmıyoruz. Uygulamamız bize verilen teknik resme göre üretim yapmak şeklinde oluyor. Dünyanın en büyük otomotiv üreticilerinin ve yan sanayicilerinin yer aldığı ülkemizde onların ürün geliştirmelerine katkımız olmalıdır. Böylece gelecekte dünya otomotiv sanayinde kalıcı ve çözüm ortağı olacağımızı düşünüyorum.

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://www.hefist.com

http://maktekfuari.com/online-davetiye


SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi