SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   24 Haziran 2018, Pazar

Temmuz 2010 Sayısı

Yıl : 7 | Sayı : 75

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

http://www.kaucukistanbul.com


http://www.metalexpo.com.tr


http://comvexistanbul.com
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

 

Henkel İki Haneli Büyümeye Devam Ediyor

Müşteri odaklı bir firma olan Henkel, inovasyona verdiği önemle ve müşterilerine verdiği güvenle her yıl için hedeflediği iki haneli büyüme hedefini yakalıyor. Henkel Genel Endüstri Bölüm Müdürü Mustafa Güler Platin Özel Sayımız için hazırladığımız Beyaz Eşya Dosyası için görüşlerini aktardı.

SUBCONTURKEY: Mustafa Bey öncelikle Henkeldeki geçmişinizden bahseder misiniz?

Mustafa Güler: 1999 yılından beri Henkelde çalışıyorum. Yapıştırıcı Grubunda Orta Asya satış sorumlusu olarak işe başladım. 2001de Orta Asya satış müdürü oldum. 2003de Türkiye Endüstri Bölümü satış müdürü oldum. 2007de Mühendislik Yapıştırıcıları Bölüm Müdürü oldum. 2009 yılında ise yeni organizasyonumuzda yani Genel Endüstri Bölüm Müdürü görevini yürütüyorum. Şuanki sorumluluğumda endüstriyel yapıştırıcılar, otomobil aftermarket ve yüzey işlem işlerimiz bulunuyor.

SUBCONTURKEY: Türk Henkel hakkında bilgi verir misiniz?

Mustafa Güler: Türk Henkel olarak vizyonumuz; İnsanların hayatını daha güzel, daha kolay ve daha iyi yapan ürün ve hizmetler sunan bir firma olmaktır. Henkel üç ana bölümden oluşuyor. Birinci bölümümüz ev bakım ürünleri dediğimiz deterjan bölümümüz, ikinci bölümümüz kişisel bakım ürünleri, kozmetik ürünleri. Üçüncü bölümümüz de yapıştırıcı teknolojileri dediğimiz bölümdür. Bu bölüm altında da alt bölümlerimiz var. Otomotiv ana sanayi ve otomotiv ana sanayiye yardımcı sanayilik yapan tüm firmalara hitap eden bölümümüz var. Endüstriyel yapıştırıcılar dediğimiz paketleme yapıştırıcıları bölümümüz var. Koli, kutu, kağıt, sigara kağıdı, ambalaj yapıştırıcıları. Tüketici yapıştırıcıları bölümümüz var. Bir de bizim bölümümüz var, genel endüstri bölümü.  Tüm endüstriyel tesislere, tesislerin çalışmasında kullanılan tüm kimyasal temizlik malzemeleri, yapıştırıcı malzemeleri, sızdırmazlık ürünleri ve yüzey işlem malzemelerini sağlayan bölümümüz.

Türk Henkel, 1963 yılından beri Türkiyede faaliyette bulunuyor. Merkezimiz şuan bulunduğumuz Kozyatağındaki binamızdır. Deterjan fabrikamız Ankarada, Çayırovada yapıştırıcı ve yüzey işlem kimyasalları üreten bir fabrikamız var. Tuzlada inşaat kimyasalları üreten bir tesisimiz var. Biz daha çok genel endüstri olarak Çayırovadaki fabrikadan faydalanıyoruz.

6 tane iş bölgesinde 1500 çalışanımız ile hizmet veriyoruz

SUBCONTURKEY: Beyaz eşya sektörüne sunduğunuz hizmetlerden bahseder misiniz?

Mustafa Güler: Genel Endüstri bölümümüzde beyaz eşyadaki çalışmalarımızdan bahsetmek gerekirse; şuanda Türkiyede kurulu beyaz eşya fabrikalarından, BSH-Çerkezköy, tüm Arçelik fabrikaları, Candy-Eskişehir ve Indesit-Manisa fabrikalarının tüm yüzey işlem işlerini Henkel yapmaktadır. Vestelde de pişirici cihazlar işletmesinin yüzey işlem işlerini Henkel yapıyor.

Yüzey işlemde Bonderite NT ve Tectalis diye iki tane ürünümüz var. Bu teknolojiler, klasik sistemde demir fosfat ve çinko fosfat gibi ürünlerin yerini alan, kullananlara ciddi anlamda enerji tasarrufu sağlayan, enerji tasarrufu ile beraber işçilik tasarrufu getiren, kullanılan su miktarını düşüren, diğer teknolojiler çevreyi kirletirken kirlilik yaratmayan teknolojilerdir. Normalde demir çelik fabrikasından veya ithal edilen bir sacın üzerinde çok değişik malzemeler vardır. Önce o sacın yüzeyini malzemelerden arıtıyoruz, sonra bir kaplama yapıyoruz. Yani fosfat kaplamaların yerine geliştirilen bir nanoteknoloji kaplamadır. Türkiyedeki uygulama şekliyle Bonderite NT1 diyoruz. Burada mikron seviyesinde kaplama yapıyoruz. Bahsettiğim avantajları firmalara sunarak işlem yapmalarını sağlıyoruz. Türkiyede Boschun fırın ve buzdolabı fabrikaları, Arçelik fırın ve buzdolabı fabrikaları, Indesit buzdolabı fabrikası, Candynin kurutucu fabrikası ve Vestelin pişirici cihazlar fabrikası şuanda bu teknolojiyi kullanıyor.

Geri kalan yani çamaşır ve bulaşık makinası hatlarında da başka bir teknolojimiz var; Tectalis adında. Onun denemelerini yapıyoruz şuan Türkiyede. Önümüzdeki aylardan itibaren Türkiyede yavaş yavaş nanoteknoloji olarak yaygınlaşmaya başlayacak. Tectalisin sistemi Bonderite NT1dan biraz daha farklı ama yine benzer avantajlar getiriyor. Çamaşır ve bulaşık makinasında ıslak yüzey teması farklı olduğu için boya tarafında farklı bir nanoteknoloji ürünümüz var. Yeni yeni piyasaya girecek. Yani eski teknolojileri ortadan kaldırıyoruz. Tabi bunu yaparken sadece ana sanayiyi değil ana sanayiye iş yapan yan sanayiye de benzer teknolojiyi veriyoruz.

Beyaz eşya sektörüne yüzey işlemin haricinde yapıştırıcılar da veriyoruz. Bu ürünlerimiz fırın, buzdolabı, çamaşır ve bulaşık makinası üretiminde kullanılan yapıştırıcılardır. Ayrıca daha büyük yüzeyleri kaplayan ürünlerimiz de var. Bu ürünlerimiz de Türkiyede ürettiğimiz ürünlerdir.

Filtre Sektörüne de Ürün Veriyoruz

Beyaz eşyanın dışında odaklandığımız sektörler de var. Örneğin filtre sektörü, Türkiyedeki tüm filtre üreticilerine yapıştırıcı, yüzey işlem malzemeleri ve kalıp verici malzemeler veriyoruz. Türkiyede olmamasına rağmen Henkelin odaklandığı sektörlerden bir tanesi de güneş enerjisi, solar enerji sektörüdür. Bu konuda da Henkelin çok ciddi çalışmaları var. Henüz birkaç firma yapıyor bunu ve bu teknolojiyi Henkel de Türkiyeye getirdi. Özel araçlar dediğimiz soğutmalı araçların olduğu bir sektör var ve bunlara odaklanan bir alt birimimiz var. Ayrıca yine elektrikli cihazlar, kablo üretimi ve kablo gruplama işleriyle alakalı ürünlerimiz var.

SUBCONTURKEY: Ar-Ge faaliyetlerinizden bahseder misiniz?

Mustafa Güler: Nanoteknoloji ürünlerimizin Ar-Geleri Almanyada yapılmaktadır.  Ama bu ürünlerin üretimini Türkiyede planlıyoruz. Buradaki fabrikamız kapasitesi ve teknik alt yapısı ile Bonderite NT ve Tectalis ürünlerimizin üretilmesi için yeterli. Bu senenin 4. çeyreğinde bunu tamamlamış oluruz ve Türkiyede de üretimini yapmış oluruz.

Türkiyede de belli bir Ar-Ge merkezimiz var. Belli ürünlerde burada Ar-Ge ve üretim yapıyoruz. Türkiye Avrupa ülkeleri arasında çok önemli birkaç ülkeden biri konumunda. Müşteriye özel ürünler üretebiliyoruz.

SUBCONTURKEY: 2009 yılında istediğiniz satış rakamlarına ulaştınız mı? 2010 yılını da değerlendirir misiniz?

Mustafa Güler: Kendi bölümümüzde endüstrinin gerilemesi sebebiyle 2009 yılında planladığımız rakamlara ulaşamadık. Dünyanın hiçbir ülkesi de ulaşamadı zaten. Ama kişisel bakım ve temizlik ürünleri bölümlerimiz gayet iyiydi. 2009 yılının son 3 ayı çok iyi gitti. Ocak ayından itibaren de çok dik olmasa bile belli bir yükselme trendi var, devam ediyor.

Türkiye Büyüyor, Bizde Bu Büyüme Hızını Yakalamalıyız

SUBCONTURKEY: Beyaz eşya sanayinin gelişimi hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Mustafa Güler: Avrupada beyaz eşya üretimi şuanda düşüyor ve beyaz eşya üretimi Doğu Avrupaya, daha önce ve yeni gelen firmalarla birlikte Türkiyeye kayıyor. En az 10 yılını da burada geçirecek. Çünkü beyaz eşya hala işçilik yoğun olan bir üretim şekli ve dolayısıyla işçiliğin daha ucuz olduğu yerlere doğru kaymaya başladı. Türkiyede bundan nasibini alıyor. Türkiye Avrupada adet olarak en fazla beyaz eşya üreten ülkelerin başında geliyor.  Geçen sene 15,5 milyon adet beyaz eşya üretildi Türkiyede. 2009 önemli ve zor bir sene olmasına rağmen beyaz eşya sektörü diğer sektörlere göre iyi durumdaydı. Beyaz eşya sektörü yol alıyor. Ana sanayi firmalarının yatırımlarından da bu açık şekilde anlaşılıyor. Önümüzdeki 10 seneden sonra ne olur tabi onu bilemem. Şu anki yatırımlar bunu gösteriyor ciddi bir yan sanayi de ülkemizde mevcut.

Türkiye Büyüyor, Bizde Bu Büyüme Hızını Yakalamalıyız

SUBCONTURKEY: Kısa vadedeki planlarınız nedir?

Mustafa Güler: Türkiye büyüyen bir ülke ve biz her sene 2 haneli büyüme hedefliyoruz.  Bunu da her yıl başarıyoruz. Ben işe başladığımdan beri ben tek haneli büyüme hatırlamıyorum. Mutlaka 2 haneli büyüme hedefliyoruz ki bunu her sene başarabiliyoruz. Çünkü yapılacak daha çok iş var ve Türkiye büyüyor, bu büyümeye bizimde yetişmemiz gerekiyor.

Yeni teknolojileri Müşterilerimize Sunmak Bize Gurur Veriyor

SUBCONTURKEY: Üretimin artırılması için neler yapılmalıdır? Bu konuda neler söyleyebilirsiniz?

Mustafa Güler: Biz Türk Henkel olarak Türkiyedeki tüm sanayiye bugün ki güncel teknolojik şartlara yakın çalıştırmak üzere tedarik yapmaya çalışıyoruz. Bunun anlamı; bugün Avrupanın herhangi bir ülkesinde beyaz eşya sektöründe veya herhangi bir endüstriyel sektörde teknolojik olarak kullanılan ne ürün varsa, onun aynısının Türkiyede olması için gayret ediyoruz. Türkiyede yüzde 99,5 oranında o ürün tarafımızdan getirilmiş ve müşterilerimize anlatılmış ve uygulama alanı olduğunda da ithal edilmiştir. Biz bunu yapıyoruz. Biz müşterilerimize dünyada ne oluyorsa onu anlatmak zorundayız, dünyada o sektörde neler varsa neler kullanılıyorsa biz onu anlatmak zorundayız. Müşterilerimiz de Henkele saygı duyuyorlar. Müşterilerimizin bir sıkıntısı olduğunda ilk akla gelen firma Henkeldir ve biz bundan çok memnunuz. Bu çok önemli bizim için, yurt dışında bir ürün varsa bu Türk Henkelde vardır ve Türk Henkeldeki arkadaşlar da bunu biliyordur imajını yakalamış durumdayız. Hem yapıştırıcı hem de yüzey işlem işimiz için bunu söyleyebilirim. Yüzey işlemde bizim laboratuarlarımızdan çıkan neticeler bir bağımsız laboratuvarmış gibi kabul edilir sanayide. Analizin altına Henkel damgasını vurup imzasını attığımızda o bir rapor olarak algılanır ve saygı görür. Bu da bizi yine çok gururlandırıyor. Bunu her şeyi en önce öğrenip buraya getirerek yaptık. Büyüyebilmek için bunu yapmalıyız. Yeni alanlara gidip yeni teknolojiler getirmeliyiz ki avantajlar sağlamalıyız. Uygulama olarak baktığımızda o uygulamayı sanayide uygulayabilen şirketlerin en başında Henkel geliyor.

SUBCONTURKEY: Eklemek istedikleriniz var mı?

Mustafa Güler: Henkelin kullanıcılara ve müşterilerine yönelik sosyal sorumlulukları var. Biz ürünlerde de bu sosyal sorumluluğu hissediyoruz. Her yeni ürün ya insanlar için, ya çevre için ya da daha az enerji kullanabilmek için üretilmiştir. Bu sene ilk defa yeşil ürün dediğimiz cıvata sabitleyicilerimizin iki tane türünü çıkardık. Yani bu ürünlerin arkasında tehlike işareti yok. Bu ürünler sağlığa zararlı ürünler değil. Şirketimizin bu konuda çok çalışması var. Birçok üründe artık solventlerden uzaklaşmaya çalışıyor. İnsan sağlığı çok önemli ve bu bilinçle hareket ediyoruz. Kendi firmamın ürünlerini gönül rahatlığı ile kullanabiliyorum. Bu bizim için çok önemli.

Bonderite®NT1 Teknolojisi İle İlgili Görüşler

Doğal kaynaklarımızı verimli kullanarak enerji tasarrufu sağlayan ürünler geliştirmeyi ilke edinen Indesit Company, Nisan 2008 tarihinden itibaren Indesit Company Manisa Buzdolabı fabrikasında Bonderite®NT1 teknolojisini  kullanmaya başlamıştır.
 
Bizler, çevreci Bonderite®NT1 teknolojisini tercih etmekle,Çinko fosfat prosesinin sonucu olarak ortaya çıkan çamur problemini ortadan kaldırmış olduk. Geçmişten emanet aldığımız çevre ve doğamızı bizden sonra gelecek  kuşaklara daha temiz ve kullanılabilir bırakmayı hedefledik.
 
Projeye başlarken ki  temel hedefimiz;  Her geçen gün önemi daha da artan  enerji girdisinde  tasarruf sağlayarak , enerjide dış kaynaklara bağımlı  olan ülkemize daha az yük getirmek ve kendi sektörümüzde rekabetçi olmak idi . HENKEL çalışanları ile birlikte projeyi kısa sürede başarılı bir şekilde sonlandırdık. Sonuçta  bakım onarım ve temizlik giderlerimizin  azalmasıyla önemli kazançlar elde ettik. Bugün tesisimizde, konveyor hızımız  5.5 m/dak dan,7 m/dak ya ulaşmıştır .Bu yeni hız sayesinde 2008 ve 2009 yılında yapılması planlanan önemli bir yatırım tutarı  iptal edilmiştir .

Bonderite®NT1 teknolojisini beyaz eşya sektöründe Indesit Company olarak  ilk deneyen ve kullanan  firma biz olduk. Bu durum  hem işbirliği içinde bulunduğumuz yan sanayilerimizin gelişmesi hem de bizlerin gelişmesi açısından ayrı bir gurur kaynağı olmuştur.
 
Engin Paslar
Indesit Company Manisa
Operasyon Müdürü


2010 yılı başından itibaren küçük boyahanemizde , 01.02.2010 tarihinden itibarende büyük boyahanemizde, yüzey işlem hattımızda çinko fosfat malzemesi yerine Bonderite NT1 malzemesini kullanmaya başladık. Özellikle çinko fosfat prosesine  göre Bonderite NT1 prosesinin  çamur üretmemesi, malzemenin oda sıcaklığında çalışması ile ısı ve enerji tasarrufu sağlaması çevreye ne denli saygılı bir malzeme olduğunu göstermektedir. Yine kullanım esnasında bakım, temizlik vb. konularda çinko fosfata göre çok daha avantajlı olması nedeniyle işçilik ve zaman açısından kullanımda ciddi avantajlar sağlamıştır.
 
Bonderite NT1 prosesinin kullanımda daha basit, daha kolay uygulanabilir olması prosesin galvaniz kaplı saclarda da çok daha verimli sonuçlar vermesi üretimde verimliliği artıran bir sonuç doğurmuştur.
 
 Günümüzde doğal kaynaklarımız ve çevrenin her geçen gün çok daha değerli hale geldiğini düşünürsek, Bonderite NT1 kulanımı ile  bu kaynakları en verimli şekilde kullanmayı hedefleyen şirketimiz ciddi avantajlar sağlamıştır.

Nihat Akça
Mekanik & Boya Takım Lideri
Arçelik Buzdolabı İşletmesi

Bosch-Siemens firmasının Fırın İşletmesi Üretim Yöneticisi Metin Sevinç ve Buzdolabı İşletmesi Mühendislik Yöneticisi Hayati Felamur, Bonderite® teknolojisi ile ilgili olarak şunları aktarıyor:
1 Haziran 2008 itibari ile BSH - FIH Fırın ve 19 Mayıs 2009 BSH - FIK Buzdolabı işletmemizde kullanmaya başlamış olduğumuz, Bonderite® NT1 teknolojisinin mevcut sistemimize göre kolay kullanımı, sistemin bakım ve temizlik (eşanjör, nozzle, banyo, ring) maliyetlerinin minimum düzeye indirmesi, kullanılan ısı-elektrik enerjisinde sağlanan tasarruflar ve süreç stabilitesini kolaylıkla sağlaması sayesinde kurulduğu günden bu yana çevresel sorumluluk konusunda büyük hassasiyet ile yaklaşan ve doğal kaynakları verimli kullanarak enerji tasarrufu sağlayan ürünler geliştirmeyi öncelik bilen bir üretici olan BSHa, çevreci Bonderite® teknolojisini tercih ederek, üretim tesisimize bir çok kazanç sağlanmıştır.

VESTEL Beyaz Eşya A.Ş. bünyesinde, kaliteli ve çevreci üretim anlayışıyla faaliyet gösteren Pişirici Cihazlar Fabrikası, 6 Temmuz 2009 tarihinden bu yana, Henkel Bonderite® NT1 teknolojisi ile üretimine devam etmektedir.

Bu tarihten itibaren, ısı ve elektrik enerjisinde, temizlik ve bakım faaliyetlerindeki maliyetlerde önemli oranda tasarruf sağlanmıştır. Proses, önceki metodlara göre çok daha basit ve kolay uygulanabilir olduğundan, proses kontrolü açısından ciddi avantajlar getirmiştir.
İşletmemize önemli avantajlar sağlayan bu konuların dışında, çevreye her zaman sorumlu davranan VESTEL Beyaz Eşya A.Ş. ve bağlı olan Pişirici Cihazlar Fabrikası, enerji kaynaklarının verimli kullanılmasına katkı sağlayan ve atıksız çalışan Bonderite® NT1 teknolojisi ile bu duruşunu pekiştirmiştir.

Nazmi Karagöz
VESTEL Pişirici Cihazlar Fabrikası Üretim Müdürü


1 Nisan 2009 tarihinden itibaren, boyahane renkli hat, yüzey işleminde çinko fosfat prosesi yerine Bonderite® NT1 kullanmaya başladık. Çinko fosfat prosesine göre işletmesinin kolaylığı, proses çamuru üretmemesi, soğuk uygulanması gibi özellikleri ile enerji, çevre ve temizlik konularında işletmemize avantaj sağlamaktadır. Ayrıca galvaniz kaplı sacların ve alüminyum parçaların çinko fosfat uygulamasında yaşanan kaplama problemleri Bonderite® NT1 ile ortadan kalkmıştır. Bonderite® NT1, aynı yüzey işlemde farklı özelliklerdeki malzemelerin efektif kaplanabilirliğine müsaade etmesi itibari ile, proses esnekliğini ve verimini artıran bir uygulamadır.

Günümüzde enerji verimli ve çevreye duyarlı üretim yapmak her zamankinden daha önemli hale geliyor. Bu kapsamda Bonderite® NT1, çevresel sorumluluklarının bilincinde olan ve doğal kaynakları en verimli şekilde kullanmayı kendine öncelikli amaç edinen ARÇELİKe katma değer sağlamıştır.

Kenan Aybastı
Boya Takım Lideri
ARÇELİK Pişirici Cihazlar İşletmesi

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://www.hefist.com

http://maktekfuari.com/online-davetiye


SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi