SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   2 Temmuz 2020, Perşembe

Aralik 2011 Sayısı

Yıl : 9 | Sayı : 92

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

http://www.subconturkey.com.tr
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

 

Durak Metal, Otomotiv Sektörüne Sac Metal Parçalar Üretiyor

Üretim kapasitemizi artırmayı ve büyük tonajlı pres yatırımlarını gerçekleştirmeyi planlıyoruz diyen Durak Metal Genel Müdürü Gündüz Andiç, firmaları hakkında bilgi verdi. Gündüz Andiç, 2012 yılından itibaren daha komplike parçaların üretimlerine aday olacaklarını ve ihracat çalışmalarını daha da geliştireceklerini belirtti.

SUBCONTURKEY: Durak Metal in kurumsal kimliği hakkında bilgi verir misiniz?

Gündüz Andiç: Durak Metal Ltd. Şti. 1997 yılında otomotiv sektörüne saç metal kalıbı üretmek amacı ile kurulmuştur. 2003 yılında pres yatırımı yaparak ikinci fabrikasını kurmuş ve halen iki ayrı fabrikada ve Bursa Çalı Sanayi Bölgesinde saç metal kalıp üreticisi ve sac metal parça üreticisi olarak çalışmalarına devam etmektedir.  Toplamda 78 kişi ile çalışmalarını sürdüren firmamız da, kalıp fabrikasında 1200 mm boyuna kadar progresiv ve tandem kalıplar modern tasarım ve işleme tezgahları ile üretilmektedir. Pres fabrikamızda ise 60 tondan 400 ton a kadar olan preslerimiz ile otomotiv sektörüne sac metal parçalar üretilmektedir.

ISO/TS 16949 Kalite Sistem Belgesine sahip firmamızda otomotiv sektörünün beklentilerine yönelik çalışmalar devam etmekte olup sektörümüzde kendi markasını oluşturma yönündeki gerekli çalışmalarda devam etmektedir.

SUBCONTURKEY: Üretimi yapılan ürünler hakkında bilgi verir misiniz?

Gündüz Andiç: Kalıp fabrikamız; gerek kendi pres fabrikamızın gerekse müşterilerimizden aldığımız siparişlere yönelik 1200 mm boyuna kadar progresiv ve tandem sac metal kalıpları ile parçaların kontrollerini kolaylaştırmak için kullanılan Kontrol Aparatları üretimlerini gerçekleştirmektedir. 

Kalıp üretiminde modern tasarım ve similasyon programları kullanılarak, tasarım aşamasından seri üretim aşamasına kadar tüm süreçler tecrübeli personelimiz tarafından takip edilmektedir. Ürettiğimiz kalıpların tüm imalat ve montaj çalışmaları tamamlandıktan, deneme çalışmaları yapıldıktan ve 3-D ölçümleri yapılıp, müşterilerimizin beklentilerine yönelik PPAP dokümanları hazırlandıktan ve tüm onay süreçleri tamamlandıktan sonra üretilen kalıplar müşterilerimize veya kendi pres fabrikamıza teslim edilmektedir.

Pres fabrikamız ise halen Tier 2 yani 2. seviye yan sanayi olarak OE firmalarına gövde, koltuk, şasi, ve çeşitli büyüklükteki kaynak ve destek parçalarını progresiv ve tandem kalıpları kullanarak üretmektedir. Müşteri beklentilerine yönelik olarak ürettiğimiz parçaların kaynak-montaj çalışmalarının bir kısmınıda fabrika bünyemizde gerçekleştirmekteyiz.

SUBCONTURKEY: İhracat çalışmalarınız hakkında bilgi verir misiniz?

Gündüz Andiç: 2010 yılında Norveç- te üretilen elektrikli araç projesi olan THINK aracında kullanılan bazı braket türü parçaların ihracatı ile yurt dışı pazara parça üretimine başladık. Bunun yanında halen bazı müşterilerimizin üzerinden Romanya, Fransa gibi ülkelere dolaylı olarak parça sevkiyatları çalışmalarımız devam etmektedir.

2011 yılında direk temas kurduğumuz bazı yurt dışı firmalara yönelik çalışmalarımız devam etmekte olup, firma değerlendirmesi ve fiyat anlaşması aşamalarını tamamladıktan sonra bu müşterilerin talebi doğrultusunda Prototip parça üretimi çalışmalarına devam etmekteyiz. Çalışmalarımızın olumlu seyir etmesi durumunda 2012 yılının ilk çeyreğinde direk ihracata başlayacağımızı tahmin ediyorum.

Firma olarak hedefimiz ilk etapta ciromuzun minimum %15-ni ihracat projelerinden gerçekleştirmektir.

SUBCONTURKEY: Firmanız açısından 2011 yılının değerlendirmesi yapar mısınız?

Gündüz Andiç: 2011 yılı firmamız için oldukça verimli geçti. Kalıp fabrikamız yaklaşık %90 dolulukta çalışarak önemli projeler gerçekleştirdi. Fabrikamızda Ford V36X ve H566, Renault X98, Tofaş D200 ve BMC projelerine yönelik 250 civarında kalıbın imalatını gerçekleştirdi.

Pres fabrikamızda da benzer bir durum gerçekleşmiş olup %60 doluluğa ulaşarak çalışmalarına devam etmektedir. 2011 yılında mevcut müşterilerimizin yanına iki yeni müşteri katarak başarılı bir şekilde çalışmalarımıza devam etmekteyiz.

Bunların yanında 2011 yılı iyileştirme – geliştirme açısından önemli bir yılımız oldu. Kuruluşundan beri en yüksek kalite ve teslimat performansına ulaşarak müşterilerimizin ciddi takdirlerini kazanmayı başardık. Ayrıca sektörümüzde önemli bir gelişmişlik göstergesi olan ISO/TS 16949 kalite belgelendirme çalışmalarımızı tamamlayarak Ekim ayında BSI firması tarafından belgelendirme denetimini tamamladık ve belge almaya hak kazandık.

2011 yılında geldiğimiz seviyeyi daha da geliştirerek 2012 yılından itibaren daha komplike parçaların üretimlerine aday olmaya ve ihracat çalışmalarımızı daha da geliştirmeye çalışacağız. Bunların yanında üretim kapasitemizi artırmayı ve büyük tonajlı pres yatırımlarını gerçekleştirmeyi planlıyoruz.

SUBCONTURKEY: Otomotiv sektörünün geleceğine yönelik öngörüleriniz nelerdir?

Gündüz Andiç: Son yıllarda ard arda üretilen yeni projeler ile özellikle de Ticari Araç üretiminde ülkemiz önemli bir Otomobil üreticisi ve ihracatçısı konumuna gelmiştir. Büyük bir sürpriz olmazsa 2011 yılında 1,2 milyon araç üretimi rakamı aşılacak ve bugüne kadar en yüksek üretim sayısına ulaşılacaktır. Bu rakamların önümüzdeki yıllarda daha da artacağı şimdiden kendini belli etmektedir. Ayrıca 2008 global ekonomik krizinden sonra birçok projenin Doğu ve Kuzey Avrupa-dan ülkemize doğru kaymaya başladığını görmekteyiz. Dikkat edilirse son yıllarda bitmiş araç ihracatı yanında yan sanayi ihracatında da önemli artışlar gözlenmektedir.

Ana sanayilerde artan bu üretim kapasitesine paralel olarak yan sanayiler de müşterilerine hizmeti sürekli kılabilmek için kendi üretim kapasitelerini artırmak ve üretim sistemlerini iyileştirmek için çalışmalarını hızlı bir şekilde devam ettirmektedirler. Bizlerde firma olarak gelişen bu pazardan kendimize düşen payı almak ve gelecekte de arttırmak için gerek fiziki üretim kapasitemizi artırarak, gerekse sektörümüzde yan sanayilerden beklenen kalite, zamanında teslimat, proje yönetimi, Ar-Ge ve innovasyon gibi konularda yatırımlar planlayarak sektördeki yerimizi daha da güçlendirmeye çalışacağız.

Bu alanda başta en önemli girdimiz olan İnsan a yatırımlar yaparak çalışanlarımızın kalifikasyonlarını arttırmaya çalışıyoruz. Bunun yanında da imkanlarımız ölçüsünde mevcut kapasitemizi modernize etmeye ve yeni yatırımlar ile daha da geliştirmeye çalışıyoruz.

SUBCONTURKEY: Sektörünüze vermek istediğiniz mesajlar var mı?

Gündüz Andiç: Otomotiv sektörünün ülkemizdeki geçmişine baktığımızda uluslararası rakiplerine göre oldukça genç sayılabilecek bir geçmişe sahiptir. Bu durumun yarattığı sonuçta da sektörümüzde yetişmiş insan gücü, öz sermaye yeterliliği ve teknolojik gelişmişlik düzeyi konularında bir takım yetersizlikler mevcuttur. Bu eksiklikler özellikle KOBİ diye nitelendirdiğimiz küçük ve orta büyüklükteki Tier-2 ve Tier-3 olarak çalışan işletmelerimizde kendini daha çok göstermektedir.

Ülkemizde sektörümüzün daha fazla gelişmesi ve uluslararası rekabette daha etkin yer alabilmesi için KOBİ diye nitelendirdiğimiz işletmelerimizin bu tür ihtiyaçlarının gerçek anlamda desteklenmesi için Devlet - Üniversiteler - STK ve Meslek Odaları  nezdinde etkin bir program yapılması ve uygulanması gerekliliğine inanıyorum.

Ayrıca ülkemizdeki KOBİ-lerin yapısını incelediğimizde genellikle küçük ortaklıklar ve aile şirketleri yapısında olduklarını görmekteyiz. Bir çok konuda çok yetenekli ve uluslararası platformda rekabet edebilecek yeterlilikte olmalarına rağmen, iletişim kuramama veya vizyon eksikliği problemlerinden dolayı bu yeteneklerini ülkemiz lehine uluslar arası pazarlarda yeterince kullanamamaktadırlar. Meslek odaları ve STK bünyelerinde oluşturulacak komisyonlar ile bu yeteneklerin açığa çıkartılması çalışmaları yapılarak bu tür işletmelerimizin uluslar arası pazarlara girmesi ve ülkemizin ihracatına katkı vermeleri sağlanabilir.

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://www.subconturkey.com.tr
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi