SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   11 Ağustos 2020,

Aralik 2011 Sayısı

Yıl : 9 | Sayı : 92

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

http://www.subconturkey.com.tr
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

 

Vedat Gökçe
subcon@subconturkey.com


Bu Gücü Kullanın


İtalya-Vicenza Ticaret Odası vasıtasıyla, Vicenza-dan gelen mekanik sektöründe faaliyet gösteren bir heyetle 5 Aralık-ta İstanbul-da bulunan İtalyan Ticaret Odasının talebi üzerine bir toplantı yaptık. Toplantının konusu Türkiye-de faaliyet gösteren otomotiv ve beyaz eşya sektörleri ve bu sektörlere iş yapan diğer tedarikçi sektörlerin üretim ve ihracat rakamlarıydı.

Toplantıya yayınlarımız SUBCONTURKEY YAN SANAYİ ve TEDARİKÇİ GAZETESİ, TURKISH AUTOMOTIVE SUPPLIERS & AFTERMARKET MAGAZINE ve HOME APPLIANCES SUPPLIERS MAGAZINE-in son ikişer sayılarını alarak girdik.

En önemli sorulardan birisi Türkiye otomotiv ve beyaz eşya imalat sanayinin durumu hakkındaydı, rakamlarla aram iyi olmasına rağmen doğru verileri vermek için SUBCONTURKEY-in Kasım sayısında yayınladığımız OİB raporunun özet sayfasını açtım; Türkiye geneli otomotiv ihracatının ele alındığı rapora göre ürün grupları tek tek incelendiğinde, sadece otomotiv yan sanayi yüzde 26 artışla Eylül ayında 732 milyon dolarlık ihracatla ilk sırada yer aldığı; yılın ilk 9 aylık döneminde ürün grupları dikkate alındığında ise yine otomotiv yan sanayi yüzde 32 artış ve 5 milyar 112 milyon dolarla ilk sırada yer aldı. İkinciliği yüzde 5 artış ve 4 milyar 864 milyon dolarla binek otomobiller, üçüncülüğü yüzde 25 artış ve 2 milyar 964 milyon dolarla eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar alırken, bunu yüzde 25 artış ve 653 milyon dolar ile otobüs, minibüs ve midibüs takip ettiği yazıyordu, Yapılan ihracat rakamlarından ülke bazında örnek vermek gerekir düşüncesiyle; Eylül ayında en fazla ihracat yine otomotivin kalbi Almanya-ya 228 milyon dolar ile gerçekleştirildi. Bunu yüzde 38 artış ve 213 milyon dolarla Fransa, yüzde 33 artış ve 189 milyon dolarla İtalya izledi. Bu alanda yılın ilk 9 ayı ele alındığında ise Almanya yüzde 34 artış ve 2 milyar 60 milyon dolarla ilk sırada yer aldı. Almanya-yı yüzde 2 gerilemesine rağmen 1 milyar 789 milyon dolarla Fransa, yüzde bir artış ve 1 milyar 611 milyon dolarla İtalya takip etti. diyerek biz bilgileri aktarmaya devam ettik. Bu kez beyaz eşya imalat sanayiyle ilgili bilgi istendiğinde HOME APPLIANCES SUPPLIERS MAGAZINE-in son sayısında yer alan TÜRKBESD-in 9 aylık raporunu sundum ve 2011 yılında 20 milyon adedin üzerinde üretim gerçekleştireceği tahmin edilen Türkiye beyaz eşya sanayinin 2010 yılında olduğu gibi 2011-de de yine Avrupa-da birinci sırada yer alacağının öngörüldüğünü kendilerine aktardığımızda Türkiye İmalat Sanayinin bildiklerinin de üzerinde gelişmiş olmasından duydukları memnuniyeti ifade ettiler. Çok olumlu izlenimler edindiklerini Türkiye-den kendilerine iş yapacak partnerler aradıklarını belirttiler.

Bu toplantıdan çıktıktan sonra şunu gördüm; çok değerli veriler içeren, çok çeşitli kaynaklardan gelen güncel, reel bilgileri bir araya getirerek misyonumuzun temel gerekliliklerini yerine getirdiğimizi ve bir gücü temsil ettiğimizi gördüm. Çıkardığımız yayınlar Türkiye şartlarında parayla alınamayacak kadar çok değerli bilgileri oluşturuyor ve biz bunları her ay ONBİN firmayla paylaşıyoruz. (yayının daha sonra www.subconturkey.com internet adresinde yayınlanarak daha büyük kitlelere de ulaşması verdiğimiz hizmetin bonusu)

Yaptığımız işi bizim önemsediğimiz kadar, okurlarımızın da büyük çoğunluğunun önemsediğini, önemsemeyenlerin de zamanla önemseyeceğini düşünüyorum.

Yeni yılda tüm okurlarımızın, müşterilerimizin ve dostlarımızın istek ve arzularını gerçekleştireceği güçlü, kararlı, karlı, azimli ve sağlıklı bir yıl geçirmelerini diliyorum.

Sağlıkla kalın…

VEDAT GÖKÇE
Genel Yayın Koordinatörü

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://www.subconturkey.com.tr
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi