SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   11 Ağustos 2020,

Aralik 2011 Sayısı

Yıl : 9 | Sayı : 92

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

http://www.subconturkey.com.tr
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

 

Hakan Ömer Gider
Eğitimci,Danışman - info@hakanomergider.com


İyi Satışçı mı Yoksa İyi Proje mi Daha İyi Satar?


Bir anda aklıma geldi. Odamda kızımla oynuyordum. Krizler geldi aklıma, pek negatif düşünmek istemem ama aklıma da zaman zaman gelir. Bir patron hayal ettim, işe de yeni bir eleman alıyor. Belki düz bir eleman değil yani yönetici de olabilir bu kişi, tamamen hayal kuruyoruz.

Yönetici kendini beğendirmek/satmak için ayrıca istediği maaşı da hak ettiğini biraz da ispatlamak için  Ben kazandırmadığım parayı istemem diyor! ne büyük ve onurlu bir laf, sonrasında şöyle iyi satarım böyle iyi satarım diye kendini ballandıra ballandıra anlatıyor.

Bu sahnede kendimi patronun yerine koyup düşünüyorum:
1. Ben bu adama eğer inanırsam, bunca yıl yapamadığımız satışlar için elemanlar mı aptaldı? Yoksa ben mi kötü bir yöneticiyim?
2. Peki, bu adam ya doğru söylüyorsa ?
3. …

Aslında böyle bir tabloda patron ilk şıktan dolayı genelde rahatsız olur ve adamı palavracı gözü ile dinler.

Bir de işe girmek isteyen adamın yerine kendimizi koyarsak:
1. Gerçekten bunlar niye satamamışlar, bu şirketteki tüm satışçılar tembel ya da beceriksiz mi?
2. Yoksa ürün/hizmet sorunlu mu?
3. Piyasada vahşi bir rekabet mi var?
4. Ya ben de satamazsam bu patron beni ne yapar

İşte karşılıklı soru işaretlerinin olduğu ve güvensizliklerin diz boyu devam ettiği bir konuşma yumağı, büyük bir ihtimalle patron kısa bir deneme süresince kendi istediği şartları verecek, kişi de onları yetersiz bulup, işi kabul etmeyecek. Zaten ederse de ciddiyetinden şüphe duyulacak…

Bu noktada yapılan hata herhalde böyle bir iş görüşmesinde geçmiş yönetici ya da çalışanları suçlamakta olur. Geçmişte çalışanları, geçmişte bırakıp, yeni dönemlere bakmak gerekir.

Ben şöyle satarım, böyle satarım değil, proje geliştirme, inovasyon oluşturma, farklılığı ortaya koyma becerisi göstermek ve bunları yapacağına inandırmak doğru olacaktır. Ainsteinın şu sözü çok doğrudur: Aynı şeyleri yaparak, farklı sonuçlar almak isteyenler aptaldır bu söze dayanarak, farklı bir şeyleri nasıl yapabileceği konusunda karşısındaki patronu ikna etmesi en doğrusu olacaktır.

Dönelim iş görüşmesine aday şöyle söylüyor; … Bey, geçmiş dönemde çalışan arkadaşların ya da halen görevde olan arkadaşların, kötü niyetli olabileceklerini düşünmüyorum. Zaten böyle olsalardı siz hemen bunu teşhis ederdiniz. Bence sorun iş yapış biçiminizi tekrar gözden geçirmemek olmuş, değişen dünya düzeninde klasik yöntemleri terk etmek gerekirken, yönetim olarak siz de biraz tutucu ve garantici davranarak bu değişimi yapmamışsınız. Kuruluştan bu yana işlerinizi buraya kadar getirmeniz bile takdir edilecek bir durum fakat bundan sonra bir bu kadar daha gitmek, özellikle bu şartlarla zor hatta imkansız görünüyor. Bence hala vakit var. Tren kaçmadı, ama rakiplerden birkaç adım geriden başlayacağımızı da unutmamalıyız. Öncelikle siz ve ortağınız böyle bir değişime düşünce olarak hazır mısınız? Yok eğer, eski köye yeni adet çıkarmayalım derseniz. Korkarım ki sizinle sadece dost olarak kalır fakat birlikte çalışamayız…

Nasıl? Daha etkili değil mi? Eğer bunları söylediğinde yapabileceği ve katacağı bir şeyi yoksa bu kişinin ve sadece lafta bunları söylüyorsa-ki pek sanmam alt yapısı olmayan kimse bu lafları edemez. O zaman da böyle bir işletmede yeri yoktur. Böyle bir işte çalışırsa da çok yanlış olur.

Bu sayı da buraya kadar, bana her türlü konuda yazabilirsiniz.
Şimdilik hoşçakalın.

Satış Kumar Değildir
Profesyonel Destek gerekir

Hakan Ömer Gider

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://www.subconturkey.com.tr
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi