SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   11 Ağustos 2020,

Aralik 2011 Sayısı

Yıl : 9 | Sayı : 92

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

http://www.subconturkey.com.tr
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

 

Ali Emre Akgüneş
AEAkgunes@starragheckert.com


Sanayinin Hayalleri


Havacılık konulu her türlü görüş, öneri ve sorularınız için elektronik posta adresimden benimle irtibata geçebilirsiniz

Birazdan anlatacağım gerçek hikayede isimler değiştirilmiştir. Bizzat yaşadığım bu durum sanayimizin ve sanayicimizin havacılık sektörüne bakışı ve uygulaması açısından melesef kötü ama genel bir örnek teşkil etmektedir.

Türkiyenin üç büyük şehrinde birindeyim. Arkadaşım, beni bir tanıdığı sanayici ile tanıştırmak üzere havalimanından beni aldı. Yolda giderken, yapacağımız ziyaret hakkında ön bilgileri aldıkça, bu ziyaret için iyi ki gelmişim düşüncem her saniye dahada artmakta. Sonuçta bir sanayicimizin Boeing gibi bir firmaya doğrudan olarak tedarikçi olması gurur yaratırken, bilmediğim ve tanımadığım böyle bir firmanın varlığı ile kim bilir neler öğreneceğim duygusu birbirine karışmış,  firmaya yaklaşıyoruz.

Fabrikanın kapısında gördüğüm güvenlik önlemleri, AQAP standartlarında gibi görününce heyecanım daha da artıyor. Kameraya bakarak, verdiğimiz sesli ifadenin ardından açılan otomatik kapıdan geçerek fabrikanın ön ofis binasına doğru ilerliyoruz. Merdivenlerden çıkarken gözlemlemeye çalıştığım fabrikada havacılığa dair herhangibir detaya rastlayamıyorum. Üç odadan ve sekreterlerden sonra fabrikanın sahibinin 150 m2 lik odasına geçiyoruz. Arkadaşım, Metini samimi bir şekilde karşılayan Kerem Bey bizi toplantı masasına alıyor. Kendimi tanıttıktan sonra geçtiğimiz kahve faslı bitmek bilmezken, projeleri ve firmayı tanımayı bekliyorum. Firma sahibi uzun bir sohbetin ardından asıl konumuza geçiyor. Kerem Bey uzun yıllar hayalimizdi havacılık, sonra Boeinge çalışmaya başladık diye ekliyor. Boeingin hangi projesinde yer alıyorsunuz? diye sorduğumda, bir çok projesinde cevabını alıyorum. Ne tür parça veya sistemler yaptıklarını sorduğumda aldığım cevap yine aynı bir çok. Boeing uçaklarının bazı üretim projeleri hakkında bilgim olduğu için, o doğrultuda yönlendirmeler yaparak, bu gayri ciddi dialoğu bitirmek adına, kararlı bir ifade ile Boeing firmasına hangi parçaları üretip, gönderdiklerini soruyorum.

Firma sahibi Kerem Bey kararlılığım karşısında; Biz aslında direkt Boeinge çalışmıyoruz, biz Taiye yolluyoruz, onlar Boeinge diye devam edince, bende aynı kararlı şeklimle, Taiye hangi parçaları ürettiklerini soruyorum, Kerem Bey bu sefer lâfı fazla uzatmadan; Biz aslında bir arkadaşa satıyoruz, Oda Taiye… diye devam ettikçe, benim hayallerim yıkılmış ama yine de umutla soruyorum, Peki arkadaşınıza ne üretiyorsunuz?

Kahvelerimizde bitti, hadi O arkadaşıma gidelim diye, bizi aldığı gibi Kerem Bey, fabrikadan çıkıyoruz. Çıkarken bize kameraları gösterip, bunların aslında içi boş diye keyifle bize anlatıyor. Yakın mesafede olduğu için yürüyerek gittiğimiz arkadaş firma, çok küçük bir binada daha sonradan öğrendiğim, on kişilik bir aile şirketi. Bu yeni firma daha çok savunma sanayisine tedarikçi olmak isteyen, havacılık sektörü içinde çalışmalar yapmak için arayıştaymış. Bizim Kerem Beye bir gün senin imalat kabiliyeti ile bizim mühendisliğimizi birleştirip, Boeinge iş yaparız… cümlesi yukarıda anlattığım hale dönüşmüş.

Bu trajikomik durumu birden fazla yaşayınca bu yazıyı yazma gereği duydum.
Kurduğumuz hayalleri gerçek sanıp, kendimizi kandırmaya başladığımız durum en tehlikeli hayalciliktir. Ve bu hayalleri sanayici diye geçinen insanlar kurup gerçek zannedince, ülke sanayiside patinaj çekmekten kurtulamıyor. Böyle kişiler yüzünden bugün Türkiyede çoğunluk uçak üretildiğini zannediyor. Gerek rekabetin zor olacağı gereksede zaten üretiliyor mantığı yayıldıkça, havacılık sektörümüzden gerçek sanayiciler uzak durmaya başlıyor.

Havacılık sektörü yatırım boyutunda, üretim boyutunda ve ticari boyutunda en stratejik sektörlerdendir. Bu sektörde, bireylerin ve kurumların tek başlarına yol almaları oldukça zorlu süreçler doğurur. Bu neden ve yukarıda anlattığım nedenlerden dolayı, uluslararası standartları oluşturma noktasında daha verimli ve kaliteli yapılanma önplana çıkmaktadır. Yukarıda bahsettiği, gibi durumları düzeltmede ve sanayicilerimizi doğru noktalara kanalize etmede en çok görev meslek ve sanayi odalarına düşüyor. Gerek teknik yetenekteki insanların bir araya geldiği meslek odaları, gerekse daha çok patronların buluştuğu sanayi odaları bu gidişatı durdurmak için, sektörde bilgi ve tecrübeli kişiler ile sanayicileri buluşturan eğitim ve atölye çalışmaları yapmalı. Özellikle meslek odaları, kendi meslek grubunun gelisimene katkı sağladığı gibi sektörel kalkınmada da etkin yer almalı.

Sanayi odaları ise hantal ve bürokratik yapılarından çıkarak, daha modern yönetim anlayışı ile stratejik sektörlere, geniş perspektiften bakabilmeli.

Ülkemizde bu doğrultuda en çok çaba sarf eden Ostim Organize Sanayinin değerli yöneticilerini tebrik etmek isterim. Yaptıkları başarılı çalışmalar ile yurt içinde olduğu gibi yurt dışında da örnek teşkil eden başarılı Ostim Yönetimi, Sayın Orhan Aydın ve Doç. Sedat Çelikdoğan ile sanayicilerin bir çok sorununun yani sıra teknolojik ve kültürel gelişimlerine de katkı sağlamakta. Ostim Savunma ve Havacılık Kumelenmesi etkin bir şekilde yapılanarak, sektöre katma değer yaratmaktadır.  Bu doğrultuda universitler ile yaptıkları iş birliklerini önümuzdeki günlerde daha çok duyacağız.

Kendi uçağını üretme noktasında ciddi kararlılık ve yatırım düşünen Türkiyemize Ostim ve Türk Hava Kurumu Üniversitesinin iş birliği ile oluşturacağı yeni model, katma değeri yüksek, teknolojik bir sanayi yapılanması sağlayarak, başarılı bir örnek olacaktır.

Hayallerini, gerçeğe dönüştürebilen sanayicilerin olduğu, daha refah bir Türkiye için, önce araştırıp sonra çalışmaya, strateji çerçevesinde adım atarak devam etmeliyiz.

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://www.subconturkey.com.tr
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi