SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   24 Haziran 2018, Pazar

Mart 2011 Sayısı

Yıl : 8 | Sayı : 83

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

http://www.kaucukistanbul.com


http://www.metalexpo.com.tr


http://comvexistanbul.com
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

 

Ender YORGANCILAR: EXPO 2020ye Aday İzmire, Hükümetimizin Destek Olmasını Bekliyoruz

1954 yılında Bakanlığın özel izniyle, Aydın, Muğla, Manisa, Denizli ve Balıkesir illerini kapsayarak Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) ünvanını alarak ilk ve tek Bölge Odası olma kimliğini kazanan EBSO, 67 sektörde yaklaşık 4700 üyesiyle faaliyetlerini sürdürüyor. Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, bölge sanayisi ve gelişmelerle ilgili bilgiler verdi.

SUBCONTURKEY: Ender Yorgancılar kimdir? Kısaca sizi tanıyabilir miyiz?

Ender Yorgancılar: 1957 İzmir doğumluyum. Yükseköğrenimimi Dokuz Eylül Üniversitesi Pazarlama Bölümünde tamamladım. Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanlığı, TOBB Yönetim Kurulu Üyeliği yapmaktayım. İzeltaş İzmir El Aletleri San. ve Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Yorsan Cam Merkezi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği görevlerimi de sürdürmekteyim. Bunun yanında İzmir ve Türkiyede birçok sivil toplum ve sanayi kuruluşlarında üye, kurucu üye, yönetim kurulu üyeliği vb. görevlerim mevcut. Spora olan ilgim sebebiyle Karşıyaka Spor Kulubü, Türkiye Basketbol Adamları Derneği ve Türkiye Futbol Adamları Derneği Üyesi ve Ege Genç İşadamları Derneği Kurucu üyesiyim. Aynı zamanda Filipinler Fahri Konsolosu ve TÜSİAD üyesiyim.

SUBCONTURKEY: EBSOnun kuruluşu, üye sayısı, sektörel dağılımları ve faaliyetleri gibi konularda bilgi verir misiniz?

Ender Yorgancılar: Odamızın geçmişi 1927 yılında kurulan İzmir Sanayi Birliğine kadar uzanmaktadır.

Türkiye Cumhuriyetinin kurulmasından kısa süre önce 1923de İzmirde Birinci İktisat Kongresi yapılmıştır. Bir kaç yıl sonra 1927de İzmirli sanayicilerin isteği üzerine İzmir Sanayi Birliği kurulmuştur. Birlik 1951 yılında İzmir Sanayi Odasına dönüşmüştür. 1954 yılında Bakanlığın özel izniyle, Aydın, Muğla, Manisa, Denizli ve Balıkesir illerini kapsayarak Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) ünvanını alarak ilk ve tek Bölge Odası olma kimliğini kazanmıştır.

Bugün sadece İzmirdeki sanayicilerin üye olduğu odamız, sanayide gelişme faaliyetlerine öncülük etmekte, hükümet ve sanayiciler arasındaki diyaloğu güçlendirmekte, uygulamalı ekonomi politikalarına yardımcı olacak şekilde yararlı fikir ve önerileri kamuoyuna ve yetkililere sunmaktadır.

Odamız, 67 sektörde, yaklaşık 4700 üyesiyle faaliyetlerini sürdürmektedir. Gıdadan, tütüne, dokuma, deri, kağıt, kimya, plastik, makine, otomotiv, demir çelik ve hizmet sektörlerine kadar birçok alanda faaliyet gösteren üyelerimiz mevcuttur.

SUBCONTURKEY: 2011 yılını genel olarak nasıl görmektesiniz? Yapısal çerçevede ve destek anlamında hükümetten beklentileriniz nelerdir?

Ender Yorgancılar: Ülkemiz açısından krizi atlatma ve toparlanma süreci olarak 2010 yılında dünyaya dönüp baktığımızda başarılı bir grafik çizdiğimizi görebilmekteyiz.

Başlıca ekonomik göstergelerdeki iyileşme belirtileri 2011 yılına ilişkin umutlanmamıza vesile olmuştur.

Ekonomik göstergelerdeki olumlu gelişmelere baktığımızda,
- Sanayi üretiminin aralık ayında yüzde 16.9 artması,
- İşsizliğin %11e gerilemesi, 1 milyon 113 bin kişinin iş bulmuş olması,
- 2010 yıllık büyüme beklentisinin %8lere kadar çıkması,
- İhracatın yıllık %11,5 artış göstermesi,
- Kapasite ve güven endekslerinde yükselme,
- Teşvikli yatırım rakamlarındaki artış,
- İç talepte yaşanan canlanmayı görebilmekteyiz.

Diğer yandan hala bazı risklerimiz yer almaktadır.
 
Ancak,
- Yıllık ithalatın yüzde 31,6 oranında artması ve dış ticaret açığında rekor kırılmış olması,
- İthalatın yüzde 71ini oluşturan ara malları ithalatındaki artışın yüzde 32 gerçekleşmesi,
- Enerji ithalatının ara malı ithalatındaki payının %30 olması
- Cari açığın %247 oranında artması ve gayrisafi milli hasılaya oranının %6 sınırını aşarak %6,5 risk kategorisine girmesi ve finansmanının büyük bir kısmının sıcak parayla sağlanması,
- İşsiz sayısı azalsa da hala oldukça yüksek seviyelerde seyretmesi ve her 4 gençten ve her 6 kişiden birinin işsiz olması,

Olumlu tabloyu gölgeleyen ekonomik göstergelerdir.

Beklentilerin üstünde gerçekleşecek bir büyüme rakamı ve beklenmeyen cari açık oranının ekonomik dengeleri bozmaması en büyük dileğimizdir. Bununla birlikte içeride ve dışarıda yaşanabilecek olası siyasi ve ekonomik sürprizler de 2011 yılını şekillendirebilecektir. Son olarak, Arap dünyasında yaşanan kaos ortamı, Türkiyenin komşu pazarları ile olan dış ticaretini bugünden olumsuz etkilemektedir. Söz konusu ülkelerde yaşayan milyonlarca Türk vatandaşını ve iş adamlarımızı sıkıntılı bir süreç beklemektedir.

Diğer yandan yapısal sorunların çözümü yolunda yeni yasal düzenlemeler çerçevesinde hükümetin çabalarını takip etmekteyiz. Sanayiciler olarak en büyük beklentimiz elbetteki, çok yüksek olan girdi maliyetlerimizin uluslararası rakiplerimizle rekabet edilebilir seviyeye indirilmesidir.

Son yapılan teşviklerde iller arasında yaratılan haksız rekabetin giderilmesini ve EXPO 2020ye aday İzmire, hükümetimizin destek olmasını bekliyoruz.

SUBCONTURKEY: Global kriz sonrası üretim rakamlarındaki artışı değerlendirir misiniz?

Ender Yorgancılar: Global kriz sonrasındaki toparlanma sürecinde kapasite kullanım, sanayi üretim, büyüme ve dış ticaret rakamları başta olmak üzere genel ekonomik değerlerde olumlu gelişmeler gözlenmiştir. Bu düzelme eğilimi bizimle birlikte tüm ekonomi, finans, ticaret çevrelerine umut ve inanç kaynağı olmuştur. Ancak bu olumlu gidişin sürdürülebilirliği açısından unutulmaması gereken bazı hususlar vardır.

Büyümenin lokomotifinin sanayi, sanayideki en önemli öncü göstergelerden birinin de sanayi üretim endeksi olduğunu biliyoruz. 2008 yılında %17,4 gerileyen, 2009 yılında %23,9 oranında artan sanayi üretimi, 2010 yılında %16,9 oranında artmıştır. Bütün bunlar büyümedeki yükselişi de açıklamaktadır.

Sanayideki iyileşmeyi destekleyen diğer bir çalışma da gelişmiş ülkelerde yapılan satın alma yöneticileri (PMI) endeksidir. Üretim, yeni siparişler, istihdam, girdi stoku gibi kriterlerin esas alındığı endeks, şirket faaliyetleri, siparişler ve işe alım planlarında güçlü canlanma işaretleri olduğunu ortaya koymaktadır. Euro Bölgesi ve Türkiye grafiğindeki hareketlenmenin yukarı yönde eş zamanlı olduğunu görmekteyiz. Bundan sonraki süreçte de ivmedeki yükselişin devamının geleceğine inanıyorum.

SUBCONTURKEY: Bölgenizde faaliyet gösteren sanayicilerimize vermek istediğiniz mesajlar var mı? Neler söylemek istersiniz?

Ender Yorgancılar: Değişen dünya düzeninde sanayicilerimiz, yeni pazarlara ulaşma ve rekabet edebilirliklerini arttırmaları yolunda kalite, Ar-Ge ve inovasyonu öncelik olarak belirlemeleri gerekmektedir.

Günümüz rekabet koşullarında fiyat ya da kalite tek başına bir değer olmaktan uzaklaşmıştır. Kendini geliştiremeyen, teknolojiye Ar-Ge faaliyetlerine gereken önemi vermeyen ekonomiler dünya ekonomisindeki pozisyonlarını gelişen ülkelere bırakmaktadır. Hindistan, Kore ve benzeri birçok ülke inovasyona ağırlık vermeleri ve Ar-Ge yatırımlarının getirilerini toplamaktadır.

Türk Sanayisi doğru stratejilerle ilerleyecek olursa, bu değişimin dışında kalmayacak, elindeki potansiyeli kullanarak dünya çapında markalar yaratacak ve dünya pazarlarında hak ettiği yeri alacaktır.

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://www.hefist.com

http://maktekfuari.com/online-davetiye


SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi