SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   26 Eylül 2020, Cumartesi

Mart 2011 Sayısı

Yıl : 8 | Sayı : 83

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

http://www.subconturkey.com.tr
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

 

Berrak Çekin
Hidrotam Genel Müdür Vekili, b.cekin@hidrotam.com.tr


Çocuklarınız Büyüdü, Koltuğu Ne Zaman Bırakmalısınız?


Her ailenin en büyük hayali kendi kurduğu işi çocuklarının daha büyütmesi ve devam ettirmesidir. Yılların emeğini de gençlerin yanlış kararlar ile şirketi zor duruma düşürmesinden korkarlar. Şirketimiz uzun ömürlü olsun diye düşünürlerken, kurucular ikinci kuşağın arasındaki görüş ve yönetici farklılıklar yüzünden şirketler üzülerek söylemem gerekirse, uyum sağlayamaz ve yok olurlar.

Kurucular teknik bilgiye sahip ve çekirdekten yetişme, çocuklar ise iyi eğitim almışlardır. Genç kuşağın yetki ve devri daha sorunsuz olur. Gençlik heyecanı ile şirketi geliştirme stratejisi daha iyi sonuç verir ve daha hızlı karar alma sürecinde daha avantajlı olur. Şirketler genellikle ikinci kuşak geldikten sonra pazar payları artar ve şirketin kurucularının daha ileri görüşlü olması ve ikinci kuşak ile beraber karar almaları şirketi daha uzun ömürlü yapar.

Kurucuların unuttukları; kuşak değişiminde iktidar veya çekişme zihniyetinde bulunmamaları gerekir.

Aile, yönetimi çocuğuna bırakmak ister ve gönüllü davranır. Fakat yönetim yine ailenin elindedir. Erkek veya kız ne kadar yetenekli ve bilgili olsa da istedikleri otoriteyi kuramazlar.

Yetki devrinin zamanlaması çok iyi yapılmalıdır. Hem aile hem de çocuk hazır olmalıdır. Çok erken olması durumunda da genç kuşağın kaldıramayacağı yük altına girebilir. Tarihimizden bu yana hep iktidar ve yetki sorunları yaşandı. Eskiden hep en büyük oğulların şirketin başına geçirilme geleneği görülmüştür. Günümüzde, ezberi bozduk ve gelenekler yerine daha adil davranılması gereği kavrandı. Erkek ve kız çocuklar arasında asla ayrım yapılmadan, hangi çocuk eğitimli ve daha başarılı ise o yönetime geçiyor. 

Önemli olan, şirket için hangi çocuk daha eğitimli ve o bölüm için gerekli ise o kişi seçilmelidir. Sırf aileden bir birey olsun diye, bir bölüme yerleştirmek doğru değildir.
Kurucu koltuğunu ne zaman devretmeli? İş dünyasının en önemli sorusu…

Devir sendromunu çözebilmek için bazı şirketler danışmanlar ile çalışıyorlar.

Başarılı devir nasıl olur? Hangi yaşta koltuğu bırakmalıyız? Danışmanlar bu sorulara verdiği cevaplar; kurucuların yaşı ve daha geniş vizyonlu bir yönetim yapılandırması için gerekli olduğunu düşünüyorlar. Kurucuların yaşı kadar, kurumsallaşma ve görevi ne zaman devredeceği çalışmalarını önceden karar vermelilerdir.
 
En büyük sorun ise, kurucuların iş dışında başka bir uğraşının olmamasıdır. Bu yüzden, işi devretmekte zorlanıyorlar. Bazen, eski kuşağın vizyonu da hızlı büyüme trendine yatkın olmuyor. İkinci kuşak ise, daha farklı, dinamik, kurallı ve sistemli bir yapı oluşturuyorlar. 

Yetki devrine hazır olan ikinci kuşağın kuruculardan duymak istedikleri; bir zaman geldiğinde, yönetimi teslim ediyorum. İşlere karışmayacağım. Çocuğum, epeyce deneyim sahibi oldu. Eğitimli de. Onunla beraber çalışmaya başlayanlar kendi gibi değerliler ve gayet başarılı kişiler. İşi devretmede bir problem yaşamadım. Çok güzel işleri yürütüyor.
 
Kurumsal süreklilik önemlidir. Bunları söylemek tabii ki kolay ama gerçekleştirmek güçtür… Bu yüzden, ailenin dışında saygın ve deneyimli kişilerin yönetim veya icra kurulundan, yönetimde olması daha faydalı oluyor.
 
Aile Konseyi kurumunun oluşturulması ve şirket yönetiminin aile içi çekişmelerden uzak tutulur. Zamanı geldiğinde, yetki devri planının tüm aile bireyleri ile paylaşılması ve tüm taraflarca onay görmesi önemlidir.
 
Aile Anayasası ise; yetki devrinin planlanması ve kuralları ve profesyonel yöneticilerin işletmeye katılımı gibi önemli konuları açıklayan ve tüm aile bireyleri tarafından onaylanıp kabul gören bir yazılı metindir.

Kurucular neden koltuğu bırakmak istemiyor?
 
Birinci kuşak kurucular, emeklilik sonrasında daha önce gördükleri saygının gösterilmeyeceğni düşünerek, yetki devrine pek gönüllü yaklaşmıyor. İşyerini bıraktıklarında kendilerini bir kenara itilmiş hissettiklerinden dolayı da devretmek istemiyorlar. Bunların hepsi şirket için çok büyük risk. Sonunda, egoları bir kenara bırakıp, hiç ölmeyecekmiş gibi davranmayı bırakıp, şirketi çocuklarına yavaş yavaş teslim etmelidirler. İşi baştan sıkı tutup, kurallar, sistemler, anayasa ve konseyler kurulmalıdır.
 
Yetki devri sırasında da en çok yaşanan çocuklarımız başarılı oldu. Benden daha çok başarılı oldu kıskançlığını bir kenara koyup, kendilerine daha sosyal içerikli bazı uğraşlar bulmalıdırlar.
 
Çünkü, o dönemde gençler, çok hassas ve alıngan oluyorlar. Meyve veren ağacı taşlamak yerine, daha cesaret kazanmasını sağlamak için morallerini bozacak tutumlar sergilememek gerekir.

Patron inadını bırakıp, her şey benim, bütün güç bende, ben ne dersem olur şekli yerine, profesyonel yönetim ile başarılara imza atmalıdır.

Hep bildiğimiz ve bazen önemsemediğimiz, sadece şirkette var olsun veya başkalarına hava olsun diye dile getirdiğimiz VİZYON kelimesi. Bazılarımız için bir önemi var mıdır acaba? Aslında en önemli değer.

Şirket Vizyonu; bütün sorunların kaynağı… Aynı anda aynı yöne mi bakılıyor, yoksa herkes farklı telden mi çalıyor. Vizyonun belirlenmesi ve ikinci kuşağa aktarılması şarttır.
 
Başarılı şirketler, bu riskleri baştan hesaplar ve önlemler alır. En önemlisi de, dürüst, açık ve sürekli bir iletişime sahip olmalıyız.

Çocuklarınızın büyüdüğünü fark etmeniz dileğiyle,

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://www.subconturkey.com.tr
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi