SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   26 Eylül 2020, Cumartesi

Mart 2011 Sayısı

Yıl : 8 | Sayı : 83

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

http://www.subconturkey.com.tr
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

 

Hakan Ömer Gider
Eğitimci,Danışman - info@hakanomergider.com


Hizmet Verdiklerimiz, Ürün mü? Yoksa Müşteri mi?


Yine günler çok hızlı geçiyor. Bakın Mart gelmiş yani yılın ilk çeyreği başlamış, kısa bir süre sonra da o da bitecek. Son birkaç aydır verdiğim müşteri ilişkileri eğitimlerinde, katılımcılar ile bir konuyu konuşuyoruz. Müşteri ile ürün arasındaki farkı çıkartmaya çalışıyoruz. Diyeceksiniz ki; bu çok mu zor ki? pek değil ama bazen öyle durumlar oluyor ki, bizim için ürün olan bir şeye müşteri gibi davranarak ondaki gelişmeyi göz ardı ediyoruz.

Nasıl mı? Özel bir üniversitenin öğrencileri müşteri midir? Yoksa birer ürün yani cevher midir? Birçoğunuz müşteri diyordur. Evet, şu zamanda öğrenciler müşteri gözüyle göründüğünden ve müşteri memnuniyeti sağlamak için onlara nasıl bir öğrencilik yaşatmalıyız?

Sıralayalım mı?
Dersler mutlaka daha keyifli olmalı, sıkıcı formüller ve anlatımlar out olmalı,
Ders süreleri de kısalmalı, teneffüs dinlenme saatleri artmalı,
Okulda daha çok etkinlik yapılmalı, bol partiler ile çılgın eğlenceler…
Sınav sistemi kaldırılmalı,

Bu maddeleri arttırmak kolay,  peki bu şekilde eğitim alan öğrenciler ne kadar başarılı olabilir ki? O zaman okul yönetimi bakış şeklini değiştirmeli, onu bir müşteri olarak değil de bir cevher, ürün olarak görmeleri gerekir. Peki;  bu durumda müşteri kim olacak?

Müşteri bu kez  öğrencilerin velisi olmalı ya da iş dünyası müşteri olmalı, çünkü; bu cevherler yani öğrenciler onların işe yarayacağı şekilde yetişmeli…

Belki bu fikir size çok yakın gelmemiştir. Neden bunca zamandır, müşteri dediğimiz kişilere şimdi, ürün gözü ile bakmalıyız. Sebebi basit, çünkü bazı müşterilere öyle davranırız ki, onun bir mamül gibi gelişmesi için bu şarttır.

Örneği değiştirelim, bir spor salonuna zayıflamak ve vücudunuzu geliştirmek için gittiğinizi düşünelim. Zayıflamak istersiniz fakat çok sıkı çalışmak istemezsiniz, diyet yapmak hep zor gelmiştir. Ağır antrenman sonrası tekrar çalışmak istemezsiniz, peki, size müşteri gözü ile bakacak olan bir fitness sorumlusu, size bu ağır çalışmaları yaptırabilir mi? Zordur, tabii ki müşteri konumunda hijyen bir çalışma yerine, kaliteli aletlere, havadar bir ortama ihtiyacınız vardır. Bunlar zaten sizin bir ürün olarak geliştiğiniz sırada da önemlidir. Yani olmazsa olmazlardır… Peki; müşteri kimdir, sizi o salona gitmeniz için ısrar eden eşiniz olabilir, ya da çalıştığınız iş yerinde zayıflamanız gerektiğini düşünen patronunuz olabilir.

Kabul etmek zor ama hizmet verdiğimiz herkes her zaman müşterimiz olmak zorunda değil, bazen hizmet verdiğimiz kişiler aslında bizim ürünümüzdür ve onun en iyi şekilde gelişmesini sağlamakta elimizdedir.

Peki, sizin müşterileriniz cevher mi yoksa müşteri mi, lütfen birde bu gözle bakın. Belki de müşteri diye birlikte çalıştığımız bir çok kişi ve kurum aslında bizim ürünlerimizdir. Ne dersiniz?, tüm bunlar çok mu ütopik, acaba…

Bu sayı da buraya kadar, bana her türlü konuda yazabilirsiniz.

Şimdilik hoşça kalın.

Satış Kumar Değildir
Profesyonel Destek gerekir

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://www.subconturkey.com.tr
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi