SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   26 Eylül 2020, Cumartesi

Mart 2011 Sayısı

Yıl : 8 | Sayı : 83

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

http://www.subconturkey.com.tr
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

 

Uğur Özgöker
AREL Üniversitesi uozgoker@gmail.com;ugurozgoker@arel.edu.tr


Rekabet Kanunu Tüketicileri Koruyan En Etkili Yasal Mevzuattır


KKTCNİN REKABETÇİ BİR SERBEST PİYASA EKONOMİSİNE GEÇİŞİNDE EN ÖNEMLİ ADIM OLAN REKABET KURUMU NİHAYET KURULDU.

28 Ocakta Kıbrısta Türkiye aleyhine yapılan gösteriler ve mitingte açılan çirkin pankartlar üzerine Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN ve KKTC ile ilişkilerden sorumlu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil ÇİÇEK in infial yaratan sözleri, KKTCde 2 Martta tekrar yapılacak daha büyük çaplı gösteriler ve kamu kuruluşlarında yayılarak süren grevlerin nedenleri Türkiye Cumhuriyeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hükümetleri arasındaki Siyasi anlaşmazlıklar olarak gösterilse bile asıl neden tamamen Ekonomikdir.

1975 de Kıbrıs Türk Federe Devleti ve daha sonra 15 Kasım 1983te KKTC kurulurken siyasi bakımdan Batılı anlamda gelişmiş çoğulcu Parlamenter Demokrasi tüm kurum  ve kurallarıyla tesis edilmiş ancak iktisadi yapı olarak devletçi ve sosyalist bir yapı oluşturulmuştur. Kıbrısın kuzeyinde hiçbirşey üretmeyen ve sürekli her ay Türkiyeden gönderilen düzenli paranın kamu görevlilerine dağıtılarak tüketilmesine dayalı, özel teşebbüsün önünü kesen, rekabeti engelleyen, özelleştirmeleri yapmayan,  bir memur ve emekli cumhuriyeti oluşturulmuştur.

Bu hastalıklı ve sakat ekonomik yapı Türkiye ve Kıbrısta sürekli olarak eleştirilse de hastalığın tedavisiyi için hiçbir girişimde bulunulmamıştır. O zaman Türk Rekabet Kurumunda çalışan bu satırların yazarı 2003 yılında KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Sayın Rauf DENKTAŞ ın talebi üzerine KKTC Ankara Büyükelçisi aracılığı ile KKTCNİN REKABETÇİ BİR SERBEST PİYASA EKONOMİSİNE GEÇİŞİ İÇİN YAPILMASI GEREKENLER başlığı altında 21 maddeden oluşan bir rapor hazırlayarak göndermiştir. Bu plan kapsamında Güney Kıbrıs Rum yönetimiyle sınırlar açılmış, Kalkınma Bankasının kaynakları üretken yatırımlara kaydırılmış, altyapı çalışmaları hızlandırılmış, özel sektör teşvik edilmeye başlanmış, Bafra gibi yeni turizm alanları belirlenerek turizm yatırımlarına hız verilmiş, yabancı sermayenin KKTCye girişindeki bürokratik engeller azaltılmış, KKTC üniversiteleri mevzuat ve finans bakımlarından desteklenmiştir. Ancak Özelleştirmelerin yapılması ve Rekabet Kanunun yürürlüğe konulması bir türlü mümkün olamamıştır.

Geçenlerde KKTCde 12 yıl gecikmeyle oluşturulan Rekabet Kurumu; KKTCnin rekabetçi bir serbest piyasa ekonomisine geçişi ve KKTCnin iktisadi kalkınması için en önemli unsur olmuştur. Böylece Kıbrıs Türk Halkının refahı artacak, adadaki Türkiye karşıtlarının sesi kısılacak, siyasi istikrarsızlık ortadan kalkacaktır. Ancak yeni kurulan Rekabet Kurumu Kıbrısta kronikleşmiş olan partizanlık, nepotizm, yandaşlık gibi hastalıklardan kurtarılması, kadrolaşıp teşkilatlanırken liyakata göre atamaların yapılması, yönetiminin de Hükümetten özerk, özel sektör, meslek kuruluşları ve STKlar ağırlıklı bir yapı şeklinde oluşturulması gerekmektedir. Eğer Rekabet Kanunu tam uygulanır Rekabet Kurumu da etkin çalışır ve piyasanın oluşturulmasında etkili olursa, müteakiben Özelleştirmeler de tamamlanırsa bundan sonra geçen sene Kıbrıs Türk Havayollarında olduğu gibi devlet şirketleri ve bu sene beklenen  Doğu Akdeniz Üniversitesi nin iflası gibi kötü olaylar adanın kuzeyinde bir daha görülmeyecektir. Eğer bu tavsiyelerimize uyulmazsa sonuç maalesef geçen hafta KKTCden Sorumlu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sayın Cemil Çiçekin çok açık bir şekilde ifade ettiği gibi KKTCnin toptan iflas etmesi olacaktır. Artık deniz bitmiştir. Türkiye bundan sonra KKTCye yapacağı mali yardımları çok sıkı bir şekilde denetleyip takip edecek ve verilen yardımların çok yüksek memur ve emekli maaşlarına gitmesi gibi çarçur edilmesini engelleyecektir. Bundan sonra Türkiyeden gelecek mali yardımlar üretken yatırımlara tahsis edilecektir.

Son olarak Kıbrısta yeni kurulan Rekabet Kurumunun hayırlı ve uğurlu olmasını dilerken Türk Rekabet Kurumunda yapılan bazı hataların KKTC Rekabet Kurumunda tekrarlanmasını önlemek için 4 sene önce yazmış olduğum bir yazıyı tekrardan aşağıda sunuyorum. Başkalarının yaptığı hatalardan ders alırsak biz de o hataları yapmaktan kurtuluruz. Zaten KKTCnin iktisadi kalkınmasında çok zaman kaybedilmiştir. Bundan sonra kaybedilecek zaman yoktur. Aşağıdaki yazıdan ders alarak biran önce çalışmalara başlanmalıdır.

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://www.subconturkey.com.tr
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi