SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   27 Eylül 2020, Pazar

Mart 2011 Sayısı

Yıl : 8 | Sayı : 83

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

http://www.subconturkey.com.tr
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

 

Hakan Ünlü
Hakan Ünlü Mühendislik - Genel Müdür hakanunlu@hakanunlu.com.tr


Tabloyu OkumakYukarıdaki ilk resim Picassoya ait. Dikkatli baktığımızda ne görüyoruz? Kübik tarzı olan resimde, sanatla fazla ilgilenmeyenlerin anlayabileceği çok az şey vardır. Bozuk perspektifli karanlık iç karartıcı bir oda, muhtelif yaratıklar. Etrafında başka yaratıklar, yerde yine bir yaratık ve arkadaki şekli bozuk içi parlak dikdörtgenin içinde siyah karartı.

Şimdi yandaki ikinci resme bakalım. Bu resim ise Meninasa ait. Bu resimde sarı uzun saçlı bir kız, etrafında dadıları , cüce ve yerde köpeği yatmaktadır. Ve babası arkasından ışık sızan kapıdan kızını izlemektedir. Herşey tanıdık...

İki resim arasındaki benzerliği farketmişsinizdir. Picassonun resmindeki öğelerin ne olduğunu ancak Meninasın tablosunu görünce anlamaya başlıyoruz. Picasso bu resmi, Meninasin tablosuna gönderme olarak yapmıştır .

PROBLEMLERE ODAKLANMAK yada ÇÖZÜMLERE ODAKLANMAK

PROBLEM 1:
NASA uzaya astronot gönderdiğinde tükenmez kalemlerin yer çekimi olmayan ortamda çalışmadığını fark etti (yerçekimi olmadığı için mürekkep kağıdın üzerine akmıyordu).

Çözüm 1:
Bu problemin çözümü NASAya on yıla ve 12 milyon dolara mal oldu. Öyle bir tükenmez kalem ürettiler ki bu kalem, yerçekimsiz ortamda, yukarı yönde, suyun altında ve sıfırın altında 300 oCye kadar olan sıcaklıklarda yazı yazmaya olanak sağlıyordu.

Çözüm 2:
Peki Ruslar ne yaptı ?

Kurşun kalem kullandılar …

PROBLEM 2:
Japon yönetim sistemindeki en hatırda kalır çalışmalardan bir tanesi Japonyadaki en büyük kozmetik firmalarından birinde yaşanan boş sabun kutusu problemidir. Müşterilerden birisi firmaya, aldığı sabun kutusunun boş olduğu konusunda şikayette bulunmuştur.

Yetkililer hemen, üretilip paketlenen sabun kutularını sevkiyat birimine gönderen hattı izole ettiler. Bu sırada bir şekilde bir sabun kutusunun hattan içi boş şekilde geçtiği tespit edildi.

Yönetim, mühendislerine problemi çözmesi için talimat verdi..

Çözüm 1:
Mühendisler iki kişi tarafından kullanılan yüksek-çözünürlükte bir X-ışını cihazı tasarlamak için ciddi uğraş verdiler. Bu sayede hattan geçen bütün sabun kutuları izlenebilecek ve boş olmadıklarından emin olunacaktı.

Çözüm 2:
Küçük bir şirketteki sıradan bir işçi aynı problemle karşılaştığında, X-ışını gibi karmaşık şeylerle uğraşmadı, onun yerine farklı bir yol buldu. Güçlü endüstriyel bir elektrikli vantilatör alarak hatta doğru yöneltti. Vantilatörü açtığı anda dolu olan kutular hattan geçerken boş olanlar hattın dışına doğru savruldu.

İş hayatında karşımıza çıkan problemlerin çözümleri Meninasin resmi kadar belirgin ve net değildir. Problemler Picassonun resmindeki şekiller gibi kimi zaman şekil değiştirmiş, anlaması zor ve pozitif enerjimizi alıp giden  sıkıcı karanlıklar gibi kendini gösterir.

Picassonun resmine bakıp, Meninasin resmini görebilenlerimiz problemleri çözmekte başarılı olacaktır. Kübik şekillere takılıp yanlış anlamlar çıkaranlar ise gözünün önünde apaçık duran basit çözümleri göremeyecektir.

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://www.subconturkey.com.tr
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi