SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   27 Eylül 2020, Pazar

Mart 2011 Sayısı

Yıl : 8 | Sayı : 83

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

http://www.subconturkey.com.tr
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

 

Ahmet Yılmaz
Extim GmbH, ayilmaz@extim.de


Yine Yerli Araç - Marka Üzerine


Aylık bir dergide her gün yeni haberlerin uçuştuğu bir konuda yazı yazmanın güçlükleri vardır. Her gün hükümet yetkililerinin, özel sektör temsilcilerinin açıklamaları var. Şimdilerde buna yabancı ülke firma ve devlet yöneticilerinin açıklamaları da eklendi. Konunun bu denli geniş yelpazede tartışılıyor olmasını çok faydalı buluyorum ama yinede her açıklamaya dikkat etmek gerekiyor.

Şimdi biz sırasıyla bazı açıklamalara, yankılara ve gerçeğe yakın olma hallerine bir bakalım.

Tartışma süreci Başbakanın TÜSİAD toplantısında yerli marka araç üretilmesini işadamlarından talep etmesi ile başladı. Yani araç yerli olacak, bir marka olacak ve de Türkiyede üretilecek. TÜSİAD üyesi işadamları ki, bunlar aynı zamanda Otomotiv Sanayi Derneği (OSD) üyesi işadamları, neden olmasın? diye Başbakana yanıt verdiler ve hemen OSD bünyesinde bir komisyon kurarak durumu araştırmaya, analize başladılar. Herkes bu komisyonun raporunu merakla bekliyor. Galiba Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün nasıl bir raporla karşı karşıya kalacağını bilircesine bana neden üretilemez değil, nasıl üretilir diye anlatın diyerek olası rapora yön vermeye çalıştı. Rapora yön vermek gibi bir niyetim ve de etkim yok ama şimdi eğri oturup doğru konuşalım; mümkün mü bu talep edilen?

Yerli araç dediğimizde bunu üretecek kompleksin sahibinin %50.01 oranında Türk sermayeli olması gerekecek,

Yerli araç dediğimizde bu araçtaki yerlilik oranı en az %50nin üzerinde olması gerekecek,

Sadece yerli araç olması yetmiyor bunun bir de marka olması gerekecek. Marka olmak için artık günümüz şartlarında bir ülke sınırı ile yetinilmiyor. Yani yerli üretilen aracın küresel bir marka olması gerekecek.


Şimdi ana sanayi ve yan sanayi temsilcilerine yukarıda üç şık dahilinde soru yöneltsek ve mümkün mü diye sorsak, alacağımız yanıt sizce ne olacaktır?

Ben OSDnin raporunu beklerken boş durmayayım ve görüşlerimi sizlerle paylaşayım.

Devlet de ortak olsun!

Yerli aracı üretecek firmanın sermaye yapısını yerli kılmak için özel sektörün şu anki verili konumu itibari ile tam mümkün görünmüyor ama bu husus devletin de bu projeye ortak olması ile sağlanabilir. Bahsettiğim bu konuda yeni bir Kamu İktisadi Teşebbüs (KİT) değil. Devletin ortaklık hissesinin büyük olması da gerekmiyor.  Bu konuda önümüzde Avrupa coğrafyasından örnekler var. Almanyada Volkswagen, Fransada Renault firmalarında kamu ortaklıkları bu küresel firmaların yerli olmasını da temin ediyor. Ayrıca, bu tür kamu ortaklığı ile yerliliği  ve araç teknoloji yetkinliğinin uzun vadede stratejik olarak elde tutmakta mümkün.

Güçlü yan sanayi

Yan sanayimiz tarihsel gelişimi içerisinde çok badireler atlatmış ve küresel anlamda faaliyet gösterecek yapıya göreceli olarak kavuşmuştur. Göreceli diyorum, zira, Ar-Ge, tasarım, mühendislik yetenekleri alanında oldukça zayıf konumdayız. Yan sanayi firmalarımızda bu durumun farkında oldukları için olanca gayretle bu eksikliği gidermeye çalışmaktadırlar. Ayrıca, ilgili devlet kurumları da genel de zayıf olduğumuz Ar-Ge alanında önemli destek ve teşviklerle bu eksikliği gidermek için can hıraş bir şekilde çalışmaktadırlar. Tabii bu faaliyetlerin sonucunu hemen beklememeliyiz. Bu zaman alacak bir süreçtir.

Mevcut sorunumuz yeni model araçlardaki düşük yerlilik oranıdır. Bunun değişik nedenleri bulunmaktadır. Bir aracın önemli bileşenlerinden olan motor ve aktarma organlarında (araç maliyeti anlamında %40 üzerinde) yerlilik oranı yok denecek kadar azdır. Bu stratejik alanda acil bir eylem planı zorunludur. Hatta elektrikli araç sürecinde bu alan daha çok entegre olmamız gerekmektedir.

Yan sanayi firmalarımızın bir eksik yönü de modüler parça üretimidir. Bilindiği üzere yeni araç teknolojileri basit parça tedarikçilerine fazla şans tanımamaktadır. Artık neredeyse araçtaki her bir parça çok fonksiyonlu bir hale gelmiş ve içerisinde elektrik/elektronik barındırmaktadır. Yan sanayi firmalarımız bu çok fonksiyonlu modüler parça üretim becerisini kazanmak ve göstermek zorundadırlar.

Bu nedenle yerli araç ve markanın olmazsa olmaz koşullarından başında güçlü yan sanayi gelmektedir.

Marka Yaratmak

Marka nasıl yaratılır ve marka imajı nasıl süreklilik arz eder inanın bilmiyorum. Bu konunun uzmanlarını dinlemek gerek. Ama günümüz dünyasında araç üretmekten daha zorlu bir iş olduğunu biliyorum. Volkswagen firmasının bu seneki satış/pazarlama bütçesi 3,2 milyar Avro. 12 markayı bünyesinde bulunduran bir firma bu kadar da para harcasın ama değil mi?

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://www.subconturkey.com.tr
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi