SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   3 Haziran 2020, Çarşamba

Subat 2011 Sayısı

Yıl : 8 | Sayı : 82

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

http://www.subconturkey.com.tr
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

 

Türk Kalıp Sektörü Dünyadaki Rakipleri İle Yarışıyor

Hedef 1 Milyar Dolar İhracat

İmalat sanayinin altyapısını oluşturan ve Almanya, İtalya, İspanya, Portekiz gibi ülkelerde stratejik öneme sahip sektör olarak değerlendirilen kalıpçılık, dünyada 65 milyar dolarlık bir pazar büyüklüğüne sahip.

Türk kalıpçılık sektörü ise teknolojik makine parkuru, tasarım ve analiz yazlımları, bilgi birikimi, uygun fiyat politikası ve coğrafik avantajlarına rağmen dünya ve Türkiye kalıp pazarından yeterli pay alamıyor.

Dünyada üretilen kalıpların yüzde 70i otomotiv sektöründe kullanılırken, Türk otomotiv sektörü kalıp ihtiyacının yüzde 80ini yurt dışından temin ediyor. Son 10 yılda sadece otomotiv sektörünün ithal ettiği kalıplardan yaşanan döviz kaybı ise 1.2 Milyar dolar civarındadır. Kalıp ithal eden diğer sektörler de hesaba katıldığında bu rakam 1.5 Milyar doları aşıyor.

Türkiye İstatistik Kurumunun dış ticaret verilerine göre Türkiyenin sadece 2007deki kalıp ihracatı 105 Milyon dolar sevilerinde gerçekleşmiş bulunuyor. Daha çok Almanya, İtalya, Fransa, Rusya gibi sanayileşmiş ülkelere kalıp ihracatı gerçekleştiren Türkiyenin, 2007de 108 ülkeye ve bölgeye yaklaşık 105 Milyon dolarlık kalıp ihracatı gerçekleştirdiği kaydediliyor. 2011 yılına girdiğimiz bugünlerde 3 yıllık değerlendirmede, yakaladığı yüzde 22 büyüme oranıyla Türk ekonomisine katkısı her geçen gün artan kalıp sektörünün, ikili anlaşmalar aracılığıyla da Avrupada başarılı bir konuma geldiği açıkça görülüyor.

Her geçen gün, yeni uluslararası firmalar yatırım yapmak üzere Türkiyeye geliyor, mevcut firmalar da yatırımlarını arttırıyorlar. Bu süreçte, standart ve düşük maliyetli üretimin en temel ekipmanı olan kalıba olan ihtiyaç da sürekli artmakta.

UKUB ( Ulusal Kalıp Üreticileri Birliği) Yönetim Kurulu Başkanı šamil Özoğul  Sektördeki ihtiyaç açığının nitelikten değil nicelikten kaynaklandığına dikkat çekerken, ülkemizin imalat sanayisi için stratejik öneme sahip olan kalıpçılığın kapasite ve kabiliyet açısından gelişmesi için devletten pozitif ayrımcılık yapmasını bekliyor.

Sektörün 2015 yılına kadar ulaşmak istediği yıllık ihracat hedefi ise 1 Milyar Dolar.

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://www.subconturkey.com.tr
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi