SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   5 Temmuz 2020, Pazar

Subat 2011 Sayısı

Yıl : 8 | Sayı : 82

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

http://www.subconturkey.com.tr
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

 

Hakan Ünlü
Hakan Ünlü Mühendislik - Genel Müdür hakanunlu@hakanunlu.com.tr


Kalıp Fiyatları Niye Bu Kadar Pahalı?


Önünde duran kalıp tekliflerine bir kez daha baktı. Aynı kalıpla ilgili tekliflerdeki fiyat farkının bu kadar fazla olmasına anlam veremiyordu. Bir daha baktı. 10.000 TL, 15.000 TL, 20.000 TL. Hangisi doğru hangisi kazıkçı, en ucuz veren yoksa iş görmez uyduruk mu? İşin içinden çıkamadı. Bir şeyler yanlış olmalı diye aklından geçirdi.

Problemin ana kaynağı aslında kalıp teklifleri toplanırken sadece parça 3D data vermemizden kaynaklanıyor. Nasıl bir kalıp istediğimiz ile ilgili hiçbir bilgi vermemişiz.

Oysa kalıp teklifi istenirken en azından;
Yıllık üretim ihtiyacımız, istenen kalıp garanti baskı adedi, ürün hammaddesi, istenen göz sayısı, yolluk tipi, kalıp malzemeleri ve sertlik, ısıl işlem tipi istenmelidir. Bu detaylar kalıp maliyetini doğrudan etkileyen temel unsurlardır.

Bu detayları vermediğimizde her kalıpçı kendi kafasına göre kalıbı oluşturacak ve ona göre fiyat teklifini sunacaktır.

Firma seçimi tamamlandıktan sonra sözleşmeye eklenecek kalıp teknik şartnamesi ise kalıbın imali ve kalıp seri üretime geçtiğinde gerekli olan tüm detayları ( yüzey kalitesi, iticiler, soğutma sistemi, kalıbın basılacağı enjeksiyon makine bilgileri, kolon aralığı, flanş çapı v.s.) en ince ayrıntısına kadar kapsamalıdır. Artık sürprizlere hayatımızda yer yok.

Kalıp sözleşmesi ve kalıp teknik şartnamesi kalıbın hikayesini baştan yazmamızı sağlar. Temel olarak kalıbın anayasasıdır.  Bir firma sağlıklı bir büyüme ve yönetim için bütçe hazırlar, yıl içinde bütçe disiplinine göre hareket eder,hedefleri  yakalama hedefi ile işlerini planlar. Kalıp imali de ciddi bir iştir. Basit bir satınalma operasyonu değildir.

Basit bir örnek vermemiz gerekirse aynı parça için;
Hiçbir şey demedik ve kalıpçı parçayı basit gördü, lokmasız doğrudan hamiline işlenen örneğin impax supreme malzeme ile kalıbı imal etmeye karar verdi ve teklif hazırladı. Diğer kalıpçı ise biraz titiz kalıpları yıllardır hep lokmalı yapar, firma tanınmış ve yüksek adet üretilecek problem olmasın dedi, tam sulu, sıcak yolluklu kalıp teklifi çıkardı. Aynı parça için kim yaparsa yapsın buyurun iki farklı fiyat. Kalıpçının suçu yok.

Kalıptan anlamıyoruz, yıllardır aynı kalıpçı ile çalışıyoruz, kalıpçımız bilir.

Kalıpçılarla uğraşmaktan bıktık. Yeni kalıp yaptırmaktan korkar olduk. İhtiyacımızı kime düzgün yaptırabiliriz?

İyi kötü kalıptan anlıyoruz. Yıllardır kalıp yaptırıyoruz.

Firma kalıp şartnamemize göre yıllardır kalıp yaptırıyoruz. Kalıp standardımız belli, problem yaşamıyoruz.

Çalışma şeklimiz ve ihtiyaçlarımız ne kadar farklı da olsa, kalıp şartnamesi olmadan teklif almamayı ve kalıp sözleşmesi imzalamamayı öğrenmeliyiz. 

ÜRETİRKEN ZARAR EDİYORUM?

Yüz binlerce, milyonlarca adet üretilecek parçalarda ise asıl önemli olan konu; kalıp maliyeti değildir. Kalıp sözleşmelerinize baskı zamanı şartı koymalısınız. Mevcut parçalarda iyileştirme veya idame kalıp imalinde hedef koyma daha kolaydır, sözleşmeye baskı zamanında iyileştirme şartı konmalıdır. Yoksa kalıp her fazladan çalıştığı saniyeler boyunca farkında olmadan sizden çalar. Farkına bile varmazsınız. Üstelik bunu yıllar boyunca yapar. Yıllar evvel yaptırdığınız kalıp şu anda çalışıyor ve paranızı çalıyor. Buna izin vermeyin.

Tam olarak nasıl bir kalıba ihtiyacımız olduğunu bilmeliyiz. Senede 5 milyon adet basacak kalıpla, 5.000 adet basacak kalıp farklı dünyaların insanları gibidir. Tam ihtiyaç duyulan kalitede kalıp yaptırmak ise bizi rekabetçi yapar. Güç bilgiden gelir. Gereksiz yere çok çok iyi kalıp yaptırmamayı da öğrenmeliyiz. Özellikle düşük adetli üretimlerde yatırım başa baş noktasının yakalanmasında en büyük maliyet genelde kalıptır. Doğru kalıp kalite seviyesi ve kalıpçı seçimleri ile maliyetlerimizde harika tasarruflar yaptığınızı göreceksiniz.

Bir parçadan bugün için kar ediyor olmanız ürün tasarımının doğru ve kalıbının iyi olduğu anlamına gelmez. Mutlaka yarın biri gelip sizi yerinizden edecektir. Düzenli aralıklarla ürün maliyet kontrolü yapılmalı ve  maliyet muhasebesi sistemine geçmeliyiz. Maliyetine hakim olamayan pazara hakim olamaz, rekabet edemez.
Özellikle maliyetlerin bu kadar önemli, rekabetin bu denli kıyasıya yaşandığı kriz sonrasında her zamankinden çok çalışmalıyız.  Kalıbın doğru çalışması ve doğru parçayı elde edebiliyor olmak artık meziyet değil. Bu trend, kriz öncesinde hatta onlarca yıl öncesinde kaldı. Artık en baştan kalıbı tanımlamalı, ürün ve kalıbın istenen maliyette parça üretebilir olduğundan emin olmalıyız.

KULAKTAN KULAĞA OYUNU

Hepimiz çocukluğumuzda bu oyunu oynamışızdır. Yan yana dizili çocuklardan en baştaki yanındaki çocuğun kulağına bir cümle fısıldar. İkinci çocuk duyduğu cümleyi, üçüncüye aktarır ve böylece sıra sonuna kadar oyun sürer. Sıranın başındaki çocuğun ilk söylediği cümle, sıranın sonundakinin söylediği ile aynı ise oyun kazanılmıştır. Ama genellikle aralarda bir yerde değişimler, yanlış anlaşılmalar başlar. Oyunun başında söylenen ile son oyuncunun sesli olarak söylediği cümle genellikle farklı ve komik olur.
 
Yeni ürün devreye alma sürecini kulaktan kulağa oyununa benzetebiliriz. Sıranın başındaki çocuk, Ürün Geliştirme Bölümlerindeki tasarımcılardır.  Tasarım bittiğinde data satınalma bölümüne iletilir. Satınalma bölümü kalıp imali için kalıpçılardan teklif alır ve satınalma süreci başlar. Ürün tasarımındaki kritik detaylar kalıpçıya iletilmez ise orada kulaktan kulağa oyunu oynanmaya başlanmıştır. Üstelik kalıp imalatı sonrası ortaya çıkan değişime uğramış parça, kimseyi kulaktan kulağa oyunundaki gibi güldürmez. Bu duruma düşmemek ve işi şansa bırakmamak için projeyi bir bütün olarak tek elden yürütmeliyiz.

GERÇEKTEN TÜM KRİZLERE KARŞI EFSUNLU MUYUZ?

Hepimizin birkaç kez yaşadığı Türkiye ekonomik kriz tecrübelerine ilave küresel kriz tecrübemiz de artık var. Yenidünya düzenine ayak uydurmalıyız. Çok duyduk bu lafları diye içinizden geçiriyorsunuzdur. Haklısınız. Nedir bu yenidünya düzeni? Neler farklı artık ya da bizde mi değiştik?

Kendi dünya krizini yaratan, kötü yönetilen, firma haline gelmeden değişmeliyiz. Hep beraber her şeyi değiştirmeliyiz.

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://www.subconturkey.com.tr
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi