SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   24 Haziran 2018, Pazar

Temmuz 2011 Sayısı

Yıl : 8 | Sayı : 87

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

http://www.kaucukistanbul.com


http://www.metalexpo.com.tr


http://comvexistanbul.com
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

 

Hidromek, Kazıcı Yükleyici İş Makinalarında %40la Pazarın Lideri

Kazıcı yükleyici ve ekskavatör ürünleri için uzmanlaşmış bir şirket olan Hidromek, tüm yatırımlarını da bu ürünler için yapıyor. Hidromek Pazarlama Müdürü Levent Karaağaç, dünyanın 50 ülkesine iş makinaları gönderdiklerini ve iki yıldır kazıcı yükleyici ve lastikli ekskavatörlerde pazar lideri olduklarını belirtti.

SUBCONTURKEY: Levent Karaağaç kimdir? Kısaca sizi tanıyabilir miyiz?

Levent Karaağaç: Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümü mezunuyum. Burslu olarak okudum. Daha sonra Türk Eğitim Vakfının bursu ile İngilterede işletme masteri yaptım. Ardından Türkiyeye döndükten sonra Beko Elektronikte göreve başladım. 10 yıl Beko Elektronikte çalıştıktan sonra Hidromeke geçtim.  1,5 senedir de Hidromekte çalışıyorum. Pazarlama Müdürü olarak görev yapmaktayım.

SUBCONTURKEY: Hidromekin kurumsal kimliği hakkında bilgi verir misiniz?

Levent Karaağaç: Hidromek, 1978 yılında Ankarada küçük bir alanda kuruldu. O günlerde profesyonel bir iş makinasından çok traktörlere kepçe takmak için kurulan bir şirketti. 1980lerin ortalarına geldiğimizde Hidromekin işi büyüdü, Türkiyedeki müşterilerden gelen olumlu görüşler üzerine tamamen iş makinesi üretimi ile alakalı olarak, 1986 yılında Türkiyenin ilk kazıcı yükleyicisini üretti. Önemli bir adımı ise 1990 yılında attık ve dünyadaki ilk yengeç yürüyüşlü olarak tabir edilen kazıcı yükleyiciyi ürettik. Bu dünyadaki kazıcı yükleyici üreticilerinin önünde bir üründü ama tabiî ki o yıllarda Hidromek bir dünya markası değildi. Onun için bunun duyurumu yurtiçi fuarlarında anlatılabildi. Yurtdışından Türkiyeye fuara gelen bir üretici o fuardan birkaç yıl sonra bu ürünü üretebildi. 2011 yılında 102 S modeli dediğimiz yengeç yürüyüşlü kazıcı yükleyicimizin ilk üretiminin 20. yılını kutluyoruz.

Hidromek Dünya Markası

Önemli adımlardan bir tanesi de, 1998 yılında ISO 9001 sertifikasını almamızdır. Özellikle ihracata olan odaklanmanın başlangıcıdır. Hidromek, 1999 yılında Tunusa ihracatla kazıcı yükleyicisini  gönderdi. O günden bugüne gelen süreç içerisinde ülke sayısını artırarak bugün yaklaşık 50nin üzerinde ülkeye îhracat yapıyoruz. İhracatta özellikle Kuzey Afrika güçlü olduğumuz bölgedir. Tunusta pazar lideriyiz, Cezayirde ilk ikinin içerisindeyiz, Fas ve İranda çok başarılıyız. İranda her satılan 100 makinenin 90 tanesi Hidromektir. Rusyada güçleniyoruz, özellikle bölgesel bayiliklerimizi artırdık. Polonyada başarılıyız. İspanyada 2007den beri kendi ofisimiz var. Kendimiz orada satışla ilgili olarak hem ürün tutuyoruz hem de satış sonrası hizmetlerinde yedek parçayı kendimiz verebiliyoruz. Hidromek artık dünya markası olma yolundadır. Bu aktiviteyi yapmamızı aslında tetikleyen noktalardan birisi, 2006 yılındaki TURQUALITY projesine katılmamızdı. TURQUALITY hem Türkiye hem de Hidromek için önemli bir proje, amacı dünyada 10 yıl içerisinde 10 tane Türk markası yaratmak. Sayın Kürşat Tüzmenin bakanlığı zamanında başlatıldı, bugün Sayın Zafer Çağlayan aynı tempoda ilerletiyor projeyi. Biz kendi sektörümüzde bu projeye kabul edilen tek firmayız. Bu bizim için önemli, iş makinesi sektöründen bir firmanın TURQUALITY kapsamında olması hem bizim için hem de Türkiye için önemli olduğunu düşünüyoruz. Dünyanın 50 ülkesine satış yaptığımız marka ile TURQUALITY içerisinde yer almak bizim için farklı bir motivasyon kaynağıdır.

2010 Yılında 2000 Adet Üretim Gerçekleştirdik ve Bunun Yüzde 50sini İhraç Ettik

Hidromekte şuan 850 kişi çalışıyor. Şirket içerisinde de çalışan taşeronlarımız var, onlarla beraber bu sayı 1000 kişinin üzerinde. Yan sanayi ile beraber bakıldığın da ise ciddi bir insan gücü Hidromek tarafından istihdam ediliyor diyebiliriz.

Yıllık toplam 10.000 adetlik kazıcı yükleyici ve ekskavatör üretim kapasitesi olan Hidromek, Ankarada 3, İzmir Ege Serbest Bölgesinde 1 adet olmak üzere 4 üretim fabrikasında yaklaşık 73 bin m2 kapalı alan ve  175 bin m2 toplam alanda kurulu tesislerinde üretim yapmaktadır.

Bu Sene İSOnun İlk 500 Sıralamasında 280-290 Basamağında Yer Alacağımızı Düşünüyoruz

Kazıcı yükleyici ve ekskavatör ürünleri için biz uzmanlaşmış bir şirketiz. Tüm gelirimiz ve kazancımız bu iki üründen geliyor. Biz bu iki ürüne yatırım yapıyoruz, gelecek için de bu iki ürün ve bununla bağlantılı ürünler olacaktır.

SUBCONTURKEY: Bu iki ürünün gelişimi ile bir Ar-Ge merkeziniz mutlaka vardır. Ar-Ge çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Levent Karaağaç: Ar-Ge birimimiz var. Mühendislik bünyemizde 59 arkadaşımız var ve bunun 8 kişisi Ar-Ge kadrosudur. Bu arkadaşlar Hidromek bünyesinde üniversite sanayi işbirliğinin ciddi bir örneğini teşkil ediyorlar. Bu 8 arkadaşımızın hepsi bir üniversitede master ya da doktora yapıyor, tezlerini de Hidromek deki bir proje üzerine yapıyorlar. Hem pratikte işin uygulanmasını sağlıyorlar, teorinin yanında pratiği de yapıyorlar aynı zamanda bu arkadaşlarımızda mezun olduklarında endüstride çalışmaya hazır, sektörün kullanabileceği kalifiye eleman haline geliyorlar.

Hidromek, gelecekteki iş gücünü artırmak adına OSEP dediğimiz okul sanayi işbirliği adlı bir projede yer alıyor. Bu Milli Eğitim Bakanlığı ile beraber yürütülen bir projedir. Meslek lisesi eğitimi alan arkadaşlarımız haftanın 3 gününü burada geçiriyorlar. Böylece okullarını okurlarken Hidromekte çalışıyorlar, Hidromekte bunun karşılığında onlara burs veriyor. Bu bizim bir nevi sosyal sorumluluk projemiz ama bunu çok anlatmak istemiyoruz. Bu arkadaşları sonuçta gelecekteki iş gücümüz ve geleceğe yaptığımız yatırım olarak görüyoruz. Öğrencilerin okuldan mezun olduktan sonra Hidromekte çalışması için bağlayıcı bir durum yok. Ama öğrenci istedikten sonra Hidromekte çalışmak isterse ona iş vermek zorunda. Tek taraflı bir bağlayıcılık var ve bu anlamda sosyal sorumluluk oluyor.

Bugüne kadar 36 tane öğrenci mezun olup Hidromek bünyesinde çalışmaya başladı, bugünde 30un üzerinde öğrenci eğitim almaya devam ediyor.

SUBCONTURKEY: Müşterilerinizin sizi tercih etme nedenleri nelerdir?

Levent Karaağaç: En büyük gücümüz Türkiyede üretim tesisimizin olmasıdır. Özellikle yedek parçadaki satış sonrası hizmet gücümüz de bizi farklı kılıyor. Bu makinalar birer yatırım ekipmanı olarak geçer, yatırım ekipmanını da alan kişiler bunu sürekli 7/24 çalıştırmayı isterler. Çünkü ekmek kapısıdır. Onun için yedek parça teslim süreleri, yedek parçanın bulunabilirliği, yedek parça fiyatları müşteriler için önemli kriterlerdir. Türkiyede üretim yapan bir firma olarak, hem yaygınlık olarak Türkiyenin 55 noktasında yetkili servisimiz var, aynı zamanda Ankara başta olmak üzere 4 noktada kendi plazalarımız var. Ankara, Trabzon, Elazığ ve Tarsus  plazalarımızın olduğu yerlerdir. Stoklarında yedek parçanın olmadığını düşünürsek servislerimize yedek parça teslim hızımız 48 saattir. Bu müşteri için çok önemlidir. Tercih edilme nedenlerimiz, yerli bir marka olmamız, satış sonrası hizmetlerimizin güçlü olması, ürünümüzün dayanıklı ve piyasaya uygun olması olarak sıralayabiliriz. Biz yerlileşmeye çok önem veririz. Tüm çeliğimiz Ereğliden gelir, alabildiğimiz tüm çeliği Ereğliden alırız.

SUBCONTURKEY: İnşaat sektörünün geleceğini Türkiyede nasıl görüyorsunuz?

Levent Karaağaç: Bu birazda ekonomik ve siyasi istikrarla bağlantılıdır. Biz bu siyasi iktidarın devam ettiği sürece inşaat sektörünün Türkiyede çok hızlı büyüyeceğini ve bundan sonrada böyle devam edeceğini düşünüyoruz. İktidarın bahsettiği yeni yatırım ihtiyacı da devreye girdiğinde hızla gelişecektir. Türkiyedeki iş makinası sektörü Avrupada parlayan yıldız konumunda. Bakıldığında Avrupadaki birçok pazarda iş makinası yavaş ilerliyor, satışları çok fazla artmıyor. Bu bakımdan dünyadaki üreticilerin hedefinde Türkiyeye makine vermek, makinalarını yaygınlaştırmak var.

Olumlu noktalardan bir tanesi de Türk inşaat sektörünün dünyadan aldığı ihalelerdir. Bugün birçok saygın Türk inşaat firması Orta Doğuda Kuzey Afrikada birçok yerde ihale alıyor. Buralara makine verebiliyoruz. Ankara merkezli bir inşaat firması şuanda Kuzey Afrikadaki bir projesi için bizden iş makinesi pazarlığı yapıyor. O pazarların büyümesi de Türkiyedeki inşaat sektörü sayesinde önemli bir ivme kazanacaktır.

2007 yılında iş makinesi sektörü en büyük satışını gerçekleştirdi, 11.500ün üzerinde iş makinesi satılırken, 2009 yılının sonu itibari ile rakam 4000e düştü. Neredeyse üçte birine düştü. 2010 yılında ise biraz toparlandı ve Türkiyede 7.700 adet iş makinesi satıldı. Bunun 1.000 adetini Hidromek yaptı. Kazıcı yükleyici kısmında pazar payımız %40dır. 2 yıldır kazıcı yükleyiciler pazar lideriyiz. Gelecek sene 2007 rakamlarına çok rahatlıkla ulaşılacaktır.

SUBCONTURKEY: Eklemek istedikleriniz var mı?

Levent Karaağaç: Her sene yurtdışında 3-4 fuara katılıyoruz. Türkiyedeki fuarları da çok önemsiyoruz. Kendi ülkemizde başarılı olmayan bir firmanın yurtdışında uzun süreli başarılı olacağına inanmıyoruz. Türkiyede kazıcı yükleyici ürünün de %40la pazar liderliğimizi koruyacağız, ekskavatöre de bakıldığında çok kısa bir süre olmasına rağmen bugün pazarda ilk 3 içerisindeyiz. Bunda yerli markaya olan güvenin artması ve satış sonrası hizmetlerdeki başarımız önemli bir sebep oluyor.

HİDROMEK A.Ş.

HİDROMEK A. Ş. , 1978 yılından bu yana yaptığı sürekli yatırımları ile iş makineleri üretim sektöründe ciddi anlamda söz sahibi olan bir firma olmuştur. Özellikle bilgisayar kontrollü kesim tezgahları, kaynak robotları ve özel amaçlı işleme tezgahlarına yatırım yaparak ve en son üretim teknolojilerini kullanarak estetik, ergonomik ve dünya standartlarında performansa sahip iş makineleri üreterek kendi sektöründe Türkiyenin önde gelen üretici ve ihracatçı firması konumunda bulunmaktadır. Yıllık toplam 10.000 adetlik beko loder (kazıcı yükleyici) ve ekskavatör üretim kapasitesi olan Hidromek, Ankarada 3, İzmir Ege Serbest Bölgesinde 1 adet olmak üzere 4 üretim fabrikasında yaklaşık toplam 175 bin m2 arazi üzerinde kurulu tesislerinde üretim yapmaktadır.

Müşterilerine daha çabuk hizmet verebilmek amacıyla lokal birimlere önem veren Hidromek, Türkiye içinde 12 ilde ve Türkiye dışında da Barselona bölge müdürlüğü bulunmaktadır. Yurt geneline yayılmış 55 yetkili servisin yanında  büyük illerdeki servis istasyonları ve bölge müdürlüklerine bağlı olarak çalışan gezici servis araçlarıyla da müşterilere anında satış sonrası hizmet sunmaktadır. 2010 yılı sonunda yaklaşık 1000 çalışanıyla Türkiye ve yurtdışında tam müşteri memnuniyetini amaç edinen Hidromek in çalışmaları 2008 yılında Design Turkey 2008 yarışmasında kazandığı Üstün Tasarım ödülünü, 2010 yılında yine Design Turkey yarışmasında yeni ekskavatör serisi ile aldığı İyi Tasarım ödülü ile pekiştirmiştir. Dış Ticaret Müsteşarlığı tarafından yürütülen ve vizyonu 10 yılda 10 dünya markası yaratmak olan TURQUALITY programı çerçevesinde şirketin operasyonel ve organizasyonel yetkinliği, finansal performansı ve markasının elde etmiş olduğu uluslararası gücünü kapsayan konulardaki performansı dikkate alınan Hidromek, TURQUALITY programında destek kapsamına giren ilk 33 firma arasında yer alarak, programa kabul edilen sektöründeki tek firma olarak  sertifikasını almıştır.

Şirket, vizyonunu   Dünya Markası Olmak şeklinde özetleyen Hidromek, Bugün Avrupa, Asya, Afrika, Avustralya ve Ortadoğuda 50yi aşkın ülkeye sürekli ihracat yapan bir firma konumuna gelmiştir. İhracat hedeflerini her geçen sene 2ye katlayan Hidromek, 2009 yılında Dünya Gazetesinin Akbankın sponsorluğundan verdiği İhracatın Yıldızları yarışmasında Birincilik Ödülü almıştır.
 
Kuruluşundan bu yana ürünlerinin gelişimine, ürün ve hizmet kalitesinin artırılmasına ve müşteri memnuniyetinin sağlanmasına yönelik önemli yatırımlar yapan HİDROMEK, kullanıcıya yüksek performanslı, konforlu, sağlam ve düşük bakım maliyetli ürünler sunmak prensibi ile hareket etmektedir. HİDROMEK, bu özelliklere sahip lastikli HMK 140W ve HMK 200 W, paletli HMK 140LC, HMK 220LC, HMK 300LC, HMK 370LC modellerde ekskavatörler ile HMK 102 S ve HMK 102 B modellerde kazıcı yükleyici iş makineleri üretmektedir. Tüm tasarımı ve mühendisliği kendisine ait olan ekskavatörler üretip bunları dünyanın dört bir yanına ihraç ederek bu anlamda da Türkiyede bir ilk olmuştur.

HİDROMEK, yurtiçinde kazandığı haklı başarının verdiği azimle, yurtdışında da büyük başarılar kazanmış ve inandığı bu yolda emin ve kararlı adımlarla yürüyerek, sürekli kendisini ve ürünlerini geliştirmeye devam etmektedir.

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://www.hefist.com

http://maktekfuari.com/online-davetiye


SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi