SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   25 Haziran 2019,

Kasiimmm 2012 Sayısı

Yıl : 10 | Sayı : S_103

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

https://www.trex.com.tr


http://izmirmaktekfuari.com/e-davetiye2


http://www.kalitefuari.com




Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

























 

Carre Wheels, 10 Ülkeye Jant İhracatı Yapıyor

Carre Wheels, 10 Ülkeye Jant İhracatı Yapıyor

Carre Wheels markası ile 2002 yılında Jant üretimine başlayan Kare Metal  in şu anda halen aktif olarak ürettiği 40  ın üzerinde modeli bulunmakta. Yıllık 300.000 adet jant üretimi kapasitesine sahip olduklarını belirten şirketin pazarlama ve iş geliştirmeden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Fuat Murat Öney, üretim süreçleri ve gelecek hedefleri hakkında bilgiler verdi.

SUBCONTURKEY: Fuat Murat Öney kimdir? Sizi tanıyabilir miyiz?

Fuat Murat Öney: 1978 İstanbul doğumluyum. 2000 senesinde İTU Makine Mühendisliğini bitirdikten sonra Amerika  da New Jersey Institute of Technology  de yönetim ve bilgi teknolojileri alanında master eğitimimi tamamladım ve 2,5 yıl Amerika  da bir mühendislik firmasında satış danışmanı olarak çalıştım. 2004 yılında Türkiye  ye döndüm ve sırasıyla Microsoft ve Ericsson firmalarında farklı yönetici pozisyonlarında çalıştım. Son 1,5 sene Ericsson Orta Doğu bölgesi 23 ülkeden sorumlu İş Ortaklığı Direktörü olarak Dubai  de bulundum.Haziran 2012 itibari ile Carre Wheels (Kare Metal)   in de içinde bulunduğu Türk-Rus ortaklığı Technocast firmamızda ikinci nesil ortak/yönetici olarak pazarlama ve iş geliştirmeden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görevime başladım.

SUBCONTURKEY: Carre Wheels  in kurumsal kimliği hakkında bilgi verir misiniz?
 
Fuat Murat Öney: Carre Wheels markası 2002 yılında ortaya çıktı. İlk olarak Beylikdüzü  nde 4000 metrekarelik alanda üretime geçiyor. 2003 yılında Rus ortağımızla otomobil jant ticareti ve danışmanlığı yapmak maksadı ile kurduğumuz Technocast firması Kare Metal (Carre Wheels)  in %90 hissesini satın aldı. Kare Metal  i 2010 yılında Çerkezköy OSB  deki 10000 metrekare kapalı alana sahip üretim tesisine taşıdık. Halen Çerkezköy  de 60 kişilik kadromuz ile üretimimize devam etmekteyiz. Jant tasarımından, kalıplamaya, döküm işleminden, talaşlı imalata, boya ve vernik işlemlerine kadar tüm üretim safhaları %100 fabrikamız içerisinde yapılmaktadır ve bu yüzden de geniş bir makine parkına sahibiz. Bu sayede, istenildiği takdirde sadece jant değil ayrıca muhtelif alçak basınçlı döküm tekniği ile belirli sektörlere alüminyum alaşımlı parça üretimi de yapmaktayız. 

SUBCONTURKEY:Kare Metal  den Carre Wheels markasının doğuş hikayesini anlatır mısımız?

Fuat Murat Öney: Aslında markanın arkasında çok gizemli bir hikaye yok maalesef. Kare Metal piyasada bolca olan bir marka olduğundan karışıklığa sebebiyet vermemek amacıyla, Kare kelimesinin Fransızcası olan   -Carre  - kelimesini seçtik.

Carre Wheels, İngiltere pazarında ticari araç sınıfında önemli bir yere sahip

SUBCONTURKEY: Jant çeşitleriniz, üretim adetleriniz, kapasiteniz hakkında bilgi verir misiniz? Binek, ticari, ağır vasıta, tarım, iş makinaları olmak üzere hangilerine  üretim var?

Fuat Murat Öney: Şu anda halen aktif olarak ürettiğimiz 40  ın üzerinde modelimiz bulunmakta. Bir o kadar da taslak çalışmamız var. Kapasite olarak yılda 300000 adet jant üretimine kadar çıkabiliriz. Modellerimizde 13     ten 18     e kadar jant üretmekteyiz. Türkiye pazarında satılan jantlar daha çok 14     – 16     aralığında olduğundan, biz de üretimimizi bu ebatlar odağında tutuyoruz. Üretimimiz binek otomobil, belirli SUV (yüksek arazi araçları) ve orta sınıfa kadar ticari araçlar için uygundur. Örnek vermek gerekirse, şu anda İngiltere pazarında ticari araç sınıfında önemli bir yere sahibiz. Bu tip araçlara özel, yüksek yüklere dayanıklı özel jantlar üretiyoruz. 

SUBCONTURKEY: Satışlarınızda OEM – AFTERMARKET oranı nedir?

Fuat Murat Öney: Biz şu anda tamamen aftermarket çalışan bir firmayız. Fakat tabii ki bu demek değildir ki OEM  e girmeyi düşünmüyoruz.

SUBCONTURKEY:İhracat rakamlarınız hakkında bilgi verir misiniz? Hangi ülkelere ihracatınız var ve üretiminizin ne kadarını ihraç ediyorsunuz? (Üretiminizin ihracat-iç pazar oranı nedir?)

Fuat Murat Öney: Şu anda 10 ülkeye ihracat yapmaktayız. Toplam üretimimizin %25  ini ihraç ediyoruz. Bu rakamın 2 sene içerisinde %50  lere ulaşmasını bekliyoruz. İhraç ettiğimiz ülkeler arasında İngiltere, Rusya, Ukrayna, Tunus, Macaristan, BAE, Mısır, Almanya, Romanya var. Hatta kriz öncesinde Yunanistan  a da jant ihracatı yapıyorduk.
  
SUBCONTURKEY: Ar-Ge bölümünüz var mı? Yeni jant taleplerine veya modellerine nasıl karşılık veriyorsunuz?

Fuat Murat Öney: Evet var. Tüm tasarımlar, teknik ölçümler ve aktif testler tesisimizde yapılmaktadır. Her ay 1-2 adet yeni tasarım yapma hedefimiz var. Tasarımlar onaylandıktan sonra teknik özellikleri yazılım desteği ile simule edilerek tam ölçülerine ulaşıyoruz ve üretim onayı bu şekilde veriliyor. Üretim sonrasında da tam donanımlı test laboratuarlarımızda numune ürünlerimize bir dizi test uyguladıktan sonra seri üretime geçiyoruz. Tasarımlarımızın beğenilir ve jantlarımızın güvenilir kalitede olması bizim açımızdan çok önemli.
  
SUBCONTURKEY:Türk otomotiv ana ve yan sanayisinin gelişimini değerlendirir misiniz? 2023 yılı hedefleri doğrultusunda otomotiv sektörünün hedeflerini yakalaması hakkındaki öngörüleriniz nelerdir?

Fuat Murat Öney: 2011 yılını iyi geçiren otomotiv ana sanayi, 2012 yılında biraz yavaşladı. Fakat en son Türkiye  de ana sanayinin yatırımının artarak devam edecek olmasının sinyalleri, ilerisi için umutları yeşertiyor. Fakat her sektörde geçerli olan şudur ki Türkiye eğer 2023 hedeflerini gerçekleştirmek istiyorsa, otomotiv sektöründe de katma değerli üretime eğilmelidir. Biliyorsunuz 2023 hedefleri ancak artan ihracat rakamları ile yapılabilir. Türk markasını ucuz değil kaliteli ve servis odaklı olduğu için yabancılar tercih etmelidir. Ulaşmak istediğimiz nokta bu olmalıdır. Bu konuda iyileşmeler var ve daha da iyi olacağına inanıyorum.
    
SUBCONTURKEY:2012 yılının ilk 9 ayını değerlendirecek olursanız yılsonu nasıl bir eğilim bekliyorsunuz? 2013 yılı beklentileriniz hakkında neler söylemek istersiniz?

Fuat Murat Öney: 2012 yılını geçen seneye göre hemen hemen aynı seviyelerde kapatıyor olacağız. Bu sene BAE ve Mısır pazarlarına girdik. Önümüzdeki sene jant satış sayısında %25 artış ve en az 3 yeni ülkeye daha girme hedefi koyduk. Bu arada yatırımlarımız da devam ediyor olacak.
  
SUBCONTURKEY: Carre Wheels olarak 2023 yılı hedefleriniz nelerdir?

Fuat Murat Öney: En son yönetim toplantımızda 2015 vizyonumuzu tartıştık ve bir karara vardık. 2015  de en az bir OEM müşterimizin olması en öncelikli hedefimiz. Halen iş ortaklığı konusunda görüşmekte olduğumuz bazı yabancı gruplar var. Tabii ki bu tarz bir işbirliği daha da uzun vadede, 2023  de ciddi bir global oyuncu olmamızı sağlayacaktır.

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://aluexpo.com

http://www.metalexpo.com.tr




















































SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi