SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   28 Ocak 2021, Perşembe

Mayis 2015 Sayısı

Yıl : 12 | Sayı : S_133

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

http://www.subconturkey.com.tr
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

 

Barbaros Demirci
Danışman demircib1948@gmail.com


Plastik Sektöründe İşyeri Sayısı ve İstihdam Analizi


Barbaros  Demirci

İLLER İTİBARİYLE İŞYERİ SAYISI:

TUİK kaynaklarına göre, plastik sektöründe faaliyet gösteren işyeri sayısı 18.698 olup, Tunceli dışında tüm illerde plastik firmalarının bulunduğu görülmektedir. Toplam işyerlerinin 6.583’ü (%35,2’si) İstanbul’da faaliyet göstermektedir. İstanbul dışında, 500’ün üzerinde işyeri bulunan iller; sırası ile İzmir, Bursa, Ankara, Antalya, Konya ve Kocaeli olarak verilmektedir.

Plastik sektöründe işyerlerinin %48’i Marmara, %13’ü İç Anadolu, %12’si Ege ve %11’i de Akdeniz bölgelerinde faaliyet göstermektedir. Toplam işyeri dağılımından Güneydoğu Anadolu %7, Karadeniz %6 ve Doğu Anadolu bölgesi %3 pay almaktadır.

İşyerlerinin Coğrafi Bölgelere Dağılımı 

Plastik sektöründe faaliyet gösteren firmaların %53’ü plastik inşaat malzemeleri imalatında faaliyet göstermektedir. Diğer malzemelerin üretimlerinde faaliyet gösteren işyerlerinin oranı %1 ila %14 arasında değişmektedir.

Plastik Sektöründe İşyerlerinin İmalat Konularına Göre Dağılımı

TUİK, istihdama göre işyeri sayısını; Çalışanı yok, Çalışanı 1’den fazla 10’dan az, 10’dan fazla 50’den az, 50’den fazla 250’den az ve 250’den fazla olmak üzere 5 ayrı grupta vermektedir. Bu gruplama baz alınarak yapılan analizde; Plastik sektöründe faaliyet gösteren firmaların %76’sının 1 ila 10 arasında çalışanı bulunan küçük boy firmalardan oluştuğu görülmektedir. Çalışanı bulunmayan firmalar da dahil edildiğinde işyerlerinin %84’ünün küçük boy işletmeler olduğu görülmektedir.

Çalışan sayısı 10 – 50 arasında bulunan firmaların oranı %12, 50 – 250 arasında olanların oranı %2,1 ve çalışanı 250’nin üzerinde bulunan firmaların oranı da %0,1’dir. 

Hiç çalışanı olmayan firmalar ise toplam işyeri sayısından %9 pay almaktadır. Bu açıdan değerlendirildiğinde plastik sektöründe faaliyet gösteren firmaların %99,9’unun KOBİ olduğu  gözlemlenmektedir.

Plastik Sektöründe Çalışan Sayısına Göre İşyeri Sayısı

Türkiye plastik sektöründe istihdamın 207.214 olduğu ve istihdamın %44’ü nün İstanbul’da bulunduğu görülmektedir. İstanbul’dan başka 5.000’nin üzerinde çalışan sayısının bulunduğu iller sırası ile; İzmir, Ankara, Bursa, Kocaeli, Konya, Antalya ve Gaziantep’tir.

Plastik sektöründe istihdamın %56’sı Marmara bölgesindedir. Marmara’yı sırası ile İç Anadolu ve Ege bölgesi takip etmektedir.

Bölgeler İtibariyle İstihdamın Dağılımı

Sektördeki toplam istihdamın %36’sı plastik inşaat malzemeleri sektör alt grubundadır. Diğer plastik ürünleri imalat alt grubunda çalışanların oranı %20’dir. Plastik işleme makinalarında çalışanların oranı ise sadece %1 düzeyindedir.

Plastik Sektöründe Çalışan Sayılarının İmalat Konularına (NACE Kodlarına) Göre Dağılımı


Plastik sektöründe faaliyet gösteren işyerlerinin %9’unda çalışan sayısı 1, %0,1’inde ise çalışan sayısı ortalama 500’dür. Çalışan sayısı ortalama 5 olan firmaların oranı %76, 25 olan firmaların oranı %14 dür. Ortalama 150 kişi çalıştıran firmaların oranı ise %2 düzeyindedir.

Bölgelere ve Ortalama Çalışan Sayısına Göre İşyeri Sayısı

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://www.subconturkey.com.tr
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi