SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   28 Ocak 2021, Perşembe

Mayis 2015 Sayısı

Yıl : 12 | Sayı : S_133

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

http://www.subconturkey.com.tr
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

 

Zeki Yüksekbilgili
Pazarlama Danışmanı ve Eğitmen yuksekbilgili@gmail.com


Ürüne Ait Faydaların Sunumu


Zeki Yüksekbilgili

Satışı birçok farklı şekilde tanımlamak mümkün ama en sık karşılaştığımız satış tanımlarından birine göre satış; bir ürünün, hizmetin, fikrin ya da faydanın, en uygun yerde, en uygun zamanda, en uygun kişiye, en uygun yöntemle, taraflar adına uygun bir bedel karşılığında el değiştirmesi faaliyetidir.

Satış, mantıksal sırada birbirini takip eden adımlar ve her adım ile ilgili belirli teknikler ve stratejiler içeren bir süreçtir. Bu süreçteki adımlar ise;
• Hazırlık,
• İlk İntiba,
• Güven Kurma,
• İhtiyaç Analizi,
• Ürüne Ait Faydaların Sunumu,
• İtirazlarla Başa Çıkma,
• Satış Kapama,
• Karlı ve Verimli Müşteri Geliştirme olarak tanımlanabilir.
Bu süreçler, dünyanın neresinde, kime, ne satılırsa satılsın kolay kolay değişmez.

Ürüne ait faydaların sunumu gerçekten bu süreçler içerisinde, satışın kapatılabilmesi ve kaliteli bir satış gerçekleştirilebilmesi için çok değerlidir. Ne yazık ki ortalama satıcılar, ürünler ile ilgili sunumlarını yaparken, ürünün teknik özelliklerine takılıp kalırlar. Ürün özellikleri tabi ki çok önemlidir ama bundan daha önemlisi üründen müşterinin elde edeceği faydadır.

Basit bir örnekle konuyu detaylandırma çalışayım; geçen ay bir tekstil perakende mağazasında alışveriş yaparken bir satış danışmanı bana bambu bir çorap konusunda sunum yapıyordu. Çorabın bambu olduğunu tekrar edip durdu. En sonunda dayanamadım ve “ne olacak benim balkonumda da bambu bir balkon oturma grubu var” dedim. Satış temsilcisi özelliğe o kadar takılmıştı ki, fayda anlatmak aklına bile gelmiyordu. Bambu bir çorap (bambu anti-bakteriyel doğal bir ürün olduğundan) ayakta bakteri oluşumunu engelleyip, ayakta oluşabilecek kokuyu azaltabilir. İşte bambu bir çorabın faydası tam da budur!

İyi satıcılar, ürünlere ait özelliklerden müşteriye göre farklı faydalar üretebilirler. 15 MP kamerası olan bir cep telefonu sattığınızı hayal edin. Bu 15 MP kamerası olan telefon için (telefonun özelliği 15 MP kamerası olmasıdır) farklı faydalar ortaya koyulabilir;
- Harika fotoğraflar çekebilirsiniz,
- Ayrıca bir de kamera taşımak zorunda kalmazsınız,
- 15 MP kamerası olan bir telefonu masaya koyduğunuzda hissedecekleriniz eşsizdir.

Tüm satıcıların, satış sırasında muhakkak hatırlaması gereken çok önemli bir slogan var; “Özellik tanıtır, fayda sattırır”, ihtiyaç ve istekleri tatmin eden faydadır.

Satış ekiplerinin arada sırada toplanıp ellerindeki ürünler ile ilgili fayda analizleri yapmaları hatta fayda listeleri oluşturmaları hem satışı kolaylaştıracak, hem tüm satıcıların benzer şekilde satış yapmalarını sağlayarak kurumsal imajı destekleyecek, hem de kaliteli satışı (müşteri memnuniyeti ile sonuçlanan ve ertesi gün iade edilmeyen) arttıracaktır.


 

Lütfen satıcıların bir araya geldiği ilk toplantınızda ürünleriniz için fayda listelerini oluşturmak için muhakkak zaman ayırın. Hatta verimli bir toplantı için bunu önceden satıcılarınıza bildirin ve tüm satıcılarınızın hazırlık yaparak, her ürün için en az üç tane fayda hazırlayarak toplantıya gelmelerini sağlayın.

Kaliteli satışlar…

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://www.subconturkey.com.tr
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi