SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   6 Mart 2021, Cumartesi

Mayis 2015 Sayısı

Yıl : 12 | Sayı : S_133

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

http://www.subconturkey.com.tr
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

 

Ali Rıza Büyükuslu
arbuyukuslu@yahoo.com.tr


Yeni Nesil Girişimcilik Nedir?


Prof. Dr. Ali Rıza Büyükuslu

Amerika da Kaliforniya bölgesi en çok yeni nesil girişimci yetiştiren bölgedir. ABD’de alınan patentlerin %50’si bu bölgeden çıkmaktadır. Bu bağlamda, dünyada bazı bölgelerin girişimcilik karakteri gösterdiği söylenebilir. Bu varsayımdan yola çıkarak, Türkiye de Kayseri, Konya ve Bursa gibi yerler girişimcinin çok çıktığı bölgeler olarak ilan edilebilir. Tıpkı Türkiye de girişimcilik ödüllerinin doğuştan girişimci olan Ali Saban’cıya veya Ali Koç’a (yani bir servet ile birlikte doğan) veya en iyi girişimci kadın ödüllerinin Aydın Doğan’nın kızlarına verilmesi gibi!!

Oysaki yeni nesil girişimci yoktan var olan, bir fikri, projesi veya inovasyonu ile ortaya çıkandır. Yani bunların ismi Gates, Jobs, Zuckerberg, Page veya Yong dur. Bunların ortaya çıkardığı inovatif şirketler Microsoft, Apple, Google, Yahoo, Facebook gibi şirketlerdir. Yeni nesil girişimci bir üniversiteyi bitirdikten sonra bir işyerine girip, çalışmak yerine hayallerinin peşinde koşandır. Ve dünyada yeni nesil girişimci iyi üniversitelerden, silikon vadilerinden, bilim parklarından veya teknoparklardan çıkan sermayesi bilim ve bilgi olan ve aynı zamanda zamanını ve aklını riske eden kişidir. Stanford, MIT, Cambridge ve Warwick gibi üniversitelerin öğrencileri henüz lisans veya yüksek lisans düzeyinde özellikle teknoloji firmalarında çalışmaya başlamakta ve tecrübe kazanmaktadırlar. Söz konusu üniversitelerin kuluçka merkezlerinde adeta bir yumurtadan çıkmayı beklemekte ve üniversite ortamında yaratılan eko-sistem ve girişimcilik iklimi ile birlikte start-up ve spinn-off firmalarını kurarak, geleceğin milyoneri olma yolunda ilk adımlarını atmış olmaktadırlar. Yani global çok iyi üniversiteler artık diploma üretme misyonlarının ötesine geçerek, girişimci yetiştirmektedirler. Bunu olanaklı kılmak için üniversitelerinde Ar-Ge şirketlerine yada teknoloji firmalarına yer vermek suretiyle inovasyon iklimi oluşturmaktadırlar. Bu firmaların bulunduğu bölgelere gelerek ilk iş tecrübesini ve deneyimini kazananlar daha sonra kendi inovatif yani yenilikçi buluş ve ürünleri ile bir çok büyük firmanın servis sağlayıcısı veya iş partneri ve hatta satın alınmayı bekleyen girişimci firma konumuna gelebilmektedirler. Bu süreç beraberinde yeni buluş, yeni proje veya ürüne yatırım yapan risk sermayesini dolayısıyla melek yatırımcıları ortaya çıkartarak, büyük buluşmalara veya birlikteliklere veya evlenmelere neden olmaktadır. Dünya örneklerinde teknoloji tabanlı girişimciliği sürükleyen en iyi üniversiteler ve en eğitimli, donanımlı, yaratıcı ve yetenekli öğrencilerdir. Üniversite ve endüstri işbirliği ortamının yarattığı Ar-Ge ve proje bazlı çalışmalar ise bu sistemin tamamlayıcı unsuru ve iklimidir.

Türkiye henüz söz konusu inovasyon ve girişimcilik ikliminden çok uzaktır. Son yıllarda üniversitelerimizin içinde yer almaya başlayan İyi niyetli teknopark ve teknoloji transfer ofisleri gibi oluşumlara rağmen Türkiye de  gençlerin hayal kurmasını, analitik düşünmesini ve yaratıcı fikir üretmesini öldüren ve dünyada eşi ve benzeri olmayan başta ÖSYM sınav sistemi ve sonrasında üniversiteleri merkezi otoriter bir yaklaşımla yöneten, disipline eden ve sürekli bilime ve bilim insanına ne yapması gerektiğini emrederek, bilimin özgürlükçü doğasını yok eden YÖK gibi bir kurum olduğu sürece Türkiye’nin yeni nesil girişimci yetiştirmesi ve inovasyon ekonomisine geçmesi hayaldir. Mevcut durumda daha uzun süre girişimcilik zannettiğimiz simit sarayları ve yemek sepetleri ile övünmeye devam ederiz!!

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://www.subconturkey.com.tr
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi