SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   28 Ocak 2021, Perşembe

Mayis 2015 Sayısı

Yıl : 12 | Sayı : S_133

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

http://www.subconturkey.com.tr
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

 

Ahmet Yılmaz
Extim GmbH, ayilmaz@extim.de


Endüstrileşmede Tercihiniz


Ahmet Yılmaz

Dünyanın en büyük sanayi fuarlarından olan Hannover Sanayi fuarında karşılaştığım dostların iki sorusu oldu; birincisi “Türkiye şuan dışarıdan nasıl görünüyor, algılanıyor?” ikinci soru ise “Türkiye’deki işletmelerin küresel ve yerli yeni gelişmeler karşısında yaşadıkları ‘tıkanma’dan nasıl çıkabilir?”.

Sorular zor ama yabancı değil. Dönem dönem ve de hemen hemen aynı sorular yöneltiliyor. Bunda Türkiye’nin yaşadığı ve yaşayacağı transformasyonun önemi büyük. Sadece Türkiye mi değişiyor, tabii ki hayır. Küresel aktörlerin, belirleyici sektörlerin hızlı bir dönüşüm yaşadığı çağımızda ‘geçiş toplumu’ özellikleri içeren bir ülke olarak Türkiye küresel gelişmelerden daha fazla ‘nasibini’ alıyor veya etkileniyor. Bu duruma bir de ülke içindeki gelişmeler, değişimler eklendiğinde bazen içinde çıkılmaz bir tıkanıklık hissiyatı çabucak oluşabiliyor. Sorun tabii ki sadece hissiyatımızla alakalı değil. Hissiyatın oluşmasına neden reel gerçekler var ve bunları okuma, tavır, pozisyon alma konusunda araç-gereçlerden yoksun olmanın verdiği bir zafiyet söz konusu. Aslında buna ‘yapısal zafiyetlerimiz’ bile diyebiliriz, çünkü geçmişte de benzer durumlar karşısında tavır geliştirmede ya da geliştirememe noktasında birçok örneğe sahibiz. 

Sohbetlerde karşılaştığım bir durum var ki, çıkış yolunun oldukça zor olduğunu göstermek anlamında önemli. Bundan kısaca bahsetmek istiyorum, şöyle ki, şuan birçok işletme sahibi, yöneticisi, parite uzmanı olmuş vaziyette. Parite hangi seviyelere gelir, döviz açığı bulunan işletmeleri neler bekliyor gibi, konusunda finans uzmanlığı gerektiren alanda çok iddialı sözler ediliyor, karşılıklı tavsiyelerde bulunuluyor. Bu arkadaşları tanıdığım kadarı ile finans uzmanlıkları yok ama maşallah New York ve Londra’daki finans uzmanlarına taş çıkartacak derinlikte analizler yapılıyor. Peki, bunun bir faydası var mı? kanımca yok, zaten adı da üstünde sohbet yapılıyor. Sohbet daha sonra bulunduğumuz mekana yani Hannover Sanayi Fuarı’na ve burada sergilenenlere geliyor... Sıcak gündemin de bir parça etkisiyle işte bu konularda maalesef fazlaca “uzmanlık” sohbetleri yapamıyoruz. 

Elbette ülkede yaşanan devalüasyon ve dünya da yaşanan “kur savaşları” önemli ve özellikle kısa dönemli kararlarımıza etki etmekte ancak vizyonumuzu bu kısa dönemli çalkantılara heba etmeden belirlemeliyiz. Dolayısı ile beni ilgilendiren asıl soru, endüstrileşme sürecinde tercihimizi hangi yönde kullanacağız ve tercihimize göre de yol haritasını nasıl belirleyeceğiz.

Dijital Sanayi

Hannover Sanayi Fuarı’nın açılış seremonisinde Almanya Başbakanı Bayan Merkel ve Almanya Makine ve Aksamları Birliği Başkanı Bay Festge bir konuya vurgu yaptılar; Endüstri 4.0, yani endüstrileşmede gelinen yeni aşama üzerine. Almanya’nın Avrupa’nın geleceğinin bu yeni dönemdeki başarılara bağlı olduğunu ve görevlerinin çok olduğunu, geçmişe nazaran daha fazla kaynak, emek sarf etmeleri gerektiğinin altını çizdiler. Başbakan benzer konuşmayı yine Hannover’de Mart ayında açılışını yaptığı bilgisayar fuarı diye de anılan CeBit fuarında da yapmıştı. O fuarın da ana teması Endüstri 4.0 idi. Almanlar çağın gerisinde kalmamak geleceği şekillendirmek için büyük bir gayretin içindeler.

Bu arada Sanayi Fuarı’nın 2 no’lu salonunda Endüstri 4.0 başlığı altında sayısız sempozyum ve sunumlar gerçekleştirildi. Almanya’da, Avrupa’da Ar&Ge, inovasyon konularında başarılara imza atmış araştırma enstitüleri Endüstri 4.0 uygulamaları konusunda örnekler sergilediler. Hepsi birbirinden ilginç saha araştırmaları, örnekler neden bu ülkelerin bugünün ve yarının endüstrisine egemen olacaklarının kanıtı gibiydi adeta.

Sanayileşmede dijitalleşmenin hızla ilerlediği bu dönemde bizim de kendimize sormamız gereken soru; endüstrileşmede tercihimizi hangi yönde kullanacağız şeklinde. Ya geçmiş yüzyılın endüstri kollarında yola devam edip günü kurtarmaya çalışacağız –ki bu da çok zorlaşacak- ya da bugünden yarının endüstrisini oluşturma çabalarına başlayacağız– hatta bunda bile geç kalmak üzereyiz-.

Kavgada çok sık tekrarladığımız bir emir kipi vardır; ‘akıllı ol’. Artık bunu sanayide birbirimize daha sık söylemek ve gereğini yapmak durumundayız. Her bir şeyimiz akıllı olmak zorunda. Akıllı fabrikalar kurmak, akıllı ürünler üretmek zorundayız. Bunun içinde kolları sıvamak, uygulanabilir teknolojileri transfer etmek ve de üretmek zorundayız. Bu çok zor bir görev mi? Kanımca değil. Yeter ki başlayalım. Önceliklerimizi tespit edelim. Ardından gereksinim duyulan teknolojilere ulaşmak artık eski dönemlerdeki gibi zor değil. Günümüzde teknolojiler, faydalı modeller gizli, saklı gelişmiyor. Kimin nerede, ne ve nasıl yaptığını çabuk öğrenme olanağımız var. Yeni iletişim araçları teknolojinin bu anlamda daha demokratik bir şekilde yaygınlaşmasına olanak sağlıyor. 

Endüstride tercih yapmamız ve buna uygun olarak yol haritasını hemen, derhal oluşturmamız ve çalışmalara başlamamız gerek. Keşke bir olanak sağlansa da değişik Ar&Ge kurum ve kuruluşlarının Hannover Sanayi Fuarı 2 nolu salonda sergilediklerini Türkiye’de daha çok insana gösterebilsek.

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://www.subconturkey.com.tr
SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi