SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   25 Mayıs 2018, Cuma

Agustos 2017 Sayısı

Yıl : 14 | Sayı : s_160

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

http://www.kaucukistanbul.com


http://comvexistanbul.com
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

 

Bayraktarlar-ın Slovenya Yatırımı Tamamlandı, Sırada Orta Avrupa Var

Odelo-nun 23 milyon euroluk Slovenya yatırımının açılışına Slovenya Başbakanı Dr. Miro Cerar da katıldı. Şirketin Yönetim Kurulu Başkanvekili Ahmet Bayraktar, -Gündemimizde Meksika ve Orta Avrupa-da üretim yatırımı var- dedi.

Çin-de fabrika, Meksika-da şirket kurarak montaj üretime başlayan Bayraktarlar Holding, 23 milyon euro ek yatırımla Slovenya Odelo-yu büyüttü. Escada-nın Slovenya-daki atıl fabrikasını alarak yedek parça üretimi için yeniden faaliyete geçirdi. Farba, Odelo ve VLE Elektronik-te bu yıl 525 milyon euro ciroya giden grubun otomotiv yan sanayi yatırımında yeni hedefi Orta Avrupa. Meksika-da da üretim yatırımı gündemde. Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ahmet Bayraktar, -Büyük müşterilerimizin bölgedeki üretimleri artıyor. Yatırımı değerlendiriyoruz- dedi. Son dönemde Çin-de fabrika, Meksika-da şirket kuran Bayraktarlar Holding, 23 milyon euro ek yatırımla Slovenya Odelo-yu büyüttü. Farba, Odelo ve VLE Elektronik-te bu yıl 525 milyon euro ciroya giden grubun otomotiv yatırımında yeni hedefi Orta Avrupa. Bayraktarlar Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ahmet Bayraktar, -Büyük ve önemli müşterilerimizin bölgedeki üretimleri artıyor. Yatırım yapmamız gerekebilir, değerlendiriyoruz- dedi.

Bayraktarlar Holding-in 2011-de satın aldığı Odelo-nun Slovenya-daki fabrikasında yapılan ilave yatırımın açılış töreni yapıldı. Ev sahipliğini Bayraktarlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Bayraktar, Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ahmet Bayraktar, VLE Elektronik Genel Müdürü Fatih Bayraktar ile Odelo Grup CEO-su Muhammet Yıldız-ın yaptığı açılışa Slovenya Başbakanı Dr. Miro Cerar, Ekonomik Kalkınma ve Teknoloji Bakanı Zdravko Pocivalsek, Türkiye-nin Lübliyana Büyükelçisi Esen Altuğ, Farba Genel Müdürü Mürsel Gülen ile Farba Finans Direktörü Sedat Kılıç da katıldı. Törende yaptığı konuşmada yatırımla ilgili memnuniyetlerini anlatan Başbakan Cerar, -Bayraktarlar, Odelo ile Slovenya-ya yüksek teknoloji üretim getiriyor. İstihdamı artırıyor- dedi. Ahmet Bayraktar da, -Geçen yıl Odelo Slovenya-nın 3 yıllık hedefini açıkladım. 200 milyon euro ciro, 1300 kişilik istihdam sözü verdim. Personel sayımız 1300-ü geçti. Ciromuz da bu yıl 170-180 milyon euroya çıkacak. Hedefe 1 yılda ulaşıyoruz- dedi.

Tören sonrası açıklamalarda bulunan Ahmet Bayraktar, -Burası lojistik için avantajlı. Çalışanlardan memnunuz. Teşvikler çok önemli. Hükümetle her zaman konuşabiliyoruz. Kadın çalışanlar dolayısıyla bizi özellikle destekliyorlar. Slovenya-ya hiçbir şey satmıyoruz ama buradan 420 milyon euroluk alım yapmışız. Odelo-da başarılı olduk. Farba - Odelo iki ayrı grup ama iyi takım olduk. Almanya-ya yönetici atamadık. CEO-muz Muhammet Yıldız, 20 yıldır Odelo-daydı zaten. Yeni model oluşturduk- diye konuştu.

Yeniden yapılandırıldı

Bayraktarlar, Odelo-yu aldıktan sonra (2011 - 2016 döneminde) yeniden yapılanma başlattı. 160 milyon euro yatırım yapıldı. Odelo-nun merkezi Stuttgart-a yeni binaya taşındı. Almanya-da üretim iki fabrikaya düşürüldü. 80-i Türkiye-de, 120-si Almanya-da toplam 200 kişilik iki Ar - Ge merkezi faaliyete geçti. Slovenya-da ikinci fabrika kuruldu. Prebold kentindeki fabrikanın yanında köpek maması üreten tesisi alıp Odelo fabrikasını büyüttü. Böylece 45 bin metrekare ile grubun tek çatı en büyük üretim merkezi ortaya çıktı. Aydınlatma Grubu (Odelo Farba) bu dönemde 4-ü Türkiye-de, 2-si Almanya-da, 2-si Slovenya-da, 1-i Çin-de olmak üzere) 9 fabrikaya çıktı. Slovenya-da çoğunluğu kadın bin 775 kişi olmak üzere iki şirketin toplam çalışan sayısı 3 bin 800-e ulaştı. İki şirket 2017-de 484 milyon euro ciro elde edecekler. Bu cironun 208 milyonu Odelo-dan, 276 milyon eurosu Farba-dan gelecek. VLE-nin 40 milyon euro cirosu da eklendiğinde grup, otomotiv sanayideki üç önemli şirketinde 524 milyon euro (2.1 milyar TL-yi) ciroya gidiyor. Odelo-nun bütün üretimi ihracat niteliğinde, Farba-da da 62 milyon euro ihracat yapılıyor.
Bayraktarlar-ın Slovenya-daki tek yatırımı Odelo fabrikası değil. İki yıl önce de hazır giyim markası Escada-nın atıl fabrikasını iflastan aldı. 5 bin 400 metrekarelik bu fabrikayı da yedek parça üretimi için yeniden faaliyete geçirdi.

Meksika-ya fabrika yatırımı

Şirketlerdeki büyümeyi değerlendiren Ahmet Bayraktar, şöyle konuştu: -Odelo Farba global bir şirket. Değerli müşteri portföyüne sahip. Odelo-yu alırken teknolojiyi, müşterileri koruduk, büyüttük, geliştirdik. Birçok müşteri ödülü aldık. Global aydınlatmada dünyada ilk 10-dayız. Tepav 2015 değerlendirmesinde Farba en hızlı büyüyen 100 şirket içinde. Müşterilerimizin işleri de iyi gidiyor. 2017-de planlanandan yüzde 10 daha fazla üretim yapacağız. Yan sanayi şirketleri ana sanayi şirketlerininihtiyaçlarına göre konum alıyor. Bu nedenle Çin-e fabrika kurduk. Meksika-ya gittik, montaj üretime başladık. Çin-den demonte gönderiyoruz. Çin-den Meksika-ya ihracatımız 15 milyon Euro. Müşterimiz, nereye isterse oraya gideriz. Meksika-da üretim istediler, gittik. Türkiye-de en büyük müşterimiz Toyota. Onlardan çok şey öğrendik. BMW ve VW-le yeni işler konuşuyoruz. Tuareg-in stop lambalarını Bursa-da üreteceğiz. Ana sanayi şirketlerimizin ihtiyaçlarına baktığımızda Orta Avrupa-da yeni bir yatırım yapmamız gerekebilir. Mercedes, Macaristan-da kapasite büyütüyor. Bölgedeki 3 ülkede Audi-nin üretimleri var. Bu üretimler içinplanlama yapmamız gerekir. Meksika-da şirket kurduk. Şimdi Çin fabrikamızdan ürün göndereceğiz ancak orada işlerin gelişimine göre üretim yatırımı yapacağız.-

Fatih Bayraktar VLE-yi büyütüyor

Holdingin Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Bayraktar, ilerleyen yaşına karşın işlere ilgisini koruyor. Tarabya Oteli ile ilgileniyor. Hatta yeni otel yatırımları da düşünüyor. Torunu Fatih Bayraktar, VLE Elektronik-in başında. Bu şirket 40 milyon euro ciro yapıyor. Elektronik kart üreten firma grup şirketlerine tedarik sağlıyor. Son dönemde başka gruplarla da bazı anlaşmalar yapmak üzere.


Süpüren sinyal üretiyor

Alman firması Odelo, Cadillac için ilk ledli arka stop lambası üretmiş, ilk ledli yan sinyal uygulaması yapmış köklü bir firma. Müşteri talebi üzerine -süpüren sinyal- geliştirdi. Stop lambasını, -aracın tasarımına atılmış imza- olarak değerlendiren firma, -otonom araçlar- çağına hazırlanıyor. Bunun için özel efektler yaratan, animasyonla açılan aydınlatmalar üzerinde çalışıyor. Bayraktarlar, bu şirketle küresel pazara güçlü bir adım attı. Ahmet Bayraktar, -Türkiye-de büyüyemiyorduk. Odelo küresel pazar yolunu açtı. Alman üreticiler Odelo-yu ayakta tutuyordu. 3 talipliden bizi tercih ettiler. Odelo ile teknoloji üretir hale geldik. Eskiden yöneticileri ile görüşemediğimiz büyük üreticilerle partner olduk. Bu güven sayesinde oldu. Odelo-yu alırken bizi tercih etmelerinin nedeni bu- diye konuştu. Bayraktarlar, Odelo-yu alırken Alman araçların orijinal yedek parça markası olan ULO da gruba katıldı ve grubun diğer şirketleri ile bütünleşti. Odelo Farba halen, Mercedes, Audi, VW, BMW, Rolls Royce, Maybach, Porsche, Opel, Smart, Renault, Ford, Toyota, Man gibi bilinen birçok otomotiv şirketi için üretim yapıyor.

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://www.hefist.com


SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi