SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   25 Mayıs 2018, Cuma

Agustos 2017 Sayısı

Yıl : 14 | Sayı : s_160

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

http://www.kaucukistanbul.com


http://comvexistanbul.com
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

 

Klemensler Küçülüyor

Push-in Teknolojisi Evrenselleşiyor

Sevgi Başak Gürsoy, Endüstriyel Bağlantı Teknolojisi Ürün Yönetmeni, Phoenix Contact Türkiye

Push-in teknolojili klemensler yoğun rağbet görüyor. Bu bağlantı teknolojisi artık miliamperlik sinyal iletiminden yüksek akımlı güç beslemesine kadar elektrik tesisatının her noktasında kullanılabiliyor. Phoenix Contact, yeni mikro klemensleriyle klemens portföyünü daha küçük modellerle genişletti.(Şekil 1, ana resim).

Ray klemens bağlantısının temeli

Her sistemin şalt ve kontrol panosunda çok sayıda elektro-mekanik komponente rastlarsınız. Sayı anlamında ray klemensler en yaygın komponentlerden biridir. Teoride basit ancak önemli bir görevi gerçekleştirir: bağlı kablolar arasında güç ve gerilimin güvenilir iletimi. Yaratılan bağlantı mükemmel olmalıdır ve tüm uygulamalarda uzun yıllar boyunca düşük geçiş direnciyle ve az ısı üreterek güvenilir şekilde çalışmalıdır.

Güvenilir, uzun ömürlü klemens bağlantıları elde etmek için yüksek kaliteli malzeme gerekir. Tüm konnektör üreticileri fizik yasalarına tabidir. Modüler klemens geliştirirken en büyük zorluk bağlantı teknolojisidir - geçtiğimiz yıllarda bu alanda önemli gelişmeler yaşandı.


Push-in teknolojisiyle verimlilik artışı

Phoenix Contact bağlantı teknolojisinin önemini kavramış ve Clipline complete modüler klemens sistemini kademeli olarak geliştirmiştir. Sistem, kullanıcılara birbirleriyle uyumlu, ortak aksesuarlar kullanan bağlantı teknolojileri sunmaktadır.

Belli bir bağlantı teknolojisini seçmenin farklı nedenleri olabilir. Bunlar arasında bölgesel veya endüstriye özel tercihlerin yanında uygulamaya ilişkin ve ticari faktörler de yer alır. İşle ilgili öngörüler yalnız makine ve sistem mühendisliğinde değil diğer endüstrilerde de önemli rol oynar. Fiyat baskısı ve optimizasyon süreçlerinin yanında CIP (sürekli iyileştirme süreci) veya Kaizen gibi metot konseptlerinin sürüklediği modern sistemler gittikçe artan oranda esnek, verimli, kompakt ve basit kablolamaya yönelmektedir.

Push-in teknolojisi bu gereksinimleri karşılamada idealdir. Kademeli olarak gelişen bu teknoloji yay baskısı prensibiyle çalışır: İletken,  klemens açılmadan, doğrudan takılır. Kabloyu akım barasına doğru iten çelik alaşım yayların spesifik tasarımı nedeniyle yüzde elli daha az itme kuvveti yeterlidir. Kablolamadan kazanılan zamanla, makine ve sistemlerin devreye alınmasındaki diğer zaman alıcı faaliyetlere öncelik verilebilir. Elektrik tesisatlarının günlerce süren kablolama sorunu artık sonsuza dek tarihe karışmıştır.


Dünyanın en küçük ve geniş push-in klemensleri

Clipline Complete modüler klemens serisi , yalnızca 0.14 ila 16 mm² arası küçük ve orta kesitli kablo kesitlerini kapsamaz. Phoenix Contact, geçtiğimiz yıllarda tanıttığı, yeni PT-Power 150 klemensi ile, 309 A ve 150 mm² kesitli kablolarda bile kablajın alet kullanmadan yapılabileceğini kanıtlamıştır (Şekil 2). Bu kesitlerde bağlantı, bundan önce yalnız cıvatalı veya vidalı bağlantıyla yapılabilmekteydi.

Bu kesitlerde bile bağlantı ilkesi basittir. Yay kuvveti, iletkeni belli bir kuvvetle akım barasına doğru iterek teması sağlar. Düşük kesitli push-in klemenslerden farklı olarak, büyük modeller, yüksek temas kalitesi sunmak amacıyla birlikte çalışan üç yay grubuyla donatılmıştır. Bütün push-in klemensler elektrik teknisyeninin aşina olduğu bir aletle kullanılır: tornavida. Push-in bağlantılı kablolar, 16 mm²-ye kadar, turuncu renkli butonla çıkarılırken 35 mm² ve üzeri kesitler döner powerturn koluyla açılır. Kablo bağlantısı ve ayırma fonksiyonlarının belirgin ayrımı kablaj hatalarını önler, çünkü kabloları hatalı bağlamak mümkün değildir.

Push-in teknolojisinin sunduğu diğer avantaj, kompakt ölçüleridir. Ray klemensler de minyatürleşme trendine uymak durumundadır. Push-in ailesinin yeni üyesi, daha az alan gerektirirken yüksek performans sunar. MP 1.5 mikro push-in klemens şu anda dünyanın en küçük klemensidir (Şekil 3).


Olmayan alanı kullanın

Global olarak kullanılan 35 mm genişliğinde NS 35 montaj rayının çok daha küçük bir alternatifi mevcuttur: Yalnız 15 mm genişliğindeki NS 15 montaj rayı, kontrol ve dağıtım kutularında kullanılır. Bu raya uyan minyatür klemensler geliştirilmiştir. Bu alanda Phoenix Contact sadece 3.5 mm genişliğiyle sinyal ve kontrol uygulamalarında kullanılan MPT 1.5/S push-in klemensini sunmaktadır. Bu mini klemens çift köprüleme kanalıyla Clipline Complete sistemine entegredir ve geniş bir aksesuar gamı sunar.

Mikro serisi kompaktlık açısından bir adım ileri gider. Gittikçe küçülen kontrol panolarında alan çok değerli olduğu için mikro push-in klemens sadece 20 mm yükseklik ve 19.9 mm uzunluğu sayesinde yer tasarrufu sağlar. Genişlik olarak 4.15 mm seçilmiştir, böylece yüksüklü ve plastik izoleli 1.5 mm²-ye kadar kablolar kolayca monte edilebilir.

Ray klemenslerle ilgili standartlarda belirtildiği üzere, bu klemens ile tek telli olarak bir sonraki nominal kesit de(2.5 mm²) kullanılabilir. Mikro klemensler IEC 60947-7-1-e göre 500 V nominal gerilimde 17,5 maksimum akım taşıma kapasitesi sunar. UL 1059-a göre D grubunda kullanım için 300 V nominal gerilim ve 10 A akım ve C grubunda kullanım için 150 V/10 A değerlerini sağlar.

Bina tesisatları için

Yeni mikro klemensler bina tesisatlarına da uygundur. Tesisat-versiyonu MPI 1.5, IEC 60998–2-2 standardına göre onaylıdır (bkz. yan metin). Yüksek test gerekliliklerini karşılar ve bina dağıtım kutularında kullanılabilir.

MP 1.5 mikro klemensler, geniş bir ürün çeşitliliğine sahiptir. Ray tipi modellere ek olarak, direkt montaj için de klemensler mevcuttur. Klemensler yüksekliği az olan kutulara ve çok dar alanlara montaja uygundur (Şekil 4).

Mikro klemens serisi kolay tanımlama için altı renk çeşidinde mevcuttur. Farklı gerilimler görsel olarak kolay tanımlanabildiği için kablolama ve sorun giderme daha kolay olur. Ayrıca, entegre test noktası, servis ve bakımda basit ölçme işlemlerine olanak tanır. Seride, geçiş klemenslerinin yanı sıra, 3-10 kutuplu, içten köprülü klemensler de mevcuttur. Bu klemensler, oldukça kompakt tasarımları sayesinde, buat kutuları için de uygundur.


Özet

MP 1.5 mikro klemens serisi, ufaklk ve performansta çığır açmaktadır. Teoride klemensler daha da kompakt tasarlanabilir. Ancak endüstride yaygın olarak kullanılan 1.5 mm² yüksük çapının 4.0 mm oluşu nedeniyle bu sofistike tasarımlar  fiziksel sınırlarla karşı karşıyadır.

Push-in teknolojili ray klemens serisi sürekli genişlemektedir (Şekil 5). Gelecek yıllarda serideki boşlukları kapatmak için yeni mikro klemenslerin yanına yeni ürünler eklenecektir. Burada sadece serideki ürün sayısı değil otomatik montaj imkanı da önemli bir noktadır. Çünkü push-in teknolojisi manüel ve otomatik üretim sistemleri ve robotlar için de uygundur.
 
Kenar metni

IEC 60998-2-2 – şimdi modüler klemensler için de geçerli

Modüler klemensler IEC 60947-7-1 standardına tabidir. Ürün tasarımı ve gerekli testler bu normdan türetilir ve bu bazda uygulanır. IEC 60998-1 standardı ve özellikle bunun yaylı konnektörlere ilişkin bölümü IEC 60998-2 özellikle evlerde kullanılan bağlantı cihazlarına uygulanır. Aradalarınki önemli bir fark konnektörlerin tasarımında yatar: IEC 60947-7-1 normuna göre tasarlanan klemensler montaj yüzeyine sıkı şekilde tutunacak şekilde tasarlanmalıdır. Bunun aksine IEC 60998-2-2 normuna göre konnektörler örneğin bağlantı kutularında veya kablo kanallarında havada bağlantılar için kullanılır.
 
Alt yazılar

Şekil 1, ana resim
En büyük ve en küçük klemens: Push-in teknolojisi klemens dünyasını değiştirmiştir. Ölçülerinden bağımsız olarak kablajları çok kolaydır.

Şekil 1, alternatif ana resim (asansör mühendisliği)
Asansör mühendisliğinde minyatürleşme: Asansör kabininin daha konforlu ve geniş olması için teknik sistemlerin kapladığı alan küçülmelidir - mini klemensler bu amaçla kullanılır.

Şekil 2 (opsiyonel)
Büyük kesitli kabloların kolay bağlantısı: Yeni Powerturn yaylı bağlantısı 150 mm²-ye kadar büyük kesitler için tasarlanmıştır.

Şekil 3
Dünyadaki en küçük push-in klemens: Altı renk seçeneği, mikro klemenslere bağlanan farklı gerilimlerin ayırt edilmesini kolaylaştırır.

Şekil 4
Doğrudan montaj için kompakt klemensler: Daha da fazla yer tasarrufu için mikro klemensler flanşlı veya tespit pinli montaj için kullanılabilir.

Şekil 5 (opsiyonel)
Kompakt ölçü ve boyutlar güç ve varyasyona karşı: Kullanıcı ihtiyaçlarını baz alan push-in klemensler Mikro, Mini ve Standard (küçük) versiyonlarda temin edilir.


 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://www.hefist.com


SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi