SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   25 Mayıs 2018, Cuma

Agustos 2017 Sayısı

Yıl : 14 | Sayı : s_160

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

http://www.kaucukistanbul.com


http://comvexistanbul.com
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

 

Barbaros Demirci
Danışman demircib1948@gmail.com


Kompozit Malzeme Uygulamalarında Gelişmeler


Kompozit malzemelerin tüketimi, diğer alternatif malzemelere kıyasla üstün özellikleri nedeniyle küresel bazda hızla artış göstermektedir. Küresel bazda kompozit malzemelerin tüketimini etkileyen başlıca sektörler: Otomotiv, uzay ve savunma, elektronik ve elektrikli teçhizat, inşaat, boru ve tank, rüzgar enerjisi, spor ve tüketim malları ve denizcilik endüstrisi olarak ortaya çıkmaktadır.

Uzay

Bu sektördeki uygulamalar ağırlık azalması, yüksek özgül mukavemet, yüksek darbeye dayanıklılık ve mükemmel alev direnci ile sağlanmaktadır. Temel uygulamalar, küçük uçak gövdeleri, helikopter kabukları ve rotor bıçakları, uçakların ikincil yapısal parçaları (zeminler, kapılar, kuvertörler, ikincil tanklar), kasklar, radomlar ve kurtarma sedyeleridir.

Örnek olarak; COMAC C919 bölgesel yolcu jetinin ilk uçuşu 5 Mayıs-ta Şangay-da gerçekleşti. Bu -Made in China- tekli koridorlu uçak 168 yolcu taşıyabilir ve Airbus ve Boeing uçaklarına rakip olacak şekilde tasarlanmıştır. Solvay-ın yüksek performanslı yapısal kompozit materyalleri, yatay stabilizatör, arka basınçlı perde, kanatçık, kanat, dümen, asansör, kanat, spoyler, kanattan gövdeye kadran gibi bileşenlerde kullanılmaktadır.

Otomotiv

Kompozitler için yeni otomotiv uygulamaları, parça konsolidasyonu, çelik karşısındaki ağırlık azalması, tasarım özgürlüğü, yüksek mukavemet ve tokluk, korozyon direnci, aşınma ve yüksek sıcaklık direnci gibi avantajlardan yola çıkarak her yıl artmaktadır. Düşük ısıl genleşme katsayısı, eşleşen çelik parçalar, etkin üretim sürecini mümkün kılmaktadır.

Çevreyi korumak için hem yeni enerji hem de konvansiyonel araçların ağırlığını azaltmaya büyük ihtiyaç duyulmakta olup, performans hedefleri ve karbon fiber kompozitlerin kullanımı bu konuda önemli rol oynamaktadır.

Yapı ve İnşaat

Kompozitler, yüksek mukavemetli, hafif, düşük yanıcılık, dayanıklılık ve iyi akustik ve ısı yalıtımı özelliklerinin mükemmel birleşimini sunmaları nedeniyle yapı ve inşaat sektöründeki uygulamalar için son derece uygundur. Bu avantajlar betonarme, kompozit duvarlar, yalıtım ekranları, dekoratif ürünler, yüzme havuzları, çatı kaplama panelleri, kapı derileri ve soğutma kulesi bileşenleri gibi uygulamalarda giderek daha fazla kullanılmaktadır.

Örnek olarak Çin-de tasarlanan ilginç bir uygulamada, çelik yerine cam elyaf takviyeli termoplastiklerden (CFRTP) yapılmış bir otoyol korkuluğu yapılmıştır. Metallerinkinden yaklaşık 10 kat daha yüksek bir enerji soğurma oranına sahip olan bu korkuluk, tüm güvenlik gereksinimlerini karşıladıktan sonra, Çin otoyollarında kullanılmaya başlanmıştır.

Elektrik ve Elektronik

Kompozitlerin Elektrik ve elektronik endüstrisindeki uygulamaları büyük oranda mükemmel elektrik izolasyon direnci, yüksek dielektrik kuvveti, boyutsal kararlılık ve korozyon direnci ile sağlanmaktadır. Örnekler; elektrik mahfazaları, anahtar kutuları ve bağlantı kutuları,  Izolatörler ve mesafe çubukları gibi elektrik bileşenleri ve güç dağılım bileşenleridir.

Bunun ilginç bir örneği; Çin-de geliştirilen 500 kV güç nakil hatlarında kullanılmak üzere poliüretan kompozit makas kule kafasıdır. Geleneksel güç iletim çelik kütük kulesi ile karşılaştırıldığında, bu kompozit yapı, daha büyük elektrik izolasyon performansı, daha küçük boyut, daha kısa çapraz kol, anti-krema özellikleri ve hafif ağırlık görüntüler sunmaktadır. Başarılı bir testten sonra, ürün Çin-de faaliyete geçirilmiştir.

Endüstriyel ekipman

Alüminyum ve çelik gibi geleneksel malzemelerle karşılaştırıldığında, kompozitler daha fazla tasarım özgürlüğü, parça konsolidasyonu, gelişmiş korozyon direnci, azaltılmış ağırlık ve yüksek mukavemet sunmaktadır. Bu avantajlar, endüstriyel dişliler, kollar ve tüpler, gaz basınçlı şişeler, bilgisayar kasaları ve cep telefonu kabukları gibi uygulamaları mümkün kılmaktadır.

Örnek olarak Çin-de tasarlanan gaz tüpleri için yenilikçi karbon fiber dirsekler metal muadillerine göre %33-lük bir tasarruf sağlamaktadır. Geleneksel metal parçaları CFRP ile değiştirilmiştir. Ürün, tüm mekanik ve güvenlik gerekliliklerini karşılamaktadır.

Spor ve Eğlence

Kompozit malzemeler hafif, yüksek mukavemetli, tasarım esnekliği, bakım kolaylığı ve dayanıklılığı nedeniyle spor mallarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Bazı önemli uygulamalar arasında kayak, direk ve snowboard, tenis ve badminton raketleri, bisikletler ve yüksek hızlı yarış tekneleri yer almaktadır.

Çin-de mısırdan grafen üretilmeye başlanmıştır. Bu gelişme, spor malzemelerinde kullanılamk üzere grafen kompozit malzemelerin daha ucuza üretilmesine yol açmıştır. Grafen kompozitler yüksek mukavemet ve mükemmel ısı dağılımı nedeniyle bisiklet tekerlekleri ve tekerlek fren pistleri için büyük avantajlar sağlamaktadır.

Rüzgar Enerjisi

Kanıtlanmış, etkili ve çevre dostu bir yenilenebilir enerji kaynağı olarak rüzgar enerjisi, tüm dünyada olağanüstü bir büyüme göstermektedir. Bu uygulamalar için, kompozitler esnek imalat, mükemmel dayanıklılık ve hafiflik gibi avantajlar sunmaktadır. 

Örneğin; Rüzgar bıçakları ve naseller, 21. yüzyılda Çin-de kompozitlerin büyümesinde büyük bir itici güç olmuştur.

Çin-de geleneksel bir epoksi reçine bıçağına kıyasla birçok avantaj sunan bir poliüretan rüzgar türbini bıçağı geliştirilmiştir. Bunlara yüksek gerilme mukavemeti, bükülme mukavemeti ve darbe mukavemeti, artan yorulma direnci, daha çevre dostu bir üretim süreci (daha düşük VOC) dahildir, bıçak ağırlığı ise %5-10 oranında azaltılabilmiştir. 

Kaynak : -Overview of the global composites industry- - New edition by JEC Group 
 

 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://www.hefist.com


SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi