SubconTurkey

Hoşgeldiniz
subconturkey.com

Favorilerime Ekle

yan sanayi

Bugün :   25 Mayıs 2018, Cuma

Agustos 2017 Sayısı

Yıl : 14 | Sayı : s_160

     Anasayfa
     Hakkımızda
     Künye
     Arşiv
     İletişim

http://www.kaucukistanbul.com


http://comvexistanbul.com
Dergimizin sayfalarına
taranmış şekilde ulaşmak için tıklayın  


 

Haberdar olmak için
üye olunuz

İsim
E-Posta

Sektör Seçiniz


 

 

 

Hakan Ömer Gider
Eğitimci,Danışman - info@hakanomergider.com


Satış-ta Yeni Bir Şey Söylemek


Merhaba, 
Sıcaklar, yaz, plajlar, keyifler derken dolu dizgin yaza devam ediyoruz. Kimimiz yazlıkta, kimimiz beş yıldız tatil köyünde, dağda, ovada, yaylada derken bu yılında yaz ayı herkese ve her keseye göre yapılıyor.  İş yerinde sırasını bekleyenler, bu yıl erken tatile çıkıp tadı damağında kalıp, bayramı bekleyenler ile günler akıp gidiyor… Yaz diye söyleyebileceğimiz bayram hariç hala en az bir ay daha var ve onu da itina ile programlamaya başladık.

Peki şehirde kalanlar nasıl? Üretimde, finansta, satışta, depoda, kısaca her yerde bir yaz rehaveti ve ilk konu da sıcaklar oluyor. Başlıyor ertelemeler, iki gün sonradan başlayıp, kademeli olarak iki aya kadar devam eden ertelemeler ile satıcıların kıpırdaması bile zor görünüyor. Hep aynı bahaneler duyuluyor;
- İlgili kişi yıllık izinde,
- Memleketine gitti ay başında dönecek,
- Çocuğun sünnetini yaptırıyor,
- Kızını nişanlayacak hazırlıklar için izinde,
- Kayınvalidesinin yazlığına gittiler bir haftalığına,
- Bodrumda devre mülküne gitti

Bunları duyan satıcılar da ne yapacaklarına şaşırıyorlar. Öyle bir müşteri var ki satıcının karşısında ilgili kişi olmazsa iş yerine -toplu iğne bile alınmıyor- ve -beş kuruş- bile ödeme çıkmıyor. Bu kadar zavallı yönetilen firma belki de artık yok ama maalesef sekreterler, yardımcılar, asistanlar bu cevapları vererek firmalarını iki paralık yapıyorlar.

-Kurumsallaşmalıyız!- diye iş yerinde sıkı yönetim ilan eden patronlar. Kendileri yokken -kuruş- harcama yetkisi ile bırakmıyor. Sonra da yaptığımız görüşmelerde, -ben olmazsam bu şirket batar!- diyerek her şeyi kucağında tutarak oyuncaklarını paylaşmayan çocuklar gibi davranıyor.

Konu biraz karışık olmaya başladı herhalde, bu noktada yapmamız gereken şey Mevlana-nın sözünden bana ilham oldu. -Düne ait ne varsa dünde kaldı cancağızım! Şimdi yeni bir şeyler söylemek lazım-

Bu söz aklıma geldiğinde artık müşterinin bahaneleri, ertelemeleri karşısında satıcıların yeni şeyler söylemesi gerektiğini düşünüyorum. Peki, neler söyleyebilir ki? Söylenecek hala yeni bir şeyler kaldı mı acaba? Sürekli eğitimlerde katılımcıların yeni şeyler istemesi, bir değişim gerektiğini gösteriyor. Belki de zamanı geldi de geçiyor.
İsterseniz biraz fikir jimnastiği yapalım;
1. Yerinde olmadığı söylenen müşteri için, zorlamak yerine nadasa bırakma taktiği de eskisi kadar çözüm üretebileceği görünmüyor. Bu noktada yapılması gereken duruma göre davranış olmalı, bazı müşteri ve firma için baskı kurmak yarar sağlarken, bazıları içinde cool olmak başarı getirecektir. Baskı 21. Yy müşterisi için doğru görünmemekle birlikte baskıyı bir kaybetme duygusu ya da kazanma sevinci şeklinde yapmak gerekebilir. Buna -motive ederek satış- demeli ve satışçıya müşteriyi motive etme konusunda bilgilendirmek gerekir.
2. İhtiyacının olmadığı, kendi ürün ya da hizmetinin yeterli olduğu, konusunda size niye almaması gerektiğini anlatan ve bu fikri önce size sonra da kendisine satan müşteriye en uygun satış taktiği -kıskandırma- olmalıdır. Rakibinin daha üstün olabileceğini doğru anlatmak almak için hareket etmesini sağlayabilir.
3. Her şeyi beğenip de bütçem yetersiz diyorsa, müşteriyi kaçırmamak adına indirim yapmak en iyi taktik olarak bilinirken, -seven ne yapmaz- şarkısından hareket ederek beklemek ve ihtiyacı olan tarafın harekete geçmesi sağlanır. Fakat arzın bu kadar yoğun olduğu bir piyasada ihtiyaç alıcıdan çok satıcının kotası olarak karşımıza çıktığından ilk -pes olmak- satıcıda görünür.

Yeni şeyler sadece bunlar değil tabii ki, bunları çoğaltmak ve yaymak elimizdedir. En önemlisi bazen müşteri gibi düşünerek yani empati yaparak, onun -beklemediği davranışı- yaparak şaşırtmakta iyi bir taktik olabilir.


 

  İlgili Haberler

 

İlgili haber bulunamadı!

  İlgili Yazılar

 

İlgili yazı bulunamadı!
 

http://www.hefist.com


SEKTÖREL
Tanıtım Grubu
Rek. ve Tic. Ltd. Şti.

  Bahçeşehir 2.Kısım Mah.(Boğazköy)
  4.Cadde,Mavi Kardelen Sitesi, A-Blok No:1/2 Daire:2
  BAHÇEŞEHİR-BAŞAKŞEHİR-İSTANBUL
  Tel:0212 607 28 22- 5 Hat
 
E-posta : subcon@sektorel.com

SUBCONTURKEY Yan Sanayi Ürünleri Gazetesi
www.sektorel.com | www.subconturkey.com | subcon@subconturkey.com
yan sanayi